Rüzgarlı Pazar

7,7/10  (10 Oy) · 
66 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.114 gösterim
Rüzgarlı pazar yazarın önceki dört eserinden farklı olarak halk hikayesinden masala doğru yürüyen bir özellik taşımakta. Bu kitap için "Bir kent masalı" tabiri kullanılsa yerinde olur. Mustafa Kutlu; bu uzun hikayesinde esas itibarı ile "yoksulluk" temasını işliyor. Sevginin, dayanışmanın, merhametin destansı hikayesini sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9789756611807
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
s 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

bu kitap içinizi ısıtacak çok beğendim mustafa kutlu'nun en güzel kitaplarından biri birkaç saatte bitecek ve bittiğinde yüzünüzde hafif bir tebessüm bırakacak

Kitaptan 9 Alıntı

Şu dünya yerinde duruyorsa.
Gök yıkılıp, yer çökmüyorsa.
İyilerin yüzü-suyu hörmetine.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)

Yoksulun evi uzaktadır, kimseler görmez. Yoksulun sesi kısılmıştır kimseler duymaz. Yoksulun yüzü soğuktur kimseler bakmaz; bakan olsa da başını çevirip gider.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)

...insanın kendine ait, tâ derinlerde sakladığı bir şeyini gün ışığına çıkarması, itiraf etmesi, başkası ile paylaşması ne kadar zor.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)

Mevsimler neler anlatır insanlara? Dünyanın ne menem bir şey olduğunu anlatır. Başlangıcı ve sonu fısıldar. İyiliği ve güzelliği mırıldanır. Hayatı ve ölümü ifşa eder. İşlerinin, aşklarının, alacak-vereceklerinin, ihtiraslarının peşinde kendini kaybedip koşanlara seslenir. Eeey!... Ademoğlu!... Dur biraz. Biraz nefes al. Etrafına bak. N’oluyor. Nedir derdin diye sorar.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)

Hikayeler birbirine benziyor. Tozlu, kırık, yıpranmış. Ekranlarda göre göre, gazetelerde okuya okuya alıştık sanki. Yüreğimiz nasır tuttu. Biri yoksulluktan bahsedecek olsa suratımız buruşuyor, dinlemek istemiyoruz. ......, eğer elimizden hiçbir şey gelmiyorsa, dua edin bari, sadece dua edin.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa KutluRüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu

Ses dediğin nedir. Boğazımızın ses tellerinin titreşiminden doğan bir şey değil midir? Titreşim havaya yayılıyor, ses dalgaları gücü nisbetinde gidebileceği yere kadar gidiyor. Hani mektepteki fizik derslerinde bize öğretmişlerdi.
Peki Duran’ın sessiz çığlığı nasıl duyulacak?

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 70)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 70)

Bir işi birlikte yapmanın keyfi başkadır. Hele sevdiğiniz kimseyle bu eylemi paylaşıyorsanız onun zevki daha çoktur. ...

Rüzgarlı Pazar, Mustafa KutluRüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu