Şahmerdan - Lüzumsuz Adam Bütün Eserleri 2

7,8/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
257 gösterim
Sait Faik'i yapıda ve özde modern hikayeciliğimizin babası sayıyorum. Sait, bence Türkçe'nin dar hudutlarını zorlamış, doğru dürüst, gerçek anlamıyla Türkçe yazmış ilk Türk yazarıdır. Sait'ten önce hiçbir yazarımızda bütün nüanslarıyla, sıcaklığıyla ve açıklığıyla Türkçe yoktur."
- Yaşar Kemal-

Semaver, Sarnıç, Şahmerdan ve Lüzumsuz Adam'dan oluşan Toplu Öyküler-1'i Sait Faik Abasıyanık'ın diğer yapıtları izleyecek.

"Koştum tütüncüye, kalem kağıt aldım. Oturdum. Ada'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."

diyen yazardan, mektuplar, el yazmaları, orijinalleriyle karşılaştırılmış hikayeler ve gün ışığına çıkmamış yepyeni metinler sırada...
(Arka Kapak
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  231
 • ISBN:
  9789754940879
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
MR.NOBODY 
 22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Sait Faik Türk edebiyatında Çehov tarzı durum hikayesinin öncüsü olarak kabul edilir. Hikayeciliğe yeni bir boyut katmıştır. Hikayeleri olaylar üzerine değil durumlar üzerine kuruludur. Kısa hikayeleri okuru sıkmaz, akıcı bir dili vardır. Bu kitap Şahmerdan ve Lüzumsuz adam kitaplarının birleşimi hikayeleri okurken bazen bir yoksulluk, bazen bir yalnızlık, bazen ölümü görüyoruz satırlarında ama Sait Faik bize yaşama sevincini anlatmayı da ihmal etmiyor. Onu kendi cümleleriyle anlatacak olursak "Ben hikayeciyim diye, sizden ayrı şeyler düşünecek değilim. Sizin düşündüklerinizden başka bir şey de düşünemem. Sakın benden büyük vakalar beklemeyin." Sait Faik okumak bir nevi soluk almaktır okur için, sizde hayatın keşmekeşinden bunaldıysanız okuya bilirsiniz...