Rüzgarlı Pazar

8,2/10  (57 Oy) · 
193 okunma  · 
49 beğeni  · 
2.054 gösterim
Rüzgarlı pazar yazarın önceki dört eserinden farklı olarak halk hikayesinden masala doğru yürüyen bir özellik taşımakta. Bu kitap için "Bir kent masalı" tabiri kullanılsa yerinde olur. Mustafa Kutlu; bu uzun hikayesinde esas itibarı ile "yoksulluk" temasını işliyor. Sevginin, dayanışmanın, merhametin destansı hikayesini sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9789756611807
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şimal 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"İnce ince bir kar yağar fakirlerin üstüne.. " "..yandım yandım nana of of etme ağam noolur. .adam mı ölür.. insan sevince n'oolur n'olur n'olur"
Çok sevdiğim bu türkü bu kitabın özeti aslında... yoksul, onurlu bir avuç insanın bir üst geçitteki pazar tezgahlarının ve birbirinden farklı gariban hayatlarının özeti.. Kendimi çoğu zaman Türkan Şoray Fatma Girik Sezer cik ın filmlerinde gibi hissettim. Gah Azize oldum, gah sırtı kambur kör kemancıya aşık fatma girik..gah da Adile Naşit ve Münir Özkul lu bir neşeli Günler filminde gibi.. buyduk biz Türkiye olarak genelin resmi.. Zaman geçti gitti bu resim değişti elbette.. çok iyi geldi kitap gerçekten.. o samimi diyaloglar ve mutlu biten sonlar..
İlk kez mustafa kutlu okudum.. bir de uzun hikaye nin filmini izlemiştim.. tebessümle okuyacağınız koca yürekli insanların hayatlarına yanından geçip gittiğimiz belki de ufak bir dokunuş...okuyun..basit ütopik demeyin lütfen çünkü bu yazılanları bizzat yaşayanlar da var gerçekten..

#Bibliyofil Muallime# 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 75 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine hayatın içinden duru dili,eşsiz betimlemeleriyle insana hem hüzün hem de umut aşılayan bir eserle buluşturmuş Mustafa Kutlu okurlarını. Ben çok sevdim eminim sizlerde seveceksiniz.

Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Sizi bilemeyeceğim ama ben semt pazarlarını ve pazardan alışveriş yapmayı hep çok sevmişimdir. Buram buram emek, tatlı bir telaş kokar pazar yerleri; her tezgahtan ayrı bir ses, ayrı bir hayat hikayesi karşılar insanı. Zamana inat hep aynı sıcaklığıyla oradadır sanki pazarlar. Hani zaman değişir, insanlar değişir de o pazar atmosferi, pazar yeri hep aynı kalır, insana hep aynı güzel duyguları hissettirmeye devam eder gibi...

Mustafa Kutlu, eserinde okuruna "Rüzgârlı Pazar"ın tezgahlarını ve o tezgahların ardındaki hayatların kapılarını aralıyor. Kutlu'nun yalın fakat bir o kadar içten anlatımıyla önünden geçip gittiğimiz, alışveriş yaptığımız o tezgahların ardındaki hayat hikayelerine konuk oluyor kâh hüzünlü satırlarda buluşuyor, kâh sıcacık bir kahkahayı paylaşıyoruz. Velhasılıkelam aslında hayatın içindeki emek ve ekmek kavgasını bir o kadar daha derinden hissetmekten kendimizi alamıyoruz.
Rüzgarlı Pazar, uzun hikayeden oluşan bir hikaye kitabı olmasına karşın sayfalarında birçok insanın hayat hikayesini barındıran bir eser. Öyle ki, sayfalarını araladığınızda tezgah tezgah pazarcıların hayatına konuk olup birçoğunun köylerinden göçüp geldiği bu koca şehir içinde nasıl hayat mücadelesi verdiklerine tanık oluyoruz.

Yoksulluk temasının oldukça yalın bir dille ele alındığı, içimizdeki Duran'ların, Nimet'lerin, Cesur'ların, Şapkacı Bacıların ve daha nicelerinin hayat hikayelerinin konu edildiği bu güzel esere mutlaka ama mutlaka şans vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Zehra AKBAL 
07 Şub 15:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ankara'da olanlar bilirler Karanfil'de gece 9.30'dan sonra kurulan küçük pazarı. Kurulmak için zabıtaların ortadan kaybolmasını bekleyen pazarcılar. Her gün yeni kurulan pazarın içinden 'Ben geldim.' Diyerek geçip giden yaşlı teyze. Her geçişimde hatırlatır bize Rüzgarlı Pazar'ı. Samimi insanlar, samimi diyaloglar, küçük ama mutlu dünyalar. Tavsiyedir. Okuyunuz efendim.

