Rüzgarlı Pazar

8,3/10  (30 Oy) · 
117 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.272 gösterim
Rüzgarlı pazar yazarın önceki dört eserinden farklı olarak halk hikayesinden masala doğru yürüyen bir özellik taşımakta. Bu kitap için "Bir kent masalı" tabiri kullanılsa yerinde olur. Mustafa Kutlu; bu uzun hikayesinde esas itibarı ile "yoksulluk" temasını işliyor. Sevginin, dayanışmanın, merhametin destansı hikayesini sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9789756611807
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şimal 
11 Ağu 14:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"İnce ince bir kar yağar fakirlerin üstüne.. " "..yandım yandım nana of of etme ağam noolur. .adam mı ölür.. insan sevince n'oolur n'olur n'olur"
Çok sevdiğim bu türkü bu kitabın özeti aslında... yoksul, onurlu bir avuç insanın bir üst geçitteki pazar tezgahlarının ve birbirinden farklı gariban hayatlarının özeti.. Kendimi çoğu zaman Türkan Şoray Fatma Girik Sezer cik ın filmlerinde gibi hissettim. Gah Azize oldum, gah sırtı kambur kör kemancıya aşık fatma girik..gah da Adile Naşit ve Münir Özkul lu bir neşeli Günler filminde gibi.. buyduk biz Türkiye olarak genelin resmi.. Zaman geçti gitti bu resim değişti elbette.. çok iyi geldi kitap gerçekten.. o samimi diyaloglar ve mutlu biten sonlar..
İlk kez mustafa kutlu okudum.. bir de uzun hikaye nin filmini izlemiştim.. tebessümle okuyacağınız koca yürekli insanların hayatlarına yanından geçip gittiğimiz belki de ufak bir dokunuş...okuyun..basit ütopik demeyin lütfen çünkü bu yazılanları bizzat yaşanlar da var gerçekten..

Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 22:22 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Sizi bilemeyeceğim ama ben semt pazarlarını ve pazardan alışveriş yapmayı hep çok sevmişimdir. Buram buram emek, tatlı bir telaş kokar pazar yerleri; her tezgahtan ayrı bir ses, ayrı bir hayat hikayesi karşılar insanı. Zamana inat hep aynı sıcaklığıyla oradadır sanki pazarlar. Hani zaman değişir, insanlar değişir de o pazar atmosferi, pazar yeri hep aynı kalır, insana hep aynı güzel duyguları hissettirmeye devam eder gibi...

Mustafa Kutlu, eserinde okuruna "Rüzgârlı Pazar"ın tezgahlarını ve o tezgahların ardındaki hayatların kapılarını aralıyor. Kutlu'nun yalın fakat bir o kadar içten anlatımıyla önünden geçip gittiğimiz, alışveriş yaptığımız o tezgahların ardındaki hayat hikayelerine konuk oluyor kâh hüzünlü satırlarda buluşuyor, kâh sıcacık bir kahkahayı paylaşıyoruz. Velhasılıkelam aslında hayatın içindeki emek ve ekmek kavgasını bir o kadar daha derinden hissetmekten kendimizi alamıyoruz.
Rüzgarlı Pazar, uzun hikayeden oluşan bir hikaye kitabı olmasına karşın sayfalarında birçok insanın hayat hikayesini barındıran bir eser. Öyle ki, sayfalarını araladığınızda tezgah tezgah pazarcıların hayatına konuk olup birçoğunun köylerinden göçüp geldiği bu koca şehir içinde nasıl hayat mücadelesi verdiklerine tanık oluyoruz.

