Sabir Efendinin Gelini

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
48 gösterim
Ercüment Ekrem Talu’nun beşinci romanı olan eserin ilk baskısı 1927 yılında yapılmıştır. Osmanlıca harflerle yapılan bu baskı yüz kırk bir sayfadır. On yedi bölümden oluşan bu baskı Orhaniye matbaası tarafından yapılmıştır.

Ercüment Ekrem, “Sabir Efendi’nin Gelini” adını verdiği bu eserde, Doğu geleneklerine bağlı bir şekilde yaşayan bir ailenin büyük oğlu ile evlenerek gelin gelen, Paris’te eğitim görmüş Belkıs adlı bir kadının başına gelenleri anlatmıştır.
  • Baskı Tarihi:
    1927
  • Sayfa Sayısı:
    141
  • Yayınevi:
    Gayret Kitabevi
  • Kitabın Türü:
DUA 
25 Eyl 2017 · Puan vermedi

Kitabınızın yazarı, Araba sevdası kitabının yazarı Recaizade Mahmut Ekremin babasıdır. Oğlu da olabilir emin değilim. Araştırmam lazım.

Kitabımız eski İstanbul'da bir konakta geçiyor. Bilindik Yeşilçam filmi hikayesi. Paris'te eğitim gören Belkıs hanım Sabir Efendi'nin oğluyla evlenir. Konağın bütün kadınları ona düşman olur çünkü evin bütün erkekleri Belkıs hanıma aşık olmuştur. Evin küçük beyinden konağın şoförüne kadar herkesi büyülemiştir. Hatta evin 13 14 yaşındaki oğlu Belkıs hanimin aşkından intihar etmiştir. Hal böyle olunca kocasının elden gidecegi konusunda telaş eden evin diğer gelini bir tuzak kurar ve sonunda tuzağa kendisi düşer.