Sadece Aptallar 8 Saat Uyur

·
Okunma
·
Beğeni
·
20.371
Gösterim
Adı:
Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197066
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı Yayınları
Baskılar:
Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Aklı başında olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

Bu kitap,
"Erişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır." palavrasını ve / veya önyargısını kırarak 8 saat uyumanın bir alışkanlıktan ibaret olduğunu öğretmektedir. 4 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi zinde uyanmayı da anlatan kitap, bunun nasıl yapılabileceğini öğretmektedir.

Matematik Diye Bir şey Var
60 yıl yaşadığı varsayılan sıradan bir insan, ömrünün 15 yılını çocuklukta, 15 yılını ıvır zıvır işlerde, 20 yılını da uykuda geçirmektedir ki bu hesapla geriye 10 yıl kalır. Ancak bu aynı sıradan insan, 8 saat yerine 4 saat uyursa, ömrünün sadece 10 yılını uykuda geçirecek ve böylece 10 sene daha fazla yaşamış olacaktır. Bunu başardığında ise sıradanlığı sona erecek ve sıra dışı başarılar elde edecektir; çünkü sıra dışı başarılar elde edenler tüm başarılarını bu ikinci 10 yıla borçludurlar. Keops, Da Vinci, Edison, Newton, Dostoyevski, Armstrong gibi...

Kişisel Gelişim Romanı
Aslında uyku sıkıcı bir konudur. Çevrenizde biri uykudan bahsedince esnemenize engel olamazsınız çoğu zaman. Ancak yazar bu konuyu roman formatında işleyerek öyle eğlenceli bir hale getirmiş ki; kitabı bitirmeden uyumak neredeyse imkânsız gibi. E tabi kitabı bitirdikten sonra da...
335 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitabı ilk gördüğümde yazar çıkıp şunu şöyle yapın bunu böyle yapın, az uyuyun gibi öğütler vereceği bir kitap olarak düşünmüştüm. Fakat kitabı okuyunca böyle olmadığını anladım. Yazar vermek istediği mesajı çok güzel bir şekilde hikaye ile anlatmış ve bize uyku problemini nasıl çözeceğimizi, uyku ile ilgili bilenen yanlışları çok güzel bir şekilde anlatmış.
Kitabın konusuna gelecek olursak; Kendyn adında 30 yaşında bir doktor sabah uyandığında karşısında bir Cin görür ve cin ona kendisinin yapamayacağı bir dilek hakkı sunar. Kendyn'in bir kaç isteğinin Cin tarafından geri çevirilmesinden sonra Kendyn Cinden ömrünü iki katına çıkarmasını ister ve cinde tekrar sinirlenerek bunu sende yapabilirsin der. Kendyn bunun imkansız olduğunu düşünür ve cin ona bunu nasıl yapabileceğini öğretmeyi teklif eder. Kendyn'de bunu kabul eder ve hikaye burada başlar.
Kitapta sadece nasıl az uyunacağı değil uykudan arttırdığımız vakitleri nasıl değerlendirebileceğimizde anlatılıyor. ) Aynı zamanda Cin ve Kendyn zamanda yolculuk yaparak Edison, Dostoyevski, İsaac Newton, Leonardo Da Vinci gibi bilim adamlarının devrine giderek onları uyku sistemleri ve çalışma şekillerindende örnekler vermiştir.
Kitabın her bir sayfasını dikkatle okudum ve bana çok şey kattığına inanıyorum. Herkesin okuması gerektiği bir kitap. Birçok insanın hayatı ile ilgili önemli kararlar almasına vesile olabilecek türden. Yazı puntosu büyük ve sayfalar küçük, bu yüzden kısa bir sürede araya sıkıştırabilirsiniz. Kısacası vakit kaybetmeden okumanızı tavsiye ederim...
344 syf.
·1/10
Bu kitabı sanıyorum 2007 yılında annem almış. Bende lisedeyken okurum diye çantama atmıştım ve ne yazık ki okudum. Diğer inceleme yapan arkadaşlar gibi beğenenlerden değilim. İnsanın biyolojik dengesine aykırı bu uyku düzeni. İçinde bazı üstün zekalıların 4-5 saat uyuduğu yazıyor ama Einstein ın 12 saat uyuduğu yazmıyor. 5-6 dahinin adını vererek büyük bir genelleme yapıyor. İnsanın uyurken salgıladığı hormonlardan habersiz. Kaliteli uykunun hafıza, ögrenme gibi beyin fonksiyonlarinin guclendirilmesi (consolidation) için vazgeçilmez olduğu gerçeğinden bihaber olan birinden bahsediyoruz. Hem bir insan bu kadar az uykuyla nasıl yaratıcı eserler ortaya koyabilir. Bu zamanda bu önermeyi doktorlar veremezken nasıl oluyorda
tıp biliminden anlamayan bir vasıfsız böyle bir kitap yazar aklım almıyor. Yazımı bilimsel bir makale ile sonlandırıyorum.
http://healthysleep.med.harvard.edu/...leep/learning-memory
344 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap hakkında çok şey duydum. Fazla beklentiye girmeden okumaya gayret ettim. Beklenti beni genelde hüsrana uğratır.
Yazar duyguları elle tutulur hale getirmiş. 'Şaşkın baktı' demek yerine '... durumuna şaşıran insan gibi baktı' demeyi tercih etmiş. Yazar yaptığı benzetmelerle kendi bilgi birikimini ortaya koymuş. Ve bu benzetmeler duruma 'cuk oturmuş.'
Kitabı bitirince insanın, kendisini uyutmayacak bir hedef arayası geliyor.
344 syf.
İnsanın uykusunu kaçıran hedefleri olmalı. Aşık olduğunda nasıl ki uyuyamıyorsan sürekli uykundan uyanıyorsan ve aşık olduğun insan için bir sürü fedakarlık yapabiliyorsan kendine öyle bir hedef koy ve o hedefine aşık ol. Gece gündüz aklından çıkmasın onun için yanıp tutuş ve uykularından vazgeç. Ve hiçbir zaman sadece zaman kaybından ibaret olan fazla uykudan haz alma. Uykuyu sadece bir araç olarak gör ve gerçek amacını bu dünyaya gönderiliş amacını sakın unutma.
335 syf.
·15 günde·8/10
Bir insan her gün sekiz saat uyuyarak ömrünün üçte birini yastığa bağışlamış oluyor.Ki aklı başında olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.Günde sadece dört saat uyuyarak kişinin hedeflerine,zirveye ulaşabileceğini;döneminde başarılı olmuş,ün salmış ve hala adından söz ettiren kişileri örnek vererek başarılı bir şekilde gözler önüne sermiş.
Fakat basit masala benzer bir anlatımı var.Ama sonuçta verilmek istenen mesaj gayet iyi verilmiş.
Boşa harcadığınız zamanların size nelere mâl olduğunu görünce şaşıracaksınız.Okumanızı tavsiye ederim.:)
344 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okudum günde altı-yedi saat uyurken sekiz saatten aşağı uyumamaya başladım şaka şaka güzel ve iddialı bir kişisel gelişim kitabı Erdal Demirkıran bütün kitaplarını okuduğum samimi bizden bir yazar
344 syf.
·5 günde·7/10
