Sahip Olmak Ya da Olmak

9,1/10  (24 Oy) · 
53 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.968 gösterim
Eğer insan yalnızca "sahip olduğu" şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilemeyecektir. Böylece yaşamı yanlış kurmanın sonucunda ortaya yenilmiş, moralsiz, yıkık ve acınacak bir insan çıkar. "Olmak" kavramında ise sahip olunan şeylerin kaybedileceğinden doğan endişe ve korku yoktur. Olduğum gibiysem ve kişiliğim "olmak" tarafından belirleniyorsa kimse benden bunu alamaz ve kişiliğimin yıkılması tehlikesi de doğmaz. Odak noktamı ve davranışlarımı yönlendiren güdüleri, kendi içimde bulurum.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050204001
 • Orijinal Adı:
  To Have Or To Be
 • Çeviri:
  Aydın Arıtan
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seyma Nur yakın 
 01 Nis 16:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

insanoğlunun özellikle şu dönemde maddi ve manevi olarak sahip olduklarıyla övünmeyi bir alışkanlık ve kazanım haline getirmesinin ne kadar yanlış olduğunu asıl meselenin sahip olmak değil olmak olduğunu fark etmesini sağlayacak. ve evlerimizde biriktirdiğimz bir takım eşyalara sahip olmanın değilde zincirlerimizden kurtulup özgür ve mutlu olmanın asıl kazanım olduğunun ayrımına varmamızı sağlayacak müthiş bir eser

Yaşamın ateşli bir savunucusu ve insanın mekanize edilmesi ile parçalara ayrılmasına karşı olan Goethe, birçok şiirinde "olmak" konusunu işlemiş, "sahip olmak" tavrına karşı bir tutum almıştır. Nitekim büyük yapıtı olan Faust'ta, Mephisto kişiliğinde canlandırdığı "sahip olmak" ilkesini, karşısına yerleştirdiği "olmak" ilkesi ile iyice bir eleştirir ve bu mücadeleyi dramatik bir biçimde anlatır. Goethe'nin aşağıdaki kısa şiiri, "olmak" duygusunun kalitesini güzel ve duru bir biçimde anlatıyor:
"Mülkiyet:
Biliyorum ki ben,
Ruhumdan akıp gelmek isteyen düşünceler dışında,
Hiçbir şeye sahip değilim.
Biliyorum ki ben,
Tatlı bir sevgiyi, küçük bir sevinci tattığım anlar dışında,
Hiçbir şeye sahip değilim."

Ali Osman Sarı 
02 Mar 21:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Gözünü seveyim göçebe yaşam tarzının" demek geliyor bu kitabı görüp hatırlayınca içimden. Ne kadar çok şeye sahip olursan bir gün gelir onlar sana sahip olurlar. holywood kung fu panda nın üçüncü filminde biraz buna değinmişti. Batı'nın, Hollywood'un farkettiği bu gerçekliği biz neden hala farkedemiyoruz biliyorum. Aslında bu kitap bizde ki nefis terbiyesinin akademik bir perspektifle yazılmış hali. Denildiği gibi eric from un en iyi kitabı. İnsanların her şeye sahip olmaya çabalamaları kendilerinin ne olduklarını unutmalarına sebep oluyor. Bunun sonucunda yıkım, sarsıntı ve dağılma geliyor.İnsanlar arası sevgi,muhabbet değerini kaybediyor. Kanaat toplumu olmaya geri dönmemiz lazım vesselam.

Erich Fromm'un en güzel kitabı bu bence. Şu an da insanların içinde bulunduğu durumu özetliyor ve yol gösteriyor resmen. İnsanın eşya ile olan münasebeti Hamlet vari bir üslupla dile getirilmiş.Asıl sorunun ne olduğunu kavramamızı ve çözüm bulmamızı sağlıyor. Herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum, dünyaya bu kadar meyletmemizin psikolojik sorunlara yol açtığı bir zamanda, herkes bu kitabı okumalı bence.

merve yaprak 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

sahip olmak ya da olmak kitabı kapitalist rejimle birlikte artan nevrozlarımızın kaynağını bizleri suçlayarak açıklamak yerine davranış biçimlerimizi tetikleyen toplum düzenleri üzerinden açıklıyor. İnsanın haritasız olduğunu ve haritasını oluştururken toplumun ailenin önemini yansıtıyor. Kavramlarımıza ve dilimize sızan kavramların nasıl sorgulanamaz doğrular haline geldiğini çok ciddi bir samimiyetle ve dopdolu bilgilerle anlatıyor. Bir kitap sever olarak kitabı bitirmem 2 gün sürdü. hayatında okuduğu kitap sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen birine kitaptan alıntılar yolladığımda bu kitap nasıl bir kitap bende okumalıyım bana da yolla lütfen dedi. İsteyenlere ulaştırabilirim. Sevgiyle kalın.

recep yigit 
01 May 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

' Eğer insan sadece '' sahip olduğu'' şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilmeyecektir.' Biz mi eşyaya sahibiz yoksa eşya mı bize? İşte günümüz modern insanın derin sorunu . İnsanoğlu tarihinde kendini hiç bu kadar yok sayıp sahip olduklarıyla var olmamıştır. Yapay sosyalliğe kabul edilebilmek adına özgürlüğünden hiç bu kadar kaçmamıştır. 'Sahip Olmak ya da Olmak' kitabı bize elli yıl öncesinden bunun çığlığını ulaştırmaktadır.

