Sakıncalı Piyade

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.032
Gösterim
Adı:
Sakıncalı Piyade
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758084203
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Um:ag Yayınları
Baskılar:
Sakıncalı Piyade
Sakıncalı Piyade
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. 'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin-
(Arka Kapak)
99 syf.
Pazar, 24 Ocak 1993 öğle saatleri evde izinliyim gelen telefona kadar. Arayan ekip arkadaşım; ‘’ Hadi hazırlan seni almaya geliyorum ‘’ dedi. Ne oldu ‘’dedim? ‘’Uğur Mumcu evinin önünde öldürüldü, evine gidiyoruz’’ Daha basına tüm detaylar yansımamış , polis telsizlerinde anonslarda manşet haber. Amcamı aradım ''amca dedim biliyor musun ne oldu? Hani sen bana imzalı kitabı yollamıştın ya Sakıncalı Piyade ama sakın kızım ulu orta okuma malum sakıncalı yazarın sakıncalı kitabı demiştin, işte o sakıncalı piyade öldürüldü. Şimdi evine gitmem lazım sonra ararım seni '' dedim ve kapadım telefonu.
Ankara’da yaşayanlar bilir Çankaya Karlı Sokak şimdiki adı artık Uğur Mumcu Sokak oldu, mahşer yeri sanki. Basın orada, sağlıkçılar orada , siyasetçiler orada, halk orada , yakınları orada, üzüleni orada, sevincini neredeyse zil takıp oynacak o denli belli eden SAKINCASIZLAR orada.
O havada, adını inkar etmiyor sokak da, karlı buz gibi. 11 yaşında kızı orada, 16 yaşında oğlu orada , şaşkın bir halde araca binmek için daha evinden çıkmadan patlama sesini duyan eşi orada.
Uğur Mumcu, aracı ısıtmak için eşi ve çocuklarından önce çıkıyor evden ve aracını çalıştırdığı anda gümmm patlayan bomba.
Neler olmadı ki o evin önünde ne yorumlar ne ironiler?
Uğur Mumcu’nun aracı karşısında cami inşaatının duvarı önünde park halinde imiş. Sokak ahalisi ezan sesi istemiyoruz cami inşaatı durdurulsun demiş de imza toplamış Uğur Mumcu da destek vermiş de bulmuş belasını, niye çünkü dinsiz SAKINCALI
Nedir bu kadar laik düşünceye hizmet etmek savunmak, ölmeli niye çünkü Atatürkçü SAKINCALI
Köşe yazılarında hizbullahın pkk nın önünün alınamayacağına ülkenin başına bela olacaklarını ufaktan ufaktan kaleme alıp , kocaman araştırmalar yapıyor olmamalı vurun gitsin, SAKINCALI
Bekliyoruz ya ekip olarak evinin önünde, bomba imha uzmanları ve olay inceleme ekipleri gerekli incelemeler yapıyorlar, evden soğukta bekliyorsunuz en azından sıcak bir şeyler için ikramlar kabul edilemez niye Cumhuriyet Gazetesi SAKINCALI, yazarı daha da SAKINCALI
O kadar çok şey vardı ki o dönemler SAKINCALI olarak dile gelmese de hissettirilenler, alıştırılanlar belki hepsini tek tek hatırlayıp sayamayabilirim.
Neydi bunlar;
Solcudan polis, sağcıdan asla sanatçı, yazar olmaz.
Solcu yayınlar okunmaya değer bulunmaz
Ayağında mekap ayakkabısı giyen birisi muhakkak teröristtir iyi bellenmelidir
Düşünce dernekleri, sol yönetimin idaresinde bulunan belediyelerin amacı millete hizmet değildir.
Ahmet Kaya’yı bırakın dinlemek adını anmak bile ihraç sebebindir.
Sağcıların cenazesi Kocatepe Caminden , solcuların ki Maltepe Caminden kalkar.
Namaz kılmayan, oruç tutmayan (mazereti ne olursa olsun) zinne haşa kafirdir.
Fikir beyan etmek, ya bir de belki şöyle olabilir diye fısıldamak bile ne mümkün kesin kellesini.
Diyemiyorsun ki solcuların neyi var be arkadaşım bir rakıları, bir de Ahmet Kaya'ları:))
Yıllar geçti, çoğu şey değişmedi. Sakıncalı Piyade faili meçhul dosyası ile kaldı adliye raflarında sanıyor olabilirsiniz evet ama canına mal olan savunduğu , başa bela olacak dediği Pkk olsun, hizbullah olsun hatta daha da bela olan cemaatler olsun onun dediklerini inkar etmeyecek şekilde icraatlerinde faili meçhul olmadılar.
Kitabında; dönemin sıkıyönetim mahkemelerini , askerlik anılarını ve cezaevleri süreçlerini mizahi bir üslup ile güleriz ağlanacak halimize dedirtene kadar anlatıyor.
Düşüncelerimiz, hislerimiz SAKINCALI olmasın. Merhametimiz, ayrım gözetmeksizin sevgimiz saygımız SAKINCALI olmasın.
Tüm iyi niyeti yüreğinde taşıyıp okumak isteyenlere keyifli okumalar.

