SabitFikir - Sayı 84

7,3/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
70 gösterim
Şubat ayında, Sevgililer Günü’nden “rol çalmak” çok kolay değil belki ama; kabul etmek gerekir ki günümüz teknolojisi ile şekil değiştiren ilişkilerimizden, arkadaşlıklarımız da nasibini aldı.

Artık arkadaşlarımıza kolaylıkla ulaşabiliyor, nerede olursak olalım onlarla görüntülü konuşabiliyor ya da sosyal medya aracılığıyla uzaktan izleyebiliyoruz onların hayatlarını, yıllarca görüşmesek bile. Bu çeşitliliğin içinde arkadaş kavramı evrilirken, “sesini duymak” yerini “like”lara bırakırken, arkadaşlarımız “takipçi”lere dönüşürken arkadaşlığa dair düşünmek için doğru bir zaman gibi gözüküyor. İşte SabitFikir‘in Şubat 2018 tarihli sayısında Hande Gürses, bu kavramın peşine düşüyor.


Neden “aşk romanları” var da “arkadaşlık romanı” yok? En büyük, en imkansız, en mutlu aşk hikayesi dediğimizde aklımıza onlarca film geliyor da, arkadaşlık filmi dediğimizde neden duraksıyoruz?

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi KararsızOkur infografiği de, her zamanki gibi kapak konusunu destekliyor: Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur, bu ay, müstesna sevgilerle dolu!

Söyleşi sayfasının konuğu da; 2014’te çıkan ilk romanı Friendship ile edebiyat dünyasında bir fenomene dönüşen Emily Gould. Gould hem henüz Türkçede yayımlanmamış romanını anlatıyor, hem kendi arkadaşlık ilişkisinin nasıl geliştiğini paylaşıyor hem de genel olarak ilişkilerin temel taşlarından bahsediyor…

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…
Dünyadan sayfasında Mert Tanaydın, 2018’in şimdiden müjdelenen eserlerine değiniyor. NesneKitap bölümünde Hikmet Hükümenoğlu da, Doğan Kitap tarafından özel bir tasarımla yayımlanan klasikleri mercek altına alıyor.

Bu sayıda, görselliğin daha ön planda tutulduğu diğer sayfalardan Fotoğraf bölümünde Merih Akoğul, modern resmin en tanınmış sanatçılarından David Hockney ile Martin Gayford’un ortak kitabı olan Resmin Tarihi’ni tanıtırken; GrafikRoman bölümünde Levent Cantek, yeni yayımlanan Rembrandt biyografisini ele alıyor.

SabitFikir‘in bu sayısında ayrıca Tuğçe Isıyel, Horst Blanck, Unica Zürn, Roy Peter Clark, Claudio Morandini, Horacio Quiroga, Sofi Oksanen, Enis Batur, Mukadder Gemici, Rindert Kromhout ve Gül Mete Yuva’nın eserlerini güvenilir eleştirmenler Ece Çavuşlu, Sedat Demir, Seda Ateş, Gökçe Gündüç, Yılmaz Şener, Melisa Kesmez, Ali Bulunmaz, Armağan Ekici, Burcu Bayer, Bülent Usta ve Seval Şahin yorumluyor.

BirKlasik sayfasında A. Ömer Türkeş, Mahmut Yesari’nin Tipi Dindi romanını incelerken; BaşkaDünyalar bölümünde Yankı Enki, Horrorstör romanıyla tanıdığımız Grady Hendrix’in Türkçedeki yeni romanından bahsediyor. Aysu Önen’in incelediği roman, yurt dışında oldukça ilgi gören Penceredeki Kadın olurken; Kahraman Çayırlı da, “müthiş bir yol haritası” olarak nitelendirdiği Yetişkinlere Shakespeare isimli inceleme kitabını tanıtıyor.

