Rüyalar, Masallar, Mitler Sembol Dilinin Çözümlenmesi Bütün Eserleri 6

8,7/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
993 gösterim
Rüyalarımızın çoğu ortak bir özelliğe sahiptir; uyanık halimizin en büyük özelliği olan mantık kurallarına uymazlar. Orada uzay ve zaman kategorileri de artık geçersizdir. Ölmüş dostlarımız yaşıyormuş gibi karşımıza çıkabilir ya da eskiden başımızdan geçen ve unutmuş olduğumuz olaylar birdenbire gözümüzün önünde canlanabilir. Gerçekte hiç mümkün olmayacak biçimde, iki ayrı olayı aynı anda oluyormuş gibi görebiliriz. Uykumuzda zamana olduğu kadar, uzayın kurallarına da uymayız. Uzak bir yere bir anda gitmek, iki farklı yerde aynı anda bulunmak, iki değişik insanı bir tek insan olarak görmek veya bir insanı ansızın başka bir insana dönüştürmek bizim için hiç de zor değildir. Kısaca, bedenimizin faaliyetine sınırlar koyan zaman ve uzayın kaybolduğu bir dünyayı rüyalarımızda yaratmak pek kolaydır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050203585
 • Orijinal Adı:
  The Forgotten Language. An Introduction to the Understanding of Dreams Fairy Tales and Myths
 • Çeviri:
  Aydın Arıtan, Kaan H. Ökten
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sidar Sadık 
08 Mar 21:24 · Kitabı okudu · 22 günde · 8/10 puan

Bugün itibariyle bitirdiğim, oldukça bilgilendirici bir kitap. Rüyalar üzerine bilimsel olarak incelemenin başladığı Freud'dan da öncesine giderek tüm dünyada rüyaların ne şekilde yorumlandığından alıp kendi rüya yorumunu neyin üzerine oturttuğunu açıklamış yazar. Ayrıca masalların ve mitlerin genel sembolik değerlerine ilişkin rüya yorumu kadar uzun olmayan kısa bölümlerle bilgilendirmeler yapılmış ve sembol dilinin nasıl çözümleneceği üzerinde durulmuş. Bilgi hazinenize pek çok şey katacağına inanıyorum.

tori 
19 Ağu 18:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Rüya kavramına detaylı şekilde değinilmiş. Rüyaların, masalların ve mitosların arasındaki ilişki tartışılmış.
Freud, jung ve fromm rüyaya bakış açılarına yer verilmiş. Freud ve jung zaten mektuplaşırken araları bozulmuş fromm yangını körüklemiş mi anlamadım:D yine de rüyalarınakıldışı arzular olduğunu söyleyen freud u ellerinden öperim))) kudursun jung"cılar.

Dili sade olsa bile alanın içinde olmayan kişilerin okumasını tavsiye etmiyorum. Freud un psikanalizini bilmeyi gerektiriyor. Jung arketiplerine aşina olmak gerekiyor.
Erich from bana ortalığı sakinleştirmeye çalışan biri gibi geldi burda.


Keyfe bağlı sıkılmadan okunacak bir kitap değil.

Analist olmak isteyenler için sadece kum tanesi olan bir eser.

mazlum özel 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Antik Yunan'dan günümüze, rüya kuramları ve kuramcıları hakkında özet bilgiler ve rüyaların mitler ve masallarla olan ilişkilerini örnekler vererek açıklayan son derece iyi çevrilmiş (anlaşılır) bir kitap. Ayrıca Erich Fromm'un rüyalar, masallar ve mitler hakkındaki kendi görüşleri (diğer görüşlerle karşılaştırmalı olarak) kitapta yer almaktadır. Ortak sembollerin incelendiği, mitler ve masalların psikanalitik bakımdan tahlil edildiği, mutlaka okunması gereken bir eser.

Kitaptan 6 Alıntı

tori 
18 Ağu 19:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bir kedi ve bir çok fare gördüm. Ertesi sabah, kocama, niye yüz farenin bir kediden daha güçsüz olduklarını ve onu yenemediklerini sormaya niyetlendim. Ama böyle bir şeyin politikada da yaşandığını söyleyeceğini biliyordum. Nitekim bir tek diktatör, milyonlarca insana hükmedebiliyor ve işin garibi, insanlar böyle bir diktatöre karşı hiç bir şey yapmıyor, ona karşı bile gelmiyorlar."

Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 64)Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 64)
tori 
17 Ağu 14:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Akılcılık ve hareketlilik, uyumayan bir insanın en büyük özellikleridir... insanlar sürekli olarak hareket ederler ve çevrelerini gözlemlerler. Çevrelerindekinin gerçekten de varolup, olmadıklarını kesin olarak bilmemelerine rağmen, bu gözlemlerini sürdürmeye devam ederler... Biz insanlar, yeryüzünün en çalışkan canlılarından bir tanesiyiz. Fakat hayal gücü yönünden en fakirlerinden biri olduğumuz da kesindir..."

Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 6)Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 6)
tori 
19 Ağu 13:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" Hayatın amacı, insanların mutluluğu için çaba göstermektir. Bu düzende insan hayatından başka önemli ve onurlu hiçbir şey yoktur. Ataerkil düzenin en önemli erdemi ise, itaattir. Burada eşitlik prensibinin yerini, hiyerarşik toplumsal düzen almıştır."

Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 221)Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 221)
tori 
 18 Ağu 10:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" Örnek olarak diyelim ki, yalnızlık çevremizi sarmış, tek başına bırakılmışlığın ezikliğini yaşıyoruz. Dünyamız kapkaranlık ve bu hal bize acı veriyor. Bir arkadaşımıza bu ruh halimizi anlatmak istersek, herhalde kelimelerimiz çabucak tükenecektir. Belki ona bir takım şeyler anlatacağız. Ama sonunda, söylediklerimizin, ruhumuzun o farklı renklerini tam olarak yansıtmadığını göreceğiz."

Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 23)Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 23)
tori 
18 Ağu 21:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"İnsanlar! Eğer Tanrı'nın egemenliği altında olduğunuzu hissediyorsanız, ona doğrudan seslenmekten kaçınınız. Tanrı'ya kelimelerle ulaşılamaz. Size kendi aranızda Tanrı'nın özelliklerini ve görüntüsünü tartışmamanızı bir kez daha salık veriyoruz. Değerli ve önemli olan şeyler, kelimelerle anlatılamaz."

Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 115)Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 115)
Pınar AKYUZ 
29 Ağu 20:59 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rüyada "sanki,imiş gibi durumlar yoktur. Rüya gerçek bir arayıştır. Bir adım daha ileriye giderek şunu da sorabiliriz: " Gerçek nedir? "Rüyada gördüklerimizin değil de, uyanıkken gördüklerimizin gerçek olduğunu nasıl iddia edebiliriz? Bu sorunu bir Çin şairi şöyle açıklamıştır: " Geçen gece rüyamda kelebek olduğumu gördüm. Ama şimdi, bir kelebek olduğunu düşünen bir insan mı ya da insan olduğunu düşünen bir kelebek mi olduğumu bilemiyorum."

Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 19)Rüyalar, Masallar, Mitler, Erich Fromm (Sayfa 19)