Şafağın Robotları (Robot Serisi 3. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.760
Gösterim
Adı:
Şafağın Robotları
Alt başlık:
Robot Serisi 3. Kitap
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780385184007
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Robots Of Dawn
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Elijah Baley, kendisini bir ağacın gölgesine atarak, böyle olacağını biliyordum zaten, diye homurdandı kendi kendine. Terliyorum işte. Durdu. Doğrularak elinin tersiyle alnındaki terleri sildi. Sonra da elinin üzerine bulaşan sıvıya aksi aksi baktı. Terlemekten nefret ediyorum! Bunu belirli bir kimseye söylememiş, kozmik bir yasa gibi açıklamıştı. Baley bir şeyi hem gerekli ve hem de hoş olmayan bir duruma soktuğu için yine Kainata kızdı.
390 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Bilim-kurgu denilince ilk akla gelenlerden Isaac Asimov çocukluğumun ve gençliğimin favori yazarlarından ve onun robot serisi:
1-Çelik Mağaralar
2-Güneşin Tanrıları
3-Şafağın Robotları
4-Kurtarıcı
Serinin birinci kitabı olan Çelik Mağaraları bilim-kurgu türü romanlarına ilgi duymamı sağlayan kitap olarak anımsarım. Yıllarca tekrar okumak için aradım durdum. Her nedense aklımda Çelik Kubbeler diye kalmış. Kitabın doğru adıyla bulduğumda tek bir kitap olmadığını seri olduğunu anlayınca tüm seriyi büyük bir merakla, heyecanla elde etmem uzun sürmedi. Yakın zamanda Çelik Mağaraları tekrar okudum. Yıllarca hasretini çektiğim yakın dost gibi tekrardan karşılanmış gibi heyecanlandım. Kurgusu, anlatımı benim için çok çok güzel bir kitap. Bilim-kurgu seviyorsanız mutlaka okuyun, beğeneceksiniz.
Güneşin Tanrıları serinin ikinci kitabı, ilk kitaptan daha da güzel, harika bir kurgu
Şafağın Robotları dün gece okumayı bitirdim. Sanırım serinin en güzeli. Henüz dördüncü kitap Kurtarıcıyı okumadım fakat incelediğim eleştirilerde bu kitabı beğenmeyenler var. Bazen çok tutan bir şeyin devamı ilk çıktığı zamanki etkiyi yapmıyor, bu seri filmlerde de böyle. Yine de önümüzdeki günlerde okumayı düşünüyorum.
Yalnızca bilim-kurgu sevenlere değil polisiye sevenlere de tavsiye edebileceğim harika üç kitap. Üç kitabı da severek okuyacağınızı düşünüyorum.
Herkese iyi okumalar.
390 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Asimov'un Robot serisinin (henüz serinin son kitabı " Kurtarıcı " yı okumadım ama) şimdilik en başarılı romanı olduğunu söyleyebilirim. Son derece başarılı bir kurgu ve inanılmaz bir son. Kitap bittikten sonra yaklaşık 10 dakika boyunca adeta tokat yemiş gibi yerimden kalkamadım. Bu romanda da kahramanlarımız serinin ilk kitabı olan " Çelik Mağaralar " ve " Güneşin Tanrıları " ndan tanıdığımız Arzlı dedektifimiz Elijah Baley ve Aurora gezegeninden R.Daneel Olivaw.

Konu temelde yine bir dedektiflik hikayesidir ama bu kez çözülmesi gereken "cinayetin" kurbanı bir insan değil; bir robottur. Bu olayı soruşturma görevi yine Elijah Baley'e verilir ve görev yeri de Aurora'dır. Bu gezegenin toplumsal ve siyasi yapısı, garip adetleri cinayetin çözülmesinin önündeki en ciddi etkenlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Romanda beni en çok etkileyen Elijah'ın gerçekten yabancı olduğu bir ortamda soru-cevap ilişkisi kurarak ve dikkatli analizler yaparak sonuca ulaşması oldu. (Bu soru sorma tekniğini mutlaka uygulamalıyım.) İnsanlara istemedikleri şeyleri söyletmede çok başarılı.

