Rüzgara Karşı

·
Okunma
·
Beğeni
·
367
Gösterim
Adı:
Rüzgara Karşı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058307131
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Garaj Kitabevi
Bazen kendini bulmak için her şeyini kaybetmen gerekir

Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan kadının sıradışı hikayesi. Rüzgara Karşı, bisiklete ilk kez 30 yaşındayken binmesine karşın sekiz aylık antrenman ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Juliana Buhring’in ilham verici hikayesini anlatıyor.


2012 yılında dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan ilk kadın ünvanını kazanan Juliana Buhring’in rekoru henüz kırılamadı.


2013 yılında, Avrupa’nın en uzun ve zor desteksiz yarışı olan Londra-İstanbul arasında gerçekleştirilen Kıtalararası Bisiklet Yarışı’nda mücadele eden tek kadındı ve 9. oldu.

2014 yılında ilk defa yapılan Trans Am Bisiklet Yarışı’na da katıldı ve 7.137 kilometreyi 20 gün ve 23 saatte tamamlayarak genel klasmanda 4. oldu. Juliana Buhring bugün dünyanın en güçlü kadın ultra-dayanıklılık yarışçılarından biri olarak kabul ediliyor.
232 syf.
·8 günde·9/10
Kitabın yarısına geldiğimde şunu fark ettim ki geçmiş ne kadar zor geçerse geçsin, insanın geçmişi gelecekte hayal edemeyeceği yolları açıyor.
Insan biriktirmeye devam o zaman.
232 syf.
·Beğendi·10/10
#kitapyorumu #rüzgarakarşı #julianabuhring #garajkitap

Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan kadının sıradışı hikayesi.. Kitap tek kelime ile MUHTEŞEM.. Toplamda 19 ülke geziyor bu süreç boyunca. Okuduğum satırlar hayalimde canlandı, yaşayarak okudum desem yeridir. Juliana'nın cesaretine hayran kaldım. Bisiklet ile tek başına bir kadının dünyanın çevresini dolaşması ve rekorlar kitabına adını yazdirmasi.. Türkiye'yi sevmesi ise beni ayrı bir mutlu etti.. Başına gelen olumsuz şeylere rağmen pes etmeyip hedefine giden yolda ilerliyor.. Kesinlikle tavsiye ediyorum, bir solukta okunabilecek ve yer yer ders çıkarılması gereken sözler ile zenginleşen mükemmel bir kitap..

Alıntı
Şimdiye kadar hiçbir şey olmasa, küçük şeylerin kıymetini bilmeyi öğrendim. Hem, varoluş küçük şeylerin birikiminden başka ne ki? Yokluklarını yasayana kadar, küçük şeylere ne kadar bel bagladığımızı ve onları ne kadar çantada keklik olarak gördüğümüzü fark edemiyoruz. Yemek ve su gibi en temel şeyler için de geçerli bu. Bir şeyin ya da birinin gerçek değerini anlamamız için onlardan mahrum kalmamız gerekiyor. Tuhaf insan doğası işte.
232 syf.
·8/10
Julıana Buhrıng-Rüzgara Karşı


#alıntı
“O kadar üşüyorum ki başka bir şey düşünecek halim yok. Vücudum titriyor, ellerim ve ayaklarım tamamen uyuşmuş durumda. Buna bisikletçi ıstırabı deniyor; kimsenin bahsetmediği o ıstırap. “


“Slovenya ‘da İtalyan sınırına bir kaç kilometre mesafedeki son dik tırmanışta, sinir krizi geçiriyorum. Daha fazla pedallayamayacak durumdayım, Antonio’yla telefonda konuşurken ‘ yapamıyorum, yapamıyorum, yapamıyorum’ diye mırıldanarak gözyaşlarına boğuluyorum.”


Dünyanın çevresini bisikletle dolaşmak.. Düşüncesi bile ne kadar uzak ve imkansız geliyor değil mi ? Ama bunu başaran bir kadın hem de en kısacık sürede. Tabii bu hiç kolay olmuyor. Öncelikle uzun bir karar verme süreci geçiriyor. Sonrasında bisiklet, yiyecek ve diğer malzemeleri hazırlama süreci başlıyor. Ve işte her şey tamam.. Bir günde kilometrelerce yol alıyor. Çoğu zaman uyumadan, aç ve oldukça yorgun devam ediyor yoluna. Bir çok zorlukla karşılaşıyor; asla yapamayacağını söyleyen insanlar, sapıklar, peşine bırakmayan kuşlar, böcekler, sürekli patlayan lastik, kırılan jantlar.. Bir de mevsimsel zorluklar var tabii sıcak ya da dondurucu soğuk, yağmur, kar.. Tüm bu zorluğa ve imkansızlığa rağmen başarıyor.. Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan kadın oluyor ve Guınnes Dünya Rekortmeni oluyor..


Güzel ve cesaret veren bir başarı hikayesi. Okudukça o bisikletteymiş gibi hissediyorsunuz. Çektiği zorlukları siz de çekiyor, en sonunda başarısına onunla birlikte seviniyorsunuz. Ben özellikle soğuktan ağladığı kısımda çok etkilendim. Bu inanılmaz hikayeyi siz de okumalısınız. Keyifli okumalar ️
Rüzgara Karşı Juliana Buhring
232 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Başlayabilmek için o kırılma anını beklemek. 30 yaşında bisiklet sürmeye başlayan Juliana sevgilisini kaybedince dünyayı bisikletle kat etme hayaline kapılıyor ve başarıyor. Yollardaki engeller psikolojik sıkıntılar tecrübeler hepsi bu kitapta.
Okumanızı tavsiye ederim. bir bisiklet tutkunu olarak bisiklet bilmenin keyfini ve zorluğunu iyi biliyorum. Başlamak için beklememek gerektiğini ögüt ediyor ju bu kitapta okuyun :-)
232 syf.
·6849 günde·9/10
İnsan ne zaman özgürleşir? Kendi ayakları üzerinde durabildiğinde mi? Yahut onu bağlayan tüm zincirlerden kurtulup, kendi hayatı üzerinde tek başına hakimiyet kurarak kendisi olabildiğinde mi özgürleşir insan? Hayır, insan sıfır noktasına eriştiğinde özgürleşir ve özgürlük aslında her şeyin hiçbir şey olduğu o katıksız noktada tam anlamıyla özgürlüktür.
"Sıfırdan başlamanın ne demek olduğunu çok az insan bilir. Hayatınızı oluşturan her şeyi reddettiğinizde, bildiğiniz her şeyi çöpe attığınızda, sevdiğiniz, inandığınız ve yaşadığınız her şeyi kaybettiğinizde, kendinizi köklerinizden söküp kimliğinize sırt çevirdiğinizde ve sonunda hiçbir şeyiniz kalmadığında korku duygusunu da kaybedersiniz. Bu belki de yaşanabilecek en büyük kendini- özgürleştirme deneyimidir," diye not düşüyordu sevgili Juliana Buhring kitabının sayfalarına ve aslında onun hikayesinin temeli işte tam bu noktada atılıyordu.

Rüzgara Karşı, hayatının sıfır noktasını gören bir kadının küllerinden doğuşunun, kendini yeniden buluşunun soluksuz ve başarı dolu hikayesini konu alan harika bir eser. Bu eseri diğer yol hikayeleri türündeki eserlerden ayıran en önemli özelliği ise bir gezginin kaleminden değil, bir dünya rekortmeninin kaleminden sıradışı bir yol hikayesini konu ediniyor olmasıdır. Zira kitabımızın yazarı 2012 yılında bisiklet ile dünyanın çevresini en kısa sürede dolaşıp adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdıran 'ilk kadın': Juliana Buhring'den başkası değildir. Rekoru kırmadan yalnızca bir sene evvel bisiklet sürmeyi öğrenip böylesi bir rekora imza atan yazar, kitabında bu rekora giden yolculuğunu, rekoru kırma sürecini; velhasıl aslında geri planda sıfır noktasından nasıl ayağa kalkıp, kendini nasıl bulduğunu kaleme alıyor. Zorluklarla geçmiş bir çocukluğun yıkıcı etkisinin izlerini yüreğinde ve belleğinde taşıyan Juliana'nın büyük bir kayıp yaşamasının ardından içinde filizlenen bisiklet yolculuğu fikri, bir süre sonra yerini dünya rekoruna meydan okumaya bırakır. Juliana'nın kaybedecek hiçbir şeyi yoktur fakat, yeniden ayağa kalkmak için bir nedene ihtiyacı vardır. Bu çılgınca fikir ona yeniden ayağa kalkması ve en önemlisi de kendini bulması için atılacak önemli bir adımdır ve Juliana bisiklet sürmeyi bile bilmemesine rağmen o önemli adımı korkusuzca atmaktan hiç de çekinmeyecektir. Peki, bilhassa bir kadın için oldukça cesurca atılmış bu adımın devamında neler oldu sizce? işte bu sorunun cevabı ve daha fazlası kitabımızın sayfalarında gizli. Çayınızı kahvenizi alıp birkaç saatinizi bu güçlü kadına ayırmalısınız bence.

Her bir satırında hayata dair güzel noktalara rastlayacağınız, Juliana'nın fiziksel ve zihinsel zorluklara rağmen asla yılmayıp gösterdiği muazzam iradeye hayran kalacağınız; velhasıl okurken Juliana ile rekora giden yolculuğu tüm duygularıyla hissedebileceğiniz bu güzel esere bir şans vermenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun.
232 syf.
·1 günde·9/10
Juliana'nın cesaretine, azmine ve kararliligina hayran kaldim. Belki de bu kitap bir cogu insana planlarini, yapmak istediklerini, yapamadiklarini yapmasi icin ilham verecektir. Hele bir de bisikletci iseniz 10 kat daha cok seversiniz bu kitabi. Gercekten akici, icinde hayat barindiran, ilham verici bir kitap.

Ayni zamanda icinde bir bolum Turkiye barindiran bir hayat yolculugu kitabi.

Iyi okumalar.
Bu kadar büyük bir şeyin altına girebilecek herhangi bir yeterliliğim yoktu. İrade gücü ve ne olursa olsun bitirme kararlılığından başka hiçbir şey...
Hendri özgürlüğün farklı türleri olduğunu biliyordu fakat en temel tür belkide ulaşılması en zor ve en bencil olanıydı. "Tek başına çıkılan keşif gezileri, en azından benimkiler için söyleyebilirim ki, bencilliğin aklıma gelebilecek en saf hali."
Şartların sana dayattıklarından özgür olamazsın belki ama onlara vereceğin tepkiyi seçmekte özgürsün. Tek başına üstlendiğim misyon bir gün beni öldürürse, acı çeken ben olmayacağım. Üzüntüyle ben sevenler uğraşmak zorunda kalacaklar.
Juliana Buhring
Sayfa 160 - Garaj kitap
Ne kadar çok seyahat ederseniz, dünya o kadar küçülüyor. Aynı zamanda kendiniz ve önemli sandığınız şeyler de küçülüyor.
Juliana Buhring
Sayfa 170 - Garaj kitap
"Korkuyor musun?" diye sormuştu kazadan birkaç hafta önce bir arkadaşım.
"Neden?"
"Oralarda sana birşey olmasından."
Dünyada korkacak bir şeyler daima var fakat bilinmeyenden korkmak bana boşuna enerji kaybı gibi geliyor.
Juliana Buhring
Sayfa 30 - Garaj Kitap
Annemlerin kuşağı toplumsal kalıplardan kurtulmak isteyen bir kuşaktı, bu yüzden kendi ütopyalarını kurdular ama sonra ironik şekilde kendilerini ve çocuklarını kurdukları ütopyaların içine hapsettiler.
Juliana Buhring
Sayfa 39 - Garaj kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rüzgara Karşı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058307131
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Garaj Kitabevi
Bazen kendini bulmak için her şeyini kaybetmen gerekir

Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan kadının sıradışı hikayesi. Rüzgara Karşı, bisiklete ilk kez 30 yaşındayken binmesine karşın sekiz aylık antrenman ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Juliana Buhring’in ilham verici hikayesini anlatıyor.


2012 yılında dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan ilk kadın ünvanını kazanan Juliana Buhring’in rekoru henüz kırılamadı.


2013 yılında, Avrupa’nın en uzun ve zor desteksiz yarışı olan Londra-İstanbul arasında gerçekleştirilen Kıtalararası Bisiklet Yarışı’nda mücadele eden tek kadındı ve 9. oldu.

2014 yılında ilk defa yapılan Trans Am Bisiklet Yarışı’na da katıldı ve 7.137 kilometreyi 20 gün ve 23 saatte tamamlayarak genel klasmanda 4. oldu. Juliana Buhring bugün dünyanın en güçlü kadın ultra-dayanıklılık yarışçılarından biri olarak kabul ediliyor.

Kitabı okuyanlar 33 okur

  • Yenigün Sarıdağ
  • Mad
  • Merve Damla Mungan 8k
  • Sibel Özsoy
  • Tülay Güler
  • saliha Alparslan
  • izzet kafalı
  • Bizimmahalleninkitapcisi
  • Burcu Ünlü
  • Cansum

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (6)
9
%27.8 (5)
8
%11.1 (2)
7
%11.1 (2)
6
%11.1 (2)
5
%0
4
%5.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0