Sadece Aptallar 8 Saat Uyur Kişisel Değişim Romanı - Gece Baskısı / 16+

7,7/10  (218 Oy) · 
929 okunma  · 
165 beğeni  · 
8.328 gösterim
Aklı başında olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

Bu kitap,
"Erişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır." palavrasını ve / veya önyargısını kırarak 8 saat uyumanın bir alışkanlıktan ibaret olduğunu öğretmektedir. 4 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi zinde uyanmayı da anlatan kitap, bunun nasıl yapılabileceğini öğretmektedir.

Matematik Diye Bir şey Var
60 yıl yaşadığı varsayılan sıradan bir insan, ömrünün 15 yılını çocuklukta, 15 yılını ıvır zıvır işlerde, 20 yılını da uykuda geçirmektedir ki bu hesapla geriye 10 yıl kalır. Ancak bu aynı sıradan insan, 8 saat yerine 4 saat uyursa, ömrünün sadece 10 yılını uykuda geçirecek ve böylece 10 sene daha fazla yaşamış olacaktır. Bunu başardığında ise sıradanlığı sona erecek ve sıra dışı başarılar elde edecektir; çünkü sıra dışı başarılar elde edenler tüm başarılarını bu ikinci 10 yıla borçludurlar. Keops, Da Vinci, Edison, Newton, Dostoyevski, Armstrong gibi...

Kişisel Gelişim Romanı
Aslında uyku sıkıcı bir konudur. Çevrenizde biri uykudan bahsedince esnemenize engel olamazsınız çoğu zaman. Ancak yazar bu konuyu roman formatında işleyerek öyle eğlenceli bir hale getirmiş ki; kitabı bitirmeden uyumak neredeyse imkânsız gibi. E tabi kitabı bitirdikten sonra da...
M.Burak SOLAK 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı ilk gördüğümde yazar çıkıp şunu şöyle yapın bunu böyle yapın, az uyuyun gibi öğütler vereceği bir kitap olarak düşünmüştüm. Fakat kitabı okuyunca böyle olmadığını anladım. Yazar vermek istediği mesajı çok güzel bir şekilde hikaye ile anlatmış ve bize uyku problemini nasıl çözeceğimizi, uyku ile ilgili bilenen yanlışları çok güzel bir şekilde anlatmış.
Kitabın konusuna gelecek olursak; Kendyn adında 30 yaşında bir doktor sabah uyandığında karşısında bir Cin görür ve cin ona kendisinin yapamayacağı bir dilek hakkı sunar. Kendyn'in bir kaç isteğinin Cin tarafından geri çevirilmesinden sonra Kendyn Cinden ömrünü iki katına çıkarmasını ister ve cinde tekrar sinirlenerek bunu sende yapabilirsin der. Kendyn bunun imkansız olduğunu düşünür ve cin ona bunu nasıl yapabileceğini öğretmeyi teklif eder. Kendyn'de bunu kabul eder ve hikaye burada başlar.
Kitapta sadece nasıl az uyunacağı değil uykudan arttırdığımız vakitleri nasıl değerlendirebileceğimizde anlatılıyor. ) Aynı zamanda Cin ve Kendyn zamanda yolculuk yaparak Edison, Dostoyevski, İsaac Newton, Leonardo Da Vinci gibi bilim adamlarının devrine giderek onları uyku sistemleri ve çalışma şekillerindende örnekler vermiştir.
Kitabın her bir sayfasını dikkatle okudum ve bana çok şey kattığına inanıyorum. Herkesin okuması gerektiği bir kitap. Birçok insanın hayatı ile ilgili önemli kararlar almasına vesile olabilecek türden. Yazı puntosu büyük ve sayfalar küçük, bu yüzden kısa bir sürede araya sıkıştırabilirsiniz. Kısacası vakit kaybetmeden okumanızı tavsiye ederim...

Beyza 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap hakkında çok şey duydum. Fazla beklentiye girmeden okumaya gayret ettim. Beklenti beni genelde hüsrana uğratır.
Yazar duyguları elle tutulur hale getirmiş. 'Şaşkın baktı' demek yerine '... durumuna şaşıran insan gibi baktı' demeyi tercih etmiş. Yazar yaptığı benzetmelerle kendi bilgi birikimini ortaya koymuş. Ve bu benzetmeler duruma 'cuk oturmuş.'
Kitabı bitirince insanın, kendisini uyutmayacak bir hedef arayası geliyor.