Bu enfes romanı herkese şiddetle tavsiye eder, bu vesileyle büyük usta rahmetli Asimov'un ellerinden öperim. Saygılarımla...
390 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Benim sıralamama göre Asimov evrenini tam olarak anlamak için okunması gereken 6. kitap

Önceki kitapları okumuş olduğunuzu varsayarak, büyük şoka hazır olun diyorum. Bu arada Suzan Calvin kimdir hatırlayamayanlar, kitaba başlamadan önce ben robotu tekrar okusun:)

Asimov usta, her zaman olduğu gibi muhteşem bir final yapmış. Kitap bitince kollarınızı bakın, tüyler halen yerindeyse seriyi burada noktalayabilirsiniz, tüyler havada ise hiç durmayın, tüm seriyi bitirmek sizi sizden alacak.
390 syf.
·Puan vermedi
Solaris gezegenindeki cinayeti çözmesi Arzlı polis memuru Elijah Baley ‘ e evrende belli bir ün kazandırmış, hatta oradaki cinayet şüphelisi Gladia Delmarre arasında romantik bir ilişkinin kurgulandığı bir nevi sinema filmi bile çekilmişti. Ne yazık ki bu oyunda gerçek karakterlerden sadece Daneel aslına benzemektedir.

Bu defa Elijah elli dış gezegenden en güçlüsü şafak gezegeni Aurora’ ya özel istekle davet edilmiştir. Bizim detektif yine başta istemeye istemeye görevi kabul eder. Üstelik Gladia da Solaris’ te yaşanan tatsız olaylardan sonra Aurora’ ya yerleşmiştir.

Baley’ i gezegende beklediği dost yüzler karşılar. Birisi R. Daneel Olivaw diğeri ise robotun iki yaratıcısından biri ve gezegen Aurora‘ da önemli bir siyasi güce sahip, arz dostu olarak bilinen Dr. Fastolfe’ dir.

Yalnız bu işte en başından bir tuhaflık vardır. Bu defa öldürülen! bir robottur. Robot bir mal olduğu için bu olay cinayet sayılabilir mi? Ancak Daneel’ e birebir benzer şekilde yaratılan Jander robotun öldürülmesi uzaya açılma açısından tüm Aurora ve Arz politikasını yakından ilgilendirmektedir.

Eğlendirici tespit ve karşılıklı konuşmalarla, ilginç varsayımlarla, Arz ve Solaris' den farklı ve yeni bir dünya bakış açısıyla kitap beni benden aldı.

Elijah’ ın aslında her ikisi de robot olan ancak insansı Daneel, sade bir robot şeklinde tasarlanan Giskard’ a davranış farklarını gözlemlemek şaşırtıcıydı. Baley’ in beyni her ikisinin de robot olduğunu algılasa da Giskard daha robot, Daneel de dostu! değil miydi ? Ya yine bir cinayet soruşturmasının ortasında kalan Gladia bütün bu resmin neresinde yer alacak?

Tüm hikaye beyin yakıcı resmen…
390 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Şafağın Robatları yazarın okuduğum 9. kitabıydı ve şimdiye kadar okuduklarım arasında en beğendiğimdi.
Okurlara önerim daha fazla keyif almak için her satırı çok dikkatli okumalarıdır. Kitabın başında karakterin söylediği, o an için çok önemsiz bir kelime kitabın sonunda düğüm noktası olabiliyor. “Vay canına” diyerek kaç defa ilgili konuyu kitabın başında aradım.
Bir diğer notum da bu kitapta diğer Robot kitaplarına nazaran Vakıf serisine daha fazla atıf var. O yüzden okuma sırasına dikkat etmek hem Vakıf serisinden hem de Robot serisinden daha fazla keyif almanızı sağlar.
Herkese iyi okumalar…
390 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Arzlı detektif Elijah Baley ve Auroralı ortağı Daneel Olivaw yine bir cinayeti soruşturmak üzere bir araya geliyor. Fakat bu kez öldürülen insan yerine bir robot. Cinayetin perde arkası araştırılırken, ortaya birbirinden şaşırtıcı gerçekler çıkıyor. Kitabın sonu her zamanki gibi sürprizle sona eriyor. Vakıf serisinin üstüne kurulu olduğu Psikotarihten de ilk kez bu kitapta bahsediliyor. Güneşin Tanrılarıyla birlikte en başarılı Robot serisi kitabı olduğunu belirtmeliyim.
390 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Baley, "Yapma, Daneel," dedi.
"Üçüncü Robotik Kuralı, 'Bir robot kendi varlığını korumalıdır,' der. Ama bu Birinci ve İkinci Kurallara aykırı olmadığı sürece.
''İkinci Kural, 'Bir robot kendisine bir insan tarafından verilen emirlere uymak zorundadır,' diye açıklar. 'Bu emirlerin Birinci Kurala aykırı olmamaları şartıyla.
Ve Birinci Kural da şunu emreder: 'Bir robot bir insana zarar veremez.
Ya da gerektiği zaman harekete geçmeyerek bir insanın zarar görmesine razı olamaz.
''Bir insan bir robota kendi kendisini parçalamasını emredebilir. Ve robot da o zaman kafasını parçalamak için kendi gücünü kullanır.
Sonra... bir insan bir robota saldırabilir. Robot o insanı ona zarar vermeden durduramaz. Bu da Birinci Kuralı çiğnemek olur. ''
390 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Hazırladığım Vakıf Evreni rehberini (https://www.youtube.com/watch?v=6XF-iR5M1AU) buraya taşımaya karar verdim. Tüm kitaplar sırasıyla gidecek.

5. Sırada, zamanında Türkçe’ye Şafağın Robotları olarak çevrilen, 1983 yılında yayınlanan, 3. Robot romanı, The Robots of Dawn var. Bir başka önemli gezegen Aurora’da geçiyor, bir masumiyeti kanıtlamak üzerine.

Aurora’daki kolonistlerin dünyalılara bakış açısının her şeyi zorlaştırdığı ortamda, Daneel Olivaw ile Elijah Baley’ciğim bu işi çözerlerken bir yandan da Keldon Amadiro gibi bir hıyarla uğraşmak zorunda kalıyorlar. İkilinin ekip olarak son hikâyeleri olduğu için biraz duygulandığım doğrudur.

Şafağın Robotları ile robot serisi polisiyeden biraz uzaklaşıyor. Ortada yine çözülmeye çalışılan bir vaka var fakat esas odak noktası Dünya, uzaylılar ve üçüncü bir grup arasında geçen politika. Şimdi bahsederken bile heyecanlandım ama sadece şunu söyleyeceğim. Canım Elijah Baley. Sen çok büyük adamsın. İleri görüşlülüğünün hayranıyım. Çünkü İmparatorluğu kuran vizyon tam olarak buraya dayanıyor.

Öncesi - Vakıf Evreni 4. Kitabı: The Naked Sun/Güneşin Tanrıları
Güneşin Tanrıları
Sonrası - Vakıf Evreni 6. Kitabı: Robots and Empire/Kurtarıcı
Kurtarıcı
390 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Elijah Baley'in başrolde olduğu güzel bir bilin kurgu romanı daha. Bu sefer Aurora gezegeninde, aynı Daneel gibi insana çok benzeyen bir robot olan Pander'in ölümünü araştıran Elijah'ın önüne pek çok engel çıkacaktır. Bu arada Daneel'in yanına robota daha çok benzeyen Giskard adında bir robot eklenir ve Elijah'ın lanında olur. Ölen robot Gladia'nın hizmetindedir ve acaba Elijah bu cinayetin de gizemini çözebilecek midir?
Arzlı, Gremionis'in benim için ne önemi var, diye düşünüyordu. Neden ona nasihat edip duruyorum? Niçin yapmayı çok istediğim bir şeyi başkasına öneriyorum?
insan birkaç yüzyıl yaşadığı zaman binlerce şeyi kaybetmek için bol bol zaman buluyor. O ömrünün kısa olmasına sevinmelisin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şafağın Robotları
Alt başlık:
Robot Serisi 3. Kitap
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780385184007
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Robots Of Dawn
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Elijah Baley, kendisini bir ağacın gölgesine atarak, böyle olacağını biliyordum zaten, diye homurdandı kendi kendine. Terliyorum işte. Durdu. Doğrularak elinin tersiyle alnındaki terleri sildi. Sonra da elinin üzerine bulaşan sıvıya aksi aksi baktı. Terlemekten nefret ediyorum! Bunu belirli bir kimseye söylememiş, kozmik bir yasa gibi açıklamıştı. Baley bir şeyi hem gerekli ve hem de hoş olmayan bir duruma soktuğu için yine Kainata kızdı.

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Fabala
  • Miles Teg
  • Kaan
  • Ümit
  • İhsan levend
  • Bilal Bayram
  • Fatih Danış
  • Aktuğ
  • M
  • Winry

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%5.3
25-34 Yaş
%26.3
35-44 Yaş
%36.8
45-54 Yaş
%21.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%10.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%18.2
Erkek
%81.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.7 (44)
9
%30.5 (25)
8
%12.2 (10)
7
%3.7 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0