Rüya Yorumları 1

8,2/10  (17 Oy) · 
54 okunma  · 
27 beğeni  · 
684 gösterim
Sigmund Freud'un çocukluğu ve ilk gençlik yılları parasal sıkıntılar içinde geçti. Bilim ve felsefenin yanı sıra edebiyat, tarih ve arkeolojiye meraklıydı. Tıp fakültesini bitirdikten sonra psikiyatri servisinde çalışmaya başladı. "Psikanaliz", "Konuşturarak iyileştirme" yönteminin ilk uygulayıcılarındandır. İlk eseri "İsteri Üzerine Çalışmalar", daha sonra "Düşlerin Yorumu - 1900" , "Gündelik Yaşam Psikopatolojisi", kendi üzerinde de denediği çalışmalarını anlatır.
reyyan 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Freud bu kitabı yazarken yaptığı şeyin ne kadar uç ve bilimle farklı yollarda olduğunu anlamış ki her sayfada "Muhtemelen şuan şu soruyu soruyorsunuz..." ile başlayan cümlelerle kendisininde baya soğuk terler döktüğü çalışması rüyayı gizlenen simgelerle anlatmaya çalışmış. Psikanaliz ile ilgileniyorsanız okumak faydalı olur. Fakat sorgulayıcı okuyucu iseniz çok fazla karşıt sorular oluşturmanız muhtemel.

Rukiye Eglence 
 02 Oca 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beklediğim kadar doyurucu bir kitap değildi. Ben psikanalist yöntemlerden, hipnozdan falan bahsedecek sanırken rüya olayını değişik açılardan ele almış. Yine de sırf Freud yazdığı için güzel kitap diyorum. Freud'un bilgi birikimine ve insanlığa bıraktığı değerli mirasa haksızlık edildiğini düşünüyorum.

Kitaptan 11 Alıntı

Esther. Sema 
04 Mar 23:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir arzunun gerçekleşmemesi, diğerinin gerçekleşmesi anlamına geliyordu, bir keresinde ona rüyaların arzuların gerçekleşmesi olduğunu anlatmıştım (...)

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 168 - Erasmus Yayınları)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 168 - Erasmus Yayınları)
Esther. Sema 
04 Mar 02:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uyanınca rüyayı unutmamız
Tıpkı yıldızların parlaklığının güneşin ilk ışıklarına yenik düşmesi gibi, rüyalar da yeni günün izlenimlerinin önünde yenik düşer.

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 52 - Erasmus Yayınları)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 52 - Erasmus Yayınları)
Esther. Sema 
04 Mar 14:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kant
Deli, uyanıkken rüya görendir.

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 99 - Erasmus Yayınları)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 99 - Erasmus Yayınları)
Esther. Sema 
02 Mar 11:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Burdach
"Çabalarıyla, hazlarıyla, sevinç ve acılarıyla gündelik yaşam rüyalarda tekrarlanmaz. Bunun tersine rüyaların amacı bizi gündelik yaşamdan kurtarmaktır.(...)"

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 12 - Erasmus Yayınları 1. Baskı)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 12 - Erasmus Yayınları 1. Baskı)
Esther. Sema 
02 Mar 23:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hildebrandt
(...) rüya yaşantısı, hayatın, tam anlamıyla kesintisiz ve birbiriyle tutarlı olan iki kısmı arasına sokulan yabancı bir şeydir.

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Erasmus Yayınları)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Erasmus Yayınları)
Esther. Sema 
05 Mar 01:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Genel bir kural olarak, her kişinin, rüya dünyasını kendi kişisel özelliklerine göre inşa etmekte ve başkaları için anlaşılmaz kılmakta özgür olduğunu görmüştük. Ama şimdi bunun tam tersine hemen herkesin aynı şekilde gördüğü bazı tipik rüyalar aynı anlama sahipmiş gibi görünüyor. Belki de bunların her durumda aynı kaynaktan gelmesi ve dolayısıyla rüya kaynaklarına ışık tutmaya özellikle elverişli olması nedeniyle bu tipik rüyalar özel bir önem kazanmaktadır.

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 261 - Erasmus Yayınları)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 261 - Erasmus Yayınları)
Esther. Sema 
05 Mar 01:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğun bastırılan ve yasaklanan arzuları, rüyalarda, sürgünün bilinçli olabilen makul arzularının arkasında ortaya çıkar.

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 267 - Erasmus Yayınları)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 267 - Erasmus Yayınları)
Esther. Sema 
05 Mar 01:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

(...) Yani kardeşlerini seven ve ölmeleri halinde yas tutacak olan birçok insan, bilinçdışında kardeşlerine karşı eski zamanlara dayanan kötülük arzuları beslerler ve bu arzular, rüyalarda gerçekleşebilir.

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 271 - Erasmus Yayınları)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 271 - Erasmus Yayınları)
Betül Keskin 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkalarının uyanıkken yaptıklarını sadece rüyalarında yapanlar, en iyi insanlardır.
Plato

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 95)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 95)
2 /