Rüyalar ve Karabasanlar 3

7,8/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
156 gösterim
“Dışarıda neler oluyor?” diye fısıldadı kadın. Hızlı hızlı soluyordu. Farnham kadının sol yanağında ufak bir sıyrık olduğunu fark etti. Güzel, küçük ama dik memeli ve kabarık kumral saçlı, ufak tefek, tatlı bir piliçti. Giysileri pahalı sayılırdı. Ayakkabılarından birinin topuğu kırılmıştı. “Dışarıda neler oluyor?” diye tekrarladı kadın. “Canavarlar...”
Bu kısa öyküler koleksiyonunda Stephen King yazarlık becerisini yine gözler önüne seriyor. Öykülerde hayaletler, katiller, hatta sigara kullanan yaratıklar bile var. Anlayacağınız Stephen King hayranları yine çok keyif alacak. Rüyalar ve Karabasanlar III, orijinali yirmi beş bağımsız öyküden oluşan ve yayınevimizden çıkan Rüyalar ve Karabasanlar serisinin son kitabıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789751030306
 • Orijinal Adı:
  Nightmare and Dreamscapes - 3
 • Yayınevi:
  İnkilap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Berke Can Turan 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"En güzelini sona sakladım." demek böyle oluyor sanırım. Üçe bölünmese ve planlandığı gibi tek cilt basılsaydı muhtemelen hikaye sırası yine aynı olacaktı ve ben son sayfalarda yine mest olacaktım. Öyle ki, tüm öyküler içinde beni en çok etkileyen iki öykü sonda toplanmış. "Saat On İnsanları" ve "Umney'in Son Vakası" bana film gibi geldi desem yeridir. Özellikle Umney hikayesinde King'in aklına hayran kaldım. Okuduğum her şey bana ilham verir ve King'in özellikle kısa öyküleri bu konuda bana daha da fazla yardımcı olur. "Umney'in Son Vakası"nda da aynı durum oldu. Ortalara doğru aklıma bir fikir geldi, sonradan fark ettim ki King'le aklımızın yolu birmiş, ben de hikayesinin sonunu tahmin etmişim. Hikayenin sonu bambaşka olsaydı şu an oturmuş harıl harıl yazıyordum belki de.

King'in bize bir sürprizi de var bu eserde. İlk satırlarda olayı anladığım an sırıtmaya başlamıştım bile. Kitabın ortasında pat diye karşınıza Stephen King imzalı bir Sherlock Holmes hikayesi çıkıyor. Zaten hayran olduğum bir karakteri hayran olduğum bir yazarın gözünden görmek beni çok mutlu etti.

Kitabın sonuna doğru uzunca bir hikayemiz var. Aslında hikaye demek çok doğru olmaz, King başında verdiği notla bizlere açıklıyor ki, bu yazı aslında bir deneme. Hatta günlük tadında biraz da. 1970 yaşında King ve oğlunun beysbol küçükler ligindeki hatıralarını konu alıyor "Başını Eğ". Anlatımına edecek elbette bir lafım yok fakat beysbol konusunda bilgim çok olmadığı için ve dolayısıyla ilgimi çekmediği için zor okudum. Uzun olması da beni birazcık yordu demek zorundayım.

Her ruh haline, günün her saatine, her mutfağa göre hikaye serpebilen bir şeftir King. Bunu gerek romanlarında, gerek kısa hikaye derlemelerinde, gerekse denemelerinde görebiliyoruz. Buradan Stephen King'e önyargı ile yaklaşan okurlara sesleniyorum; kitap okumak için yola çıktıysanız eğer, önyargılar yolunuzdaki tümseklerdir sadece. Ne kadar çok olursa o kadar yavaşlarsınız ve hedefinize ulaşmanız o kadar zorlaşır.

Kitaptan 3 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
13 Oca 17:34 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''İnsanların ne kadar iyi kalpli olabileceklerini anlıyorsun, ama ne kadar kötü kalpli olabileceklerini hiç bilmiyorsun.''

Rüyalar ve Karabasanlar 3, Stephen King (Sayfa 116)Rüyalar ve Karabasanlar 3, Stephen King (Sayfa 116)
Tuncay YILDIRIM 
14 Oca 01:26 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın kendisiyle tartışması tek başına satranç oynaması gibidir, adil bir oyun her zaman beraberlikle sonuçlanır.

Rüyalar ve Karabasanlar 3, Stephen King (Sayfa 149 - sayfa6)Rüyalar ve Karabasanlar 3, Stephen King (Sayfa 149 - sayfa6)
Tuncay YILDIRIM 
14 Oca 01:31 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aslında yazarlık da bir çeşit anahtar deliği röntgenciliği sayılır. Bilgisayardaki anahtar deliğinin boyutu ve şekli biraz farklı, ama yine de sonuçta başka insanların hayatlarına bakıp sonra müşteriye gördüklerinizi aktarıyorsunuz.

Rüyalar ve Karabasanlar 3, Stephen King (Sayfa 160 - sayfa6)Rüyalar ve Karabasanlar 3, Stephen King (Sayfa 160 - sayfa6)