Ertuğrul Selim 
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Alışılmışın dışında bir uslubu var ama güzel. Okuduktan sonra bir süre uyurken kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Güzel ayrıntılara yer verilmiş.

ilknur güzelbaba 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisedeyken okumuştum bu kitabı ve malum üniversiteye hazırlanma sürecinde gerçekten bi kaç ay sabahları 5 civarı uyanmamı sağlayan bi kitaptı. Kişisel gelişim kitabı olarak, uygulamaya çalışmıştım kitabın içerigini ve evet bana kısa süreli de olsa bişeyler kattı ama sanırım o kitaptan sonra önemli olan hayatımız icinde kendi yaşayışımız ve bu yaşayışı her seferinde dışardan bi göz gibi gözlemleyebilmek diye düşündüm. Yani bu tarz kitaplar kısa süreli bi etki oluştursa da, bi gaza getirme haline soksa da, bizler sonunda tecrübelerimizden, durumlardan ve yaşamın icinden geçerek anca bi anlama ve gerçek bireye ulaşırız.

Etkileyici bir kitap. Okurken uyku düzenim bozulmuştu. Günde 4 saat uyuyordum:) sonra ne mi oldu? Sadece aptallar 8 saat uyur deyip uyku saatimi 10-12 saate çıkardım :) Günlerin uykusuzluğu var üzerimde gülmeyin lütfen:)

ANDAÇ KUTAY SAKA 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap ilk bakışta kişisel gelişim kitabı gibi görünse de az uyumayı roman örgüsünde anlatarak okuyucuyu yakalıyor. Son zamanlarda çok mu uyuyorum diye düşünürken bu kitabı okumaya karar verdim. En etkilendiğim nokta, "Çok uyumamızın asıl nedeni bizleri uyutmayacak hedeflerimizin olmamasıdır" sözüydü. Dolaylı anlatımlarla güçlendirilmiş anlatım bir yolculuk havasında geçiyor dolayısıyla sıkıcı bir konu gibi görünen "uyku" akıcı bir anlatımla okuyucuya aktarılıyor.Kitabı bitirdikten sonra 6-7 saatlik uykumu 4 saate indirmeyi en azından denemeyi kafama koydum. Bu konuda meraklı olanlar için okunabilecek güzel bir anlatım olmuş umarım hem net hedefler belirlemede hem de yeterli uyku süresinin belirlemede okuyuculara faydalı olur.

Oğuz Aktürk 
18 Şub 00:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben de uyku düzenini her zaman Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e göre düzenlemek isteyen biri olarak bu kitabı beğendiğimi söyleyebiliirim. 6 saatten fazla uyumak size hiçbir şey katmıyor ve neredeyse 60 yıllık yaşamınızın 15 yılını uykuyla geçirmiş oluyorsunuz. Bunun yerine 4-5 saat gibi cüzi miktarlarda uykuyla ve sabahın ilk saatlerinde yapacak olduğunuz işlerle çok şeyi halledebiliyorsunuz, dinç olabiliyorsunuz.

Neslihan Aydoğan 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra gerçekten yazarın yazdığı şeylerin hepsine hak verdim.Bir insana sadece 4 saat uykunun yeteceğine sadece aptalların 8 saat uyuduğuna emin oldum.bir insanın hayatının üçte birini uykuda geçirmesi bi düşününce çok saçma ve mantıksız .bu yüzden SADECE APTALLAR 8 SAAT UYUR.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

günde 12 saat uyuyan ''ultra Bir Aptal'' olan bana anlık gazlar veren kitap. Lakin hepsi bir hafta bile sürmeyecek gazlar veriyor Erdal Demirkıran'ın kitaplarını zaten seviyorum. . Bu kitabı okuduktan sonra kendimi dizginleme kararı aldım. Olmadı :) uyku güzel şey...

Onur Buğday 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

olay ve kurgularla okuyucunun ilgisi kitap bitene kadar kaybolmuyor, insanı daha işlevli ve pozitif olmaya yönlendiriyor. Bana göre bu tarz kitaplar birbirine fikir açısından benziyor, bu tarz bi kitap okumadıysanız mutlaka okuyun.

5 /

Kitaptan 38 Alıntı

ayşe nurdan Alanay 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aklı başında olan hiçbir insan ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal DemirkıranSadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran
KahveLekesi 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

Cep telefonuna verdiğin değerin 1000'de 1'ini beynine vermedin. Neden biliyor musun?
-Dur ben söyleyeyim; çünkü beyin beleş!...Trilyon dolarlarla ölçülemeyecek bu muhteşem hazineye hiç karşılıksız sahip oldun.'100' verdin telefon aldın, 'hiç'verdin beyin aldın. Senin '100' her zaman daha değerliydi...

