Adı:
Sahilde Kafka
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
651
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051113869
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Umibe No Kafuka
Çeviri:
Hüseyin Can Erkin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sahilde Kafka
Kafka On The Shore
Kafka Tamura on beş yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir "düzenek" gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibipeşindedir... Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.

Sahilde Kafka, 21. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kitapları bağımlılık yaratan kült yazar Haruki Murakami'den, hayatın yavan gerçekliğine karşı büyülü bir dünyanın kapılarını açan bir roman.

2005; Yılın En İyi 10 Romanı, New York Times
2006; World Fantasy Ödülü
2006; Franz Kafka Ödülü'
(Tanıtım Bülteninden)
651 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
Uzakdoğu edebiyatıyla ilk kez tanışan biri olarak Murakami'nin çok doğru bir tercih olduğunu söylemeliyim en başta. Kitabı bitirir bitirmez diğer kitaplarına karşı bir merak duygusu uyandı içimde ister istemez.

Gerçeklerle hayallerin, rüyalarla yaşanmışlıkların harmanlandığı hem rahatsız edici bir hem de merak uyandıran bir kehanet. O kehanet labirentine farklı başlangıçlarından yola çıkarak ulaşmaya çalışan kişilerin ortak bir noktada kesişmeleri. Zaman algısını unutturan, metaforları kurgusunun merkezine alıp her biriyle dans eden Murakami'nin söylemiyle "Zaman, demirini kaybetmiş bir kayık gibi engin denizde dolaşıp duruyordu" bu romanda.

Geniş bir zaman dilimine yayarak okumuş olsam da heyecanını hiç kaybettirmeyen fantastik bir bilim kurgu filmi izlemiş gibiyim. İlginç karakterlerin her birini sevmiş olmakla birlikte romanın müzikten, resimden, şiirden, klasiklerden beslenmesi ve bunların da kişisel beğenilerimle paralel olması beni kitaba bağlayan doyurucu unsurlardan en önemlileri.

Hayalgücünü zorlamayı sevenler için gözüm kapalı tavsiye edebileceğim bir kitaplar arasında yerini aldı Sahilde Kafka.

Keyifli okumalar.
656 syf.
·11 günde·9/10
- Hafiften Bir Spoiler -

Kitabı okurken ilk başladığım anda içimde oluşan duygular ile bittiği anda oluşan duygular maalesef çok farklı, maalesef okumam zevk olarak içimde biraz azaldı. Yazarın gelişme bölümünde çok çok fazla oluşturduğu soru işareti ile finalde aldığımız hatta alamadığımız cevaplar sayesinde sanki "Lost" dizisini tekrardan izledim ve o finali hatta son 1-2 sezonunu izledikten sonra içimde oluşan hoşnutsuzluğu tekrardan yaşadım diyebilirim. Kitabı çok beğendim ama beğendiğim kadar da hiç beğenmedim.

Murakami, romanında birçok konu dalı ve göndermeler ile tempoyu hep yüksek tutuyor ama final bölümünde artık bana göre özellikle de son 100 - 150 sayfada tempo bariz bir şekilde irtifa kaybediyor ve bu durumu hissederek okuyoruz. Yazarın romanın sonunu okuyucuya bırakma fikri bir yana atılan düğümlerin, oluşan şoru işaretlerinin ve kullanılan metaforların tam olarak netleştiğini ben dahil bana göre kimse söyleyemez; hatta Murakami de kitabın tam olarak anlaşılması için birkaç kere okunması gerektiğini söylemiş; okuyacak mıyım tabii ki de hayır; ama diğer Murakami kitaplarını kesinlikle okuyacağım.

Roman içindeki kedi bölümleri bir kedi manyağı olarak çok hoşuma gitti ve içimdeki kedi sevgisi daha da bir pekiştirildi diyebilirim özellikle de sokak kedileri hakkında Murakami'nin verdiği birkaç mesaj da çok iyi idi ve keşke herkes sokaktaki canların farkında olabilse diye düşünüyorum. #7274601