https://www.youtube.com/watch?v=A4bq3vNA7ts
99 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Uğur Mumcu bu eserini açık ve güzel anlatımıyla bizlere aktarmayı başardı. Çok eski bir kitap olduğundan zor buldum. 12 Mart Balyoz harekatindaki olayları ironik dille anlatmıştır. Ayrıca arkadaşlarının ve çevresindeki insanların haksız yere uğradığı suçlamalardan ne kadar zorlandığını da hissettirdi. Günümüzde yaşanan darbe girişimine de benziyor bu eser. Aziz Nesin'in bu kitap hakkında yaptığı yoruma katılarak " acı acı gülerek okudum " Keyifli okumalar
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Okuduğum kitap, kitabın 1977 yılı Ekim ayında Tekin Kitabevi tarafından yapılan 13. Baskısıydı. 12 Mart 1971 tarihindeki muhtıra olayından sonra Uğur Mumcu'nun kendisinin ve arkadaşlarının başından geçen olayları anlattığı eseri çok geç okudum. Kitap, ismini, Uğur Mumcu'nun askerliğinde yaşadığı kendisiyle ilgili bir istihbarat notundan alıyor. Yıllardır kütüphanemde olmasına rağmen ilgimi çekmemişti. Yanılmışım. Yasakların, şüphenin, cezanın ne boyutlara gelebileceğinin çok net bir ispatı bu kitap. "Güleriz, ağlanacak halimize" cümlesini aklımda tutarak okudum. Okumamışsanız ve elinizde varsa hiç geciktirmeyin, hemen okuyun.
99 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Uğur Mumcu'dan okuduğum ilk kitap.. Adana'ya eşimin memleketine gelince kayınpederden aldım. İyi ki de vermiş. Önsözde Aziz Nesin'in dediği gibi, "güler misin ağlar mısın" lık 12 Mart ve askerlik anılarını çok hoş anlatmış Mumcu..
Üniversiteyi geciktirince haliyle askerlikte geçikmişti. La bu saatten sonra nasıl çekilir askerlik derken, "29 yaşında adamsın olgunlaştın. Katlanırsın. Ama mantık arama, o nizamiyede biter." Demişlerdi. Öyleymiş !

Belli bir hiyerarşi sisteminde, emir - komuta zorunluluğu olan yerde sorgulayıcı bir tavır en son ihtiyaç duyacağınız şeydir. Sabırla her saçmalığa, bir gün biteceğini düşünerek gülüp geçerseniz, bittikten bir süre sonra acıyla tebessüm ettirecek anılarınız olur. Uğur Mumcu gibi siyasi yönü ağırbasan bir gazeteciden nasıl asker olur(!) un kitabı :"Sakıncalı Piyade". Aziz Nesine övgüler düzdürecek ölçüde mizahi. Ve aynı ölçüde dramatik.
Ülkenin buhranlı günlerinde herşeye öcü gözüyle bakıldığı, Devletin sert, gri yüzünü herkese takındığı acı dolu zamanlar. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, kitabın sonunda Mumcu'nun da değindiği gibi ülkeyi paylaştığınız insanları tanımak adına, katlanılması gereken bir vazife. Bana göre engeli bulunmayan her gencin geçmesi gereken bir aşama.

Sağcılık ve Solculuk ayrımlarına takılmadan herkesin okuması gerektiği, askerlik yapanların kendinden çok şey bulacağı eserdir. Okunmalıdır.
Kitaptan;

...
-Rapor verilmiş.
"askerliğin gerektirdiği görevlere kayıtsız kalmaktadır. mimikleri mutsuzluk ifade etmektedir. selam verirken 'merhaba' demektedir."
99 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı ve herkese tavsiye ediyorum. Uğur Mumcu 12 Mart dönemini mizahi bir dille anlatmış. "Anayasayı Tangır-Tungur Edenler" bölümü en sevdiğim kısım oldu. Olayları anlatırken rütbe ve unvanlara bolca yer veriliyor. Şahsi düşüncem bu durum ilk başta bir önyargı olusturmuyor değil hani... mutlu günler :-)
99 syf.
·10/10
Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü , piri , üstadı. Öğrenecek ne kadar şey vardıysa da bilgiye karşı güruhlar elini çekmedi Mumcu'dan.
99 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Bu kadar da olmaz..." diyeceksiniz amma, olur, olur. Hiç merak etmeyin burası Türkiye. Olur bunlar!


