Sahabe Hayatından - 20 (Hanım Sahabiler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
Sahabe Hayatından - 20 (Hanım Sahabiler)
Sayfa sayısı:
171
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Uysal Yayınevi
171 syf.
·Puan vermedi
Selamun aleyküm.. Bu incelemeyi kadınlara ithaf ediyorum.. Keyifli okumalar..

Sahabe hayatından tablolar serisinin hanım sahabeleri anlatan bir kitabını okumuş bulundum. Bu kitabı iyi ki okudum çünkü aslında dinen hiçbir mahzuru bulunmayan türlü şeyleri biz muhafazakar hanımlar olarak ne çok dert ettiğimizi ve hayatı kendimize haram, dünyayı ise dar ettiğimizi fark ettim. Bu da maalesef erkek egemen toplumda biz hanımların yıllardır okuma - yazma bilmemesinden, dolayısıyla siyer bilmememizden; rivayetleri, hadisleri yıllardır erkek hocaların, alimlerin, bilginlerin çoğunlukla kendi lehine çevirerek yorumlamasından ve fıkıh ilminin de bu yorumlamalar ile şekillenmesinden kaynaklanıyor.

Bunu söylemek kolay peki delilin ne derseniz işte delilim: bu serinin hanım sahabileriniçeren kitaplarını alıp okuyabilirsiniz.

Neyi kastettiğimi biraz daha açmak gerekirse şöyle anlatayım.. Herhangi bir konu olsun, tamamen atıyorum bu kadının siyasetteki yeri olsun. Bununla ilgili onlarca hadis, rivayet var onlarca... Ve siyer okumaları yapınca görüyorsunuz ki kadınlar siyasette, devlet işlerinde, fikir beyanında oldukça aktif, bunu net bir biçimde görüyoruz.

Fakat içinde bir tane hadis var bunlara muhalif olan "Kendilerine bir kadını devlet başkanı (melike) yapan bir topluluk asla felah bulmaz." Biz hepimiz bu hadisi biliyoruz ve atıyorum politikaya ilgi duyarsak hemen "Haram" diyip hevesimiz kursağımızda vazgeçiyoruz. Ama en önemlisi kendimizi DEĞERSİZ hissediyoruz.

İşte bunun sebebi yıllardır aynı. Bir tane hadis kitabı alıp okumuyoruz falanca filanca hocanın fetvalarını dinliyoruz. Onlar da sağolsunlar hep "İslamın kızı şöyle olacak, yok böyle olacak, yok sadece siyah giyecek, uymayan cehennemlik vs vs" diyip bizi UMUTSUZ EV KADINLARI olmaya mahkum etmek için elinden geleni yapıyorlar. Peki hoca efendi, sayın fetvacı İslam'ın erkeği nasıl olacak?? İşte bu yüzden günümüzde erkekler çok ufak bir kesim hariç hal ve hareketlerinde şuursuz, bilinçsiz.. Ben de okula gidiyorum, görüyorum, tahlil ediyorum Müslüman gençleri, genç kızlar çok dikkatli ( öyle dikkatli ki internette o fetva senin bu fetva benim geziyorlar, yürürken yere bakmaktan boyun fıtığı olacaklar), erkeklerin ise gözleri fıldır fıldır maşallah..

Şunu açıkça belirtmek gerekir ki herhangi bir hoca Kuran'da bizzat haram yazmayan bir şeye "Haram" diyemez. HELAL HARAM BELİRLEME YETKİSİ YALNIZCA ALLAH'INDIR. Derse bunun adı "Bi'dat" olur, ironi bu ya kendisi cehennemlik olur. Ve dikkat ettiyseniz bu kadınları kısıtlayan hükümlerin %95'inin Kuran'da hiçbir dayanağı yok. Dayadıkları hadisler ise cımbızlanmış, muhtemelen halk birbirine mübalağa ile aktardıkları için, eşleri kadınları kıskandığı için üstene katarak anlattıkları hadisler.. Çünkü (örtü gibi birkaç temel konu hariç) tüm konularda onlarca hadis var ve biz bizi kısıtlayan 1-2 tanesini öğrenmişiz.

Ben de siyer bilgimin çok çok az olduğunu fark edip son iki haftadır siyer okumalarına başlamış olmasa idim hâlâ Sahabi kadınların sadece evde oturup perdeler atkasında yaşadığını, benim de sosyal hayatta sürekli günaha girdiğimi düşünüyor olacaktım. Şu an düşününce ne kadar da trajikomik..

Neyse uzatmayayım en iyisi siz alın okuyun bu tür kitapları, falanca hoca, filanca fetvacıya göre hayatınızı şekillendirmeyin. Umarım incelemem çokça Mümin kardeşim tarafından okunur. İncelemelerim hiç fark edilmiyor, inşallah bu da araya kaynamaz. Selam ve dua ile..
Ummu Suleym iyi olunca:
—Ya Rasulâllah! Cihadın en faziletlisi hangisidir, diye sordu.

Rasûlallah (sav) :
—Namaza sarıl. Çünkü NAMAZ EN FAZİLETLİ CİHADDIR. Günahlarından hicret et (ayrıl) çünkü o en üstün hicrettir, buyurdu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sahabe Hayatından - 20 (Hanım Sahabiler)
Sayfa sayısı:
171
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Uysal Yayınevi

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Halit Selim Dönmez
  • Esra Nur

Kitap istatistikleri