Karakterlerin hepsinin tamamen orijinal olduğu ve çok kuvvetli kişiliklerinin olduğu bariz bir şekilde belli oluyor özellikle de Nakata, hakkında oturulup uzun uzadıya konuşulacak bir karakter, bir kitap karakteri ancak bu kadar sevimli, içten ve sempatik olabilirdi; aynı şekilde de Hoşino karakteri ayrı bir güzel ve her insana bu şekilde bir arkadaş lazım dedirtecek cinsten. Roman içinde tek beğenmediğim karakter baş karakterimiz Kafka Tamura oldu; tamam 15 yaşında bir ergen ama bir insan bu kadar cinselliğe yatkın bir şekilde sürekli bilmem neresini defalarca okuduğumuz kişi olmamalı diye düşünüyorum. Biraz havada kalan sonu ve bu durum ile beraber romanın beğenmediğim tek tarafı ve beğendiğim kitaplara eklemememin tek sebebi.

Roman boyunca içinde geçen tüm yer isimleri ve kişi isimlerini Google'a sorma gereği duydum ve okurken de içindeki müzikleri dinleyerek okudum, Youtube üzerinde kitap içindeki şarkılar için güzel bir playlist de mevcut.

Son olarak çevirmen Hüseyin Can Erkin'i buradan kendimce tebrik etmek istiyorum. Çeviri o kadar başarılı o kadar iyi ki ilk kez bir çeviriyi bayıldığımı belirterek yorumluyorum özellikle de Nakata çevirisi çok çok başarılı.
 • İmkansızın Şarkısı
  7.5/10 (436 Oy)342 beğeni1.146 okunma436 alıntı8.255 gösterim
 • Mülksüzler
  8.8/10 (610 Oy)634 beğeni1.580 okunma923 alıntı22.683 gösterim
 • Şibumi
  8.8/10 (620 Oy)533 beğeni1.401 okunma444 alıntı12.830 gösterim
 • Zorba
  8.6/10 (690 Oy)657 beğeni1.688 okunma1.553 alıntı18.353 gösterim
 • Kabil
  8.0/10 (553 Oy)432 beğeni1.373 okunma622 alıntı9.892 gösterim
 • Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
  8.3/10 (549 Oy)535 beğeni1.742 okunma1.118 alıntı17.394 gösterim
 • Gülün Adı
  8.7/10 (531 Oy)553 beğeni1.517 okunma748 alıntı17.192 gösterim
 • Azil
  8.5/10 (541 Oy)482 beğeni1.566 okunma756 alıntı7.927 gösterim
 • Daha
  8.8/10 (836 Oy)823 beğeni2.334 okunma1.173 alıntı13.045 gösterim
 • Piç
  8.2/10 (546 Oy)505 beğeni1.767 okunma427 alıntı10.682 gösterim
651 syf.
·7 günde
Nasıl anlatsam bilemiyorum şimdi bu şahane kitabı. İnanılmaz sürükleyici, bilmece gibi bir anlatımdı. Bir yandan gerçeklerin bir yandan muazzam bir hayal gücünün içinde gezinti gibiydi. Evinden kaçan 15 yaşında Kafka Tamura, kedilerle konuşabilen Nakata, esrarengiz olaylar üzerinden aslında bellek, rüyalar, zaman, hayat gibi kavramları nasıl algıladığımızla ilgili bir kurgu. Müzik, edebiyat ve kitaplarla da beslenmiş bir anlatım zenginliği var. Çok keyif alarak okudum. Yürürken bile okumuş olabilirim :)
İkinci olarak hangi kitabını seçsem acaba?
651 syf.
·6/10
Kitabı bitirdiğim tarihten bu yana yazacağım yorumu düşünüyorum.Diyeceksiniz ki nasıl yani?En iyisi tahlilini kesinleştirmiş olduğum noktalardan başlayayım anlatmaya.Öncelikle Haruki Murakami'nin yazı tarzına bayıldığımı belirtmek isterim.Alışık olduğumuz Amerikan ya da Avrupa ülkelerinden bambaşka bir yerde geçen hikayede Japonya'nın kentlerine bir çırpıda sizi alıp götürmeyi başardığı gibi, kültürüne de hiç yabancılık çektirmemişti. Başta birbirinden bağımsız gibi görünen hikayelerin kesişme anına kadar hiçbir şekilde bunalmadığınız gibi o anı iple de çektirmeyi başarmıştı.Karakterlerin hepsi kendi içinde ilginç simalardı. Olay ise... İşte sanırım mevzu da olay da... İlgisini çeken herkesin okuduğu gibi 15 yaşındaki oğlumuz Kafka Tamura, planlı programlı bir şekilde yıllar boyunca kendisini bu yaş döneminde evden kaçmaya ayarlamış ve o gün gelince de saniye kaybetmeden aklındaki kaçışı hayata geçirmiş, yaşına göre bilgi ve bedensel olarak gelişmiş bir genç. Yollara düşer ve Kafka'nın macerası başlar.Diğer yandan ise savaş döneminde bir dağ köyündeki okul gezisi sırasında tüm öğrencilerin bir anda bayılmasıyla başlayan olayların araştırma süreci işlenir. Kitabı sınıflamam gerekse hangi kategoriye koyacağım konusunda kesinlikle bir fikre sahip değilim. Macera mı, fantastik mi, bilim kurgu mu, romantik mi, drama mı?? Sanki hepsinden azar azar vardı gibi. Yazarın kahramanları kanalı ile dillendirdiği entellektüellik düzeyi beni romanda en çok etkileyen yandı. Ama onun dışında birbirine geçen olaylar ve geri planında işlenen doğa üstü kurgu (en doğru tabir bu gibi geldi) bende yarım kalmışlık tadı bıraktı. Sanki okuyucunun anlaması beklenerek ucu açık bırakılmış noktalar eksiklik hissi yaratmıştı. Ve üzerinde kaç gündür düşünmeme rağmen aklımda hala soru işaretli bölümler (spoiler vermemek adına şimdi açıklayamayacağım) var. Geriye dönüp baktığım zaman bu romanla ilgili içimde sadece hüzün hissediyorum. Bir de yazarın kaleminin, tüm olumsuz eleştirilerime rağmen, çok kuvvetli olduğu ve ne yazarsa yazsın akıcı üslubunu koruyabileceği düşüncesi.
651 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Heeyy, içinde bir sürü soru barındıran, hepsi birbirinden farklı karakterler içeren, her olaydan sonra hadi ama dostum böyle de olmaz demek istediğiniz bir roman mi okumak mı istiyorsunuz? Buyrun baylar,bayanlar işte karşınızda "Sahilde Kafka"demek istiyorum.

