Sakin Bir Amerikalı

6,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
510 gösterim
Alden Pyle, çevresindekilerin saf, utangaç ve 'sessiz' bir adam olarak tanıdığı genç bir Amerikalıdır. Fransız Ordusu ile Vietminhler kıran kırana savaşırken Pyle, 'Üçüncü Güç'ün bölgeye demokrasiyi getireceğine dair ütopik bir inançla General The'ye mali yardım sağlamaktadır.
Deneyimli gazeteci Thomas Fowler, karısını İngiltere'de bırakıp Saygon'a yerleşmiş, burada Vietnamlı bir kıza aşık olmuştur. Pyle'ın izlediği politikaların sonucunda yapılan korkunç bir hata toplu katliama yol açınca Fowler, tarafsızlığını daha fazla koruyamayacağına karar verir. Ancak Fowler'ın olaya karışma nedenleri hem polis teşkilatında hem de kendi iç dünyasında şüpheler uyandırır. Ne de olsa Pyle, Fowler'ın aşık olduğu kadını da elinden almıştır.
Graham Greene, savaşın acımasızlığını ve anlamsızlığını çarpıcı bir dille gözler önüne sererken, başıboş bırakılan masumiyetin doğuracağı sonuçların dehşet verici manzarasını çiziyor.
 • Baskı Tarihi:
  1965
 • Sayfa Sayısı:
  235
 • ISBN:
  9789752890954
 • Orijinal Adı:
  The Quiet American
 • Çeviri:
  Süheyli Açba
 • Yayınevi:
  Akba Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özdemir 
03 Şub 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitapların isminin değişmesine alışmadım... :( Kitabın bendeki adı sessiz amerikalı. Bakıyorsun ki adı değişmiş. Bunu yeni yeni görüyorum çok da üzülüyorum. Kitapların ve sokakların adı değişmez.

Serdar Poirot 
19 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir savaş veya macera romanı.
Vietnam'da çalışmakta olan bir görevli olan Fowler, Phoung adında bir kadınla ilişki kurmaktadır ancak sol görüşlü bir görevli olan Pyle da Phoung'a aşık olmuştur.
Bu arada çeşitli olaylar olur, Pyle, Fowler'ın hayatını kurtarır, Fowler karısına boşanmak için mektup yazar, ancak o savaş döneminde yaşananlar insanların kaderini beklenmedik bir şekilde değiştirecektir.
Dönem eserlerini okuyanlar için fena değil diyebileceğim bir eser