Sakın Aldanma, İnanma, Kanma

9,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
548 gösterim
"Sakın aldanma, inanma, kanma... Yalan dolan makaraları yine sağılmaya başlanacak, yine elimizdekiler kapılıp deve yapılacak; toklar çekilip biraz da açlar yalanacak... Bu işin künhü budur! Polis zannedeceksin, harami çıkacak; nimet diye gideceksin, tuzak çıkacak; melek görünecek, şeytan çıkacak... Gözünü açmazsan yine yumurtalar cılk çıkacak!
Hülasa artık her sakallıyı baban sanma, her lafa kulak asma, kabadayılığa yekûn tut, efeliğe kapılma... Bu benim sana baş nasihatim: Gözünü aç, ayağını tetik at, yine aldanma, inanma, kanma!"

Refik Halid Karay, Sakın Aldanma, İnanma, Kanma'da, savaş yıllarında yaşanan, parasızlığı, yiyecek, içecek, yakacak kıtlığını, halkın düştüğü sefaleti, söylenen yalanları, aldatmaları alaylı ve hicivli bir üslupla dile getirirken, mütareke yıllarında Hatay - Antakya üzerine kaleme aldığı öyküler ile de okuyucusuna belgesel niteliğinde bir eser sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789751030900
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
mehmet aysu 
02 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Aslında, kitabın tüm sayfalarını okudum, fakat ben bu kitabı bitirdim demeye utanırım. Refik Halid, "Türkçeyi en iyi kullanan yazardır" dedikleri kadar varmış. Kendi dilime, bu kadar sığ, bilgisiz ve cahil kaldığım için utandım. Kitabı okudum diyemem. O kadar çok sözlük karıştırmam gerekti ki okumaktan çok bu kitapla dilimi araştırdım diyebilirim ancak. "Bu iş burda bitmez Refik Abi" deyip daha sonra tekrardan "OKUMAK" için erteliyorum.