Yoksulluk temasının oldukça yalın bir dille ele alındığı, içimizdeki Duran'ların, Nimet'lerin, Cesur'ların, Şapkacı Bacıların ve daha nicelerinin hayat hikayelerinin konu edildiği bu güzel esere mutlaka ama mutlaka şans vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Feyza 
13 Ağu 01:42 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gözleri görmeyen Nimet ile Cesur, şehrin öbür ucundan her gün balon satmaya gelen Duran, gizemli Doktor, Pislik Ateş, Dürümcü Baba, Şapkacı Bacı, Battal kısacası Rüzgarlı Pazar'ın tüm sakinleri bu hikayede:) Yoksul insanları anlatıyor Kutlu. Çoğu iş bulup çalışmak için Anadolu'dan göç etmiş, yersiz yurtsuz kalmış insanlar. Her biri 'ben çektim evladım çekmesin' düşüncesiyle çırpınıyor. Çünkü yoksulluk en çok çocukları etkiliyor. Neyseki kendileri gibi temiz yürekli insanlar kol kanat geriyor onlara, ellerinden geldiğince.
Hikayeye baktığımızda mekanlar tanıdık, insanlar tanıdık ama böylesine tanıdık bir hikayeyi masal tadında anlatmak tam da Mustafa Kutlu'dan beklenen bir mağfiret. Herkese tavsiye ederim.

Beyza Nur Bağrıaçık 
28 Tem 18:17 · Kitabı okudu · 34 günde · Puan vermedi

Bir pazar ve pazarın içindeki sıcakkanlı ve fakir insanlar.Fakir oldukları kadar da gönlü zengin insanlar.Mustafa Kutlu bize bu eserinde engelleri sevgi ile aşılacağını ve bunun için sadece kalbe ihtiyaç olduğunu anlatmış.

serap genç 
27 Nis 10:53 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnanılmaz bir hayat hikayesi .sırlarla dolu insanlar bazıları mutluluk getirir ,bazıları ise hüzün ve acı .her zaman için pes etmeyen hayata tutunan veya da tutunmaya çalışan yılmayan bıkmayan insanlar .en önemlisi de PARA HERŞEY DEĞİLDİR ...karşımıza çıkan sıradan birisi de göründüğü gibi olmayıp bizi hayallerimize kavuşturabilir !!!!!!

s 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

bu kitap içinizi ısıtacak çok beğendim mustafa kutlu'nun en güzel kitaplarından biri birkaç saatte bitecek ve bittiğinde yüzünüzde hafif bir tebessüm bırakacak

Kitaptan 20 Alıntı

Yoksulun evi uzaktadır, kimseler görmez. Yoksulun sesi kısılmıştır kimseler duymaz. Yoksulun yüzü soğuktur kimseler bakmaz; bakan olsa da başını çevirip gider.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)

...insanın kendine ait, tâ derinlerde sakladığı bir şeyini gün ışığına çıkarması, itiraf etmesi, başkası ile paylaşması ne kadar zor.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)

Şu dünya yerinde duruyorsa.
Gök yıkılıp, yer çökmüyorsa.
İyilerin yüzü-suyu hörmetine.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)
Feyza 
13 Ağu 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gençler nasihatten hiç hoşlanmaz; hele ki kendi yaşıtlarından biri veriyorsa.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 127)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 127)
Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 22:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yoksulluk nasıl pişiriyor insanı; kızgın fırınlarda pişiriyor."

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)

Sahanlığın bir yanında gözlükçü var. Ucuz gözlük satıyor, güneş gözlüğü. Hele yaz başında o yılın moda gözlüklerinin taklitlerini sıralıyor ki can dayanmaz. Bir kartona yazıp asmış:
"İmaj gözlüğü - İki milyon"
- Nasıl oluyor, diye sordum.
- Takıyorsun abi, anında imajın değişiyor.
- Yok ya!..

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 23)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 23)
Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 22:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Söz muhatabına ulaştı mı yankısını bulmalıdır. Yankısı gelmeyen sözün kıymet-i harbiyesi yoktur."

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)
Feyza 
13 Ağu 00:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayat budur.
Hayatı şartlarla ölçmek, kıyaslarla değerlendirmek, başkalarının yaşantısına bakarak-özenerek kabul etmek, öyle olmaya çalışmak ne kadar beyhude.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 148)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 148)

Mevsimler neler anlatır insanlara? Dünyanın ne menem bir şey olduğunu anlatır. Başlangıcı ve sonu fısıldar. İyiliği ve güzelliği mırıldanır. Hayatı ve ölümü ifşa eder. İşlerinin, aşklarının, alacak-vereceklerinin, ihtiraslarının peşinde kendini kaybedip koşanlara seslenir. Eeey!... Ademoğlu!... Dur biraz. Biraz nefes al. Etrafına bak. N’oluyor. Nedir derdin diye sorar.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)
2 /