SabitFikir - Sayı 95 (2019 Ocak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
29
Gösterim
Adı:
SabitFikir - Sayı 95
Alt başlık:
2019 Ocak
Baskı tarihi:
1 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772146212005
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Medya
64 syf.
·7 günde·7/10
BİRİ CÜZDANIMA DA DİMAĞIMA DA SAHİP ÇIKSIN LÜTFEN!!! YAKTIN BENİ SABİTFİKİR


Geçtiğimiz günlerde sabitfikir’in Ekim-2018 sayısını okumuştum. Çok beğenince 2019’da düzenli takip etmeye karar verdim. Neticede ocak sayısını alıp okumuş bulunuyorum.

Genelde bir dergi/kitap okumadan önce, bende önyargı oluşmasın diye o derginin/kitabın incelemesini okumam. Kendim okuduktan sonra okurum. Arada istisnalar oluyor tabii okuduğum incelemelerden etkilenip okuma listeme eklediklerim vs. ama genelde okumam. Derginin bu sayısındaysa, neden bilmiyorum, kendim okumadan önce sitedeki yazılmış tek incelemeyi okudum. Öyle çok uzun ve beni manipüle edecek bir şey de yazılmamıştı zaten ama okuduktan sonra katıldığım bir nokta var ki (daha sadece 2 sayı okumama rağmen) derginin el değiştirmesi okurken kuvvetli bir şekilde hissediliyor. Özellikle Ekim sayısında kadroda olmayan Esra Nur Akbulak’ın o manasız kitap tanıtım yazısı beni rahatsız etti. Kitap da zaten hiç tarzım olmayan, kitapçıda gezinirken görsem incelemek için bile elime almayacağım bir kitaptı bu arada ama mesele o değil. Yazısı rahatsız edici. Doğan’dan Turkuaz’a geçişi hissediyoruz yani.

Onun dışında dediğim gibi yazar kadrosu değişmiş ama bu ismini zikrettiğim hanımefendinin yazısı dışında okuma zevkimi baltalayan bir şey olmadı. Yine içeriği dolu dolu, doyurucu, güzel bir sayıydı. Başlıktaki serzenişimin sebebi de bu doluluk zaten. Yani o kadar güzel ve fazla kitabı o kadar iştah kabartıcı şekilde tanıtıyorlar ki (geçen incelemede de bu cümlenin birebir aynısını kurdum sanırım) hepsini okumak istiyorum. Zaten okunacaklar listem de baya kabardı ama zamanımı da paramı da nasıl yettireceğimden emin değilim, bakalım.

Bu sayının dosyasında işlenen (yani kapakta bahsi geçen esas konusu) Kuzey Avrupa ve özelinde Norveç edebiyatıydı. Özellikle dergi boyunca ismi çokça geçen ve Türkçe’ye de yeni çevrilmiş olan Dag Solstad’ın Mahcubiyet ve Haysiyet’i ile Erlend Loe’nin Doppler ‘i hakkında yazılanlar bende merak uyandırdı. Fiyatları da oldukça uygundu hemen sipariş ettim. Norveç edebiyatını da çok yüzeysel olarak tanımış oldum, o karamsarlık ve kasvetli hava beni cezbedecek gibi. Kitapları merakla bekliyorum.

Bunun dışında güncel konularla ilgili yazılar, 2018 değerlendirmeleri ve 2019’un gebe olduğu kitaplar da var dergide, Finlandiya’da yeni açılan muazzam Oodi Kütüphanesi’nin tanıtımı da. Şubat sayısını almaya yollanıyorum incelememi paylaştıktan sonra. Kitapla kalın.
64 syf.
·9/10
2.5 senedir aralıksız takip ettiğim güncel edebiyat dergisi Sabitfikir'in 2019'un ilk sayısı da bitti. Yine aynı performans yine güzel ama Aydın Doğan'dan Turkuaz'a geçmesini ilk defa hissettim. Kitapların yazarlarından, konularından bile fark anlaşılabiliyor. Tadı yine güzel ama.

Ana konu Kuzey Avrupa Bölgesi kitapları, yazarları. Danimarka, İsveç, Finlandiya taraflarından seslenmişler.
- Aytmatov ölüm yıl dönümü unutulmamış.
- Steinbeck ile ilgili yeni bir roman geliyor. ( Mektuplar )
- Ötüken Yayınları Cingöz Recai'yi tekrar basıyor.
- Polisiyede yılın yazarı seçimi var.
- Narcos Dizisi kitaba farklı şekilde uyarlanmış.
- Farklı kitap tanıtımları.
- Disney Karayip Korsanlarını tekrar canlandırıyormuş ama Deep olmadan...
- Haşmet Babaoğlu'nun Chuck Palahniuk için yazdıkları çok güzeldi.
- Kuzey Avrupa eserleri, yazarları ve seçme eserleri.
- Helsinki Oodi Kütüphanesi tanıtımı. ( Yok böyle bir şey )

vb. bir çok konu var ama dergiyi bitirmeyeyim. :)

5 Lira için hala en uygun daha doğrusu hakkını verdiğini düşünmekteyim.
“Başarılı bir öğrenciydim, başarılarla kalktım. Başarılarla uyudum. Başarı soludum ve yavaş yavaş tüm yaşamımı yitirdim. Allah çocuklarımı benim kadar başarılı olmaktan korusun.”
“Bir insanın elinden hayatı boyunca kendisini kandırdığı şeyi aldığınız anda mutluluğunu da bitirirsiniz.”
“... belki gelecek zaman içindedir şimdiki zaman ve geçmiş zaman, ve geçmiş zamanda saklanır gelecek zaman...”
“Doğa yalnızca türlerin korunup sürdürülmesiyle uğraşıyor, bireyler umrunda bile değil. Aslında doğa bireylerin olabildiğince kısa yaşamasını istiyor ki kuşaklar hızla değişsin, evrim daha hızlı olsun ki bu da ona varoluş savaşında üstünlük kazandırsın.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
SabitFikir - Sayı 95
Alt başlık:
2019 Ocak
Baskı tarihi:
1 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772146212005
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Medya

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Bahar
  • insan_okur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (1)
8
%0
7
%50 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0