Sakıncalı Piyade

8,6/10  (55 Oy) · 
227 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.557 gösterim
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. 'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin-
(Arka Kapak)
Hüsamettin Çalışkan 
28 Haz 15:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uğur Mumcu'dan okuduğum ilk kitap.. Adana'ya eşimin memleketine gelince kayınpederden aldım. İyi ki de vermiş. Önsözde Aziz Nesin'in dediği gibi, "güler misin ağlar mısın" lık 12 Mart ve askerlik anılarını çok hoş anlatmış Mumcu..

Banksy 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Uğur Mumcu bu eserini açık ve güzel anlatımıyla bizlere aktarmayı başardı. Çok eski bir kitap olduğundan zor buldum. 12 Mart Balyoz harekatindaki olayları ironik dille anlatmıştır. Ayrıca arkadaşlarının ve çevresindeki insanların haksız yere uğradığı suçlamalardan ne kadar zorlandığını da hissettirdi. Günümüzde yaşanan darbe girişimine de benziyor bu eser. Aziz Nesin'in bu kitap hakkında yaptığı yoruma katılarak " acı acı gülerek okudum " Keyifli okumalar

Tuncer TAMTÜRK 
11 Nis 11:51 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Üniversiteyi geciktirince haliyle askerlikte geçikmişti. La bu saatten sonra nasıl çekilir askerlik derken, "29 yaşında adamsın olgunlaştın. Katlanırsın. Ama mantık arama, o nizamiyede biter." Demişlerdi. Öyleymiş !

Belli bir hiyerarşi sisteminde, emir - komuta zorunluluğu olan yerde sorgulayıcı bir tavır en son ihtiyaç duyacağınız şeydir. Sabırla her saçmalığa, bir gün biteceğini düşünerek gülüp geçerseniz, bittikten bir süre sonra acıyla tebessüm ettirecek anılarınız olur. Uğur Mumcu gibi siyasi yönü ağırbasan bir gazeteciden nasıl asker olur(!) un kitabı :"Sakıncalı Piyade". Aziz Nesine övgüler düzdürecek ölçüde mizahi. Ve aynı ölçüde dramatik.
Ülkenin buhranlı günlerinde herşeye öcü gözüyle bakıldığı, Devletin sert, gri yüzünü herkese takındığı acı dolu zamanlar. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, kitabın sonunda Mumcu'nun da değindiği gibi ülkeyi paylaştığınız insanları tanımak adına, katlanılması gereken bir vazife. Bana göre engeli bulunmayan her gencin geçmesi gereken bir aşama.

Sağcılık ve Solculuk ayrımlarına takılmadan herkesin okuması gerektiği, askerlik yapanların kendinden çok şey bulacağı eserdir. Okunmalıdır.
Kitaptan;

...
-Rapor verilmiş.
"askerliğin gerektirdiği görevlere kayıtsız kalmaktadır. mimikleri mutsuzluk ifade etmektedir. selam verirken 'merhaba' demektedir."

JeruCaspian 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü , piri , üstadı. Öğrenecek ne kadar şey vardıysa da bilgiye karşı güruhlar elini çekmedi Mumcu'dan.

Yeliz AKYÜZ 
 24 May 14:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı ve herkese tavsiye ediyorum. Uğur Mumcu 12 Mart dönemini mizahi bir dille anlatmış. "Anayasayı Tangır-Tungur Edenler" bölümü en sevdiğim kısım oldu. Olayları anlatırken rütbe ve unvanlara bolca yer veriliyor. Şahsi düşüncem bu durum ilk başta bir önyargı olusturmuyor değil hani... mutlu günler :-)

Nihat Baş 
Dün 09:48 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ağlanacak halimize gülüyoruz.."- Kitabın önsözünde Aziz Nesin tarafından kitabı en iyi şekilde anlatan cümle...12 Eylül sonrası cezaevine girmesi-çıkması , olaylar ve süreçleri kaleme aldığı eseri. Uğur Mumcu gibi değerli bir kalemden çıkan bu kitap mutlaka okunmalı...