Yok canım ben aptal değilim, ister 8 saat uyurum, ister 10 saat, ister 4 saat. Ayrıca uykuyu da çok severim hele sabah güneş doğduktan sonra ki uykuyu. Yazarımıza göre ben gerçekten aptalım. Kişisel gelişim kitabı olarak algılanmış bu kitap ama ben öyle düşünmüyorum. Çünkü kişisel gelişim kitapları size yol gösterir, bir kapı açar, bu kitap bırakın yol göstermeyi size kapıları kapatıyor. Hayatınız boyunca 4/6 saat arası uymanın sizi daha güçlü, daha çalışkan, daha akıllı, daha işe yarar biri yapacağını söylüyor. Verdiği örnekler, hikayeler üzerinden sizi gaza getirmeye çalışıyor. Hadi geldiniz diyelim gaza ne olacak günde 4/6 saat arası uydunuz, ama uyku size yetmedi, başladınız çevrenize bağırmaya, surat asmaya hatta iş yerinde uyuklamaya o zaman ne olacak. Bunu ramazan da oruç tutup açlık ve susuzluktan etrafında ki herkesle kavga eden insanlara benzettim. O tutulan orucun hiçbir hayrı yokken, sizin 4/6 saat uyumanızın da hiçbir hayrı yoktur.
Uyurken ki aldığımız pozisyonların uyku kalitemize yaptığı baskıların anlatıldığı bölümler oldukça yararlı göründü gözüme. Uyurken aldığımız oksijen kalitesinin önemini oldukça yakından biliyorum zira eşim uyurken bir aslan gibi horladığı için beyni oksijensiz kaldığından kaliteli uyku uyuyamıyor. Eh gel de bu adama şimdi sen 4 saat uyu de bakalım, sana ne diyecek adam zaten yeteri kadar uykusunu alamıyor bir de zamanını kısalt oldu mu şimdi?
Neyse bırakalım bizim aileyi de kitabın söylediği gibi 4/6 saat uyumayı düşünüyorsanız aman kitapta söylendiği gibi bunu yavaş yavaş deneyerek yapın pat diye 4 saat uyuyup yollara düşmeyin yoksa allah korusun kaza maza yaparsınız. Bu arada yazarın diğer kitaplarında bakacağım neler demiş dünyanın en akıllı insanı olarak
Keyifli okumalar...
344 syf.
·33 günde·Beğendi·7/10
Kitap ilk bakışta kişisel gelişim kitabı gibi görünse de az uyumayı roman örgüsünde anlatarak okuyucuyu yakalıyor. Son zamanlarda çok mu uyuyorum diye düşünürken bu kitabı okumaya karar verdim. En etkilendiğim nokta, "Çok uyumamızın asıl nedeni bizleri uyutmayacak hedeflerimizin olmamasıdır" sözüydü. Dolaylı anlatımlarla güçlendirilmiş anlatım bir yolculuk havasında geçiyor dolayısıyla sıkıcı bir konu gibi görünen "uyku" akıcı bir anlatımla okuyucuya aktarılıyor.Kitabı bitirdikten sonra 6-7 saatlik uykumu 4 saate indirmeyi en azından denemeyi kafama koydum. Bu konuda meraklı olanlar için okunabilecek güzel bir anlatım olmuş umarım hem net hedefler belirlemede hem de yeterli uyku süresinin belirlemede okuyuculara faydalı olur.
255 syf.
·Puan vermedi
Lisedeyken okuduğum, kütüphaneye teslim etmeden önce 4 saat uyuma çizelgesinin fotokopisini çektirdiğim kitap. Ve fotokopiyi bir hafta sonra elime aldığımda etkisi geçmiş kitap. Bundan verimsiz olduğu anlaşılmasın. Da Vinci randımanında, "Uykuya ayıracak vaktim yok, çalışmam lazım" kişileri okuyabilir (!)
344 syf.
·Puan vermedi
Mutlaka okunması gereken bir kitap. Alışılmışın dışında bir uslubu var ama güzel. Okuduktan sonra bir süre uyurken kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Güzel ayrıntılara yer verilmiş.
344 syf.
·20 günde·8/10
"Yetişkin bir insan 8 saat uyur" yargısına karşı çıkarak 4 saat uykunun yeterli olabileceğini bilimsel verilerle açıklıyor. Bunu da farkettirmeden beyninize işliyor ve sonrasında kendinizi buna uygulamaya çalışırken buluyorsunuz. Uykuyu sevenlere tavsiye ederim :)
344 syf.
Etkileyici bir kitap. Okurken uyku düzenim bozulmuştu. Günde 4 saat uyuyordum:) sonra ne mi oldu? Sadece aptallar 8 saat uyur deyip uyku saatimi 10-12 saate çıkardım :) Günlerin uykusuzluğu var üzerimde gülmeyin lütfen:)
Cep telefonuna verdiğin değerin 1000'de 1'ini beynine vermedin. Neden biliyor musun?
-Dur ben söyleyeyim; çünkü beyin beleş!...Trilyon dolarlarla ölçülemeyecek bu muhteşem hazineye hiç karşılıksız sahip oldun.'100' verdin telefon aldın, 'hiç'verdin beyin aldın. Senin '100' her zaman daha değerliydi...
Biliyor musun? Sen bir dahi olarak gelmiştin dünyaya.Tüm dahiler gibi sana göre de imkansız hiçbir şey yoktu,ta ki o güne kadar...Babanla,parkta kumdan kale yapıyordunuz.O esnada bir uçak geçiyordu parkın üzerinden.Sen uçağı göstererek "Baba onu bana al!" demiştin.5 yaşındaydın.Baban gülmüştü."Gel yavrum sana gofret alayım!" demişti.Sen "Hayır,Ben uçak istiyorum!" diye diretmiştin.Çok direttiğin için baban sana oyuncak bir uçak almıştı.Halbuki sen o gün oyuncak uçağı kastetmemiştin.Sana göre o uçan şey birilerinin babasına aitti ve onu senin baban da alabilirdi.Senin için imkansız olan hiçbir şey yoktu;ama baban için bu imkansızdı.Çünkü yıllar önce o da babasıyla parka gittiğinde babası ona uçak yerine şekerleme ısmarlamıştı.İşte böyle dostum henüz 5 yaşındaydın,sana imkansızı öğrettiklerinde.
Seni hep kandırdılar. Yıllarca sana "Fotoğraf makinesinden kuş çıkacak" dediler. Kuşmuş çıkmadı. Doktor iğne yaparken baban bir iyilik perisi gibi, sana "Acımayacak yavrum! dedi; ama acıdı! Sonra ne yaptı baban? Seni kucağına alıp "Ağlama yavrum!" diyerek ağlamanı tekelleştirdi. Yani o kadar abarttılarki ağlama zamanını bile bir takvime bağladılar senin. "Ağzını kocaman aç, ham yap!" dediler, yaptın. Sonra da büyüyünce "Yemek yerken ağzını kapat, öyle açma!" dediler.
İz bırakanlarla senin aranda basit bir fark vardı aslında. Onlar ömür boyu gayret ediyorlar, sense ömrün boyunca hayret ediyorsun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197066
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı Yayınları
Baskılar:
Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Aklı başında olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

