Sahibinin Sesi

6,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
647 gösterim
Resmi bir rasathanenin kaydettiği ama devletin ancak bir dolandırıcı eliyle haberdar olduğu bir 'mektup' var. Sahibinin Sesi olarak adlandırılan devasa bir Proje ekibi bu mektubun şifresini çözmeye çabalıyor. Proje, Sahibinin Sesi olarak adlandırılmış ama slogan belirsiz: Hangi sahip dinlenecek, yıldızlardan gelen mi yoksa Washington'daki mi?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789754069365
 • Orijinal Adı:
  Glos Pana
 • Çeviri:
  Altay İltan Aktürk
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
bastianikalesindekipisi 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Defalarca izlediğim Solaris'i saymazsak ilk Lem deneyimimdi. Kitabı daha elime almadan zor bir okuma olacağını biliyordum ancak bu kadarını beklemiyordum. Sahibinin Sesi, dünya dışı bir uygarlıktan geldiği düşünülen bir nötrino yayın kaydının deşifresi üzerinden bilim, politika, etik, istatistik, evrim, psikoloji, enformasyon gibi pek çok konunun irdelendiği bir bilim-roman. Bir delinin kuyuya attığı bir taşı 2500 bilim insanı çıkarmaya çalışırsa ne olur? sorusunun beyinleri yakan cevabı.Kitabın 60'larda yazıldığını da gözönüne alırsak bir dehanın ürünü. Her ne kadar birebir olmayacağını bilsem de filmini sabırsızlıkla bekliyorum ve sene bitmeden vizyona girmesini umut ediyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

bastianikalesindekipisi 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanların ehliyetleri yokken yollara çıkmasına izin bile verilmezken, kitapçılarda nezaketsiz insanların istedikleri kadar kitabı (bunun yanı sıra bilgiyi) bulabiliyor olmalarına anlam veremiyorum. Basılı eserlerin sayısındaki patlama, yazan insanların sayısındaki artıştan ve eşit derecede editoryal politikalardan kaynaklanmıştır. Medeniyetimizin çocukluğunda, sadece seçilmiş, iyi eğitimli insanlar okuyabilir ve yazabilirdi. Aşağı yukarı aynı kriter matbaanın icadından sonra da geçerli oldu. Embesillerin yazdıkları yayımlandıysa bile (ki bundan tamamen kaçmanın imkansız olduğunu zannediyorum), bunların toplam sayısı bugün olduğu gibi astronomik rakamlara ulaşmamıştı. Bugün, bu çöp selinde, yayımlanmış değerli eserler suyun dibini boylamak zorundadır, çünkü on tane değersiz kitabın arasından bir tane değerli kitap bulmak, milyon tanenin arasından bin tane bulmaktan çok daha kolaydır. Ayrıca, sahte intihaller (bilinmeyen kişilerin düşüncelerinin kasıtsız tekrarı) kaçınılmaz olmuştur."

Sahibinin Sesi, Stanislaw Lem (Sayfa 32 - Cem Yayınevi)Sahibinin Sesi, Stanislaw Lem (Sayfa 32 - Cem Yayınevi)
bastianikalesindekipisi 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çağdaş bilim ile akıl hastanesinin tam arasında kalan bölgeye çöreklenmiş kaç tane düzenbaz ve deli olduğuna dair gerçekten en ufak bir fikrimiz bile yok."

Sahibinin Sesi, Stanislaw Lem (Sayfa 53 - Cem Yayınevi)Sahibinin Sesi, Stanislaw Lem (Sayfa 53 - Cem Yayınevi)
Gökhan 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bazen ifade özgürlüğünün düşünceye daha büyük bir tehdit oluşturduğu görülür, çünkü yasaklanan düşünceler gizlice dolaşabilir. Ama önemli gerçekler düzenbazlar selinde yittiğinde ve günahkar bir şamata doğrunun sesini bastırdığında ne yapılabilir ki? Serbestçe çınlamasına rağmen bu ses duyulamaz, çünkü bilgi teknolojileri en yanlış da olsa en çok bağıranın verdiği mesajların en iyi şekilde alındığı bir duruma yol açar."

Sahibinin Sesi, Stanislaw Lem (Sayfa 33 - Cem Yayınevi)Sahibinin Sesi, Stanislaw Lem (Sayfa 33 - Cem Yayınevi)