Sahte Kahramanlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.263
Gösterim
Adı:
Sahte Kahramanlar
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınevi
Baskılar:
Sahte Kahramanlar
Sahte Kahramanlar
Sahte Kahramanlar
147 syf.
·127 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kadar tartışmacı bir anlatımla yazılmış olup ayrı olarak insanı okumaya teşvik eden bir kitap , gerçekten çok güzel ayrıca da sürükleyici özellikle siyaset tarzı kitaplar okumayı seven insanlar okuyabilir .
147 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Bize kalan aziz borç asırlık zamanlardan,
Tarihi temizlemek sahte kahramanlardan!

Bu söz konferansın amacına işaret eden en mühim üstadın sözü...
Konferansta üstad önce son bir kaç asırdaki bu ruhî denge kaybını, tarihi bir bütünle, belkide tarih kitaplarında başarılı görülen kahraman(!!!)ların kimliklerini kahramanları sınıflandırarak anlatmaya başlıyor. Bu sıniflandirmadan sonra asıl mesele olan sahte kahramanların ilk'i olmak üzere hepsi hakkında tahlil ve hükümleri ayrı ayrı hem o sahte kahramanları şahsî hemde hangi devirde olduysa o devirle alakalı devlettin başındakiler hakkındaki artı-eksi yönüyle değerlendirmeye aldığı, ilk konferansı.

İkinci kısmı ise bize İslam ve öbürleri başlığı altında olmak üzere bize önce bize izmleri açıklayip tahlil ve hükümlerini ve bunların İslam ile kıyaslarını derin bir tefekkürle beklediği, ipini çektiği, başka konferansında da atalarınızı inkar edin diyerek İslam'a sahip çıksalardı bugün böyle olmazdı diyerek bütün ümidini beklediği gençlerin üzerinde oturup düşüneceği bir kitap.
147 syf.
·Puan vermedi
Sahte Kahramanlar
islam ve Öbürleri

Her konferans, farklı tarih ve şehirlerde çeşitli defalar binlerce dinleyiciye hitaben verilmiş olup büyük ilgi doğurmuştur. 1949'da Büyük Doğu Cemiyetinin kuruluşundan itibaren Anadolu'yu bir uçtan öbür uca sarsan Necip Fazıl için, mevzuu ne olursa olsun verdiği her konferans, "Tanzimattan beri gelen sahte inkılapların çürüttüğü ruh kökümüzü kurtarma, kainat çapında hesaba vurma, Türkün ruh ve madde dünyasını Batının da hayran olacağı ve içinde her derde deva......
147 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
"vücut, pörsümez, yekpare edebî vücut islâmiyettedir.."


"Zekâtın zabıtası imandır ve Allah korkusudur."


"İbadetin hak olduğuna İslâm şahitse, İslâmın hak olduğuna da ibadet şahittir."


"Bu dünya nedir ?
-çilesini çekeceğin basamak.."


"Ötelerden gelen senfoni... Yaşamaya değer hayatı bulunuz ve ölümsüzlüğe ğeçiniz."

Necip Fazıl'ın bu eseri "sahte kahramanlar" ve "İslam ve öbürleri" diye iki ana başlıktan oluşan iki konferansından derlenip hazırlanmıştır. Bana birçok bilgi katan, eksik olan bilgilerimi tamamlayıp ve bilmediğim konular üzerinde araştırma yapmaya ve okumaya teşvik eden bir kitap oldu diyebilirim.
314 syf.
·31 günde·10/10 puan
Üstadın okudugum ikinci eseri etkilenmemek, küllerimizi silkelememek elde değil.Eminim ki diğer kitaplarında da aynı düşüncede olacagım...
Eser; 'Bize kalan aziz borç asırlık zamanlardan,
Tarihi temizlemek sahte kahramanlardan' sözüyle başlıyor,bilhassa Üstadın,konferanslarının amacına işaret eden en mühim sözü..
Eserin içeriğinde;İslamiyetin diğer dinler ve ideolojilerle muhasebesi yapılıp gözler önüne seriliyor.Bu muhasebe de şahıslar üzerinden kahraman ve sahte kahraman kavramları işleniyor.Özellikle Osmanlı da yetişen Mustafa Reşid Paşa,Ali paşa,Fuad Paşa,Mithat Paşa,Namık Kemal,Tevfik Fikret ve Ziya Gökalp'ın sahte kahramanlıkları oldukça dikkat çekici.Konferanslardan derlenen bir kitap oldugu için dili sade,yalın ve anlaşılır rahatlıkla okunabilir bir kitaptı.
147 syf.
Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK'in konferans konuşmalarının kitaplaştırılmış hali. Kitabı okurken Üstadın bilgisine, zekasına ve yorumlarına hayran kalıyorsunuz. Yaşadıkları devirdeki basın ve yayın kısıtına rağmen bu kadar bilgi ve birikime sahip olmaları (Cemil Meriç de öyle mesela) ve her meselede söyleyecek bir sözleri ve düşünceleri olması; okuru, bu kitap bolluğunda ve bilgiye erişimin bu kadar rahat olduğu bir ortamda "ne kadar az okuyoruz" diye düşündürüyor
147 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Üstâdın okuduğum ikinci eseri ve tekrar anladım ki her eseri ayrı bir mana içeriyor. Üstâd sayesinde manalar âleminde manaların varlığına erişebilmek büyük lütuf. Eserin içeriğinde; İslâmiyetin diğer dinler ve ideolojilerle muhasebesi yapılıp gözler önüne seriliyor. Bu muhasebede şahıslar üzerinden kahraman ve sahte kahraman kavramları işleniyor. Özellikle Osmanlı'da yetişen Mustafa Reşid Paşa, Âli Paşa ve Fuad Paşa'nın sahte kahramanlıkları dikkat çekici. İyi okumalar.
147 syf.
Tarihin bize sunduğu şahısları, kendi çizdiği kriterlere göre değerlendiren ve bununla birlikte bazı zâtların hiç de anlatıldığı gibi olmadığını yazmaktadır. Bir diğer bölümünde yer alan "izm"lerin aslında hepsinin belli bir akıl tarafından ortaya çıkardığını anlatmaktadır.
147 syf.
·Puan vermedi
Dünyayı kasıp kavuran tüm "izm"leri ve savunucularını muhtesem bir dil, harika bir degerlendirme ile okuyucularin önüne apaçık bir sofra gibi sergileyen muhteşem bir kitap.
147 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10 puan
Necip Fazıl Kısakürek'in bu eserini okurken yer yer çok uçuk ve abartı bulduğum noktalar oldu. Elbette yazar burada kendi düşüncelerini ifade etmiş. Ancak yapmış olduğu benzetmeler ve vermiş olduğu bazı bilgiler teyide muhtaç. Bununla birlikte bir çok yerde mevcut düşüncelerimizi derinlemesine sorgulama ve başka açılardan konulara bakma olanağı sağlıyor. Eserde özellikle Tanzimat ile birlikte batıya yönelim ve batıya yönelenler eleştirilmiş. Bazı noktalar da Cemil Meriç'in Bu Ülke eserinde de okumuş olduğum noktaları savunmuş. Eserin ikinci bölümünde ise İslâmiyet'i ve diğer dinleri, düşünceleri ele almış. Sosyalizm, komünizm, kapitalizm, liberalizm, demokrasi ve özgürlük gibi kavramlara değinerek aslında hepsinin İslâm dininde var olduğunu örneklerle anlatmaya çalışmış. Sezarın hakkını sezara ilkesinden hareketle bu fikir ve akımların da olumlu yönlerini açıklayarak nihai eksiklerinin İslâmiyet ve İslâm düşüncesinin olmaması olduğunu izah etmiş.
147 syf.
·Puan vermedi
Büyük Doğu Okumaları grubumuz için kitap tahlili niyetiyle yazıyorum:

Sahte Kahramanlar kitabı, Üstad Necip Fazıl'ın "Sahte Kahramanlar" ve "İslâm ve Öbürleri" isimli iki konferansından oluşuyor. Kitap Üstad'ın şu şiiriyle başlıyor: "Bize kalan aziz borç, asırlık zamanlardan; / Tarihi temizlemek, sahte kahramanlardan..." Bu şiir kitabın yazılma amacını kısa ve öz bir şekilde açıklıyor fikrimce.

