Kitap
Sadık ve Safdil

Sadık ve Safdil

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
35 Kişi
103
Okunma
31
Beğeni
1.566
Gösterim
176 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yason Yayıncılık · Aralık 2015 · Karton kapak · 9786059197793
Diğer baskılar
Sadık ve Safdil
Sadık ve Safdil
Sadık ve Safdil
François Marie Arouet (21 Kasım 1694 - 30 Mayıs 1778), Fransız yazar ve filozof. Daha çok mahlası Voltaire olarak tanınmıştır. Fransız devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur. Din ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra, insan hakları konusundaki düşünceleri ve felsefi yazıları ile ünlenmiştir. Eserlerinde Kilise dogmaları ve döneminin Fransız müesseselerini yoğun olarak hicvetmiştir. Zamanın en etkili isimlerinden biri olarak tanınır. Mezun olduktan sonra Voltaire edebiyatta kariyer yapmaya başladı. Babası ise oğlunun hukuk eğitimi almasını istiyordu. Bu nedenle Voltaire, Paris´te bir avukatın asistanı olarak çalışıyormuş gibi gözüküp, zamanının büyük bir kısmını hicivsel şiirler yazmaya adamıştır. Babası bunu öğrendiğinde Voltaire´i yine hukuk okumaya göndermiştir; yine de Voltaire yazmayı sürdürmüştür. Sivri dili ile aristokratik ailelerin beğenisini toplamıştır. Kral XV. Louis´nin naibi, Orléans Dükü, II. Philippe´yi konu alan bir yazısı nedeniyle Bastille´de hapsedilmiştir. Oradayken çıkış yaptığı piyesi Oedipe´yi kaleme almış ve Voltaire ismini almıştır. Oedipe´nin başarısı Voltaire´i etkili bir isim yapmakla beraber onu Fransız Aydınlanmasına dahil etmiştir.
5 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺5,08
8.4
10 üzerinden
35 Puan · 6 İnceleme
Alena
Sadık ve Safdil'i inceledi.
176 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Zaman
Dünyada en uzun ve en kısa, en çabuk ve en yavaş, en dar ve en geniş olan, en az önemsenen ve en çok aranan, o olmadan hiçbir iş yapılamayan, küçüğü yok eden ve büyüğü canlandıran şey nedir?
Sadık ve Safdil
8.4/10
· 103 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
rukiye altop
Sadık ve Safdil'i inceledi.
176 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Okuduğum ilk Voltaire eseri Sadık ve Safdil. Kitap iki bölümden oluşuyor adından da anlaşıldığı gibi. Kitabın dili çok akıcı ve bol bol felsefe var, kolayca okunabiliyor. Ben Sadık bölümünü daha çok sevdim. Kitabın kendi içinde ayrılan bölümlerin hepsi ders niteliğinde.Her bölümden bir ders çıkarabiliyorsunuz. Bana kalırsa bu kitabı herkes okumalı. Keyifli okumalar.
Sadık ve Safdil
8.4/10
· 103 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
12
Sadık Kocak
Sadık ve Safdil'i inceledi.
176 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Mutlu geceler, kadim dostlarım. Son zamanlarda akıcı bir kitap arıyorsanız, beni sıkmasın ve konusu da iyi olsun diyorsanız tam size göre bir kitap. Sadık ve Safdil adlı karakterlerin olduğu iki kısım aslında. İkisi de oldukça saf ve temiz kalpli insanlar. Yazar da bu insanlar üzerinden bizlere vermek istediği birçok felsefeyi (aşk, dostluk, arkadaşlık, kader, insanlar, fikirler ve düşünce gibi) ayrı ayrı ve kısa bölümlerde açıklıyor. Yeni bir güne, güzel bir kitapla başladık. Gününüz güzel olsun dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. Esen kalın, keyifle kalın, kitapla kalın efendim..
Sadık ve Safdil
8.4/10
· 103 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12