Bu kitap,
"Erişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır." palavrasını ve / veya önyargısını kırarak 8 saat uyumanın bir alışkanlıktan ibaret olduğunu öğretmektedir. 4 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi zinde uyanmayı da anlatan kitap, bunun nasıl yapılabileceğini öğretmektedir.

Matematik Diye Bir şey Var
60 yıl yaşadığı varsayılan sıradan bir insan, ömrünün 15 yılını çocuklukta, 15 yılını ıvır zıvır işlerde, 20 yılını da uykuda geçirmektedir ki bu hesapla geriye 10 yıl kalır. Ancak bu aynı sıradan insan, 8 saat yerine 4 saat uyursa, ömrünün sadece 10 yılını uykuda geçirecek ve böylece 10 sene daha fazla yaşamış olacaktır. Bunu başardığında ise sıradanlığı sona erecek ve sıra dışı başarılar elde edecektir; çünkü sıra dışı başarılar elde edenler tüm başarılarını bu ikinci 10 yıla borçludurlar. Keops, Da Vinci, Edison, Newton, Dostoyevski, Armstrong gibi...

Kişisel Gelişim Romanı
Aslında uyku sıkıcı bir konudur. Çevrenizde biri uykudan bahsedince esnemenize engel olamazsınız çoğu zaman. Ancak yazar bu konuyu roman formatında işleyerek öyle eğlenceli bir hale getirmiş ki; kitabı bitirmeden uyumak neredeyse imkânsız gibi. E tabi kitabı bitirdikten sonra da...

Kitabı okuyanlar 2.935 okur

  • Gökyüzündeki Suskun
  • Eyyüb Budak
  • emre
  • Merve Şafak
  • Serkan gül
  • Akil Devrim
  • Eynessera-min-es-süreyya
  • Sümeyye Avcı
  • hamit
  • Betül Se

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%34.4
25-34 Yaş
%32.7
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.7
Erkek
%30.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.7 (164)
9
%13.7 (91)
8
%17.6 (117)
7
%15.2 (101)
6
%6.6 (44)
5
%8 (53)
4
%2.9 (19)
3
%3 (20)
2
%1.5 (10)
1
%3.9 (26)

Kitabın sıralamaları