Haruki Murakami kitaplarıyla ilk defa tanıştığım bir yazar. Dili çoğu yerde pürüzsüz, sakin ve net bir şekilde olabiliyorken kimi zaman en yoğun anlamları içeren cümlelerle de karşılaşabiliyorsunuz. Ama bu sizi asla kitaptan uzaklaştırmıyor. Buna emin olabilirsiniz.

Romanımız, babasının kendisine söylediği kehanetten kaçmak için yıllarca 15 yaşını bekleyen Kafka Tamura ve 2. Dünya savaşı sırasında bir okul gezisinde bir sınıf öğrencinin toplu bir şekilde bayılması sonucu oluşan bir dizi olayın kesişimini, kehanetleri, doğa üstü olayları, metafizik varlıkları ve daha bir çok konuyu barındıran hacimli bir içeriğe sahip.

Ben bu romanı okurken bir şeyden eminsem o da okumakta çok çok zorlandığımdır. Çünkü ensest bir aile ilişkisi, kedilere yapılan iğrençten de öte davranış (siz de benim gibi kedilere fazlaca düşkünseniz 2 gün kitabı okuyamayacağınıza bahse girebilirim) bazı yerlerde anlamakta zorluk çekeceğiniz cümleler olduğundan bir solukta okumayacaksınız.

Sahilde Kafka çoğunlukla okuduğumuz romanlardan farklı bir mekanda -Japonya-geçtiği için benim çok hoşuma gitti. Acıkınca yedikleri erişteyi düşününce benim de yurtta geceleri yiyecek bir şey bulamayınca yediğim noodle aklıma geldiğinden çok da zor olmadı onu yerken ki duygularını hissetmek. :)

Her ne kadar baş karakter Kafka Tamura olsa da benim favori karakterim Nakata oldu. Kedilerle konuşabilen bir karakteri nasıl sevmeyebilirim ki?