Ayşe Nur 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes gibi kapitalist sisteme sövgüler yağdırıyoruz fakat yine herkes gibi kapitalist sistemin içinde yer aldığımızı biliyoruz.. Aslında bu kitap bana "ne yapmalıyım acaba? " sorusunu sordurdu.

Ölümün sırrı, yaşamınkiyle aynıdır. Sahip olma tutkusundan ve ben merkezcil bir yaşam anlayışından sıyrıldığı oranda kişi ölümden korkmayacaktır.

Aydın Nasuh 
25 Oca 11:05 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 9/10 puan

Erich fromm kendi evrimsel sürecimde önemli yere sahip bir yazar. Üniversite çağlarımda "sevme sanatı" adlı kitabı ile tanışmış ve ilk defa "sevme" "sevilme" duyguşarının nedenselliğini kavramaya başlamıştım.
Bu kitap ise 35 yaşımda tam da zamanında okuduğumu kanıksadığım bir kitap oldu.

"Sahip olma duygusu"'nun yarattığı yük tamda benliğimi baskılamışken her şeyi yerli yerine oturtan "olmak duygusu" nu idrak etmeme, zaten içsel olarak aradığımı bilinçle birlikte keşfetmeme ışık tutmuştur.

Kitap varoluşsal bakış açısı ile başlayıp önemli olanın ne olduğunu, sonrasında endustriyel toplumun sahip olmak düzeninini nasıl bir disiplinle koruduğunu ve en sonda da toplumsal olarak insanların nasıl "olmak" bakış açısı ile var olabileceğini anlatıyor.
Fromm bu noktada psikoloji uzmanlığından sıyrılıp, bir toplum bilimci oluyor.
Mutlaka her birey okumalı.

Kitaptan 40 Alıntı

Nisa 
19 Oca 00:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşadığımız sürece ölüm bizi ilgilendirmez. Çünkü yanımızda değildir. O geldiğinde ise yine üzülmemeli, çünkü o zaman biz yokuz. -Epikür

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 163 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 163 - Say)
Nisa 
19 Oca 01:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mal ve mülke sahip olmak, daha çok kazanmak gibi ihtiraslarla dolu oldukları sürece, insanların barış içinde yaşayabilme düşüncesi bir hayaldir.

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 148 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 148 - Say)
Nisa 
18 Oca 01:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer insan yalnızca "sahip olduğu" şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilemeyecektir.

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 143)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 143)

Yaşamın tek anlamı ekonomi ise o yaşam, ölümcül bir hastalığın pençesinde demektir. Çünkü sınırsız gelişme, bu sınırlı dünyaya sığmaz.

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich FrommSahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm
Özlem Kiras 
 24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu gerçeği, yani eski bir Fransız şarkısında söylendiği gibi 'sevginin, özgürlüğün bir çocuğu olduğunu' fark edemedikleri sürece, başarısız kalmaya mahkumdurlar."

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 72 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 72 - Say)
Özlem Kiras 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kişiler, kendi parmak izleri gibi öylesine farklı, bir kerelik ve çeşitlidirler ki, onları duygu ya da sezgi yoluyla bile tam olarak anlamak imkan dışıdır. Çünkü birbirinin aynı olan iki insan yoktur dünyada."

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 117 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 117 - Say)
Özlem Kiras 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Goethe'nin aşağıdaki kısa şiiri, "olmak" duygusunun kalitesini güzel ve duru bir biçimde anlatıyor:

"Mülkiyet:
Biliyorum ki ben,
Ruhumdan akıp gelmek isteyen düşünceler dışında
Hiçbir şeye sahip değilim.
Biliyorum ki ben,
Tatlı bir sevgiyi, küçük bir sevinci tattığım anlar dışında,
Hiçbir şeye sahip değilim. "

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 40 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 40 - Say)
Özlem Kiras 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çoğu kez aşk olarak belirtilen şey, sevme beceriksizliğini ve sevememeyi gizlemek için kullanılan maskeden başka bir şey değildir."

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 70 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 70 - Say)
Nisa 
16 Oca 22:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Olmak" her şeyi kendi bütünlüğü, canlılığı yaşamı ve gelişimi içinde sevmek demektir.

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 10)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 10)
Nisa 
19 Oca 01:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar yasalara, yalnızca ceza almaktan korktukları için saygı göstermezler. Onları bu davranışa iten, itaatsizliğin içlerinde uyandırdığı suçluluk duygusudur.

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 156 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 156 - Say)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber