Şafak Vakti (Alacakaranlık Efsanesi #4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
21,3bin
Gösterim
Adı:
Şafak Vakti
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #4
Baskı tarihi:
12 Eylül 2017
Sayfa sayısı:
592
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821551
Orijinal adı:
The Twilight Saga: Breaking Dawn
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Şafak Vakti
Şafak Vakti
Breaking Dawn
Şafak Vakti
37 farklı dilde 40 milyondan fazla satan Alacakaranlık Serisinin yazarı Stephenie Meyer'den serinin son kitabı Şafak Vakti…Bir vampiri sevdiğinizde, seçim hakkınız kalmaz. Bunun sevdiğiniz kişiyi inciteceğini bile bile nasıl kaçar, nasıl savaşırdınız? Sevdiğinize verebileceğiniz tek şey hayatınızsa, nasıl vermemezlik ederdiniz? Ya onu gerçekten seviyorsanız? 

Vazgeçilmez bir şekilde bir vampire âşık olmak, Bella Swan için, bir fantezi ve kâbusun gerçeğe karışmasıdır. Edward Cullen'a duyduğu yoğun tutkuyla bir tarafa, kurt adam Jacob Black ile arasındaki derin bağ ile öbür tarafa çekilmiş bir halde, nihai dönüm noktasına ulaşmak için kayıplar ve mücadele dolu çalkantılı bir yıl geçirmiştir. Artık kaçınılmaz bir seçimle karşı karşıyadır; ya ölümsüzlerin karanlık ama çekici dünyasına katılacak, ya da iki kabilenin arasında insan olarak hayatına devam edecektir. 
Bella artık kararını vermiştir ve kendisini muhtemelen yıkıcı ve anlaşılmaz sonuçları olacak benzeri görülmemiş bir olaylar zincirinin içinde bulur. Önce Alacakaranlık'ta yıpranmış olduğunu, ardından Yeniay ve Tutulma'da da dağılıp koptuğunu gördüğümüz ipler, artık tamamen düzeltilip bir araya gelecek gibi görünüyor. Peki ya bu sonsuza kadar gerçekleşmezse? 
Alacakaranlık efsanesinin heyecanla beklenen son kitabı, Şafak Vakti, milyonları büyüleyen bu romantik hikâyenin sırlarını ve gizemlerini aydınlatıyor.
592 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Serinin dört kitabını da soluksuz okudum diyebilirim. Kitapların her birinin kurgusu zekice. İyi ki de alıp okumuşum. Yazar okuyucuyu kitaplarına nasıl bağlayacağını çok iyi biliyor. STEPHENIE MEYER'in okumadığım kitaplarını da kuşkusuz alıp okuyacağım. Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken, zamanının ve şimdinin en iyi vampir serisi romanı bence.
592 syf.
·10/10 puan
Bundan 9 yıl önce, okuduğum ilk romandır kendisi. İyi ki de öyle olmuş diyorum. Serinin ilk kitaplarını okuyamadan filmlerini izledim maalesef ama sonuncunun daha filmi çıkmamıştı ve ben de oldukça heyecanlıydım roman okumak için böylelikle başlamış oldum.
Kurgusuyla yazarın anlatış şekliyle olsun benzeri bulunması zor bir eser o yüzden benim için hep enlerde olacak. Klasik aşk hikayelerinin sınırlarını aşan bu serinin son kitabı böyle bir hikayeye yakışır bir sonla noktalanmış.
Not: Henüz izlemediyseniz okumanızı şiddetle öneririm Şafak Vakti Stephenie Meyer
592 syf.
·10/10 puan
Serinin dördüncü ve son kitabı, olayların nihayete erdiren kitap olmasıyla dikkat çekiyor. Kitabın kurgusu ve olaylar o kadar hızlı, çok ve o kadar sürükleyici ki... Bu nedenle kitap, iki bölüm halinde filme çekildi. Pek çok kırılma noktası yaşıyoruz. Bella özelinde Cullen'lar pek çok değişimden geçiyor. Güzel bir evlilik ve balayının ardından, beklenmedik bir sürpriz Bella ve Edward'ı zor duruma sokar. Eve döndüklerinde, Bella bu sürprizi sürdürebilmek adına hayatını riske eder. Ve en sonunda vampir olarak uyanır. Çok görkemli bir vampirdir, özel yeteneği koruma kalkanı yaratmaktır. Ancak yine başları beladan kurtulmaz. Bu sefer de Volturi grubu, Renesmee konusunda hareketlenir. Cullen'lar ise hem kurtlarla işbirliği yaparak hem de çeşitli vampir kabilelerinden arkadaşlarını toplayarak Volturi'ye karşı durmaya çalışır. Dediğim gibi çok olay vardı ve hareketliydi. Hep Alacakaranlık'ı serinin favori kitabı görürdüm; fakat Şafak Vakti fikrimi değiştirdi. Bu dünyanın en güzel vampir hikayesi, 2-3 yeni kitapla daha devam etseydi..
592 syf.
·1 günde
