Sainte - Beuve'e Karşı

9,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
535 gösterim
Mucizevi geçmiş zamanın, edebî ziyafetlerin ve kibar âlemlerin en parlak anlatıcısı olan Marcel Proust, edebiyat çevrelerinde mest edici bir zirve noktası sayılır. Yazı ve dile ait akla hayale sığmayan bütün oyunlar, sonu gelmeyen tasvirler, baş döndürücü hassasiyetler ve keskin zekâlar, Proust´un üslubunda toplanmıştır. Proust, uzun ve zor cümleleriyle zamanın ve eşyanın büyüleyici ilişkisini kelimelere aksettirirken, her halükârda duyular dünyasında adeta Platonik güzellikle kabaran bir heykeltıraş olduğunu anımsatıyor.

Proust, Sainte- Beuve´e Karşı´da gündelik yaşamından kesitler sunmanın ötesinde, bir insanın çevresiyle kurabileceği olağanüstü ilişkiyi de gözler önüne seriyor. Proust, Sainte-Beuve etrafında Balzac, Baudelaire, Gérard de Nerval okumaları yapıyor. Bu kitaptaki denemeler aynı zamanda onun sanata ve romana bakışını yansıtan önemli taslaklardır.


Kayıp Zamanın İzinde´yi Proust´a yaraşacak bir mükemmeliyet algısı içerisinde Türkçe´ye kazandıran Roza Hakmen, çevirinin sanatlar içerisinde nasıl bir sanata dönüşebileceğini de gösteriyor. ...
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  227
 • ISBN:
  9789758717170
 • Orijinal Adı:
  Contre Sainte-Beuve
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Doğu-Batı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Barış Ağca 
19 Mar 16:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaplar yalnızlığın eseri ve sessizliğin evladıdırlar. Sessizliğin evlatlarının sözün evlatlarıyla, bir şey söyleme arzusundan, bir suçlamadan, bir yargıdan, yani anlaşılmaz bir fikirden doğan düşüncelerle hiçbir ortak yanı olmamalıdır.

Sainte - Beuve'e Karşı, Marcel Proust (Sayfa 224)Sainte - Beuve'e Karşı, Marcel Proust (Sayfa 224)
Barış Ağca 
19 Mar 16:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nesnelerin yaşadığı an, onları yansıtan zihin tarafından sabitlenir. Ve şekilleri, belirli bir zamanı, diğer zamanların ortasında ölümsüzleştirerek sürdürür.

Sainte - Beuve'e Karşı, Marcel Proust (Sayfa 206)Sainte - Beuve'e Karşı, Marcel Proust (Sayfa 206)