Rüzgarlı Pazar

8,2/10  (20 Oy) · 
92 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.206 gösterim
Rüzgarlı pazar yazarın önceki dört eserinden farklı olarak halk hikayesinden masala doğru yürüyen bir özellik taşımakta. Bu kitap için "Bir kent masalı" tabiri kullanılsa yerinde olur. Mustafa Kutlu; bu uzun hikayesinde esas itibarı ile "yoksulluk" temasını işliyor. Sevginin, dayanışmanın, merhametin destansı hikayesini sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9789756611807
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 22:22 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Sizi bilemeyeceğim ama ben semt pazarlarını ve pazardan alışveriş yapmayı hep çok sevmişimdir. Buram buram emek, tatlı bir telaş kokar pazar yerleri; her tezgahtan ayrı bir ses, ayrı bir hayat hikayesi karşılar insanı. Zamana inat hep aynı sıcaklığıyla oradadır sanki pazarlar. Hani zaman değişir, insanlar değişir de o pazar atmosferi, pazar yeri hep aynı kalır, insana hep aynı güzel duyguları hissettirmeye devam eder gibi...

Mustafa Kutlu, eserinde okuruna "Rüzgârlı Pazar"ın tezgahlarını ve o tezgahların ardındaki hayatların kapılarını aralıyor. Kutlu'nun yalın fakat bir o kadar içten anlatımıyla önünden geçip gittiğimiz, alışveriş yaptığımız o tezgahların ardındaki hayat hikayelerine konuk oluyor kâh hüzünlü satırlarda buluşuyor, kâh sıcacık bir kahkahayı paylaşıyoruz. Velhasılıkelam aslında hayatın içindeki emek ve ekmek kavgasını bir o kadar daha derinden hissetmekten kendimizi alamıyoruz.
Rüzgarlı Pazar, uzun hikayeden oluşan bir hikaye kitabı olmasına karşın sayfalarında birçok insanın hayat hikayesini barındıran bir eser. Öyle ki, sayfalarını araladığınızda tezgah tezgah pazarcıların hayatına konuk olup birçoğunun köylerinden göçüp geldiği bu koca şehir içinde nasıl hayat mücadelesi verdiklerine tanık oluyoruz.

Yoksulluk temasının oldukça yalın bir dille ele alındığı, içimizdeki Duran'ların, Nimet'lerin, Cesur'ların, Şapkacı Bacıların ve daha nicelerinin hayat hikayelerinin konu edildiği bu güzel esere mutlaka ama mutlaka şans vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

serap genç 
27 Nis 10:53 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnanılmaz bir hayat hikayesi .sırlarla dolu insanlar bazıları mutluluk getirir ,bazıları ise hüzün ve acı .her zaman için pes etmeyen hayata tutunan veya da tutunmaya çalışan yılmayan bıkmayan insanlar .en önemlisi de PARA HERŞEY DEĞİLDİR ...karşımıza çıkan sıradan birisi de göründüğü gibi olmayıp bizi hayallerimize kavuşturabilir !!!!!!

s 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

bu kitap içinizi ısıtacak çok beğendim mustafa kutlu'nun en güzel kitaplarından biri birkaç saatte bitecek ve bittiğinde yüzünüzde hafif bir tebessüm bırakacak

Kitaptan 16 Alıntı

Şu dünya yerinde duruyorsa.
Gök yıkılıp, yer çökmüyorsa.
İyilerin yüzü-suyu hörmetine.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)

Yoksulun evi uzaktadır, kimseler görmez. Yoksulun sesi kısılmıştır kimseler duymaz. Yoksulun yüzü soğuktur kimseler bakmaz; bakan olsa da başını çevirip gider.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)

...insanın kendine ait, tâ derinlerde sakladığı bir şeyini gün ışığına çıkarması, itiraf etmesi, başkası ile paylaşması ne kadar zor.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)
Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 22:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yoksulluk nasıl pişiriyor insanı; kızgın fırınlarda pişiriyor."

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)
Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 22:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Söz muhatabına ulaştı mı yankısını bulmalıdır. Yankısı gelmeyen sözün kıymet-i harbiyesi yoktur."

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)
Bizimmahalleninkitapcisi 
 23 Mar 22:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yoksullar bekler.
Beklemek umuttur.
O bekleyişin karşılığı üç-beş kuruş, hani ne olacak demeyin; evde yol gözleyenler var. Tütmeyen baca, kaynamayan tencereler var."

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)
Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 22:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bazı şeyler hayatımızdan sessizce çıkıp gidiyor. Nasıl da kolayca razı oluyoruz."

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Dergah Yayınları)

Mevsimler neler anlatır insanlara? Dünyanın ne menem bir şey olduğunu anlatır. Başlangıcı ve sonu fısıldar. İyiliği ve güzelliği mırıldanır. Hayatı ve ölümü ifşa eder. İşlerinin, aşklarının, alacak-vereceklerinin, ihtiraslarının peşinde kendini kaybedip koşanlara seslenir. Eeey!... Ademoğlu!... Dur biraz. Biraz nefes al. Etrafına bak. N’oluyor. Nedir derdin diye sorar.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)
MDiler 
 16 May 10:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Susun ulan " diyesi geliyor insanın ; Mehmet Âkif'in gözyaşları aklıma geliyor " Sus ey Bülbül " diyen merhamete boğulmuş kalbi.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 18 - Dergah yay.)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 18 - Dergah yay.)
2 /