Gülseher Kepenek 
01 Oca 22:04 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kutlu’dan çok kitap okudum. Her seferinde aynı tat aynı muhteşem zevk. Hayatım boyunca hiç o bilindik dede-torun ilişkisini yaşamadım lakin Mustafa Kutlu okumaya başladıktan bir süre sonra okuduğum kitaplarında hani dedemin dizinin dibine oturmuşum da başımı okşayarak birşeyler anlatıyor bana hissine kapıldım. Ya da kitaplarda,filmlerdeki o Aziz,bilge herkesin sevip saydığı karizmatik,az ama öz konuşan karakterler vardır ya işte onlardan bir tanesiymiş Mustafa Kutlu da ben de sohbetine nail olabilmişim gibi. Her kitaba ve yazara değer veririm ama MUSTAFA KUTLU ve HASAN ALİ TOPTAŞ’ın bende hep çok farklı yerleri ve anlamları olacak:)

Feyza 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gözleri görmeyen Nimet ile Cesur, şehrin öbür ucundan her gün balon satmaya gelen Duran, gizemli Doktor, Pislik Ateş, Dürümcü Baba, Şapkacı Bacı, Battal kısacası Rüzgarlı Pazar'ın tüm sakinleri bu hikayede:) Yoksul insanları anlatıyor Kutlu. Çoğu iş bulup çalışmak için Anadolu'dan göç etmiş, yersiz yurtsuz kalmış insanlar. Her biri 'ben çektim evladım çekmesin' düşüncesiyle çırpınıyor. Çünkü yoksulluk en çok çocukları etkiliyor. Neyseki kendileri gibi temiz yürekli insanlar kol kanat geriyor onlara, ellerinden geldiğince.
Hikayeye baktığımızda mekanlar tanıdık, insanlar tanıdık ama böylesine tanıdık bir hikayeyi masal tadında anlatmak tam da Mustafa Kutlu'dan beklenen bir mağfiret. Herkese tavsiye ederim.

Beyza Nur 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 34 günde · Puan vermedi

Bir pazar ve pazarın içindeki sıcakkanlı ve fakir insanlar.Fakir oldukları kadar da gönlü zengin insanlar.Mustafa Kutlu bize bu eserinde engelleri sevgi ile aşılacağını ve bunun için sadece kalbe ihtiyaç olduğunu anlatmış.

azuchinweh 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kutlu'nun okuduğum 2. kitabı. Çok severek okudum. Yer yer göndermelerde hemfikirdim, yer yer güldüm, yer yer yoksulluktan bahsettiğinde çocukluğumu hatırlayıp gözyaşlarımı tutamadım. Kitapları kolay okunuyor ama o üslubunun tatlılığından ötürü kendini okutuyor.

serap genç 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnanılmaz bir hayat hikayesi .sırlarla dolu insanlar bazıları mutluluk getirir ,bazıları ise hüzün ve acı .her zaman için pes etmeyen hayata tutunan veya da tutunmaya çalışan yılmayan bıkmayan insanlar .en önemlisi de PARA HERŞEY DEĞİLDİR ...karşımıza çıkan sıradan birisi de göründüğü gibi olmayıp bizi hayallerimize kavuşturabilir !!!!!!

s 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

bu kitap içinizi ısıtacak çok beğendim mustafa kutlu'nun en güzel kitaplarından biri birkaç saatte bitecek ve bittiğinde yüzünüzde hafif bir tebessüm bırakacak

Kitaptan 45 Alıntı

Ahmet 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

(Özellikle 1000kitapta)
" Şu yaşadığımız günlerde ne çok konuşan var.
..
Susun ulan! diyesi geliyor insanın. "

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 17)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 17)

Yoksulun evi uzaktadır, kimseler görmez. Yoksulun sesi kısılmıştır kimseler duymaz. Yoksulun yüzü soğuktur kimseler bakmaz; bakan olsa da başını çevirip gider.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)

...insanın kendine ait, tâ derinlerde sakladığı bir şeyini gün ışığına çıkarması, itiraf etmesi, başkası ile paylaşması ne kadar zor.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)

Şu dünya yerinde duruyorsa.
Gök yıkılıp, yer çökmüyorsa.
İyilerin yüzü-suyu hörmetine.

Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)Rüzgarlı Pazar, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)
5 /