Kitabın en ama en çok beğendiğim yanı müthiş bir sanat zevkine sahip olmasıydı. Mozart'tan, Çehov'dan, Schubert ve daha başka bir çok usta sanatçıdan bahseden bir roman okumak ne kadar güzel olabilirse bu da o kadar güzeldi. Kafka ile beraber kimi zaman Posthorn Seranada, kimi zaman Little Red Corvette dinledim. İşte sırf bunun için bile okunabilecek bir roman diyebilirim.

Ve son olarak Johnnie Walker kedilere onu yapmayacaktın...

https://youtu.be/MS5YCVdPxCk
651 syf.
·Beğendi·9/10
Başka bir dünya arayanlar için ; 651 sayfalık bir olanak var ortada...
651 syf.
Haruki Murakamı, Japonya tarihinin efsunlu ikliminden de yararlanarak masalsı bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Kitap içerisinde sıklıkla felsefi kavram ve kişilerden bahsediliyor oluşu ve romanı oedipus karmaşası üzerinde bir kehanetten yola çıkarak yazmış olması romanı daha bir ilginç hale getiriyor. Özellikle kehanet huzursuz edebilir sizi.

Kafka Tamura on beş yaşında liseli ve yalnız bir genç arada ona eşlik eden Karga adlı delikanlı var ki bu kendi bilişsel dünyasının yansıması.( Bu arada Kafka isminin Çek dilinde karga anlamına geldiğini kitap sayesinde öğrenmiş oluyoruz)
Nakata Amca bildiğimiz Anadolu evliyalarından. Bir denizde yürümediği kaldı. Saf ve dünyadan arınmış haliyle Nakata Amca’yı okumak gerçekten eğlenceliydi ve tabi ki onun yol arkadaşı Hoşino’yu tanımak da öyle.

Kafka ve Nakata Amca’nın Tokyo’nun Nakano semtinde başlayan ve Şikoku şehrinde birleşen yolculuklarını ayrı öyküler olarak okuyorsunuz. Akla hayale gelmez olaylar örgüsü içinde ortaya çıkan karakterler de cabası. bilincini yitiren on altı çocuk, gökten yağan balıklar ve sülükler, ölü kedilerin ruhundan kaval yapmaya çalışan bir heykeltıraş, Kentucky Fried Chicken’ın ambleminde yer alan beyaz sakallı Albay Sanders ve ormanların derinliğinde kaybolan iki asker.
Kitabı tıpkı Kafka Tamura gibi zihin bulanıklığı içinde okudum, olaylar, rüyalar, zihni kopuşlar kahramanların gel gitleri arasında farklı dünyalara açılan resimler zihnimi bir haylı zorladı.

Kitabın özünde şekillenen ana konulardan biri de roman içinde bahsedilen Limbo kavramının anlatılışı yani canlılar ve ölüler dünyası arasında kalan ara mekan. Silik ve yalnızlığın hakim olduğu bir yer. Kafka Tamura ve Saeki Hanım kitap boyunca bu hissi uyandırıyor zaten. Özellikle Kafka Tamura, Saeki Hanım ve Oşima arasında geçen diyaloglar varoluşu sorgulayıcı nitelikte.

Murakami’nin roman içinde sıklıkla modern dünyanın gözde markalarına yer veriyor oluşu ( son model arabalar, giyim ve gıda sektöründe öne çıkan marka ve firma adları gibi) çağımız insanın yalnızlığını makyajla güzelleştirmeye çalıştığı izlenimi uyandırdı bende. Doyum had safhada fakat karakterler son derece bezgin ve ölüme yakın haldeler. Nakata Amca’yı hariç tutuyorum bu tesbitten ki zaten o da bir bakıma geleneği yani geçmişi ifade ediyor doğayla uyum içinde ve sade yaşantısıyla.

Ve son olarak Murat Menteş severler bu romanı okuduklarında şunu söyleyebilirler Murat Menteş kitaplarını yazmadan önce Murakami’yi bolca okumuş olmalı. Özellikle kedilerin konuşması ve kitaba ismini veren Sahilde Kafka’’nın bir şarkı adı oluşu ve Murakami’nin sıklıkla film adları ve şarkılardan bahsediyor oluşu bu hissi uyandırdı bende.

