Şafakta Üç Kez

8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
581 gösterim
Alessandro Baricco, Şafakta Üç Kez'le okurunu bu kez otel lobilerine götürüyor. Üç farklı otel lobisi, üç şafak sökümü, üç kez o âna dek birbirine yabancı iki yalnız ruhun karşılaşması. "Yollarda" olan anlatı kişilerinin bu lobi karşılaşmaları, onlara hayatın hızlı ve sert akışında bir es verdirerek farklı bir zaman düzlemine açılmalarına olanak sağlıyor. Kendi yazgılarını karşılarındaki yabancıya anlatırken içsel bir yolculuğa ve bu yolculuğun beraberinde getirdiği iç hesaplaşmalara tanıklık ediyoruz.

İnsanın asla gerçekten değişmediğini, değişmesinin mümkün olmadığını, yedisinde neysen yetmişinde de o olduğunu, değişmek için baştan başlanmayacağını anladım. O zaman ne için baştan başlanıyor? diye sordu adam. (...) Masa değiştirmek için baştan başlanır, dedi. Yanlış oyuna katılmış olduğumuzu düşünürüz her zaman ve başka bir oyun masasına oturmuş olsak elimizdeki kâğıtlarla kim bilir neler yapabilirdik diye geçiririz aklımızdan.

(...) Kâğıtları değiştirmek olanaksız, oyun masasını değiştirmekten başka çare yoktur, dedi. Adam, Masanızı buldunuz mu? diye sordu. Evet, dedi kadın kendinden emin bir şekilde, iğrenç bir masa, herkes hile yapıyor, para kirli, insanlar beş para etmez, diye ekledi. İşte "masa" değiştirmek zorunda kalan, kendi masalarını arayan insanları anlatıyor Baricco.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789755706689
 • Çeviri:
  Şemsa Gezgin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinan Tütüncüler 
 28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hikâye ile roman arasındaki ince sınırın üzerinde ustalıkla ilerleyen bir eser. Yazarın girişteki notuna bakınca kitabın ilginç hikayesi, beni kitabı okuma hususunda daha da heyecanlandırdı. Bu isimde bir kitabın, daha önce yayınlanan bir romanındaki bir sahnede geçtiği, diğer kitap yayınlanınca, romanın içinde yer alan o hayali kitabı da canlandırmak istediğinden bahsediyor. Bu yanı ile kitap bir roman figüründen gerçek yaşama sıçramayı başarmış bir karaktere bürünüyor.
Kitapta, üç farklı şafak vaktinde geçen, üç farklı ikilinin üç ayrı hikâyesi var. Olayların üçünün de başlangıç noktaları otel lobisi ya da otel odaları. Ama hikayeler arasındaki bağlar sadece şafak vakti ve otel mekanları ile sınırlı değil. Dikkatli bir okur için hikayelerin karakterleri de çapraz zamanlarda birbirleri ile harmanlanmış. Bir kadın ve bir erkek karakter üç farklı hikâyede birbirlerinin farklı yaş dönemlerinde (biri çocuk diğeri yaşlı veya tersi) karşı karşıya geliyorlar. Bu zaman karşıtlığı ya da gidiş gelişleri bir bütünlük sağlamakla birlikte, bu teması kurmak hikayeleri daha da ilginç kılıyor.
Yazar özellikle karakterlerin diyaloglarını üretme konusunda oldukça gerçekçi ve becerikli. Son derece akışkan diyaloglar söz konusu. Her bir hikayenin kendi içindeki dokusu, olay örgüsü de son derece başarılı. İlk defa bir eserini okuduğum yazar, hikaye kurgusu ve yazım dili ile beni oldukça etkiledi. Bu kitabı, diğer kitaplarını da okuma konusunda beni heyecanlandırdı. Hikaye türünden hoşlanan okurlar için tavsiye edeceğim bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

Sinan Tütüncüler 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Adam biraz düşündü. Gençken dikkat edilmesi gerektiğini çünkü gençken sahip olunan ışıkta ömür boyu yaşanacağını söyledi, bunun nedenini hiçbir zaman da anlamadığını sözlerine ekledi. Ama öyle olduğunu biliyordu. Örneğin gençken hüzünlü olan birçok insanın sonsuza denk öyle kaldığını söyledi. Ya da gölgede büyüyen insanları o gölge tüm yaşamları boyunca izler, dedi. Onun için kötülüğe dikkat etmek gerek çünkü gençken size sahip olabileceğiniz bir lüks gibi gelir ama gerçek farklıdır, yani kötülük soğuk bir ışıktır, her şey rengini yitirir ve sonsuza dek yitirir, dedi.

Şafakta Üç Kez, Alessandro Baricco (Sayfa 51 - Can Roman)Şafakta Üç Kez, Alessandro Baricco (Sayfa 51 - Can Roman)
Sinan Tütüncüler 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

- Ben hayatımdan memnunum demek istiyorum. Sakin bir yaşam istiyordum.
- Siz memnunsunuz, o başka. Bence kendiniz için daha iyi bir yaşam düşleyecek güçte değilmişsiniz. İyi geceler.
- Ne tuhaf ben de sizin hakkınızda aynı şeyi düşündüm.
- Anlamadım.
- Sizi içeri girerken gördüğümde, sonra da orada, girişte gördüğümde yazık, diye düşündüm.
- Neye yazık?
- O genç. O gençle birlikte olmanız. İzin verirseniz söyleyeyim, siz çok tatlı bir kızsınız, hemen belli oluyor.
- Ne saçma sapan konuşuyorsunuz?
- Bağışlayın. İyi geceler dilerim.

Şafakta Üç Kez, Alessandro Baricco (Sayfa 45 - Can Roman)Şafakta Üç Kez, Alessandro Baricco (Sayfa 45 - Can Roman)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız