Rüzgarlara Söyleyen

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
558 gösterim
"Ben, Jose Antonio Maria Vaz, bu nemli, bunaltıcı gecede güneşten yanmış, kırmızıya çalan bir keriç damda durmuş dünyanın sonunu bekliyorum. Pisim, ateşim var ve giysilerim olacak sökük paçavralar cılız vücumdumda çılgın bir biçimde firar edermişçesine üzerimden dökülüyor... Ben, Jose Antonio Maria Vaz, tropikal göğün yıldızları altında bir damın üzerindeki yalnız adam, anlatacak bir hikayem var..."

Haydutların yaktığı köyünden kopup şehirdeki binlerce sokak çocuğunun arasına karışan henüz on yaşındaki Nelio'nun dokuz güne sığdırdığı hikayesidir, Antonio Maria Vaz'ın rüzgarlara anlattığı.

Gece gündüz canavarlarıyla boğuşan Nascimento, pantolon ceplerinde sebze yetiştiren Mandioca, evinden kaçmış Pecado, ağır işleyen kafasına rağmen bir banka kurmayı hayal eden Tristeza, tek kollu Alfredo Bomba ve albino Deolinda'dan oluşan çetesiyle hayata tutunmaya çalışan, "bilge" sokak çocuğu Nelio'nun...

Daha çok polisiye romanlarıyla tanınan İsveçli yazar Henning Mankell, ikinci vatanının, Afrika kıtasının masalsı ama katı gerçekliğinden bir kesit sunuyor bu hüzünlü çocukluk komedyasında.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2005
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9789753425308
 • Çeviri:
  Haluk Barışcan
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Gülcan Saygılı 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"...Duyduğumuz ya da garip bir alamet olarak algıladığımız o deprem, atalarının ve yanmış olan köyde bir zamanlar yaşamış olanların kendisini beklediği öteki dünyanın sınırını oluşturan görünmez seti muhteşem bir güçle yıkıp geçmek üzere bu dünya ile arasındaki son bağları koparmış olan Nelio'nun ruhuydu..."

Rüzgarlara Söyleyen, Henning Mankell (Sayfa 203)Rüzgarlara Söyleyen, Henning Mankell (Sayfa 203)