Üstadımız ilk konferansta, her zaman yaptığı gibi anlatacağı konudaki ana kavramları açıklayarak söze başlamış. Bu kitapta da "kahraman"ı açıklamış ve sınıflandırmış. En büyük dört peygamberin hayatlarını ele alarak onların hayatlarındaki kahramanlığın yansımasını anlatmış. Peygamberlerden sonra, bundan önce okuduğumuz İman ve Aksiyon kitabından da aşina olduğumuz üslup ile Batı medeniyetinden insanlar üzerinden kahramanlığın Batıdaki yansımasını göstermiş. Bu kısımlarda Üstadın hem Batı hem de Doğu medeniyetine dair bu kadar bilgiye sahip olması insanı şaşırtıyor ve hayran bırakıyor. Sahte kahramanlar diye nitelendirdiği isimleri tek tek neden sahte kahraman olduğunu anlatmış. Bu sahte kahramanlar şunlar: Büyük Reşit Paşa, Âli Paşa, Fuad Paşa, Mithat Paşa, Namık Kemal, Tevfik Fikret, Ziya Gökalp.

"İslâm ve Öbürleri" isimli ikinci konferansta İslamiyet öncesi medeniyetlerin fikirleri, ideolojileri ve ahlâkları üzerinde analizler yapmış. Sosyalizm, komünizm, liberalizm gibi izm'lerin, fert ve cemiyete dair bazı sistem ve ideolocyaların bâtıllıklarını ortaya koymuş. En sonunda ise İslâm'ın hepsinden üstün ve hepsinin gayesinin üstünde olduğunun altını çizmiş.
147 syf.
Sahte Kahramanlar Necip Fazıl Kısakürek

Kitap Necip Fazıl Kısakürek'in iki konferansından oluşmaktadır. Bu konferansların birincisinde Necip Fazıl Kısakürek, tarihimizde yer alan tarihi şahsiyetler üzerine kendi perspektifinden bakar ve onları yorumlar. O kişilerin şahsiyetleri ve tarihteki icraatleri hakkında yorumları yer alır. İkinci konferansta ise Dünya'yı her taraftan etkisi altına alan izmleri ve onların savunucularını irdeler ve eleştirilerini yapar. Konferanslardan derlenen bir kitap olduğu için dili sade, yalın ve anlaşılır rahatlıkla okunabilir bir kitaptı. Merak duyanlar varsa okuyabilir...
Zira eğer yobazlık ve softalık mukaddes ölçülerin tek noktasını feda etmeden amele bağlılık demekse, ondan büyük rütbe tanımıyoruz.
Bedr gazasında oğul babasının başını keser ve Resulullah'ın önüne koyar. İşte inkılap! Hani ya, Arab'ın, dünyayı verseler bırakmayacağı soy-sop gayreti? 
İslamiyet korkusundan ödü patlayan batının Rönesans ve bilhassa 19. asırdan sonra içimizde ürettiği inkar nesilleri, kendi kendimizden ve kendi aslımızdan nefret ajanlarıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sahte Kahramanlar
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınevi
Baskılar:
Sahte Kahramanlar
Sahte Kahramanlar
Sahte Kahramanlar

Kitabı okuyanlar 529 okur

  • Gülse
  • Hakkı Sandıkçılar
  • murat apaydın
  • Büşra Elğay
  • Saliha
  • Ayşe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0