Rüzgar Gibi Geçti

9,3/10  (67 Oy) · 
235 okunma  · 
57 beğeni  · 
3.700 gösterim
20. Yüzyılın En Popüler Romanı Pulitzer Ödüllü, Bir Aşk ve Savaş Destanı

"Amerikalı bir yazarın elinden çıkan en kaydadeğer ilk roman. Ve hiç şüphesiz ki, gelmiş geçmiş en büyük romanlardan biri."
-The New York Times, Yüzyılın Kitapları


Güçlü ruhu, çarpıcı güzelliğiyle Scarlett O'Hara, hür ve etkileyici Rhett Butler ve romantik, son derece yakışıklı Ashley Wilkes'ın içinde olduğu aşk üçgenine İç Savaş kıyameti eşliğinde
tanık oluyoruz.

Aşk, ölüm, kan, kül ve savaşın götürdükleri.

SCARLETT : "Bunu yarın düşünürüm! Çünkü yarın başka bir gün..."
RHETT : "Açıkçası canım, hiç umrumda değil!"
...
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  832
 • ISBN:
  9786050058345
 • Orijinal Adı:
  Gone With the Wind
 • Çeviri:
  Yeliz Üslü
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
23 Oca 16:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kadının aşklarını ve hayatla mücadelesini anlatan muhteşem bir kitap,mutlaka okunması gerekir.Mücadeleyi hiç bırakmamız gerektiğini bir kez daha anladım.

Özge Uzun 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın tuğla gibi olduğu bir gerçek. Ancak içinde tek bir gereksiz paragraf olduğunu düşünmedim okurken. Akıcı ve okuması zevk veren bir roman. Romanın kendisinde bir kusur bulabilineceğini pek sanmam. Yine sinir bozucu bir kaç ayrıntı yok değildi. Mesela kitap güneylilerin tarafını anlatsa da insan ister istemez keşke burunları biraz sürtülse diye içinden geçiriyor. İkincisi ise Scarlett'in akıl almaz bencilliği herhalde. Yalnızca bencillik o kadar sevimsiz bir özellik gibi gelmez bana. Çoğu zaman gerekli gördüğüm bir özelliktir de. Ancak Scarlett de olduğu gibi saf cahillikle birleşince insana sevimsiz geliyor. Tabi gücüne saygı duymamak da mümkün değil. Kısacası roman tam olması gerektiği gibi yazılmış, ne eksiği var ne fazlası.

İsmail Altun 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Margaret Mitchell bu nasıl bir hikaye alçak kadın yaktın içimizi dışımızı içinde aşk ihtiras entirika varlık sefalet savaş mücadele azim hırs kıskançlık ne ararsan var hiçte Rüzgar gibi Geçmedi hala kalbimde alevleniyor keşke yaşasaydın da böyle bir kurgu böyle güzel betimlemeler yine yazsaydın erken hayata veda eden çok şeyler öğreten nadir bulunan bir çiçek bu kitabı okumanızı tavsiye ederim içinde çok şey bulacaksınız keyifli okumalar Türkiyem ...

özlem dnzhn 
02 Haz 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 8/10 puan

Birinci cildini bitirip ikinci cildini okumaktan çekindiğim bir kitap.Çünkü kitabın sonunu ben kurdum kafamda benim gibi değilse ne olur! korkuyorum.Ayı zamanda eski ABD kültürüne dair çok şey öğrendim.Güzeldi ve tatlı bir esintisi vardı.

Asiye Yıldız 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

En beğendiğim kitaplar arasında Rüzgar gibi geçti. Filmide güzel olmasına rağmen kitaptan uyarlanan filmler hep kitabın gerisinde kalıyor. Karakterler çok akılda kalıcı. Kitabı okuduğumdan beri hep aklımda kalan "bunuda sonra düşünürüm. Çünkü yarın başka birgün" nerdeyse benim hayat felsefem oldu :)... Yerinde kullanıldığında çok etkili bir düşünme biçimi oldu.

