Sakın Hata Yapma (Maeve Kerrigan Serisi 5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.120
Gösterim
Adı:
Sakın Hata Yapma
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 5
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176972
Kitabın türü:
Çeviri:
Alp Ege
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayıncılık
Sakinleşmek için bir milyona kadar say...

Hedefinde polislerin olduğu bir katil nasıl yakalanır?

Bir katil Londra’ya korku salmaktadır ama bu defa hedefte polisler vardır. Erkek polis memurlarına karşı yapılan vahşice saldırıları soruşturmakla yine hemen Maeve Kerrigan ve amiri Josh Derwent görevlendirilmiştir. Ancak katilin polis gücüne duyduğu bu öfkeye neyin sebep olduğu hakkında çok az bilgileri vardır.

Üstelik katilin yeni bir saldırı gerçekleştirmesinin an meselesi olduğunu da bilmektedirler.

Casey, serinin yeni kitabı için hem çetrefilli bir bulmaca hem de şaşırtıcı bir partnerlik tasarlamış.
480 syf.
·5 günde·7/10
Serinin 5. kitabı. Sanırım bu kitapta biraz sıkıldım. Hep aynı karakter tahlillerini okumak galiba beni biraz yıldırdı. Aynı kişilerin özelliklerini aynı sayılacak cümlelerle sürekli okumaktan sıkıldım. Tabi esas kız ve esas oğlanın beş kitaptır bir türlü oturmayan ilişkileri de artık kabak tadı verdi. Suç yönü çok başarılıydı yine. Soruşturma, sonuca ulaşma derken yine aktı gitti kitap. Seriye devam edeceğim tabiki ama bir kaç kitap sonra.
480 syf.
·5 günde·7/10
Polisiye tarzinda olan kitabin oncelikle sıkıci olmayan bir dili var.. gene her zaman ki gibi kitabin baslarinda karakter isimleri biraz fazla gelse de yavas yavas kafanizda canlanmaya basliyor. Kisaca kitaptaki konu; kisa zaman araliklariyla öldürülen polis memurlari ve bunlarin arkasinda kim/kimlerin olduguyla alakali. Kitabin yarisini gectikten sonra olayi cozdugunuzu zannederken yazar ters koseye yatirdi diyebilirim ancak bazi hususlari ya tam aciklayamadi yada ben anlayamadim. Ve kitabin bitis sekli sanki kitabin daha dogrusu ana karakterin hikayesi bitmemis devam kitabi varmis gibi bitti(buyuk ihtimal devam niteliginde baska bir kitap vardir ama bilmiyorum) ama yine de cinayet-polisiye turunde hala favorim agatha christie'dir.
480 syf.
·Puan vermedi
İlk yarı serinin diğer kitaplarına göre biraz daha yavaştı ama ikinci yarı olaylar uçtu gitti. Özellikle son 100 sayfa diğer karakterleri de ilgilendiren durumlar içerdiğinden çok güzeldi. Derwent'ın bu kadar merkeze gelmesi de seri açısından çok olumlu. Çünkü okuması çok zevkli bir karakter.
480 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
‘Ne demek istediğinizi anlamadım. Bugünlerde herkesin aklı kötü şeylere çalışıyor. Herkes karşısındakinden en kötü şeyleri bekliyor. Güven duymaya ne oldu?’
‘Suistimale uğradı ve çocuklar bunun sonuçlarına katlandı’
480 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Maeve Kerrigan serisinin 5. kitabı 'Sakın Hata Yapma' ilk 4 kitaba göre biraz sönük kalmış. Bir önceki kitaba bağımlı gibi olmuş.
Şehirde polisleri hedef alan katilleri bulmak için çalışan ve bir sonraki kurbanın kim olacak korkusunu yaşayan Maeve'in, özel hayatında da Rob'la ilişkileri bozulur.
Sevdiğim kadın karakterlerden biri olan Maeve ve ekibi olayı çözer fakat Maeve ve Rob sorunu sonuçlanmaz.
Jandırması ve diğer kitabın alınması için öyle bırakmış olabilir. Fakat bu beane Casey belki de serinin devamı olduğunu belirtmek ya da merak uynim açımdan can sıkıcı olarak yorumlandı. Keşke ilk kitaplardaki gibi Rob'a daha çok yer ayırsa ve de onun tarafından da olaylara yer verse daha güzel olurdu. Yazarı ve seriyi sevdiğim için puan konusunda bonkör davrandığımı söyleyebilirim.
480 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Her yeni ayı, Instagram uygulamasında başlattığımız #heraybirjanecasey
etkinliği sebebiyle özlemle bekliyorum, malumunuz. Bu ayki kitabımız yine çok güzeldi. Orijinal adı "The Kill" olan Sakın Hata Yapma'nın konusuna gelecek olursak: İşten dönen bir polis memuru arabasında ölü bulunur. Bu cinayet araştırılırken başka bir yerde de bir minibüs dolusu polis vurulur. Olayların kişisel bir intikamın eseri mi yoksa polise duyulan nefretten mi kaynaklı olduğuna karar verecek kadar kanıt bulunamamıştır ki, (canımız, yakışıklımız) emniyet amiri Godley sorumluluğu üstlenir. Spoiler geliyor; "Rob, artık sana sinir oluyorum!" Tamam, spoiler bitti. Bir sonraki ayı merakla beklerken, stoğumun azaldığını gördüğüm halde keyfim kaçmamış gibi yapacağım. Sevdiğim yazarlar ayda bir kitap yazabilir mi lütfen? Teşekkürler. Tavsiyemdir, okuyunuz. =)
480 syf.
·8/10
Sakın Hata Yapma |4/5|

Dedektif Meave Kerrigan’a ait olan kitap dizisinin beşinci kitabının yorumuna hoş geldiniz. Jane Casey’in kaleme aldığı ve hayat verdiği karakter olan Meave Kerrigan’ın bir başka macerasını bizlere anlatan kitap, Sakın Hata Yapma. Bu kitapta da ana karakterimiz, olağan cinayetlerden daha farklı bir cinayet ile baş başa kalıyor.

Bu seferki konu, polisleri öldüren bir katil. Neden öldürdüğü ve kim olduğu belli olmayan bir katil var ortada ve bu durumu araştırmak Kerrigan ile Derwent ikilisine kalmış durumda. Açıkçası, iyi bir kitaptı. Bundan bir önceki olan Parafili kadar iyiydi diyemem ama üçüncü kitaptan iyiydi. Şu ana kadar okuduğum beş kitabı iyiden kötüye doğru şöyle sıralayabilirim.
Acımasız/Parafili/Sakın Hata Yapma/Sessiz Kurban/Beşinci Kurban. Evet, ilk kitap serinin en zayıf halkasıydı bence. Ancak konumuz ilk kitap değil, beşinci kitap.

Kitabın sahip olduğu ‘polisiyelik’ diğer kitaplara göre biraz zayıf olmuş bu sefer. Diğer kitapların yanında öne çıkmasını sağlayan durum, karakterlerin gelişimi. Bütün ana karakterler arasındaki en net değişim bu kitapta gözlemleniyor. Diğer kitaplarda ufak ufak gelişen olayların hepsi burada patlak veriyor. Böylelikle bazı karakterlerimiz daha iyiye doğru evrilir iken bazıları da kendini daha kötü hallerde buluyor.

Bu açıdan sevdim kitabı. Birkaç kitaptır bahsi geçen olayların birçok olay bu kitapta sonuçlandı ve buna tanık olmak güzeldi. Aynı zamanda, bu kitap Meave’in özel hayatını en az irdeleyen kitaplardan biriydi. Buna iyi mi yoksa kötü mü demem gerektiğine tam emin olamadım.

