Adı:
Rüyalar ve Karabasanlar
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
259
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751023094
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nightmares & Dreamscapes
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Rüyalar ve Karabasanlar
Rüyalar Karabasanlar 1
Ben çocukken söylenen her şeye, okuduğum her şeye ve aşırı çalışan hayal gücümün gönderdiği her mesaja inanırdım. Bu nedenle epey gecemi uykusuz geçirirdim ama, yaşadığım dünya da huzurlu geçen geceler karşılığında takas edemeyeceğim renkler ve dokularla dolu olurdu.
259 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Stephen King okuma etkinliği dolayısıyla alıp okuduğum kitap, dokuz kısa hikayeden oluşuyor. (Ben Sayfa 6 Yayınları basımını okuduğum için dokuz hikaye var. Dolan'ın Cadillac'ı da ayrı bir öykü adı olarak verilmiş.) Yine tipik Stephen King hikayeleri tabi ki.. Sis adlı kitabında da okuduğum hikayeler gibi buradaki hikayeler de tüyler ürperticiydi. Yaklaşık iki günde okuduğum kitapta en ilgimi çeken hikaye 'Küçük Çocuklara Katlanmak Güçtür' oldu. Farklı hikayelerin bulunduğu ikinci ve üçüncü Rüyalar ve Karabasanlar romanlarını da aldım. Toplamda üç kitapta yirmi dört hikaye bulunuyor. Romanları gibi hikayeleri de harika olan King, beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmıyor!
259 syf.
·8/10
Stephen King genel olarak romanlarıyla ön plana çıkar, bundan 20 sene önce kitaplarının çoğunu okuduğum yazara şöyle bir geri dönüş yapmak istedim. Hikayelerini okumadığımı fark ettim ve Rüyalar Karabasanlar'ın ilk derlemesiyle başladım. İlginç konulara sahip fakat bir kaçı gerçekten hiç anlam veremediğim bir iki hikayeyi de barındırıyor. Dolan'ın Cadillac'ı zaten film oldu, bahsetmeye gerek yok. Küçük çocuklara katlanmak güçtür, ithaf ve benim sevgili tayım hikayelerini beğendim. Genel itibari ile ilginç ve akılda kalacak hikayelere sahip. İnce mizah anlayışı yine devam etmekte. Güzeldi, tavsiye ederim, güneşli bir pazar günü parkta bitirebilirsiniz :)

1- Dolan'ın Cadillac'ı : Filmi de çekilen öykü bir intikam öyküsü. Öğretmenlik yapan bir adamın karısının ölümüne neden olan mafya liderine karşı yaptığı planları ele alıyor. Güzeldi. Ben okurken karakterle birlikte yoruldum resmen.
2- Küçük Çocuklara Katlanmak Güçtür : Hakan Bıçakcı okurlarının seveceği türden bir hikaye. Öğretmenlik yaptığı okulda bazı çocukların ilginç davranışını saptayan bir kadının yaşadığı korku dolu anları anlatıyor hikaye. Beğendim bu hikayeyi de.
3- Gece Pilotu : Seri katil bir vampirin peşine düşen gazeteciyi konu alıyor, idare eder bir hikayeydi.
4- Popsy : Konu olarak en etkileyici girişi yapsa da sonunda aşırı mantıksız geldi, kısa ve idare eden bir hikaye.
5- İthaf : Tuhaf bir hikayeydi, oğlunun yazdığı bir kitapta kendisine ithafta bulunması nedeniyle bir arkadaşına başına gelen garip olayı anlatmaya başlayan kadını ele alıyor. Beğendiğim bir hikaye.
6- Benim Sevgili Tayım : Diğer hikayelerden bağımsız bir havası var. Yaşlılıkla ilgili çok güzel konulara değinilmiş. Ölümü bekleyen bir adamın torunu ile olan sohbetini ele alıyor hikaye.
7- Marple Sokağındaki Ev : Uzaylı hikayesi, evlerinde deliklerden sızan bir ışık huzmesi bulan çocukların, annelerini kurtarma hikayesi. Beğenmedim.
8- Oynayan Parmak : Teoride güzel pratikte idare edecek bir hikaye, lavabosundan parmak çıkan adamın gerilimli hikayesi :)
259 syf.
·6 günde·7/10
"Donal'ın Cadillac Arabası" haricindeki hikayeler pek tat vermedi. Stephen King seviyesine göre vasat buldum. Yinede hiç okunmayacak bir kitap değil. Kısa hikaye sevenler çerez niyetine okuyabilir.
259 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hikayelerinin derlendiği bir başka kitap daha. Hikayelerini okumayı seviyorum çünkü meraktan ölmeden sonunu öğreniyorum.

İçlerinde favorim '' Benim Sevgili Tayım '' oldu.

