Sadece Köpekler Farkında

·
Okunma
·
Beğeni
·
839
Gösterim
Adı:
Sadece Köpekler Farkında
Baskı tarihi:
15 Kasım 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786057583604
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Baskılar:
Sadece Köpekler Farkında
Sadece Köpekler Farkında
Gözyaşıyla aldatmak, insanın en büyük silahıdır.

Belki de şuydu gerekli olan; sıradan görünen ama kendi içinde ihtişam barındıran bir hayat sürmek. Yanlışlardan doğru damıtmayı amaç ederek ömür çürütmek değil, sadece bir doğruya asılmak. Sandığı kadar büyük olmadığını anlamalıydı insan, bir gün unutulacağını bilmeliydi. İçinde bulunduğumuz zaman böylesini gerektiriyor denilen ama kendisine hiç de gerekmeyen onca saçma şeyin tahakkümünden arındırmalıydı kendisini. Bir insanın tüm ihtiyacı ne biliyor musunuz? Bir damın altında bile olsa vicdanı rahat şekilde uyuyabilmek! Evet, ertesi sabah uyandığında aynada kendisine çekincesizce bakabilmeli, bunun zenginlik olduğunun kavrayışına da sahip olmalı; aksine güzel görünmek adına bir ton uğraş vermenin gereksizliğini, asıl yoksunluğun tam da bu olduğunu bilmeli. Kokulu sabunlarla yıkamalı tenini, hoş kıyafetler giymeli. Hakiki bir davaya kendisini adayıp, ama hakiki bir davaya, ruhunu hayatın yorgunluğundan arındırmış bir şekilde kendisini sokaklara salmalı, çiçeksiz bir bahçenin ekilmiş ilk tohumları gibi.
400 syf.
·5 günde·6/10 puan
Yazar bu eserini aslında seneler önce yayınlatmış. Ama daha kapsamlı bir şekilde kaleme alarak ve özüne de bağlı kalarak genişletip piyasaya çıkardığında haberim oldu bu romandan.
️ Roman, Selim karakteriyle başlarken onun babası ve bulunduğu işin etrafında yaşayan insanlarla daha baskın bir halde ilerliyor. Kurgusu gereği mafya vari insanlar içerse de, tamamen mafya kitabı demek yanlış olur. İnsana yeri geldiğinde hayat dersi verebilen satırlarla dolu bir roman. Karakterler ve olay örgüsü ise birbirine başarılı bir şekilde bağlanmış. Zamanda geriye giderek karakterleri ve geldikleri noktayı daha iyi anlamamıza da olanak tanınmış. Okurken kendisini merak ettiriyor.
Beni okurken tek rahatsız eden şey devrik cümlelerin çok fazla oluşuydu. Bu bağlamda okurken kurgudan koptuğum oldu. Tamam, şiirsel anlatım güzel; hatta ben de yazarken devrik cümleler kullanmayı severim ama bence her şeyin fazlası zarar. Basım ve yazım yanlışları da okumamı yer yer zorlaştırdı. Ama güçlü kalemi için tavsiye ederim.
400 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Herkese yeniden merhaba. Sizlere @durmazer.mert in  kaleminden çıkmış olan #sadeceköpeklerfarkında kitabıyla geldim bu kez. Bu kitabin ilk taslağı gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından 2013 yılında 256 sayfalık bir kitap olarak yayımlanmış. Fakat yıllar ilerledikçe yeniden basımı gündeme gelmiş kitabın ve gerekli düzenlemeler yapılıp 2019 yılında yeniden basılmış.

Yazarın kalemi akıcıydı, anlaşılabilir bir dili vardı. Birden fazla karakterin hayatına şahit oluyorsunuz. Bazen üzülüyorbazen sinirleniyor bazende şaşırıyorsunuz. Normalde de böyle değil mi zaten? Bilmediğimiz ne çok hayat, kaybedilen ne çok can oluyor toplumda. Neyse konudan şaşmayayım. Konuk olduğumuz hayatlarda hayat mücadelesine şahit oluyorsunuz. Suç islediginiz halde o suçu bir nedene bağlayıp vicdani para ile susturabiliyorsunuz. Neyse arkadaşlar demek istediğim altı çizilecek ders çıkartılacak yerler çoğunluktaydı. Ben okudum ve sevdim. Hepinize keyifli okumalar dilerim...
400 syf.
·10/10 puan
Beni tanımak mı istiyorsun, o zaman sana gerçekten kim olduğumu göstereyim. Ben kafasının içinde binlerce düşünce olan ama her düşünceyi ardı arkasına bağlayabilen bir insanım. Benim düşüncelerim hep tutarlı ama mizacım biraz farklıdır. Düşündüklerimle, yaptıklarım arasındaki fark, bir türlü karar veremiyor olmaktandır.
.
Yağmurlu bir İstanbul gününde yapılacak en güzel şey vakit buldukça okumaktadır. İki gün arayla cümlelerinin içerisinde kaybolduğumuz #MertDurmazer’den #SadeceKöpeklerFarkında kitabını okuduk. Etkisinden bir süre çıkamacağımızı itiraf etmek isteriz.
.
Günümüzün yaşanan olaylarını farklı karakterler gözünden gün ışığına çıkaran roman, doğru ve yanlış bildiğimiz tüm düşünce, duygu, durumları sorgular nitelikte. Karakterlerin bir adımını, diğer adımlarına bağlarken içlerinde neleri muhakeme ettiklerini ve hayata nasıl yansıttıklarını gözlemliyoruz.
.
Peki, biz olsak ne yapardık? Hangi karakteri kendimize daha yakın, hangisini hayatımızda olmasını istemediğimiz insanlarla bağdaştırıyoruz? Peki ya ‘vicdanımız’? Ne zaman rahat ya da ne zaman en derin sorgularda? Tüm detayları bilebilmek için aklımızdaki masaya yatırıp irdelemek gerek.
.
Çiçeksiz bir bahçenin ekilmiş ilk tohumları olmaya ne dersiniz? O zaman seçiminiz doğru, sayfaları çevirmeye başlayın. Sadece Köpekler Farkında Mert Durmazer
400 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sadece Köpekler Farkında
.
.
Merhabalar efendim bugün size bir Ephesus efsanesi ile geldim.Selim'in hayatına konuk oluyoruz kendisi bir kaçakcı bu işten vazgeçmesini istiyorlar bacağından vuruluyor hatta bu onun aksamasına sebebiyet veriyor.
.
.
Genel itibariyle Selim'in etrafında dönen bir kurgu ben satırlardaki anlatımın şairane özellikte olmasına bayıldım. Günlük hayatta ders çıkarabileceğimiz yada bizi özetleyen daha doğrusu kendimizden bir şeyler bulabiliyoruz satırlarda bu beni mest etti yazarımızın kalemi çok akıcı ve etkileyici.️
.
.
Bu güzelliği okumanızı tavsiye ediyorum. Bir başka kitap yorumunda buluşmak dileğiyle.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı klasik bir polisiye niyeti ile okuyanlar, içinde aradıkları kurgusal derinliği bulamayabilirler. Ama kitabın kendi içinde tutarlı bir psikanalistik derinliği olduğunu görüyorum.

Yazarın iyiye sevk edici bir tutumla okuru kötücül gerçekçi bir döngünün içinde, kafa bulandırıcı bir sarmalın tam da göbeğine düşürüp, defalarca iç muhasebeye yöneltiği takdirlik. Klasik bir polisiyedense mana derinliği çok kuvvetli psikolojik bir roman olduğunu söylemek daha doğru.

