Rüya Bekleyen Adam

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
385 gösterim
Filiz Özdem, Korku Benim Sahibim, Düş Hırkası ve Yalan Sureleri’nden oluşan “Veda Üçlemesi”nin ardından yeni bir romanla okurlarıyla buluşuyor: Rüya Bekleyen Adam vicdan, şefkat, namus ve kader üzerine yürek burkan bir roman. “Kimsenin hayatı göründüğü gibi değil” diyen yazar, yalanlar ve sırlar, umutlar ve hayal kırıklıkları, korku ve güven duygularının gölgesinde birbirine geçen ilmekler halinde işlenen bir geçmiş kazısına ve yalnızlık hikâyesine çağırıyor okuru.

“İnsanın evrene kazık gibi kakıldığına dair o masum, çocukça ve kırılgan inanç. Ah yavrum! İnsan kâinata atılmış bir çöp sadece. Kuzum benim! Ninem konuşuyor. Sus! Kader, karılma ve kırılma. Bir konuşma çizgisi ya da üç noktalı bir susma boşluğu. Benden çıkıp bana dönen kasvet. Hiçbiri. Hepsini görmezden geldiğim her şey. Hangisi? Ne? Ne var? Yaralarını yalaya yalaya yaşayanın dili bıçak gibi mi olur? Minnet de bıçakla oyulur ancak, makas kesmez onu. Gece, kelimelerin rengini yutmadan önce, bir ses duyarsın belki. Uzak mahallelerden yükselip tepedeki ıssız barakanın çevresinde yankılanan köpek havlamalarını, ışıklı bir pencereden yere düşen karanlık bir gövdenin çarpma sesini, ardından telaşla ve umutsuzca bağıran birinin çığlığını… Hepsi yürek burkan bir parçalanış aslında. Sonra yapay ışıkların saltanatı başlar. Her yeri ıslatan bir ışık. Her yeri. Ama sen kupkuru, donuk gözlerle bakarsın.
Bizi inciten aşk değil, teslimiyet.”
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750824654
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
 24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Filiz Özdem'in çocuk kitapları dışında okuduğum ilk kitabı, ve büyük ihtimalle tek olarak kalacak. Aslında akıcı bir şekilde başladı. Tek düze ilerleyen bir kitap değil, geçmişe atlamalar merak uyandırıcı etken oldu bende. Olay, kahramanımız Selim ekseninde ilerliyordu ama bi yerden sonra "bu bahsedilen Selim mi" "hangisi bunun annesi" ve " x olayı yaşayan Selim mi yoksa Zafer mi" diye düşünmkten konudan koptum. Belirsizlik severim, dram da severim ama bu kitabı alırken basit, yormayacak bir kitap almaktı. Belki de bu yüzden; beklentimi karsılamadiğı için bi yerden sonra zorladım. İleriki günlerde iç içe rüyalardan oluşan, rüya ile gerçek ayırımı yapamadiğım kitabı tekrar okuyacağım.