·
Okunma
·
Beğeni
·
4.703
Gösterim
Adı:
Sabır Taşı
Baskı tarihi:
1985
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Sabır Taşı
Sabır Taşı
96 syf.
·10/10 puan
Üstâd...⚘

Elifi elifine burcu burcu Osmanlı kokan, bu kitap Tiyatro şeklinde anlatılan sürükleyici olmasa bile, zevkle ve itinayla okunacak türden bir kitaptır.

1940 yılında N.F.K'in kalemiyle yazılmış olan bu eser ,içerik olarak Eski Osmanlı masallarına yer vermektedir.

N.F.K'in sözleriyle bitirelim;
"
Sabır incecik sırat, Murat içinde Murat
Sabır Hâkk'a Tevekkül , Sabır Hâkk'a İtimat..
"
108 syf.
·2 günde·8/10 puan
Ana hatlarını eski bir türk masalından alan "sabır taşı" piyesi 1940'da yazılan eser, 1947 senesinde açılan bir yarışmada C.H.P sanat mükafatını kazanmıştır. Ancak jürinin birincilik kararı, Parti ileri gelenleri tarafından iptal edilerek piyes yarışma dışı ilan edilmiştir..!

Yeni nesil pek hatırlamaz, 2000'den önceki nesil illaki dinlemiştir. Kitabı okurken hatıralarınız canlanır, en güzel tarafıda bu değilmidir..

İncelememi Necip Fazıl'ın sabır şiiriyle bitiriyorum:
~
Sabrın sonu selamet,
Sabır hayra alamet.
Bela sana kahretsin,
Sen belaya selam et!

Felah mı, onda felah,
Silah mı, onda silah.
Sen de kim oluyorsun?
Asıl sabreden Allah...
.
.
92 syf.
Spoiler İçerebilir !

Öncelikle https://1000kitap.com/kuark arkadaşımızın düzenlemiş olduğu #28573527 bu etkinliğe katılmak beni çok mutlu etti ayrıca bu güzel etkinliği için de kendisine çok teşekkür ederim .

Neden bu kitabı seçtim bilmiyorum , belki farklı olsun diyedir.
Geç kalınmış bir inceleme ama etkinlik süresine baktığımızda o kadar da geç kalmamışım .

Metin tiyatro oyunu olarak oynanmış mı bilmiyorum ama içeriğine baktığımızda sadece okumak üzere yazıldığını düşünüyorum .

Kitapta anlatılana göre bir kızın birkaç olaydan dolayı birkaç olay yaşar sonra dertlerini çözmek için birkaç kişiye danışır.Sonra kitabımızın asıl anahtar kelimesi olan sabır taşına kız derdini anlatır . Ne mi olur ? Okuyun ve görün.

Olayları kısa ve yüzeysel anlatmamın sebebi kitabı merak etmelerini ve okumalarını sağlamaktır.

Kitabı okumak zevkliydi çünkü tiyatro metinleri okumak hep hoşuma gitmiştir. Tabi ki bu kitabı beğenmemin bir sebebi de yazarı sevmemdir. Yazarımız gerçekten bir "Üstat" . Onun kitaplarını okumak çok güzel...

Buna ne kadar inceleme denir bilmiyorum ama elimden bu kadarı geldi umarım beğenirsiniz.

Saygı ve Sevgiler

Keyifli okumalar ....
96 syf.
·2 günde·6/10 puan
Tiyatro şeklinde yazılan kitaplara olan önyargımdan mütevellit birçok tiyatro metnine olabildiğince uzak durdum. Çünkü tiyatroyu yerinde izleyemediğim sürece tiyatro metni okumak bana biraz absürt gelirdi. Refik Halit Karay'la başlayan serüvenime Sabahattin Ali ve Necip Fazıl gibi usta yazarlarla devam ettiğim için sanırım ziyadesiyle şanslıyım. Kitabını konusuna gelecek olursam: Kurgusunun basitliğinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama sanki daha evvel böyle bir öykü okumuş hissine kapıldım. Kitapta ilgimi yukarılara çekecek bir şeyle karşılaşmadım. Zaten kitap doksan iki sayfa olduğu için bir solukta da bitiyor. Hoş vakit geçirmek için okunabilecek türden. Dili sadeleştirilmiş mi bilmiyorum ama gayet akıcı bir üslubu var. İyi okumalar dilerim.
Necip Fazıl Kısakürek Sabır Taşı
108 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
İnanılmaz güzel bir hikayeydi.İki kere elinize almakla kitap kolayca bitiyor. Teslimiyetin güzelliğini bir piyesle anlatan üstad, yine kendisine hayran bıraktı. Kitabın başında cinlerin kendi aralarındaki konuşmalar, beni derinden etkiledi. Bütün sahneler gözümde canlandı.