Yazın tarzı olarak Jane Casey aynı çizgide ilerliyor. Sadece, Olimpos yayınları hala birkaç yerde hata yapmaya devam ediyor. Bu kitapta, imla hataları değil de, karakterlerin isimlerinin yanlış yazıldığı birkaç nokta vardı. Onlar gözüme çarptı. Bambaşka bir isim olarak değil de, karakter isimlerinde birkaç harfin yerinin değiştiği birkaç kısım vardı. Yeni baskılarda düzeltileceğini sanmıyorum ama yine de belirteyim dedim.

Beşinci kitabına kadar geldiğiniz bir seride, böyle hatalar sizi seriden soğutmakta pek başarılı olamıyor. Yine okuyorum ve keyif alıyorum. Karakterleri gerçekten benimsedim. Daha kaç kitabını okuyabilirim bilmiyorum ama devam edeceğime eminim.

Karakterleri benimsememdeki en büyük olay, karakterlerin tamamen iyi olmaması. İnsancıl olan karakterlerimizin iyi yönleri olduğu kadar kötü yönleri de var. Bu onları daha gerçek kılıyor ve daha kolay bağlanılabilir yapıyor. Adaleti sağlamaya çalışsalar da onlar da insan ve zafiyetleri var. Yazar bu seride bunu gayet başarılı bir biçimde okuyucuya aktarıyor.
Şimdilik bu seriyi okumaya bir ara veriyorum.

Devam kitaplarını ne zaman okuyacağım hakkında bir fikrim yok. Her zamanki tavsiyemi yapıp noktalayayım.