Serinin okuduğum son kitabı Şafak Vakti. Hepsi birbirinden güzeldi, bittiniz için üzülüyorum ama belki de bir tane daha yazar diye umut ediyorum o günlerde. Şuanda 5. Kitabı da var ama Hale'n alıp da okumuş değilim, heyecanı kalmadı belki de, o kadar da koparmamak gerekli okuyucuyu, ardı ardına çıkmalı kitaplar, filmler de öyle aslında.
Dikkat Spoiler!!!
Bu kitapta Bella vampir oluyor, bebeği oluyor, ve Jasper onun bebeğine mühürleniyor. İnsan-vampir-kurt adam, hepsi birbirine giriyor
Ama heyecan, macera hiç bitmiyor. En çok ilk kitabını sevmiştim, 2 numara da son kitabı diyebilirim .
Keyifli Okumalar...
592 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Bir anlatım bu kadar mı içine alır insanı... Bellayla aşık olacak, Edwardla tutkuyu öğrenecek Jacopla mücadeleyi göreceksiniz. Filmi seyretmek kitap okuma tadını asla vermez. Hala okumayan kaldıysa zaman kaybetmesin.. ;)
584 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10 puan
Dört kitaplık bu uzun serüven sonunda bitti. Sonunda dedim ama iyisiyle de kötüsüyle de güzel bir seriydi, hakkını yemeyeyim. Serinin en az sevdiğim kitabı Yeniay oldu fakat Şafak Vakti favorim. Normalde bu kitabı okuyana kadar favorim Alacakaranlık'tı ama bu kitap bence serinin en iyisiydi. Olaylar çok akıcıydı ve kitap sürükleyiciydi. Bella'nın vampir oluşundan sonrası aktı gitti zaten. Jacob'ın Renesmee'ye mühürlenince cidden bu ne saçmalık dedim kendi kendime ama kitabın akışı içinde mantık öyle iyi oturmuş ki bir süre sonra bu olayda garip gelmemeye başladı. Sonu da çok güzeldi. Yazarın diline gelecek olursak zaten çok basit bir dili var ve edebi bir kaygıyla yazılmamış gibi. Olaylar merkezinde dönüyor kitap ama kurgusu gerçekten başarılı. Tavsiye ederim.
576 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Və bu son kitabla da alacakaranlık seriyasının sonuna gəldim. İlk dəfə kitabın filminə baxdığım zaman təsirindən çıxa bilməmişdim. İllər sonra kitablarını oxuduğum zaman isə yenidən eyni hissləri keçirdim. Kitab anası ilə birgə yaşayan Bellanın atasının evinə köçməyi ilə başlayır. Yeni məktəbdə isə Cullen ailəsi marağına səbəb olur. Bella da ailənin bir fərdi olan Eduard üçün maraq mənbəyinə çevrilir. Çünki o hər kəsin düşüncəsini oxuya bilən bir vampirdir, yalnız Bellanın düşüncələrini görə bilmir. Hadisələr isə bundan sonra cərəyan edir. Yazıçı fantastikanı çox gözəl şəkildə əks etdirib kitablarında. Bir çox insan bu seriyanın insana nəsə qatmadığını fikirləşir. Düz də fikirləşir)) Ama mənə görə bir kitabı oxumaq ondan nəsə öyrənməklə yanaşı, insanı xoşbəxt də etməlidi. Alacakaranlık serisini oxuduğum zaman da özümü xoşbəxt hiss edirdim. Bu isə kitablarını sevməyim üçün əsas səbəbdi. Oxuyacaq hər kəsə xoş oxumalar.
584 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin son kitabı ve en güzeli olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Genel itibariyle serini kurgusu güzeldi ama final muhteşemdi. Kitabın başından sonuna kadar hiç eksik olmayan, sürekli artan bir heyecanı ve bir aksiyonu vardı. Hiç sıkılmadan bir solukta okudum ve bittiğinde keşke bitmeseydi birkaç yüz sayfa daha olsaydıyda okusaydım dedirten bir eser.
592 syf.
Aslında kitabı bitireli oluyor biraz ama inceleme eklemeyi unutmuşum. Bu kitaba gelirsek bence serinin en sürükleyici kitabı olabilir. Tabi bu düşüncem biraz da son filmini kitabından sonra izlediğimden kaynaklı. Ben bir yerinden sonra kitabı elimden atamadım açıkçası. Seriyi çok küçümseyenler de olsa ben gayet beğendim. Sonuç olarak kesinlikle okunması gereken bir seri. Sonu biraz çabuk bağlanmış gibime geldi. Ama yine de çok güzel.
592 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Özet kısmında bahsettiklerimi SPOİLER diye algılayacaklar çıkabilir ben SPOİLER olduğunu düşünmüyorum çünkü detay vermedim ama yine de siz ona göre okuyun derim :D

Vee Şafak Vakti kitabı ile seriyi tamamlamış bulunmaktayım. Alacakaranlık serisi benim 2009 yılından beri her sene okuduğum ve ne kadar okusam da sanki ilk kez okuyormuşçasına bir heyecanla okuduğum bir seri. Serinin kitaplarından en sevdiğim Şafak vakti sonsuza dek kalbimizde yaşayacak bir finalle bitiyor.

Kitabı Bella ve Jacob'ın ağzından okuyoruz ve Jacob'ın ağzından okumak harikaydı çok keyif alarak okudum o kısımları :D Kitaba Bella'nın anlatımı ile başlıyoruz Edward ve Bella rüya gibi bir düğünle evleniyorlar eh başlarında Alice gibi biri olunca o düğünün berbat olması imkansız :D
Düğünden sonra da Esme Adası'nda inanılmaz bir balayı
yaşıyorlar o kadar büyüleyici anlar okuyoruz ki ta ki Bella
hamile kalana kadar inanılmaz ve büyüleyici olan balayı
Edward için cehenneme dönüşüyor. Ve sonrasında Jacob'ın
ağzından okumaya başlıyoruz.

Özetle: Kurt sürüsünde anlaşmazlıklar, Bella'nın ölümsüz hayatının başlaması, küçük yarı insan, yarı vampir olan Edward ve Bella'nın kızları, Denali kuzenlerden birinin yaptığı ihanet sonucu işin içine Volturi'lerin girmesi, savaş için yardım alınan dostlar ve yakınlar (ki Cullen'lar haricinde bir çok özellikleri olan vampirleri tanımak müthişti hepsi birbirinden harika yeteneklere sahipler) Cullen'lar ve Volturi'lerin arasında olan ufak savaş ve o kısımda olan vampirlerle ilgili şok edici bilgi...

Okumaktan hiçbir zaman sıkılmayacağım ve kalbimde sonsuza dek yaşayacak bir seri <3
576 syf.
·10/10 puan
Hiçbir zaman okumaktan vazgeçmeyeceğim bu seriye daha ne diyebilirim ki? Serinin en güzel kitabı tartışmasız. Bana okuma alışkanlığı kazandırdığı içinde sanırım yeri bende hep başka olacak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şafak Vakti
Alt başlık:
Alacakaranlık Efsanesi #4
Baskı tarihi:
12 Eylül 2017
Sayfa sayısı:
592
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821551
Orijinal adı:
The Twilight Saga: Breaking Dawn
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Şafak Vakti
Şafak Vakti
Breaking Dawn
Şafak Vakti
37 farklı dilde 40 milyondan fazla satan Alacakaranlık Serisinin yazarı Stephenie Meyer'den serinin son kitabı Şafak Vakti…Bir vampiri sevdiğinizde, seçim hakkınız kalmaz. Bunun sevdiğiniz kişiyi inciteceğini bile bile nasıl kaçar, nasıl savaşırdınız? Sevdiğinize verebileceğiniz tek şey hayatınızsa, nasıl vermemezlik ederdiniz? Ya onu gerçekten seviyorsanız? 

Vazgeçilmez bir şekilde bir vampire âşık olmak, Bella Swan için, bir fantezi ve kâbusun gerçeğe karışmasıdır. Edward Cullen'a duyduğu yoğun tutkuyla bir tarafa, kurt adam Jacob Black ile arasındaki derin bağ ile öbür tarafa çekilmiş bir halde, nihai dönüm noktasına ulaşmak için kayıplar ve mücadele dolu çalkantılı bir yıl geçirmiştir. Artık kaçınılmaz bir seçimle karşı karşıyadır; ya ölümsüzlerin karanlık ama çekici dünyasına katılacak, ya da iki kabilenin arasında insan olarak hayatına devam edecektir. 
Bella artık kararını vermiştir ve kendisini muhtemelen yıkıcı ve anlaşılmaz sonuçları olacak benzeri görülmemiş bir olaylar zincirinin içinde bulur. Önce Alacakaranlık'ta yıpranmış olduğunu, ardından Yeniay ve Tutulma'da da dağılıp koptuğunu gördüğümüz ipler, artık tamamen düzeltilip bir araya gelecek gibi görünüyor. Peki ya bu sonsuza kadar gerçekleşmezse? 
Alacakaranlık efsanesinin heyecanla beklenen son kitabı, Şafak Vakti, milyonları büyüleyen bu romantik hikâyenin sırlarını ve gizemlerini aydınlatıyor.

Kitabı okuyanlar 11,6bin okur

  • ferhat ay
  • Deniz Karadeniz
  • Unknown
  • KrisElif
  • Fatih Kurtuluş
  • Melike Sümer
  • Betül Özkoyuncu
  • Sibel AKTAŞ
  • Çağla Kaplan
  • Buket Palavuz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.7
13-17 Yaş
%7.8
18-24 Yaş
%36.4
25-34 Yaş
%28.3
35-44 Yaş
%14.5
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%0.1
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.7
Erkek
%10.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.5 (641)
9
%14 (261)
8
%18.1 (336)
7
%10.9 (203)
6
%6.8 (126)
5
%4.2 (78)
4
%2.3 (43)
3
%1.7 (32)
2
%0.8 (15)
1
%1.2 (23)

Kitabın sıralamaları