Demir Fesar 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sakıncalı piyade kitabı Uğur Mumcu'nun 1971 muhtırası sonrasında yaşadığı trajikomik hikayeleri anlatıyor. Özellikle askerliğini er olarak yapan hukukçular bu kitapta kendinden bir şeyler bulacaklardır. Tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir siyasi ve mizahi araştırma kitabı. Yazar bu sefer Aziz Nesin üslubu kullanmış ki zaten kitabın önsözünü Aziz Nesin yazıyor. Yazar 12 Mart döneminde yaşadıklarını, cezaevi anılarını, sıkıyönetim sürecini, askerler ile olan ilişkisini, kendi yaptığı askerliği ve burada başına gelen trajik olayları mizahi bir dille anlatıyor. Yedek subaylıktan erliğe geçişi ve sakıncalı bir piyade eri oluşunu kimi zaman komik kimi zaman da trajikomik anılar ile besliyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Remzi kayabaş 
04 Eyl 14:10 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 6/10 puan

Uğur Mumcu un darbe zamanın da yaşadığı trajik komik hikayeler. Çok güleceksiniz acı acı yaşananlara, yok artık dedirtecek ve bir çay molasında bitereceksiniz.

ali sahin 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

sakıncalı piyade ülkemize kırıntıda olsa özgürlük getiren 27 mayıs devrimin açtığı yolda şekillenen kitleselleşen aydınlanma döneminde devlet ve tüm yapılarının sol düşünceyi aydınlanmayı ezmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarının bir belgesidir.. köylüsünden öğretmenine işçisinden öğrencisine kadar 65 lerde yükselen Antifaşist antiemperyalist uyanışın nasıl bastırılmak istendiğini faşizmin zindanlarını çok güzel özetliyor kitap aynı zamanda şunu da veriyor ne olursa olsun şartlar koşullar ne olursa olsun aydın namusu ve bilinciyle doğruları savaştırmaya devam ...

Kitaptan 24 Alıntı

Yeliz AKYÜZ 
23 May 17:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mahkemeye çıkınca, yargıç sormuş:
— Anayasa'yı tağyir, tebdil ve ilga ettin mi?
— Efendim?
    — Oğlum, yani savcı diyor ki, Anayasa'yı tağyir, tebdil, ilga etmişsin, ne diyorsun?
—   O dediğinizden hiç yapmadım komutanım...
Yargıç dayanamayıp suçun  niteliğini açıklamış:
    —       Oğlum, Anayasa'yı ihlâl ettin mi?.. Yanıt şöyle gelmiş:
    
    — Efendim; biz köylüyüz.    Ne anlarız Anayasa'dan. İhlâl edilmişse şehirliler etmiştir...

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Bölüm:" Anayasayı tangır tungur edenler")Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Bölüm:" Anayasayı tangır tungur edenler")
O.Ö 
04 May 22:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Savcı Mustafa Akın ile aylarca karşı karşıya durduk. "Duruşma" sözcüğü buradan geliyor herhalde. O durdu. Ben durdum. Öteki sanıklar durdu. Böylece duruşmuş olduk.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
M.Y. 
15 Haz 12:47 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Memleketimizde ve özellikle sıkıyönetimimizde o günlerde düşünce özgürlüğü vardı. Her savcı, istediği kadar kişinin ölüm cezasına çarptırılmasını isteyebilirdi. Bu bakımdan düşünce özgürlüğü, tam anlamıyla yürürlükteydi.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
BARAN 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ağrı askeri hastanesi doktorları, benim mide ülserim dolaysıyla, ikiye ayrılmışlar. Sonunda, Ankara Gülhane Tıp Akademisi Hastanesi’ne yollanmam için karar çıktı.
Ankara’ya geldiğimde doktorlar, beni önce, astsubay hastalarının yattığı koğuşa aldılar. Sonra da bir general odasına. Patnos’ta er, Ankara’da general..Gel keyfim gel!

General odasına yattığım gecenin sabahı, odayı temizlemek için bir hademe kapıyı açtı. Baktı ki içeride pijamalar içerisinde, saçları kesik, gözlüklü bir adam oturuyor. Alışkanlıktan olacak :
- Paşam girebilir miyim?...deyince beni gülmek aldı.
Paşaya bak paşaya!

Hademe, sonra garip garip bakmaya başladı. Paşa desen , paşa değil; er desen, paşa odasında pijama ile ne arıyor. Sordu:
- Paşam rahatsızlığınız ne?

Ne deyim; kesik saçlarımı düşünüp hademeyi yanıtladım;
Saçkıran,saçkıran…Saçlarımı onun için kestiler….

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 89)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 89)
Onur Özkan 
24 Oca 14:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sakıncalı Piyade: Uğur Mumcu
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu!
Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum.
'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Tekin Yayınevi 1977 - Um:Ag 1997 Önsöz & Arka Kapak)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Tekin Yayınevi 1977 - Um:Ag 1997 Önsöz & Arka Kapak)
BARAN 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Emekli Teğmen Nazım Ata’nın karşılaştığı işlemler de oldukça ilginçtir. Nazım Ata Ankara’da 28’inci Tümen’ de görevliyken, bazı ‘’sayın muhbir vatandaşlar’’ tarafından ihbar edilir. Devir 12 Mart devridir. Genç Teğmen hemen tutuklanır.

Suçların arasında ikisi çok ilginçtir. Birisi;’’sosyalist düzende müteahhitliğin bulunmadığını’’ söylemesi İkinci suç da, Klasik müzik dinlemesidir.

