Said Nursi'nin Kendi Dilinden Nesebi

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
33 gösterim
Seyyid olmayan seyyidim ve seyyid olan değilim diyenler, ikisi de günahkar ve duhul ile huruç haram oldukları gibi, hadis ve Kuranda dahi, ziyade veya noksan etmek memnudur.
Ben seyyid olmadığım gibi hiçbir vakit böyle haddimden yüz derece ziyade hülyalarda bulunmadığım ve Risale-i Nurun bazı hüsn-ü zanlı talebelerinin mübalağakarane, mahremce, üstadına haddinden ziyade hüsn-ü zan edip Risale-i Nurun hadimliği itibariyle bazı böyle müceddid gibi ünvanları verdikleri için onları reddedip hatırlarını kırmışımdır.
-Said Nursi-
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786054243488
 • Yayınevi:
  Zehra Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mihemedê NOJDAR 
 04 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Said Nursinin kendi kitaplarında geçen ifadeleri ile nesebini söylemekte. Bu risaleciğin çıkış sebebi, Said-i Nursinin Seyyid olduğu iddia edilmekte, Kürdlükten çıkarılmaya çalışılmasına binaen hazırlanmış.
Çünkü İsmail Hakkı Bursevi gibi alimler dahi Kürd düşmanlığında bulunmuş ve "Kürtten evliya alma avluya" kaynağı da kendisine aittir. Topluma bu ırkçılık aşılanmış. Ve Risale-i Nur gibi harika bir tefsiri yazan bir alim Kürd olması düşünülemez ve ya insanlar bu ırkçılık hastalığından dolayı uzaklaşırlar diye böyle bir iddia ortaya atılmış.
İşin en ilginç yanı Said nursi kendi kitabında "ben Seyyid değilim" diyor ve başka bir kitabı Muhakemat'da " Seyyid olmayan seyyidim ve seyyid olan değilim diyenler, ikisi de günahkâr ve duhûl ile huruc haram" demesine rağmen bu iftirada bulunuyorlar.
Haşa, ya Bedîuzzeman Said-i Nursi yalan söylemiş ya da harama girmiş ya da korkaklık yapıp ikiyüzlülük yapmıştır.o