İkinci Cin (Birinciye.) İnsandan Şair çıkar mı?
Birinci Cin- Çıkar Zahir! Hem de öylesi çıkar ki sizin, su şırıltılarını boncuk boncuk ipliğe dizen, fırçasını kelebek kanatlarına banan, bülbülün lades kemiğinden rübap yapan sanatkarlarınızı bastırır. Ama böylesi, insanlar arasında, İspanyol piyangosunu kazançları kadar az. Sizin insan dediğiniz bir acayip mahluk! Yüz binde doksan dokuz bin dokuz yüz doksan dokuzu, gözüne mertek sokulsa görmez de, bir tanesi, nokta kadar tohuma bakınca içindeki ağacı görür.

Burada da hanım kızımız, murad dediği derde. Aşka kolayca varmanın en tehlikeli yoluna sapsada, sonu sırat-ı mustakim. Ee sabır kolay değil sonuçta.

Genç Kız-Sabir taşı sabır taşı! Dert Beni öldürmeden, dünyayı bilmez bir kızdım. Renk renk ipliklerle gergef işlemekten başka zevkim yoktu. İçimde murad nedir bilmiyordum.
108 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Sabır Taşı , Necip Fazıl'ın tiyatro eserlerinin 4. Kitabı. Kitap kısacık 1 saatte okuyabileceğiniz ama etkisi uzun sürecek güzellikte bir kitap.

Genç bir kızın Şehzadeyle yollarının kesişmesi ama cariyesinin pisliği yüzünden Şehzade'den ayrı düşmesiyle sabır taşını çatlatacak kadar derde düşmesini konu ediyor. Olay örgüsü o kadar naif bir şekilde anlatılmış ki, hayran kaldım.

Mutlaka tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
96 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Ağır bir kitabın ardından zihnini yine kitapla dinlendirmek isteyenler için doğru bir seçim, "Sabır Taşı"
Tiyatro türünde yazılmış, masalları andıran, bir solukta okunabilecek hoş bir kitap.
Üstad yazmışsa bir kıssadan hissesi vardır diye okudum, yanılmamışım.
Ne kadar masal gibi gözükse de Üstad'ın parmaklarının değdiği anlaşılıyor.
Üstad ile kısa bir hasbihal etmek isteyenler okuyabilir. Keyifli okumalar.
96 syf.
·7/10 puan
Masalsı bir oyun. Çocuk oyunu desen ağır kalıyor büyük oyunu desen o seçenek daha makul ama şunu söyleyebilirim okunması çok keyifli bir oyun. Oynanması kolay,dekorlar kolaylıkla ufak nesnelerle değiştirilebilir. Oyun Gergef işlerken gaipten sesler duyan genç kızın ninesiyle yola düşmesiyle başlar. Yolda uyku esnasında masal devam eder. O esnadan sonra 40 gün şehzadenin başında beklemektedir. Tam kırkíncı gün 39. Gün yanına gelen cariyenin tezgahına gelir ve cariye prenses ,genç kızsa cariye olur.(tam bizim dizilerlik sonu) Uzatmadan son kısmına geleyim mutlu sonla bitiyor merk etmeyin :) Bu arada oyunda en çok komedi karakterini verebilecek karakterler cin karakterleri. Sondaki tiradıysa çok beğendim ,minnacık bi kuple iliştirelim buraya.
Genç Kız:Kımıldama ,büyüme,şişme artık!Bundan sonra şişmek para etmez,donmak,kaskatı kesilmek marifet!.

Son olaraksa oyuna 2 yıldız veriyorum yani iyi :)
108 syf.
·Beğendi·10/10 puan
'Kaderinde varsa gelir Yemenden, kaderinde yoksa ne gelir elden." sözünün özetidir her halde bu harikulade şah eser.
Gözüm kapalı aldığım kitaplardan biriydi aslında, aldığım gibi bitmeside kaçınılmaz oldu.
Sabır öyle büyük bir nimet ki insan şaşırıp kalıyor. Selam olsun içi kan ağlamasına rağmen sabredenlere... İnsan oğlu plan yapar, kader o planı bozar. Kaderin en güzel süsüdür sabır. Bu kitap sayesinde bir kez daha sabrettim, bir kez daha bekledim sessiz sedasız, bir kez daha baş eğdim bana karşı yapılanlara... Çünkü bazen insanın elinden sabretmekten başka bir şey gelmiyor. Sabrın bazen imtihanın olur tıbkı kitaptaki genç kızımız gibi. Sahi sabır taşı bile çatlamışken nasıl dayandı o kız o kadar acıya?
Aslına bakarsanız sabır yanında selameti getirir. Bu kitap insana sabretmeyi öğretiyor. "Bir tiyatro eseri bir insana ne katar ki?" Sorusuna bu eserden sonra tebessüm ederek "SABIR" katar diyebileceksiniz. Belkide sabır insana verilmiş en büyük nimettir...
108 syf.
·1 günde
'Kaderinde varsa gelir Yemenden, kaderinde yoksa ne gelir elden." sözünün özetidir her halde bu harikulade şah eser.
İnanılmaz güzel bir hikayeydi.İki kere elinize almakla kitap kolayca bitiyor. Teslimiyetin güzelliğini bir piyesle anlatan üstad, yine kendisine hayran bıraktı. Kitabın başında cinlerin kendi aralarındaki konuşmalar, beni derinden etkiledi. Bütün sahneler gözümde canlandı.


Kitabı okumak zevkliydi çünkü tiyatro metinleri okumak hep hoşuma gitmiştir. Tabi ki bu kitabı beğenmemin bir sebebi de yazarı sevmemdir. Yazarımız gerçekten bir "Üstat" . Onun kitaplarını okumak çok güzel...
108 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Necip Fazıl her zaman gerek yaşamında gerekse yazılarında net olmuştur. Öyle ki bu netliği bazen ben çok keskin cümleler diye içimden geçirerek okuyorum.Ama sabır taşı başka ... Necip Fazılın o keskinliğinden eser yok. O kadar naif ki Necip Fazılın eserlerinden en sevdiklerim arasındadır. Hala açar açar okurum aklıma esince.Eski masalın temelinde o kadar güzel yazmış ki hayranlık duymamak elde değil.Edebi dili betimlemeleri teşbihleri yeri geldiğinde istihzaları okurken içine çekiyor ve asıl kahraman siz oluveriyorsunuz gerçi cariye karşısında ben genç kız kadar sakin ve teslimiyet içinde olamadığım için yaptıklarına sinirlenmedim değil. Hasılı başlayınca bir çırpıda bitiyor ve film izler gibi ilerliyor.Okuyana da maddi ve manevi çok şey katıyor.
Sevgi ne demekmiş anladım. Sevgi nefsini unutmak, dileklerini kaybetmek... Sevgi aradan çıkmak, yok olmak...
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 87 - Büyük Doğu Yayınları
Dertlerini, içinde saklıyamıyor insanlar. Derde ortak lâzım. Dert, gökyüzü gibi bir şey! Ayrı ayrı seyretsek de hepimizin çerçevesi. Üstüne perde çekilemiyor. Dert, hava gibi bir şey! Ayrı ayrı ciğerlerimizi doldursak da hepimizin malı. Bir kişinin sandığında kilitlenemiyor.
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 84 - Büyük Doğu Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sabır Taşı
Baskı tarihi:
1985
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Sabır Taşı
Sabır Taşı

Kitabı okuyanlar 664 okur

  • Keziban Kanim
  • Fazilet
  • Yolcu01

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0