Rüyalar ve Karabasanlar

7,8/10  (43 Oy) · 
135 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.198 gösterim
Ben çocukken söylenen her şeye, okuduğum her şeye ve aşırı çalışan hayal gücümün gönderdiği her mesaja inanırdım. Bu nedenle epey gecemi uykusuz geçirirdim ama, yaşadığım dünya da huzurlu geçen geceler karşılığında takas edemeyeceğim renkler ve dokularla dolu olurdu.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  259
 • ISBN:
  9789751023094
 • Orijinal Adı:
  Nightmares & Dreamscapes
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
fazi 
 17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King okuma etkinliği dolayısıyla alıp okuduğum kitap, dokuz kısa hikayeden oluşuyor. (Ben Sayfa 6 Yayınları basımını okuduğum için dokuz hikaye var. Dolan'ın Cadillac'ı da ayrı bir öykü adı olarak verilmiş.) Yine tipik Stephen King hikayeleri tabi ki.. Sis adlı kitabında da okuduğum hikayeler gibi buradaki hikayeler de tüyler ürperticiydi. Yaklaşık iki günde okuduğum kitapta en ilgimi çeken hikaye 'Küçük Çocuklara Katlanmak Güçtür' oldu. Farklı hikayelerin bulunduğu ikinci ve üçüncü Rüyalar ve Karabasanlar romanlarını da aldım. Toplamda üç kitapta yirmi dört hikaye bulunuyor. Romanları gibi hikayeleri de harika olan King, beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmıyor!

Evren Erarslan 
27 Oca 12:23 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Stephen King genel olarak romanlarıyla ön plana çıkar, bundan 20 sene önce kitaplarının çoğunu okuduğum yazara şöyle bir geri dönüş yapmak istedim. Hikayelerini okumadığımı fark ettim ve Rüyalar Karabasanlar'ın ilk derlemesiyle başladım. İlginç konulara sahip fakat bir kaçı gerçekten hiç anlam veremediğim bir iki hikayeyi de barındırıyor. Dolan'ın Cadillac'ı zaten film oldu, bahsetmeye gerek yok. Küçük çocuklara katlanmak güçtür, ithaf ve benim sevgili tayım hikayelerini beğendim. Genel itibari ile ilginç ve akılda kalacak hikayelere sahip. İnce mizah anlayışı yine devam etmekte. Güzeldi, tavsiye ederim, güneşli bir pazar günü parkta bitirebilirsiniz :)

1- Dolan'ın Cadillac'ı : Filmi de çekilen öykü bir intikam öyküsü. Öğretmenlik yapan bir adamın karısının ölümüne neden olan mafya liderine karşı yaptığı planları ele alıyor. Güzeldi. Ben okurken karakterle birlikte yoruldum resmen.
2- Küçük Çocuklara Katlanmak Güçtür : Hakan Bıçakcı okurlarının seveceği türden bir hikaye. Öğretmenlik yaptığı okulda bazı çocukların ilginç davranışını saptayan bir kadının yaşadığı korku dolu anları anlatıyor hikaye. Beğendim bu hikayeyi de.
3- Gece Pilotu : Seri katil bir vampirin peşine düşen gazeteciyi konu alıyor, idare eder bir hikayeydi.
4- Popsy : Konu olarak en etkileyici girişi yapsa da sonunda aşırı mantıksız geldi, kısa ve idare eden bir hikaye.
5- İthaf : Tuhaf bir hikayeydi, oğlunun yazdığı bir kitapta kendisine ithafta bulunması nedeniyle bir arkadaşına başına gelen garip olayı anlatmaya başlayan kadını ele alıyor. Beğendiğim bir hikaye.
6- Benim Sevgili Tayım : Diğer hikayelerden bağımsız bir havası var. Yaşlılıkla ilgili çok güzel konulara değinilmiş. Ölümü bekleyen bir adamın torunu ile olan sohbetini ele alıyor hikaye.
7- Marple Sokağındaki Ev : Uzaylı hikayesi, evlerinde deliklerden sızan bir ışık huzmesi bulan çocukların, annelerini kurtarma hikayesi. Beğenmedim.
8- Oynayan Parmak : Teoride güzel pratikte idare edecek bir hikaye, lavabosundan parmak çıkan adamın gerilimli hikayesi :)

Rüyalar ve Karabasanlar benzeri kitaplar

Berke Can Turan 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Stephen King'in kabusları, karabasanları neye benziyor olabilir? Yıllar boyunca okurlarının tüylerini diken diken etmeyi başaran bir usta yazarın kendine ait korkularının olmadığını düşünmek pek de mantıklı olmaz sanırım. King, kafasında binbir çeşit gariplikler barındıran bir adam. Zaten bunu hiç zorluk çekmeden her eserinde bizlere aktarmayı başarıyor. Uzun uzun romanlarından kısa kısa öykülerine kadar, King gerçekten kurguyu iyi biliyor. Ve bu kurgu için de inancın ve hayal gücünün ne denli gerekli olduğunu iyice vurguluyor. Hayal kurmak, bu dünyada gördüklerimizden daha başka, bambaşka şeylerin de olabileceğine inanmak hayata bambaşka bir renk katmaz mı? Herkes her şeyi sorgular. Bu sorgulama seanslarına bir tutam gelişmiş hayal gücü eklemek de her daim ufkunuzu açar. Biraz farklı düşünmeliyiz, King bize bu fikri aşılamaya çalışıyor. Gerçeklik bir süre kenarda bekleyebilir. Biraz da başka dünyaların gerçekliğine dalalım, hayal gücümüze bırakalım kendimizi. Gerçekliğin hayal gücümüzün önüne set çekmesine de izin vermeyelim. King'in de söylediği gibi; sivri kazıklar vampirler için neyse, gerçeklik de genellikle hayal gücü için odur.

mithrandir21 | Uğur 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Usta bu sefer güzel sonlu kısa hikayeleri ile karşımızda. Kısa sürede fazla kafa yormadan okunmak için ama buna rağmen dolu dolu olan bir kitap. Özellikle çukurun kazıldığı hikaye çok iyiydi.

Gökhan Demir 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Ben çok beğenmedim kitabı çünkü yazarımız Stephen King olunca açıkçası beklentim yüksekti.Kitap birbirinden bağımsız 8 hikayeden oluşuyor herbirinin konusu farklı.Okusanız da okumasanizda bişey kazanip kaybetmezsiniz.

Kitaptan 19 Alıntı

fazi 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King - Rüyalar ve Karabasanlar
"Sivri kazıklar vampirler için neyse, gerçeklik de genellikle hayal gücü için odur."

Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 13 - Sayfa 6 Yayınları)Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 13 - Sayfa 6 Yayınları)
Oguzhan GüNDEM 
 16 Şub 13:06 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Banyoya sakalını tıraş etmek icin girip de başındaki ilk beyaz saçı görmek gibi bir şeydi bu.

Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 191 - undefined)Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 191 - undefined)
Zehra Yaprak 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İş ne olursa olsun, film yıldızı da olsa, işçi de olsa bir insan sıradan bir günde işine geldiğinde yüzünde 'Ben hala uyuyorum' diyen bir ifadeyle gelirdi.

Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 129)Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 129)
Tuncay YILDIRIM 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben çocukken söylenen her söze, okuduğum her şeye ve aşırı çalışan hayal gücümün ürünü olan her mesaja inanırdım.

Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 11 - sayfa6)Rüyalar ve Karabasanlar, Stephen King (Sayfa 11 - sayfa6)
2 /