Güzel izlenimler edinerek heyecanla elime aldığım roman, beni az biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa bile köklü Japon kültürüne dair yeni bilgiler edindirmesi, yazarın hayal dünyasının zenginliği ile okumaya değer bir roman. İyi okumalar.
651 syf.
·Beğendi·10/10
Kafka Tamura 15. Yaş gününde evden kaçarak yeni bir hayatı yaşamaya karar verir. Zaten onu evine bağlayan hiçbir şey yoktur. Annesi ve ablası 4 yaşındayken onu terk etmiş, babası ise Tamura’yı görmezden gelmektedir ki 15 yaşında dünyanın en sert delikanlısı olmaya karar vermiştir. Bu kararında Karga adlı delikanlının da etkisi vardır tabi. Evi terk ederken babasının kehanetinden de kurtulmak ister ama kehanet ya kaderiyse ?
Diğer taraftan akıllı olmayan ve kedilerle konuşan Nakata gölgesinin diğer yarısını aramaya karar verir. Çıktığı yolculuk öncesinde ve sonrasında hiç yüzyüze karşılaşmasalar bile Kafka Tamura ile hep birlikte olacaktır.
Mecaz anlatımların çok güçlü kullanıldığı simgelere aşırı anlamların yüklendiği Sahilde Kafka’yı çok sevdim. Haruki Murakami ile tanışmak isteyenlere müthiş bir tanışma şöleni sağlayacak bir kitap.
En sevdiğim yerler;
“Bay Nakata, zorbalığın hâkim olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu zorbalıktan kimse kaçamaz. Bunu lütfen unutmayınız. Ne kadar dikkatli olursanız olun yeterli olmayabilir. Bu insanlar için de kediler için de geçerli."
"Evet. Bunu aklımdan çıkarmayacağım," dedi Nakata. Fakat Nakata bu dünyanın hangi taraflarında zorbalığın hâkim olduğunu anlayamamıştı. Bu dünyada, Nakata'nın anlayamadığı birçok şey vardı ve zorbalıkla ilgili şeyler de anlayamadıklarının başında geliyordu...
“Şu dünyada insanlar can sıkıcı olmayan şeylerden hemen bıkarlar. Bıkmadıkları şeyler ise çoğunlukla can sıkıcı şeylerdir. Bu her şeyde böyle olur. Benim sıkılmaya harcayacak zamanım var, ama bir şeylerden bıkmaya harcayacak zamanım yok. Çoğu insan bu ikisi arasındaki ayrımı yapamaz.”...
"Gözlerini kapama!" dedi Johnnie Walker emredercesine "Önceden kesinleşmiş şeyler arasında bu da var. Gözler kapanmayacak. Gözlerini kapatman, hiçbir şeyi değiştirmez. Gözlerin kapandı diye, hiçbir şey silinip gitmez. Bu bir yana, gözlerini bir sonraki açışında her şey daha da kötüleşir. Biz işte öyle bir dünyada yaşıyoruz, Nakata. Adam gibi gözlerini aç! Göz kapamak, korkakların işidir. Gerçeklere göz yummak çok alçakçadır. Sen gözlerini kapatıp kulaklarını tıkasan bile zaman akmaya devam eder. Emin adımlarla."
651 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
SPOİLER ETKİSİ YARATABİLECEK BİLGİLER OLABİLİR.

Bu kitap Haruki Murakami sevgimi biraz baltaladı. İnceleme yazmayı düşünmüyordum aslında çünkü inceleme yazmakta pek iyi değilim ve bu kitaba da nasıl inceleme yazsam bilemedim. O yüzden rahatsız olduğum noktalara biraz değinmek için yazıyorum bu yazıyı.

Kafka Tamura her ne kadar olgun, kendine yetebilen ve sanki büyümüşde küçülmüş gibi görünse de 15 yaşında bir çocuk. 50 yaşını geçmiş biriyle birlikte olmasını kitap boyunca hazmedemedim. Annesi olabileceği gerçeğini bu sıralarda yok saydığımı söylemeye bile gerek yok sanırım. Murakami'yle pedofili ve ensest ilişki hakkındaki düşüncelerimiz pek uyuşmadı. O yüzden kitaptaki Kafka Tamura bölümlerini okurken aldığım zevki Kafka Saeki Hanım'la tanışmadan önce ve sonra şeklinde ayırıyorum. Çünkü Saeki Hanım'dan önce o yaşlarda benim de çok düşündüğüm evden kaçma olayını gerçekleştiren bir ergen okumak zevkliydi. Fakat bunun arkasındaki sebebi yeterli bulmadım. Yani düşündüm düşündüm benim babam bu kehaneti bana söylese evden kaçmazdım, sadece her önüme gelenle ilişkiye girmemeye dikkat ederdim. Bu arada babanın motivasyonunu da hiç anlamadım, neden çocuğuna bu Oedipus kehanetini söylemiş? Murakami elbette bunun da ucunu açık bırakmış. Okuduğum kitapları arasında sonu en havada kalanı, kafamda bir sürü cevaplanmamış soruyla biteni bu kitaptı sanırım. Bu arada kitabın sonlarında o kadar sıkıldım ki hemen bitsin diye çok üzerinde düşünmeden ve hızlı hızlı okuduğumu itiraf etmeliyim. Benim kaçırdığım herhangi bir cevap var mıydı oralarda? Örneğin babasını kendi mi öldürdü, Nakata mı?

Tabi ki Nakata'ya değinmeden geçemem. Kitabın en sevdiğim karakteri oldu kendisi. Sanki sokakta yanımda yürüyecekmiş gibi canlı ve gerçekçiydi. Kedilerle ve taşlarla konuşmasını bile çok uçuk bulmadım, Nakata'ydı çünkü o. Yol arkadaşı Hoşino'yu da sevdim, çok içtendi. Diğer bir yol arkadaşı Oşima'dan pek hoşlanmadım ama. Daha doğrusu karakterden değil de Kafka'yla aralarında geçen konuşmalardan pek hoşlanmadım, çünkü metafor doluydu. Metafor iyidir ama bir yere kadar. Bir noktadan sonra gayet güzel okumaya devam ederken konuşmanın metaforlara dönmesi canımı sıktı.