Eğer bir polisiye serisine başlamak istiyorsanız ama çok yüksek de bir beklentiniz yoksa, Meave Kerrigan serisi aradığınız kitap serisi olabilir.
480 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Maeve Kerrigan, Londra cinayet masasında komiser Derwent'in yardımcısı olarak çalışan, Rob adında bir sevgilisi olan bir polisi.  Ekipten birinin düğününde bir haber alırlar. Terrence Hammond adında bir polis öldürülmüştür. Olayı soruşturmaya başlarlar ama şefleri Godley sıkıntıdadır. Çünkü Skinner adındaki bir çete reisine bilgi sızdırmaktadır. Polisler öldürülmeye devam eder. Amy adında bir öğretmenin, Robert adındaki silah sahibinin ifadeleri alınır. Çetenin çökertilmesi için Godley'in ortadan çekilmesi gerekir ve en sonunda polislerin katili yakalanır. Ama Terrence olayında çözümlenmemiş bir şeyler vardır. Acaba Maeve bunu çözebilecek midir? Derwent ve kendi hayatını kurtarabilecek midir? Kendisinden ayrılan Rob ile bir daha görüşebilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman. 
480 syf.
·Beğendi·9/10
Serinin acımasız ve parafaliden sonra okuduğum en iyilerin biri. Acımasızca öldüren polis memurlarini kimin öldürdüğünü bulmak tabiki iş Maeve ve Derwent düşüyor. Bu süreçte Derwent e hep mesafeli olna ben artık onu sevdiğim karakter haline geldi ve Rob bu seride ondan nefret ettim hiç aklıma gelmezdi...Rob un kişisel geçmiş ve yaşantıda bir bölümde anlatılıyor.Una dan biktim umarim diğer seride defolup gider ;) Maeve belalısı Chris yine ortalığa çıkıyor . Ben keyifle okudum bir çırpıda bitti.Keyifli okumalar dilerim.
480 syf.
·Beğendi·7/10
Jane Casey
Sakın Hata Yapma
KİTAP YORUMU:
Serinin bu 5. Kitabından da oldukça memnun kaldım yine...
Artık hikayedeki karakterlere iyice alışmış olmanın da etkisiyle soluksuz heyecanla ilerleyen bir maceraydı...
Katil ya da katillerin bu defaki hedefleri polis memurları..
İnanılmaz olaylarla ve duygu yüklü anlarla karşılaştım bu kez...
İlk kez gözlerimin dolduğu dakikalar yaşadım
Maeve Kerrigan ve Rob için isler hic de umdukları gibi gitmiyor..
Emniyet amirimiz Godley'i de o hayran olduğumuz havasından farklı bambaşka bir durum içinde bulacağız.. !! Josh Derwent ise artık benim için bir kahraman oldu tabiki
Ve sonunda epeyce şaşırtan bir katille karşılaşıyoruz
Üstelik son kitabı mutlaka okumamızı salık veren bir son olayla bitiriyor hikayeyi sevgili yazarımız ???
480 syf.
·Beğendi·8/10
Maeve Kerrigan serisinin beşinci kitabı Sakın Hata Yapma. Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse seride yeni polis olmuş kadın polis memuru Maeve Kerrigan'ın yaşadıkları anlatılmakta. Olaylar Londra'da geçmekte. Josh Derwent ile çalışmakta ve yine kendisi gibi polis olan Rob da erkek arkadaşı.
Kitaba dönmek gerekirse; bir polis memurunun öldürülmesiyle başlayan ve arkası gelen olay silsilesini çözmeye çalışıyor Kerrigan. Bu durumda Londra polisi endişeli. Kerrigan ve Rob için işler yolunda gitmemekte. Emniyet Amirimiz Godley'in sırları ortaya çıkmakta ve Godley'i bambaşka halde görmekteyiz.
Kitap çok durağan. Ne zaman hareketlenme olacak diye bekliyorsunuz. Kerrigan ve Derwent' in atışmaları biraz renk katıyor. Açıkçası ben Derwent hayranı oldum Sonu beklediğimiz gibi çıkmaması açığı yapatıyor. 
480 syf.
Katilin hedefinde bu sefer polis memurları vardı. Git gide çoğalıyordu ve godley e gelen bir mesajı dedektif kerriganın tesadüfen görmesi üzerine olayları çözmeye çalışıyor. Derwentin başına gelenler godleyın çaresizliği beni oldukça etkiledi. Ve aynı zamanda roba oldukcada kızdım. Başından sonuna kadar heycanla okuduğum bir kitap oldu.
"Göründüğü kadarıyla ona pek saygınız yokmuş."
"Saygı kazanılması gereken bir şeydir."
Jane Casey
Sayfa 164 - Olimpos
Yasla dolu bir evden çıktığınızda içinize çektiğiniz temiz hava kadar kendini güzel hissettiren bir şey yoktu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakın Hata Yapma
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 5
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176972
Kitabın türü:
Çeviri:
Alp Ege
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayıncılık
Sakinleşmek için bir milyona kadar say...

Hedefinde polislerin olduğu bir katil nasıl yakalanır?

Bir katil Londra’ya korku salmaktadır ama bu defa hedefte polisler vardır. Erkek polis memurlarına karşı yapılan vahşice saldırıları soruşturmakla yine hemen Maeve Kerrigan ve amiri Josh Derwent görevlendirilmiştir. Ancak katilin polis gücüne duyduğu bu öfkeye neyin sebep olduğu hakkında çok az bilgileri vardır.

Üstelik katilin yeni bir saldırı gerçekleştirmesinin an meselesi olduğunu da bilmektedirler.

Casey, serinin yeni kitabı için hem çetrefilli bir bulmaca hem de şaşırtıcı bir partnerlik tasarlamış.

Kitabı okuyanlar 226 okur

  • Mavi De Bilirler
  • Duygu Akın
  • Huriye cinar
  • Cnnhsl
  • Kübra Gür
  • Alican yirmibeşcik
  • Leyla Uslu
  • Zehra Gül
  • Zeynep Ensar
  • Kübra Dikmen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%9.8
18-24 Yaş
%9.8
25-34 Yaş
%34.1
35-44 Yaş
%24.4
45-54 Yaş
%17.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.2
Erkek
%19.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.6 (13)
9
%20.3 (15)
8
%29.7 (22)
7
%25.7 (19)
6
%4.1 (3)
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%1.4 (1)
1
%0