Sabri Ülker'in Hayat Hikayesi

Hulusi Turgut
Sabri Ülker; 93 Harbi, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı ve Bolşevik İhtilali'nin Türkiye'den Kırım'a, Kırım'dan Türkiye'ye savurduğu bir ailenin üyesiydi. Kırım'da doğdu, Türkiye'de büyüdü. Daha küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başladı; kimi zaman çıraklık, kimi zaman seyyar satıcılık yaptı. 1944 yılında, İstanbul Sirkeci'de şekerleme imalatı ve satışı yapmak amacıyla ağabeyi Asım Ülker'in kurmuş olduğu, mütevazı bir dükkânda işe başladı. O dükkândan dev bir marka doğdu. İlkelerinden hiç taviz vermedi, hep doğru bildiği yolda ilerledi. Yardımseverdi ama bilinmesini istemedi. Herkes onu merak etti, kendisi perde arkasında durmayı seçti. Bu kitapta, "Ülker" markasının kurucularından Sabri Ülker'in hayat hikâyesini bulacaksınız; aynı zamanda üç işçiyle bisküvi imalatına başlayan, bugün 41 bin kişiyi istihdam eden dev bir firmanın hikâyesini okuyacaksınız. Bir de Türkiye'nin hikâyesini… Türkiye'nin önde gelen işadamlarından Sabri Ülker'in hayat öyküsünü ve bilinmeyenlerini usta gazeteci Hulûsi Turgut kaleme aldı. Ailesi, Kırım'dan Türkiye'ye göç ederken, baba Hacı İslam Efendi, içine altın gizlenmiş yorgan ve eteği niçin Odesa'da sokağa bıraktı? Sabri Ülker, Diyarbakır'da vatani görevini yaparken, kimi görmek için askerden kaçtı; ardından nasıl bir ceza aldı? Önce ürünlerinin markası, sonra ailenin soyadı olan "Ülker" ismini, hangi romandan esinlenerek aldılar? Sabri Ülker, "Melekler bisküvi imal etmez" sözünü, kime ve neden söyledi? Ülker'in İstanbul'daki fabrikası, niçin bir gece ansızın Ankara'ya taşındı? Sabri Ülker, kızı Ahsen Özokur ile oğlu Murat Ülker'e neden silah kullanma talimleri yaptırdı? (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Hulusi Turgut
Hulusi Turgut
Tahmini Okuma Süresi: 20 sa. 51 dk.Sayfa Sayısı: 736Basım Tarihi: Mayıs 2014Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050915280Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
736 syf.
7/10 puan verdi
·
226 günde okudu
“İyi insanlar iyi atlara binip gitti.”
Selamun aleyküm 1000kitap okurları. Ülkemizin en büyük şirketlerinden hatta en büyük şirketinin kurulmasını sağlayan Sabri Ülker'in, aynı zamanda Ülker ve Yıldız Holding'in hikayesini baştan sona kadar okuyacağınız bir kitap. 16 Eylül 1920 tarihinde Kırım'da dünyaya gelen Sabri Ülker, 12 Haziran 2012'de 92 yaşında
Sabri Ülker'in Hayat Hikayesi
Sabri Ülker'in Hayat HikayesiHulusi Turgut · Doğan Kitap · 201461 okunma
Reklam
736 syf.
10/10 puan verdi
·
219 günde okudu
Ekonomi-Girişimcilik
Biyografi ve otobiyografi türünde yazılmış kitaplar, okumayı seven ya da sevmeyen herkesin ilgisini çekmektedir. Gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığı bu kitaplar sayesinde, insanların iç dünyasına ulaşırız.Hele ki bu kişiler duayen sanayiciler ise öğreneceğimiz çok şey var. Sadece iş insanlarının değil 7'den 70'e herkesin öğreneceği şeyler var. Kırım'dan başlayıp Türkiye'de yaşamış olduğu zorluklarla dolu hayat hikayesi ve Ülker markasını bir dünya devi yaratmasındaki muhteşem girişimcilik başarısını yazarın mükemmel akıcı dille yazdığı bir eserdir. Filmi çekilse sanırım izlenme rekoru kırar. Alacağınız bu kitapta dönemin siyasi çalkantılarını ve bu politik kaos ortamında Ülkerin nasıl ayakta kalmasının mücadelesini okuyacaksınız. tavsiye ederim iyi okumalar.
Sabri Ülker'in Hayat Hikayesi
Sabri Ülker'in Hayat HikayesiHulusi Turgut · Doğan Kitap · 201461 okunma
736 syf.
·
Puan vermedi
Diğer adıyla 'Akşama babacığım, unutma Ülker getir...' Merhum Ülker'in Kırım'da başlayıp bir dünya markası oluşa kadar uzanan macerası sadece onun ve Ülker'in değil Türkiye'nin de hikayesi aynı zamanda. Kitap 734 sayfa olmasına rağmen kendini okutuyor. Bilhassa babası Hacı İslam beyin yaşadıkları, Kırım yılları adeta bir film senaryosu gibi... Demem o ki, gerçek bir iş adamı, dahası gerçek bir 'hayırsever iş adamı' görmek isteyenler bu ismi hatırlasınlar.
Sabri Ülker'in Hayat Hikayesi
Sabri Ülker'in Hayat HikayesiHulusi Turgut · Doğan Kitap · 201461 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.