Rüyalar Ve Karabasanlar 2

8,3/10  (9 Oy) · 
32 okunma  · 
12 beğeni  · 
704 gösterim
Pek çok korku romanı yazarı, romanlarda ruh halinin önemli bir faktör olduğunu vurguluyor. Stephen King ise onlara katılmıyor ve düşüncesini şu sözlerle açıklıyor: “Ben hikâyenin fevkaladeliğine inanırım. Konu, ruh hali, hatta karakterler ve dil ikinci planda kalır.”

King'in deyimiyle “inanç, mutluluk ve iyimserlikle” yazılan bu öyküler onun haklılığını kanıtlıyor. Konu, ruh hali, karakterler ve dil değişken ama hikâye olağanüstü.

Bu kısa öyküler koleksiyonunda Stephen King yazarlık becerisini yine gözler önüne seriyor. Öykülerde ha-yaletler, hatta öldürmek için yanıp tutuşan takırdayan dişler bile var. Anlayacağınız Stephen King hayranları yine çok keyif alacak.

Rüyalar ve Karabasanlar II, orijinali yirmi beş bağımsız öyküden oluşan ve ilk sekiz öyküsü Rüyalar ve Karabasanlar adıyla yayınevimizden çıkan kitabın devamı niteliğindedir.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789751029027
 • Orijinal Adı:
  Nightmare and Dreamscapes
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
fazi 
18 Nis 22:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bütün Kargaşanın Sonu, İnsan Alışıyor, Takırdayan Dişler, Lastik Pabuçlar, Muhteşem Bir Müzik Grupları Var Bilirsiniz, Evde Doğum, Yağmur Mevsimi ile Pardon Doğru Numara adlı sekiz hikayeden oluşan eser bu kez genel olarak hayalet öykülerini konu alıyor. Benim en çok beğendiğim öykü ise, kitabın kapanışını da yapan Pardon Doğru Numara oldu. Konusu ise şöyle; kimin aradığı belli olmayan bir telefon konuşması sonrası yola koyulan karakterler, King'in mükemmel anlatımı ve zekasıyla herkesçe bilinen bir kehanete doğru sonu belli olmayan maceraya atılırlar. Son ana kadar neler olup bittiğini anlayamadığım hikaye, belirsizlik ve merak uyandırması sebebiyle en sevdiğim hikaye oldu.. Genel olarak açgözlülük, zombiler, hayaletler, ruh yutan evler ve daha birçok konuyu ele alan King yine farklı dünyalara çağırıyor okuyucuları. 'Lastik Pabuçlar' ve 'Muhteşem Bir Müzik Grupları Var Bilirsiniz' adlı öyküler hayaletleri ve 'Evde Doğum' zombileri konu edinmiş. 'Yağmur Mevsimi' de bir kasaba ve buradaki batıl inanç saplantılarını anlatıyor. Kısacası King yine hayalgücümüzü zorluyor!

M.Y. 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · 8/10 puan

Rüyalar ve Karabasanlar orijinalinde aslında 25 öyküden oluşan bir kitapmış. Yurtdışında durum nedir bilmiyorum ancak Türkiye basımı üç parçaya ayrılmış. Kitap “Bütün Kargaşanın Sonu”, “İnsan Alışıyor”, “Takırdayan Dişler”, “Lastik Pabuçlar”, “Muhteşem Bir Müzik Grupları Var, Bilirsiniz”, “Evde Doğum”, “Yağmur Mevsimi” ve “Pardon Doğru Numara” isimli sekiz öyküden oluşuyor. Kitap insanların içindeki şiddet eğilimini yok etmeye çalışan ve çok zeki olan Bobby’in yaptığı şeyi ve sonuçlarını kardeşinin ağzından anlattığı hafif bilimkurgu denebilecek harika bir hikayeyle başlıyor. Ancak daha sonrasında gelen “İnsan Alışıyor” hikayesi benim için kitabın en sıkıcı hikayesiydi. Artık bir yerden sonra bitsin diye zorla okudum. Daha sonrasında gelen hikayeler ise genel olarak Stephen King’in yazım tarzını ve havasını veren güzel hikayelerdi. “Muhteşem Bir Müzik Grupları Var, Bilirsiniz” hikayesini okurken daha önce kısa film olarak izlediğimi hemen hatırladım. Malum ne de olsa Stephen King kitapları sinemaya en çok uyarlanan yazarlardan birisi. Kitabın son hikayesi ise değişik bir tarzdaydı. Bir senaryo şeklinde yazılmış, aslında duygusal olan bir hikayeydi. Kitabın kapanış hikayesi olarak bunun seçilmesi gayet yerinde olmuş. Genel olarak King severlerin okumaktan zevk alacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

M.Y. 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Clark diğer tarafta işlerin düzeleceğini umuyordu ısrarla ama otlu yol değişmeden uzanmaktaydı. Hatta biraz daha belirsizleşiyor ve daralıyordu ve Clark'a okumayı sevdiği fantastik epiklerdeki... Terry Brooks, Stephen Donaldson ve elbette ki hepsinin ruhani babası J. R. R. Tolkien gibi insanların öykülerindeki yolları anımsatmaya başlamıştı. Bu öykülerdeki karakterler (genellikle kıllı ayakları ve sivri kulakları olurdu) kötü bir his almalarına karşın böyle ıssız yollardan gider ve sonunda genellikler trollerle, hayaletlerle ya da gürzlü iskeletlerle savaşmak zorunda kalırlardı.

Rüyalar Ve Karabasanlar 2, Stephen King (Sayfa 124)Rüyalar Ve Karabasanlar 2, Stephen King (Sayfa 124)