Dediğim gibi bu kitabı pek beğenemedim belki de hiç anlamadım, ama önceki kitaplardan aldığım zevki bundan alamadım.
651 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Uzun süre sonra okuyamadığım zamanlarda bile elimin altında bulunduracak kadar beni heyecanlandıran bir kitapla karşılaşmış olmak beni mutlu etti.Sürükleyici olmasına rağmen geç bitirdim, talihsizlik yaşadım yaklaşık 30 sayfa eksik vardı kitapta ama PDF'ini bulup o 30 sayfayı oradan okuyarak çıldırmanın eşiğinden döndüm neyse ki. Japon işi her şey bana itici geliyordu, Haruki Murakami de ilk duyduğum andan itibaren adını asla tam olarak söyleyemediğim, yazamadığım neyin nesi acaba dediğim bir yazar oldu. Sahilde Kafka elbette Kafka'sından ötürü merak uyandırmıştı, zevkine güvendiğim birinin de çok güzel vs. demesi üzerine kafaya koydum okumayı. İyi ki okumuşum ! Artık adını bilerek doğru söylemiyorum çünkü benim için HARİKA Murakami oldu. İçeriğine gelince, bir şekilde kesişen iki farklı karakterin hikayesi. Çok farklı bir tadı var ama yani nasıl anlatılır bilmiyorum gerçek ve gerçeküstü şeyler bir arada. Rüya - gerçek geçişleri bile ayrı güzel. Cinsellik de rahatsız edici değil aksine gerçekçi olmuş içerisinde. Sıradan olmayan karakterler, absürd olaylar. 650 sayfanın hiçbir sayfasında sıkıldım ya da burası gereksiz olmuş demedim. Murakami zaten şöyle bir yazardır diyebilitem de yok çünkü bu okuduğum ilk kitabı ama sanırım son kitabı olmayacak. Eğer diğer kitapları da bu kadar başarılıysa bir an önce onları da okumak istiyorum. Ön yargım vardı ama tanıştığıma çok memnun oldum. Hayal gücü öven herkes beni memnun eder zaten.
"..Fakat hayal gücünden yoksun, sığ ve hoşgörüsüz bir yaşam, parazitlerinkinden farksızdır."
651 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bu tür kitaplara malesef pek rastlanmıyor,okuduğunuzda, sizi sarsan, sizi düşündüğünüzden farklı düşündüren, olduğunuzdan bir adım daha ileriye taşıyan bir eser, Haruki Murakami kitapta bir çok konuya değinmiş müzikten, psikolojik yanılsamalara, oedipus kompleksi kitabın içine işlenmiş,yalnızlık, hayatla tek başına mücadele edebilme çabası, fizikötesi konular ve bir çok metefor bir arada ama bunları anlatırken kitabı bir ansiklopediye de dönüştürmemiş olay örgüsünün içerisinde keskin hatlarlarla değil biraz da ucu açık bir şekilde okura bırakılmış onun hayal gücüne ve okuma becerisine, okura biraz fazla sorumluluk düşüyor hikaye o kadar ilginç ve sağlam ki kendinizi hikayeye kaptırıp arka planda anlatılanları atlamanız söz konusu bir solukta bitirilecek bir kitap değil. Okurken Japon kültürünü çok net bir şekilde aktarıyor bize,aynı konuyu Türkiye de yazmış olsanız bu kadar ilgi çekici olmaz. Yazar kendi kültürüyle özleştirmiş eserini. İyi bir okurun zevk alarak okuyacağı bir eser kitabın son cümlesiyle bende incelememi bitireyim "Uyuyorsun gözlerini açtığında ise yeni bir dünyanın parçası oluyorsun." yeni dünyalar keşfetmek isteyenler için güzel bir eser...
651 syf.
·8/10
Yorum yaparken okumamış kişileri de düşünerek, olaylar üzerinden konuşmak istemiyorum. kurgu kısmında eksiklik var , daha iyi olabilirdi. Okuduğum için pişman mıyım? hayır.. Dili,işlediği konu ve betimlemelerini sevdim.. Kitapta ismini yazdığı şarkıları (okurken) açıp dinledim. Bu bende güzel bir etki oluşturdu. Baştaki olumsuz eleştirimin nedeni kitap bittikten sonra bazı şeylerin kafamda oturmamasından kaynaklanıyor.. Kitabı okuyanların beni anlayabileceğini düşünüyorum.
"İnsan kendisinin eksik bir parçasını bulmak umuduyla aşık olur. O yüzden de, aşık olduğu insanı düşünürken, az ya da çok hüzünlenir."
“İnsan bir şeyleri ne kadar isterse istesin, o şeyler asla kendiliğinden çıkıp gelmez. İnsan bir şeylerden özel olarak uzak durmaya çalıştığında ise, o şeyler kendiliğinden insanın üzerine üzerine gelir.”
Dün akşam çok iyi anladım, anlamı olmayan şeylerde anlam aramaya kalkmanın zamanımı boşa harcamak olacağını..
"Ben de on beş yaşımdayken özel bir dünyam olsun istemiştim, hiç kimsenin uzanamayacağı, zaman akışının durduğu bir yer."
"Fakat bu dünyada öyle bir yer yok."
"Haklısın. O yüzden ben de böyle yaşıyorum işte. Yaralar almaya devam ettiğim, yüreğimin her gün biraz daha değiştiği, zamanın durup dinlenmeden akıp gittiği bir dünyada. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sahilde Kafka
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
651
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051113869
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Umibe No Kafuka
Çeviri:
Hüseyin Can Erkin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sahilde Kafka
Kafka On The Shore
Kafka Tamura on beş yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir "düzenek" gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibipeşindedir... Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.

Sahilde Kafka, 21. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kitapları bağımlılık yaratan kült yazar Haruki Murakami'den, hayatın yavan gerçekliğine karşı büyülü bir dünyanın kapılarını açan bir roman.

2005; Yılın En İyi 10 Romanı, New York Times
2006; World Fantasy Ödülü
2006; Franz Kafka Ödülü'
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.301 okur

 • Merve Kılıç
 • Ayşe Demir
 • Meriç temur
 • Berenices
 • Taha Erkol
 • Oğuzhan Binboğa
 • Ümran Ilter
 • Nurtenpeker
 • Şengül Aşıkkutlu
 • Bilge Ç.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%20.6
25-34 Yaş
%34.6
35-44 Yaş
%26
45-54 Yaş
%6.9
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.3
Erkek
%32.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.4 (148)
9
%24.1 (135)
8
%26.3 (147)
7
%13.6 (76)
6
%3.8 (21)
5
%3.6 (20)
4
%0.5 (3)
3
%0.7 (4)
2
%0.2 (1)
1
%0.9 (5)

Kitabın sıralamaları