"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu!
Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için,
eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem.
Ama senin yazdıklarını gülerek okudum.
'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya,
işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin
99 syf.
·Beğendi·8/10
Sakıncalı piyade kitabı Uğur Mumcu'nun 1971 muhtırası sonrasında yaşadığı trajikomik hikayeleri anlatıyor. Özellikle askerliğini er olarak yapan hukukçular bu kitapta kendinden bir şeyler bulacaklardır. Tavsiye ederim.
99 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
"Ağlanacak halimize gülüyoruz.."- Kitabın önsözünde Aziz Nesin tarafından kitabı en iyi şekilde anlatan cümle...12 Eylül sonrası cezaevine girmesi-çıkması , olaylar ve süreçleri kaleme aldığı eseri. Uğur Mumcu gibi değerli bir kalemden çıkan bu kitap mutlaka okunmalı...
99 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Uğur Mumcu gerçekleri anlatmakta gerçekten çok kuvvetli bir kalemdi. Bu kitabı okurken sürekli yok artık bu da olmamıştır hissi ile okuyorsunuz ve aslında yine tarih tekerrürden ibaret sonucuna varıyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.
99 syf.
·Beğendi·10/10
Uğur Mumcu 12 Mart askeri darbe, öncesi ve sonrasında başından geçen ve çevresindenki insanların başından geçen olayları kısa kısa hikayeler şeklinde anlatIYOR.Sakıncalı Piyade, araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun 12 Mart 1971 muhtırası döneminde yaşanan bazı olayları anlatıp eleştirdiği kitabıdır. İlk baskısı 1977'de yapılmış, daha sonra Um:Ag tarafından 1997'de bugün satılan baskısı yayımlanmıştır.
Mahkemeye çıkınca, yargıç sormuş:
— Anayasa'yı tağyir, tebdil ve ilga ettin mi?
— Efendim?
    — Oğlum, yani savcı diyor ki, Anayasa'yı tağyir, tebdil, ilga etmişsin, ne diyorsun?
—   O dediğinizden hiç yapmadım komutanım...
Yargıç dayanamayıp suçun  niteliğini açıklamış:
    —       Oğlum, Anayasa'yı ihlâl ettin mi?.. Yanıt şöyle gelmiş:
    
    — Efendim; biz köylüyüz.    Ne anlarız Anayasa'dan. İhlâl edilmişse şehirliler etmiştir...
Uğur Mumcu
Bölüm:" Anayasayı tangır tungur edenler"
Tutuklanmak için çalmadığım kapı kalmadı, sonunda kaçma şüphesi vardır gerekçesiyle tutuklandım.
Savcı Mustafa Akın ile aylarca karşı karşıya durduk. "Duruşma" sözcüğü buradan geliyor herhalde. O durdu. Ben durdum. Öteki sanıklar durdu. Böylece duruşmuş olduk.
Memleketimizde ve özellikle sıkıyönetimimizde o günlerde düşünce özgürlüğü vardı. Her savcı, istediği kadar kişinin ölüm cezasına çarptırılmasını isteyebilirdi. Bu bakımdan düşünce özgürlüğü, tam anlamıyla yürürlükteydi.
Ağrı askeri hastanesi doktorları, benim mide ülserim dolaysıyla, ikiye ayrılmışlar. Sonunda, Ankara Gülhane Tıp Akademisi Hastanesi’ne yollanmam için karar çıktı.
Ankara’ya geldiğimde doktorlar, beni önce, astsubay hastalarının yattığı koğuşa aldılar. Sonra da bir general odasına. Patnos’ta er, Ankara’da general..Gel keyfim gel!

General odasına yattığım gecenin sabahı, odayı temizlemek için bir hademe kapıyı açtı. Baktı ki içeride pijamalar içerisinde, saçları kesik, gözlüklü bir adam oturuyor. Alışkanlıktan olacak :
- Paşam girebilir miyim?...deyince beni gülmek aldı.
Paşaya bak paşaya!

Hademe, sonra garip garip bakmaya başladı. Paşa desen , paşa değil; er desen, paşa odasında pijama ile ne arıyor. Sordu:
- Paşam rahatsızlığınız ne?

Ne deyim; kesik saçlarımı düşünüp hademeyi yanıtladım;
Saçkıran,saçkıran…Saçlarımı onun için kestiler….
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu!
Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için,
eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem.
Ama senin yazdıklarını gülerek okudum.
'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya,
işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin
Uğur Mumcu
Tekin Yayınevi 1977 - Um:Ag 1997 Önsöz & Arka Kapak

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakıncalı Piyade
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758084203
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Um:ag Yayınları
Baskılar:
Sakıncalı Piyade
Sakıncalı Piyade
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. 'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 403 okur

  • Aybala Albay
  • gece
  • altan koroglu
  • MURAT ATEŞ
  • İBRAHİM
  • HIDIR KIRKICI
  • Mr Bloom
  • engin bulut
  • Tolga
  • Ali cihan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%0.5
18-24 Yaş
%5.8
25-34 Yaş
%18.4
35-44 Yaş
%43.2
45-54 Yaş
%21.8
55-64 Yaş
%4.9
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46.5
Erkek
%53.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.7 (43)
9
%25.4 (29)
8
%21.9 (25)
7
%10.5 (12)
6
%1.8 (2)
5
%0.9 (1)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.9 (1)