Elif basaran 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

başarılı savaş betimlemelerine sahip..tuğla kalınlığında olmasına rağmen ne diye yazılmış bu paragraf denebılecek gereksiz yerler yok, amerika pamuk tarlası siyahi insanlar köleliğin kalkışı savaşa giden gençler yıkılan kentler atlar anne baba çocuk ilişkisi gibi bir çok öğe dolu dolu var romanda .kaçanın kovalandığı entrikalı bir aşkımız da var ama yarım bırakılmış yarın yeni bir gün denilerek ... regine deforges in mavi bisikletine de aşırı derecede benziyor. aynı kitabın biri amerika biri avrupa versiyonu gibi

Kalın. Yazılar küçük. Fakat bu kitabı okuduktan sonra daha okuduğum hiçbir kitaba en güzel kitaptı diyemedim. Akıcı. Sürükleyici. Ve kalın olması belki de bu kadar içine çekip etki bırakan. Tek kelimeyle muhteşem!!!

Hilal doğan 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Amerika iç Savaş'ı sırasında zengin bir ailenin içine düştüğü sıkıntıları anlatan kitap. Kitabı okuduktan sonra 'işte budur', kitabı okumadan filmini izlediğinizde ise 'bu mu yani' dedirten bir kitap.

gökhan biçer 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

amerikanın savaş ortamında yeşeren bir aşkı anlatan çok özel bir kitap oldukça şiirsel bir dile sahip ayrıca filmide bir klasiktir ölmeden okunacak bir kitap

Gülnar Rehimli 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk kez filmini izleyerek tanıştım bu eserle. O kadar büyük hacimli olmasına rağmen insan sıkılmadan okuya biliyor. Eserin esas kişilerinden olan Rhett Butler ise tüm romanlar içindeki karakterlerden en sevdiklerimden biridir. Belki de tüm kadınların hayalindeki erkeğin o oluşundandır bu. Savaş ve Aşk çok güzel şekilde birleştirilmiş. Fakat sonunda Scarlett ve Rhett'in ayrılığı ile bitmesini hiç istemezdim.

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Bahar Koç 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Scarlett: Sizi öpmektense bir domuzu öpmeyi tercih ederim.
Rhett: Vallahi bu bir tercih meselesi.

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 230)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 230)
Kübra 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''İnsan benzeriyle evlenmeli yoksa mutlu olamaz.''

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 94)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 94)
Kübra 
 06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''... Erkekler fazla öne çıkan kızları sevmezler.''
''Erkekler kaşlarını çatıp çenesini öne çıkararak 'yapacağım' 'yapmayacağım' diyen kızlarla evlenmek istemezler,'' diyordu dadı keyifsizce. ''Genç kızlar yere bakarak siz nasıl isterseniz,'' demelidir.

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 45)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 45)

Scarlett: Çok üzgünüm, her şey için özür dilerim.
Rhett: Sevgilim, daha bir çocuksun.
"Özür dilerim" demekle, geçmişin düzeltilebileceğini mi sanıyorsun?

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Morpa kültür yayınları)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Morpa kültür yayınları)
Kübra 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tavırlarını annesinin nazik tembihlerinden ve dadısının katı disiplininden öğrendiyse de, gözleri tamamen kendine aitti.

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 1)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 1)
Kübra 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama zaman geçtikçe, istemekle o isteği gerçekleştirmenin iki farklı şey olduğunu öğrendi.

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 35)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 35)
Kübra 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Acı, vahşi bir hayvanın zehirli dişleri gibi saplanmıştı göğsüne.

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 25)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 25)
Kübra 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyninde bir kasırga kopmuştu sanki ve oturdukları yemek odasının böylesine durgun ve değişmemiş olması ona çok tuhaf geliyordu.

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 49)Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell (Sayfa 49)
2 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.