Sabahattin Ali Yaşamı, Kişiliği, Sanatı, Eserleri

8,8/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.717 gösterim
Kuyucaklı Yusuf ve Kürk Mantolu Madonna gibi iki dev eserin yazarı Sabahattin Ali, edebiyatımızda bir dönüm noktasıdır. 30'lu yıllarda kent ve kır yaşamındaki çelişkileri derin bir sezgiyle kaleme aldığı eserlerinde gerçekçiliği ve lirizmi ustalıkla birleştirir. Onun sıradanın içindeki kahramanı, gösterişin içindeki yalınlığı, yalnızlığın içindeki kalabalığı, sabrın içindeki başkaldırıyı bir dantel gibi işlediği öykü ve romanları bize bugün de eşsiz tatlar verir, ufkumuzu genişletir.
Çeşitli dergilerde ve özellikle Marko Paşa'da yazdığı yazılar yüzünden sürekli iktidarın hışmına uğrayan Sabahattin Ali'nin yükselttiği onurlu sese uzun süre tahammül edilemedi. Ülkede soluk almasının zorlaştığı bir zamanda yurtdışına çıkmak üzereyken çok genç yaşında öldürüldü.
Sabahattin Ali monografisinde, bu büyük halk yazarının yaşamı, kişiliği, sanatı, hikayeleri ve romanları derinlemesine incelenip değerlendiriliyor. Ayrıca kitabın sonunda geniş bir kaynakça veriliyor.
(Arka Kapak)
Fezâ 
 21 Mar 23:03 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin hayatını, eserlerini,sanatını, kişiliğini anlatan bu kitap tam bir kaynak kitabıdır. Sabahattin Ali'nin hikayelerini ve romanlarını okurken bu kitaba sıkça başvurmak lazımdır.
Çok güzel bir kitaptı. Eğer Sabahattin Ali hayranıysanız benim gibi mutlaka okumalısınız.