Hepinize iyi okumalar.
259 syf.
·6/10
Usta bu sefer güzel sonlu kısa hikayeleri ile karşımızda. Kısa sürede fazla kafa yormadan okunmak için ama buna rağmen dolu dolu olan bir kitap. Özellikle çukurun kazıldığı hikaye çok iyiydi.
259 syf.
·1 günde·8/10
Stephen King'in kabusları, karabasanları neye benziyor olabilir? Yıllar boyunca okurlarının tüylerini diken diken etmeyi başaran bir usta yazarın kendine ait korkularının olmadığını düşünmek pek de mantıklı olmaz sanırım. King, kafasında binbir çeşit gariplikler barındıran bir adam. Zaten bunu hiç zorluk çekmeden her eserinde bizlere aktarmayı başarıyor. Uzun uzun romanlarından kısa kısa öykülerine kadar, King gerçekten kurguyu iyi biliyor. Ve bu kurgu için de inancın ve hayal gücünün ne denli gerekli olduğunu iyice vurguluyor. Hayal kurmak, bu dünyada gördüklerimizden daha başka, bambaşka şeylerin de olabileceğine inanmak hayata bambaşka bir renk katmaz mı? Herkes her şeyi sorgular. Bu sorgulama seanslarına bir tutam gelişmiş hayal gücü eklemek de her daim ufkunuzu açar. Biraz farklı düşünmeliyiz, King bize bu fikri aşılamaya çalışıyor. Gerçeklik bir süre kenarda bekleyebilir. Biraz da başka dünyaların gerçekliğine dalalım, hayal gücümüze bırakalım kendimizi. Gerçekliğin hayal gücümüzün önüne set çekmesine de izin vermeyelim. King'in de söylediği gibi; sivri kazıklar vampirler için neyse, gerçeklik de genellikle hayal gücü için odur.
259 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Stephen King ile tanışmam Rüyalar ve Karabasanlar ile olmuştu, beni inanılmaz kendine çeken ve geri kalan hayatımda King okumaya devam edecek olmam paragraf şuydu:
"Ben çocukken söylenen her şeye, okuduğum her şeye ve aşırı çalışan hayal gücümün gönderdiği her mesaja inanırdım. Bu nedenle epey gecemi uykusuz geçirirdim ama, yaşadığım dünyada huzurlu geçen geceler karşılığında takas edemeyeceğim renkler ve dokularla dolu olurdu."
///Sanırım bu güncelleme oluyor. Rüyalar Karabasanlar 1'in 2005 yılında basılan kitabını okumuştum fakat bugün 2017 basımını aldım ve yeniden okumaya başladım. Böylelikle anladım ki basım takıntım var.
264 syf.
·9 günde·6/10
Ben çok beğenmedim kitabı çünkü yazarımız Stephen King olunca açıkçası beklentim yüksekti.Kitap birbirinden bağımsız 8 hikayeden oluşuyor herbirinin konusu farklı.Okusanız da okumasanizda bişey kazanip kaybetmezsiniz.
259 syf.
·Beğendi·6/10
Öncelikle bu puanı vermemin tek sebebi kitaptaki ilk hikaye olan ''Dolan'ın Cadillac Arabası'' hikayesinin hatrınadır. Hikaye çok iyi ve Stephen King'in yazdıkları bolca filme dönüştürüldüğü için filme çevrilmiş mi diye araştırdım ve gerçekten de 2009 yılında ''Dolans Cadillac'' ismiyle filme çekildiğini öğrendim. Fragman çok iyi gibi olmasa da film benim izlenecekler listeme girdi. Kitaptaki diğer öyküleri sevemedim o yüzden Rüyalar ve Karabasanlar 2 ve Rüyalar ve Karabasanlar 3ü belki alıp okumam.
259 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bana okumayı aşılayan yazarlardan biri olan King, bu kitabında hikaye yazmanın unsurlarını çok güzel bir şekilde okuyucuya sunuyor. Stephen King,hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu bana bu kitabında her seferinde hatırlatıyor. Çok akıcı bir dili var kitabın aynı zamanda cümleler çok akıllıca kurulmuş. Hem fantastik hem de gerçek ögeler içeren bu hikaye kitabı kesinlikle okunmalı. Kitabın adı da dikkat çekici. Birçok insanın Stephen King'e karşı önyargılı olduğunu düşünüyorum fakat önyargınızı bu kitapla aşabilirsiniz.
259 syf.
·25 günde·7/10
Yazarın kısa hikayelerinden derlenmiş mükemmel bir kitap. Filmi de yapılan bu hikayeler gerçekten iyiydi. Bazı hikayeleri yazar istese büyük bir roman haline getirebilirdi.Bazı hikayeleri çok güzel bazıları ise beni güldürdü.Oynayan Parmak özellikle beni güldürürken Maple Sokağındaki ev daha çok bir bilim kurgu hikayesi gibiydi.
%16 (40/259)
·2/10
Kitaba daha fazla devam edemiyorum çünkü başka okuduğum gerilim romanları felan bana akıcı gelmişti. Ama bu romandan aynı hazzı alamadım. O yüzden devam edemeyeceğim.
İnsanların şeytanla anlaşmalar yaptığını duymuştum, ama cehenneme girmek için rüşvet verenlerin ilkisin sen.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rüyalar ve Karabasanlar
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
259
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751023094
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nightmares & Dreamscapes
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Rüyalar ve Karabasanlar
Rüyalar Karabasanlar 1
Ben çocukken söylenen her şeye, okuduğum her şeye ve aşırı çalışan hayal gücümün gönderdiği her mesaja inanırdım. Bu nedenle epey gecemi uykusuz geçirirdim ama, yaşadığım dünya da huzurlu geçen geceler karşılığında takas edemeyeceğim renkler ve dokularla dolu olurdu.

Kitabı okuyanlar 283 okur

  • Merve
  • Tuba Konuksever
  • Pervin Donduran
  • Tunahan Dogan
  • Seray güller
  • Uğur Kalyoncu
  • folium
  • refika nur mutlu
  • Merve Küçük
  • sude

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%15.7
25-34 Yaş
%36.1
35-44 Yaş
%28.9
45-54 Yaş
%15.7
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.4
Erkek
%51.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (20)
9
%7.3 (7)
8
%26 (25)
7
%18.8 (18)
6
%9.4 (9)
5
%5.2 (5)
4
%2.1 (2)
3
%1 (1)
2
%2.1 (2)
1
%1 (1)