SabitFikir - Sayı 103 (2019 Eylül)

·
Okunma
·
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
SabitFikir - Sayı 103
Alt başlık:
2019 Eylül
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
SabitFikir Dergisi
64 syf.
·1 günde·8/10
Hakkını veren dergilerden biri. Hem güncel edebiyat haberleri hem de güncel eserlerin tanıtımıyla yine güzel bir sayı olmuş. Polisiye ana temasıyla yer aldı bu sayıda Sabitfikir. İlk 10 sayfa güncel edebiyat haberleri, sonraki 2 sayfa vitrindekiler olarak ele alınmış. Kişisel denemeler ve farklı kitaplara eleştiriler var. Shakespeare 'yi sevmeyenler kimler olduğunu bilmek için okuyun dikkat çeken bir bölüm.

Harun Candan'ın yüzeysel de olsa çok güzel bir polisiye özetinin geçmesi yine güzel bir konu olmuş. Zaten hemen ardından kararsız okur için seçilmiş polisiyeler var.

Yine bir yenilik karikatür eklenmiş bu sayıda. Müze olarak Necip Fazıl Kısakürek müzesi ele alınmış.Kütüphanelerden de Chicago kütüphanesi ile ilgili bir araştırma yer alıyor.

7 TL yi hak eden bir dergi.
Eğer ikiniz de kitap okuyanlar âlemine aitseniz paylaşılmış bir cennete el ele girmek üzeresinizdir demektir.
Sahi, bu kadar hikâye neyimize yarayacak. Deneyimlemediğimiz, hiçbir anını yaşamadığımız bunca öyküyle n'apacağız. Dünyayı gezdik, geziyoruz; tamam. Peki ya onca gezi hayatımıza ne kattı. Her sokağı, her caddeyi, her ilginç binayı binlerce kez fotoğrafladık, eee. N'apacağız bu
verilerle. "Bakan"lardan "gören" lere nasıl geçeceğiz. Kaybolan devemizin üzerinde bizzat kendimiz vardik. Hatırlayan var mi?
Bu yazıya başlarken polisiyeye duyulan tutkuyu "merak" kavramı ile izah etmiştik. Sürpriz son polisiyenin şanındandır. "Merak" pek çok kapıyı açan bir anahtar olsa da, öyle bir kapı vardır ki, anahtarı tektir, herkesin içinde bu kapıya dair bir özlem ve arayış cevheri gizlidir. Bu kapı hakikattir. İnsanoğlunun tüm varlık macerası hakikat arayışı üzerinedir.
Hakikati öğrenmeye duyduğumuz susuzluk ruhumuzun derinliklerine kodlandığından mütevellit, polisiyenin
-suçun - gizemin - esrarın, cazibesine kapılıyoruz. Katilin kim olduğunu, cinayetin nasıl işlendiğini, cesedin saklandiğı yeri
merak ederken, aslında "hakikati" arıyoruz. Hakikate ulaşan, mutlu sonla biten hikâyeler temennisi ile...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
SabitFikir - Sayı 103
Alt başlık:
2019 Eylül
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
SabitFikir Dergisi

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • insan_okur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0