Özel Kütüphaneler bölümünde ise bu ay, İstanbul Kitaplığı’nı ziyaret ediyoruz. Tarihi 18. yüzyıla dayanan iki katlı kütüphane binasında, adı üstünde, İstanbul hakkındaki eserler bir araya getirilmiş durumda.

SabitFikir‘in kapak illüstrasyonu Ece Zeber’e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2018
 • Sayfa Sayısı:
  60
 • ISBN:
  9772146212005
 • Yayınevi:
  Sabit Fikir Dergisi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Arkadaş yazarlar
* Lord Byron ile Mary Shelley
* Charles Dickens ile Wilkie Collins
* J.R.R. Tolkien ile C.S. Lewis
* Sylvia Plath ile Anne Sexton
* Ernest Hemingway ile F. Scott Fitzgerald
* James Joyce ile Samuel Beckett
* Stefan Zweig ile Joseph Roth
* J.M. Coetzee ile Paul Auster
* Thomas Mann ile Herman Hesse
* Orhan Kemal ile Nazım Hikmet
* Cahit Sıtkı Tarancı ile Ziya Osman Saba
* Barış Bıçakçı - Behçet Çelik - Ayhan Geçgin
* Orhan Veli - Oktay Rifat - Melih Cevdet Anday
* Albert Camus ile Sartre (fırtınalı)
* Truman Capote - Harper Lee - Jack Kerouac
* Dostoyevski ile Turgenyev (araları iyi değilmiş)

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (undefined)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (undefined)
İklim 
01 Mar 17:35 · 8/10 puan

“Bir konserin , bir serginin , bir şiir kitabının insan ruhunda yaptığı etkiyle yarışabilecek çok az şey vardır.”

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 14 - Merih Akoğul)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 14 - Merih Akoğul)
İklim 
01 Mar 22:51 · 8/10 puan

“Kitaplarına hayranlıkla bağlı olduğumuz yazarları tanımasak da , kelimelerinden bize uzanan bir dost eli yok mu her sayfayı çevirdiğimizde ?”

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 27)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 27)

Her ne kadar ardımızda okumadığımız yapıtlardan oluşan koskoca bir kütüphane bulunsa da, sevdiğimiz yazarların yeni kitaplarına ya da ilgimizi çekecek yepyeni yazarlara karşı doyurulamaz bir iştahımız da vardır.

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 8)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 8)
İklim 
02 Mar 13:15 · 8/10 puan

“Yazmak , eklemeye dayalı bir faaliyet olan resim yapmaktan farklı bir şey. Okurun gördüğü şey , tuvale koyduklarınız değildir. Yazmak , daha ziyade heykeltıraşlığa benzer ; eserinizi ortaya çıkarabilmek için bir şeyleri çıkarır , elersiniz. Çıkardığınız sayfalar bile bir şekilde hâlâ oradadır. Baştan 200 sayfa olarak yazılmış bir kitap ile 800 sayfa olup da 200 sayfaya indirilmiş bir kitap arasında bir fark vardır. O 600 sayfa hâlâ orada. Siz görmüyorsunuz sadece.”

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 39 - Yazma Uğraşı - Roy Peter Clark)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 39 - Yazma Uğraşı - Roy Peter Clark)
İklim 
02 Mar 13:22 · 8/10 puan

“Gılgamış’tan Don Kişot’a , Robinson Crusoe’dan İnce Memed’e her karakterin yüreğinde , bulunduğu yeri terk etme arzusu vardır.”

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 43)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 43)

Stephen King'e "Edebiyata Hizmet Ödülü"
Edebiyata Hizmet Ödülü, yalnızca edebiyat alanında sunulan katkılar sebebiyle değil, ifade özgürlüğüne sağlanan destekler dolayısıyla da veriliyor.

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 4)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 4)
İklim 
02 Mar 13:46 · 8/10 puan

“Aslında hepimiz ferah bir rüya görmek umuduyla edebiyata sığınmıyor muyuz ?”

SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 56)SabitFikir - Sayı 84, Kolektif (Sayfa 56)