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 120)Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 120)
Selim YURTDAŞ 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Seni hep kandırdılar. Yıllarca sana "Fotoğraf makinesinden kuş çıkacak" dediler. Kuşmuş çıkmadı. Doktor iğne yaparken baban bir iyilik perisi gibi, sana "Acımayacak yavrum! dedi; ama acıdı! Sonra ne yaptı baban? Seni kucağına alıp "Ağlama yavrum!" diyerek ağlamanı tekelleştirdi. Yani o kadar abarttılarki ağlama zamanını bile bir takvime bağladılar senin. "Ağzını kocaman aç, ham yap!" dediler, yaptın. Sonra da büyüyünce "Yemek yerken ağzını kapat, öyle açma!" dediler.

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 193)Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 193)
Selim YURTDAŞ 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biliyor musun? Sen bir dahi olarak gelmiştin dünyaya.Tüm dahiler gibi sana göre de imkansız hiçbir şey yoktu,ta ki o güne kadar...Babanla,parkta kumdan kale yapıyordunuz.O esnada bir uçak geçiyordu parkın üzerinden.Sen uçağı göstererek "Baba onu bana al!" demiştin.5 yaşındaydın.Baban gülmüştü."Gel yavrum sana gofret alayım!" demişti.Sen "Hayır,Ben uçak istiyorum!" diye diretmiştin.Çok direttiğin için baban sana oyuncak bir uçak almıştı.Halbuki sen o gün oyuncak uçağı kastetmemiştin.Sana göre o uçan şey birilerinin babasına aitti ve onu senin baban da alabilirdi.Senin için imkansız olan hiçbir şey yoktu;ama baban için bu imkansızdı.Çünkü yıllar önce o da babasıyla parka gittiğinde babası ona uçak yerine şekerleme ısmarlamıştı.İşte böyle dostum henüz 5 yaşındaydın,sana imkansızı öğrettiklerinde.

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 193)Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 193)
Selim YURTDAŞ 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zaten ben de sana bu normalin anormalliğini anlatmaya çalışıyorum.Beynin çalışma prensibine göre;beden yatay pozisyona geçince bizler hemen uyku hormonlarını gönderip seni uyuturuz.Bu emir bize tüm kainatın hakimi olan 'Mutlak bilinç' tarafından geri dönüşü imkansız şekilde verilmişti.Dolayısıyla annen yada bir başkası seni ayağında sallamaya başlayınca biz seni uyutuyorduk.Çoğunlukla uyumamak için ağlıyordun;çünkü sana istemediğin bir şey yaptırılıyordu.Onlar her seferinde uyuman gerektiği için ağladığını zannediyorlardı ve belli bir zaman sonra uyuyordun.Anneler de haklı oldukları konusunda emin oluyorlardı.Sallanınca bir serseme dönüştüğün için uyuduğunu bilmiyorlardı...

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 124)Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 124)
Selim YURTDAŞ 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sen de en az benim kadar harikasın; ama bir farkla...Sen (insanlar) düşünmeyi reddeden harika bir salaksın...Birazcık düşünsen okulları, işyerlerini, fabrikaları, bankaları aynı saatte açıp sonra da "Trafik neden bu kadar kalabalık?" diyerek hayıflanmazdın...

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 71)Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 71)

Koşan adam yürüyen adamı geçerdi. Yürüyen adam da yerinde sayan adamı... Yerinde sayan adam da geriye doğru yürüyeni geçer, geriye doğru yürüyen de geriye doğru koşanı... O zaman en önde olmak için illa da koşmak gerekmiyordu. Belli ki yıllardır büyük adam olduğuna inandığımız insanlar sadece normal olanı yapmışlar; fakat herkes geriye doğru yürüdüğü için onlar en önde olmuşlar.

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 181)Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 181)
toprak 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

- İşte sana formül: 'Kendine erişilmez bir hedef seç ve ona aşık ol!' Ne uykun kalır ne de başka sıkıntın. Hedefine hep yaklaş; ama asla ulaşma. İdealine her yaklaştığında elde edeceklerinin büyük başarılar olacağına kalıbımı basarım. 'Fizan'a gitmeye yeltenen, komşu köye gitmeye erinmezmiş.'

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 197)Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran (Sayfa 197)
4 /