Metafizik bir iskelet etrafında dönen buhranlı ilişkileri, kaderci denebilecek bir yaklaşımla ele alan yazar hiç alışık olunmadık sürükleyen, yer yer hipnotik bir etki sahası oluşturacak kadar kıvrak bir kaleme sahip. Kitabın bazı pasajlarında adeta efsuna kapılıp tekrar tekrar okudum. Öyle ki sadece bu roman hakkında yazmak için hesap açtım. Kesinlikle tavsiye ederim.
400 syf.
·2 günde·Puan vermedi
| Sadece Köpekler Farkında ~ Mert Durmazer |
.
Yepyeni bir kitabın yorumuyla selamlar!
Sınav haftamın ortasına tat katan bir kitap oldu. Karanlık bir dünyaya giriş yapıyoruz. Selim’in yaptığı kaçakçılık sonrası polislerin onu yakalaması ve ona şiddet uygulamasıyla başlıyor. Sonra olaylar babası Kerpiç’e ve kullandıkları otobüs firması Afrodit’in kuruluşu ve geçmişlerine gidiyoruz. Karanlık bir olay ve aksiyon dolu anlar. Patronlar ve bu işlere nasıl girdikleri anlatılıyor ve başları biraz yavaş olsa da sonrası çok akıcı bir dille anlatılıyor.
Yazarımızla tanışmamız için güzel bir tecrübe oldu. Aslında kitabımız daha önce basılmış şimdi yeniden düzenlemiş bu bilgiyi de bırakalım buraya.
Neyse efendim yazarımız bizi farklı bir dünyaya sürüklemiş ve çok keyif aldım. Karakterler çok güzel kurgulanmış ve bize çok güzel yansıtılmış. Karakterlerle o ara sokaktaymış gibi hissettim ve bu hissi bana yaşatan kitapları ayrıca seviyorum. Her kitapta başka bir dünyaya konuk oluyoruz ama bazılarında onlarla o aksiyonun içinde yaşıyoruz ve bu kitapta ben de dibine kadar yaşadım bu durumu. Özellikle Kerpiç karakteri bende çok garip hisler uyandırdı. Böyle güzel kurgulanmış karakterler ve olaylar okumak çok keyifliydi. Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim️
400 syf.
·6 günde·2/10 puan
#okudumbitti
Kitap, Selim’in yaptığı kaçakçılık sonrası polislere yakalanması ile başlıyor sonrasında babası Kerpiç Rıza, otobüs firmasının kuruluşu derken olaylar daha da derinleşip geçmişe gidiyor. Karanlık olaylar, karanlık insanlarla dolu sayfalarda ilerliyorsunuz. Polisiye kitapları çok çok sevmeme rağmen ne yazık ki bu kitapta umduğumu bulamadım. Bazı güzel alıntılar yapsam da uzun zamandan beri ilk kez bir kitabı bitirmek için kendimi zorladım. Yarım bırakmayı sevmediğim için okudum diyebilirim.
Aslında hakkında çok güzel yorumlar vardı ve ben kitaplarımı seçerken ayrıntılı bir araştırma yaparım deyim yerindeyse kılı kırk yararım bu sebeple beğenmediğim kitap da çok nadir çıkar Sadece Köpekler Farkında o nadirlerin içine girmeyi başardı.
Yeni kitaplar yeni yorumlarda görüşmek üzere
“Herkes ne kadar da düşünmeden yaşıyordu, heyhat. Hiç ölmeyecekmiş gibi. Selam verip yüze gülenin, arkadan kuyu kazdığı bir yeryüzüydü burası. Çok da tartışmak gerekmezdi üzerine.”
Mert Durmazer
Sayfa 29 - Ephesus Yayinlari
“Oysa neydi namus, nerede aranır yahut nasıl korunup kollanırdı? Bilmeyi umursadıklarını mı sanıyordunuz? Ne öğrendilerse atalarından oydu, o kadardı, fazlası değil! Kim bilir belki de iki santimlik bir delikten çıktıkları içindi, hayatın anlamı hep o iki santim kadardı öylelerine. Ta ki iki metrelik başka bir deliği boylayacakları an gelinceye dek!
Mert Durmazer
Sayfa 203 - Ephesus Yayınları
Bazen düşüş, uçmanın öncesindeki bir adım değildir. Bazen düşüş, sadece düşüş demektir! Zamansız ölüm yoktur, ama bazı ölüler kesin bir şekilde bir yarım kalışı hatırlatır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sadece Köpekler Farkında
Baskı tarihi:
15 Kasım 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786057583604
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Baskılar:
Sadece Köpekler Farkında
Sadece Köpekler Farkında
Gözyaşıyla aldatmak, insanın en büyük silahıdır.

Belki de şuydu gerekli olan; sıradan görünen ama kendi içinde ihtişam barındıran bir hayat sürmek. Yanlışlardan doğru damıtmayı amaç ederek ömür çürütmek değil, sadece bir doğruya asılmak. Sandığı kadar büyük olmadığını anlamalıydı insan, bir gün unutulacağını bilmeliydi. İçinde bulunduğumuz zaman böylesini gerektiriyor denilen ama kendisine hiç de gerekmeyen onca saçma şeyin tahakkümünden arındırmalıydı kendisini. Bir insanın tüm ihtiyacı ne biliyor musunuz? Bir damın altında bile olsa vicdanı rahat şekilde uyuyabilmek! Evet, ertesi sabah uyandığında aynada kendisine çekincesizce bakabilmeli, bunun zenginlik olduğunun kavrayışına da sahip olmalı; aksine güzel görünmek adına bir ton uğraş vermenin gereksizliğini, asıl yoksunluğun tam da bu olduğunu bilmeli. Kokulu sabunlarla yıkamalı tenini, hoş kıyafetler giymeli. Hakiki bir davaya kendisini adayıp, ama hakiki bir davaya, ruhunu hayatın yorgunluğundan arındırmış bir şekilde kendisini sokaklara salmalı, çiçeksiz bir bahçenin ekilmiş ilk tohumları gibi.

Kitabı okuyanlar 53 okur

 • Ecem Mina Mehrioğlu
 • Beyzanur Aydın
 • Zehra
 • Mervenur Alp
 • Halime Küçük
 • Lahmacuncu Nisa
 • Ravda yıldırım
 • Magnus Bane
 • Eda
 • Ravda yıldırım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (5)
9
%4 (1)
8
%20 (5)
7
%12 (3)
6
%4 (1)
5
%12 (3)
4
%0
3
%4 (1)
2
%4 (1)
1
%4 (1)