Rüya Yorumları 1

8,1/10  (16 Oy) · 
48 okunma  · 
23 beğeni  · 
580 gösterim
Sigmund Freud'un çocukluğu ve ilk gençlik yılları parasal sıkıntılar içinde geçti. Bilim ve felsefenin yanı sıra edebiyat, tarih ve arkeolojiye meraklıydı. Tıp fakültesini bitirdikten sonra psikiyatri servisinde çalışmaya başladı. "Psikanaliz", "Konuşturarak iyileştirme" yönteminin ilk uygulayıcılarındandır. İlk eseri "İsteri Üzerine Çalışmalar", daha sonra "Düşlerin Yorumu - 1900" , "Gündelik Yaşam Psikopatolojisi", kendi üzerinde de denediği çalışmalarını anlatır.
reyyan 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Freud bu kitabı yazarken yaptığı şeyin ne kadar uç ve bilimle farklı yollarda olduğunu anlamış ki her sayfada "Muhtemelen şuan şu soruyu soruyorsunuz..." ile başlayan cümlelerle kendisininde baya soğuk terler döktüğü çalışması rüyayı gizlenen simgelerle anlatmaya çalışmış. Psikanaliz ile ilgileniyorsanız okumak faydalı olur. Fakat sorgulayıcı okuyucu iseniz çok fazla karşıt sorular oluşturmanız muhtemel.

Rukiye Egl 
 02 Oca 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beklediğim kadar doyurucu bir kitap değildi. Ben psikanalist yöntemlerden, hipnozdan falan bahsedecek sanırken rüya olayını değişik açılardan ele almış. Yine de sırf Freud yazdığı için güzel kitap diyorum. Freud'un bilgi birikimine ve insanlığa bıraktığı değerli mirasa haksızlık edildiğini düşünüyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

Betül Keskin 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkalarının uyanıkken yaptıklarını sadece rüyalarında yapanlar, en iyi insanlardır.
Plato

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 95)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 95)

"Fikirlerimiz rüyalarda yaptığı belirgin sıçra işlerin tamamı çağrışım yasasına dayanır; ama bazen zihinde yer alan bu bağlantılar çok bulanıktır. Dolayısıyla fikirlerimiz Çok kez bir sıçrama yapmış gibi görünürken, Aslında böyle bir şey yoktur."

Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 69 - Olympia)Rüya Yorumları 1, Sigmund Freud (Sayfa 69 - Olympia)