Saçlarının Kardeş Kokusu

6,5/10  (12 Oy) · 
90 okunma  · 
9 beğeni  · 
795 gösterim
Birazdan sabah olacak... Para, tarifeler, beklentiler, randevular,taksitler, iş, anneler ve korkular başlayacak...Bunlar varsa ve bizim için geçerliyse aşk yoktur ve hiç olmamıştır sevgili. Birbirimizi kandırmayalım. Hadi güne hazırlan. Yaşadıklarımızı unutmaya çalış. Aşk bize güvenip verdiği büyüsünü, sırlarını, cesaretini, bilgeliğini ve o ilkel, o yaban ağrısını geri alacak. Bunlar olurken içimiz bir an çok üşüyecek, sona geçecek... Hadi, oyalanma birazdan yarın olacak... Aşkta yarın yoktur sevgili...
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  107
 • ISBN:
  9799753080759
 • Yayınevi:
  Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Aslı Öz 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Bu kitap nasıl tarif edilir bilemiyorum o kadar garip geldi ki bana bi sayfa okuyorum evet ben bir daha okuyamam herhalde Cezmi Ersöz'ü diyorum sonra bir sayfa daha çevirip kesinlikle ikinci kitabını da okumalıyım diyorum. Kitabın çoğunluğu böyle geçti diyebilirim ama sonuç olarak bir kez daha Cezmi Ersöz okurum :)
Kitapların kurgusunu seviyorsanız bence beklentinizi karşılamayacak ama benim gibi özellikle satır aralarını seviyorsanız okuyabilirsiniz. En başta çok karamsar gelecek ama olaya odaklanmayın derim. Zaten hikayelerin çoğu herhangi bir yerde okuyabileceğiniz türden. Lakin o cümleler..o kadar güzel kurulmuş (tabi ki tüm cümleler değil) ve kendini ifade etmek için o kadar çırpınmış ki..
Eleştiri, siyaset, aşk.. Her şeyden bir parça var :)

Kitaptan 8 Alıntı

Seviiimm 
16 Şub 22:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Paramparça olsa da,kurtarılacak bir ruhum var benim....

Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz (Sayfa 45)Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz (Sayfa 45)

Aşkın kültürlü olmakla, bilgili olmakla da ilgisi yoktur sevgili, kanımıza karışan ilkel acı, o yaban ağrıyla hiçbir kitabın yazmadığı hakikatlere daha yakınızdır, inan...

Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi ErsözSaçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz

Yarin yok sevgili...
Hadi güne hazırlan. Yaşadıklarımızı unutmaya çalış. Aşk bize güvenip verdiği büyüsünü, sırlarını, cesaretini, bilgeliğini ve o ilkel, o yaban ağrısını geri alacak. Bunlar olurken içimiz bir an çok üşüyecek, sonra geçecek...
Hadi, oyalanma birazdan yarın olacak...
Aşkta yarın yoktur sevgili...

Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi ErsözSaçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz

Önce, kimini uzunca, kimini de bir süredir tanıdığı onca insanın arasında sevgilisinden yakınmıştı. Kendisini anlamadığından, bunun için hiç çaba harcamadığından söz etmişti. Bu yaptığı yakınmaktan öte bir şeydi. Gerçekte o sevgilisini yabancı biri gibi anlatmıştı oradakilere.
Sonra, sevgilisiyle birlikte olduğu zaman ona kendisinden yabancı biri gibi bahsettiği insanların arasında derin bir yalnızlık duyduğunu anlatacaktı ve o insanların içtenlikten yoksun olduklarını, gerçek hiçbir şey konuşamadıklarını.
Peki öyleyse onlarla sabahlara kadar konuşuyor ve bundan sanki çok mutluluk duyuyormuş gibi yapıyordu? bu zehirleyici ikiyüzlülüğünü fark ettiğinde dehşete kapılmıştı. "ne yapıyorum ben" dedi. "neden böyleyim dipsiz bir karanlığa, tesellisiz bir kimsesizliğe sürükleniyorum".

Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi ErsözSaçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz
Seviiimm 
 16 Şub 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir zamanlar sizin olan şehir,artık sizin olmaktan çıkmışsa onunla dertleşmek,ondan işaret,bir sihirli sözcük beklemek neye yarar?Ona her içimizi açtığınızda o korkunç kayıtsızlığıyla sizi tarafsız bir şekilde aşağılayacaktır.

Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz (Sayfa 7 - Gendaş Kültür)Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz (Sayfa 7 - Gendaş Kültür)
nurcan sağdıç 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söylemiştim sana, aşk benim kurtuluşum, soluğum, özgürlüğümdür, diye. Bu sıradan, bu bayağı hayattan, bu günlük, bu insanı haysiyetsiz bırakan korku ve kaygılardan, hesaplardan, kendimi korumak için girdiğim rollerden, baskılardan, aşkımla çıkabilirim ancak; aşk benim için ya hep ya hiçtir, diye.
Çünkü ben sizler gibi olamadım bir türlü.

Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi ErsözSaçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz

umutsuzluk
Umutsuzlugumuz ilk goz agrimiz, simarik cocugumuzdu hepimizin. Uzerine titrerdik ve her gittigimiz yere onuda gotururduk. Meyhanelerdeki masalara, yildizlari seyredip dilek tuttugumuz deniz kiyisindaki banklara yatirirdik onu. Iki cinnet, iki sevisme arasinda yanina kosup yasiyor mu diye bakar . yasadigini anlayinca oper koklar bagrimiza basardik onu

Saçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi ErsözSaçlarının Kardeş Kokusu, Cezmi Ersöz