‘’Hiç insan klasik müzik dinlediği için komünist sayılır mı’’ diye düşünmeyin. Teğmen Nazmi Ata, Gürbüz Özdemir adlı bir yüzbaşıyla, Hüseyin Akdağ adlı, bir asteğmen, tarafından ihbar edilmişti. Yüzbaşı Gürbüz Özdemir’in ihbarı şöyleydi:
-Teğmen Nazmi Ata , Şopen falan dinlemiş…

Şopen de acaba Marksist- Leninist miydi? ‘’Şope’in kimlik tespiti’’ yapılırdı, fakat şu ‘’falan’’ kimdi? Belki bu teğmen ‘’falan’’ adlı kompozitörü dinleyerek komünizm propagandası yapmış - tı?

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 71)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 71)
Döngüsel 
03 May 10:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sıkıyönetimde görülen davalara cezaevinde çeşitli adlar verilmişti, örneğin «Şafakçılar», Türkiye İhtilâlci İşçi Köylü Partisi sanıklarının ortak adıydı. Dev-Genç davasında ise, her sol kesimin başka adı vardı. Deniz Gezmiş'in siyasal eylemlerini benimsemiş olanlara da «Bahriyeliler» denirdi.
Bir de «doktorcular» vardı. Doktorcular, Dr. Hikmet Kıvılcımlı'nın görüşlerini benimseyenlerdi. Bunlara, bir ikinci ad daha bulundu. «Jivago grubu». Jivago adı, ünlü Sovyet yazarı Pasternak'ın romanından alınmıştı. Dr. Hikmet Kıvılcımlı'nın görüşlerinden yana olanlara «Dr. Jiva-gocular» da denilirdi.

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 45)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 45)
BARAN 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

‘’Ellinci yıl marşı’ nın ezberlenmesi vardı. Gündüz marşın güftesini, gecede bestesini ezberlerdik. Çavuşlar, marşı ezberleyince ayrılırlardı. Bir süre sonra onbaşılarda ezberlerlerdi. Ben rütbesiz er olduğumdan, marşı bir türlü ezberleyemeyen erlerle beraber tutulurdum. Üsteğmen Veli Durmaz müzik eğitimim ile de yakından ilgilenmekteydi.

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına / Erdi Cumhuriyetim elli şeref yaşına..
Bu dizeler gece düşlerime girerdi.
Müjdeler var yurdumun toprağına taşına..
Müjdelilerrrr vaaar, yuurduuuuumuuunnn…

Bir gün marşı ezbere okumak için sınava çekilen bir er ’’yaşasın soylu gencim, hür benliğim’’ diyecekken yanlışlıkla: ‘’ yaşasın solcu gencim hür benliğim.. demez mi?
Birden ortalık karıştı.
Sus! Nerden çıktı bu ‘’solcu gencim’’
Ne yapsın zavallı er? Doğulu bir yurttaşımızdı. Okuma yazmada bilmezdi. Belki ‘’Soylu’’ sözcüğü ne anlama gelir,onu da bilmezdi. Fakat radyolarda ‘’solcu’’ sözünü çok duyduğu için yanlışlıkla ‘’ yaşasın solcu gencim’’ deyivermişti.

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 98)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 98)
O.Ö 
04 May 02:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Olağanüstü dönemlerin yargısal kararlarını, salt hukukun biçimsel kurallarıyla ölçüp tartamazsınız. Çünkü terazinin bir kefesine siyasal nedenler yerleşmiştir. Ağırlıklar, ölçüler değişmiştir.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
O.Ö 
04 May 22:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

12 Mart Muhtırası, bir "askeri darbe" başlatmıştır. Bu tarihten sonra rejimin niteliği değişmiştir artık. Hukuk devleti de ortadan kaldırılmıştır. Bunun için yapılıp edilenler hep kuvvete dayanır. Kuvvetin başladığı yerde ise hukuk yoktur.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
3 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Ölümünün 24.Yılında Karanlığı Aydınlatan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu...!
Ölümünün 24.Yılında Karanlığı Aydınlatan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu...! ''Bir kişiye yɑpılɑn hɑksızlık, bütün toplumɑ kɑrşı işlenen bir suçtur.'' Araştırmacı Gazeteci Yazar; "Sakıncalı Piyade" ve Aydın Bir İnsan Uğur Mumcu'yu saygı, sevgi ve hasretle anıyoruz...
Türkiye'nin kısa yasaklı kitap tarihi
Türkiye'nin kısa yasaklı kitap tarihi Gaziantep'te PKK'ya bağlı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) yönelik operasyonda gözaltına alınan kişilerin evlerinde bazı kitaplar bulundu.