Sakıncalı PiyadeUğur Mumcu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.455
Gösterim
Adı:
Sakıncalı Piyade
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758084203
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Um:ag Yayınları
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. 'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin-
(Arka Kapak)
Uğur Mumcu'dan okuduğum ilk kitap.. Adana'ya eşimin memleketine gelince kayınpederden aldım. İyi ki de vermiş. Önsözde Aziz Nesin'in dediği gibi, "güler misin ağlar mısın" lık 12 Mart ve askerlik anılarını çok hoş anlatmış Mumcu..
Uğur Mumcu bu eserini açık ve güzel anlatımıyla bizlere aktarmayı başardı. Çok eski bir kitap olduğundan zor buldum. 12 Mart Balyoz harekatindaki olayları ironik dille anlatmıştır. Ayrıca arkadaşlarının ve çevresindeki insanların haksız yere uğradığı suçlamalardan ne kadar zorlandığını da hissettirdi. Günümüzde yaşanan darbe girişimine de benziyor bu eser. Aziz Nesin'in bu kitap hakkında yaptığı yoruma katılarak " acı acı gülerek okudum " Keyifli okumalar
Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü , piri , üstadı. Öğrenecek ne kadar şey vardıysa da bilgiye karşı güruhlar elini çekmedi Mumcu'dan.
Üniversiteyi geciktirince haliyle askerlikte geçikmişti. La bu saatten sonra nasıl çekilir askerlik derken, "29 yaşında adamsın olgunlaştın. Katlanırsın. Ama mantık arama, o nizamiyede biter." Demişlerdi. Öyleymiş !

Belli bir hiyerarşi sisteminde, emir - komuta zorunluluğu olan yerde sorgulayıcı bir tavır en son ihtiyaç duyacağınız şeydir. Sabırla her saçmalığa, bir gün biteceğini düşünerek gülüp geçerseniz, bittikten bir süre sonra acıyla tebessüm ettirecek anılarınız olur. Uğur Mumcu gibi siyasi yönü ağırbasan bir gazeteciden nasıl asker olur(!) un kitabı :"Sakıncalı Piyade". Aziz Nesine övgüler düzdürecek ölçüde mizahi. Ve aynı ölçüde dramatik.
Ülkenin buhranlı günlerinde herşeye öcü gözüyle bakıldığı, Devletin sert, gri yüzünü herkese takındığı acı dolu zamanlar. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, kitabın sonunda Mumcu'nun da değindiği gibi ülkeyi paylaştığınız insanları tanımak adına, katlanılması gereken bir vazife. Bana göre engeli bulunmayan her gencin geçmesi gereken bir aşama.

Sağcılık ve Solculuk ayrımlarına takılmadan herkesin okuması gerektiği, askerlik yapanların kendinden çok şey bulacağı eserdir. Okunmalıdır.
Kitaptan;

...
-Rapor verilmiş.
"askerliğin gerektirdiği görevlere kayıtsız kalmaktadır. mimikleri mutsuzluk ifade etmektedir. selam verirken 'merhaba' demektedir."
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı ve herkese tavsiye ediyorum. Uğur Mumcu 12 Mart dönemini mizahi bir dille anlatmış. "Anayasayı Tangır-Tungur Edenler" bölümü en sevdiğim kısım oldu. Olayları anlatırken rütbe ve unvanlara bolca yer veriliyor. Şahsi düşüncem bu durum ilk başta bir önyargı olusturmuyor değil hani... mutlu günler :-)
Sakıncalı piyade kitabı Uğur Mumcu'nun 1971 muhtırası sonrasında yaşadığı trajikomik hikayeleri anlatıyor. Özellikle askerliğini er olarak yapan hukukçular bu kitapta kendinden bir şeyler bulacaklardır. Tavsiye ederim.
"Ağlanacak halimize gülüyoruz.."- Kitabın önsözünde Aziz Nesin tarafından kitabı en iyi şekilde anlatan cümle...12 Eylül sonrası cezaevine girmesi-çıkması , olaylar ve süreçleri kaleme aldığı eseri. Uğur Mumcu gibi değerli bir kalemden çıkan bu kitap mutlaka okunmalı...
Uğur Mumcu gerçekleri anlatmakta gerçekten çok kuvvetli bir kalemdi. Bu kitabı okurken sürekli yok artık bu da olmamıştır hissi ile okuyorsunuz ve aslında yine tarih tekerrürden ibaret sonucuna varıyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.
Uğur Mumcu 12 Mart askeri darbe, öncesi ve sonrasında başından geçen ve çevresindenki insanların başından geçen olayları kısa kısa hikayeler şeklinde anlatIYOR.Sakıncalı Piyade, araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun 12 Mart 1971 muhtırası döneminde yaşanan bazı olayları anlatıp eleştirdiği kitabıdır. İlk baskısı 1977'de yapılmış, daha sonra Um:Ag tarafından 1997'de bugün satılan baskısı yayımlanmıştır.
Oldukça güzel bir siyasi ve mizahi araştırma kitabı. Yazar bu sefer Aziz Nesin üslubu kullanmış ki zaten kitabın önsözünü Aziz Nesin yazıyor. Yazar 12 Mart döneminde yaşadıklarını, cezaevi anılarını, sıkıyönetim sürecini, askerler ile olan ilişkisini, kendi yaptığı askerliği ve burada başına gelen trajik olayları mizahi bir dille anlatıyor. Yedek subaylıktan erliğe geçişi ve sakıncalı bir piyade eri oluşunu kimi zaman komik kimi zaman da trajikomik anılar ile besliyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Uğur Mumcu un darbe zamanın da yaşadığı trajik komik hikayeler. Çok güleceksiniz acı acı yaşananlara, yok artık dedirtecek ve bir çay molasında bitereceksiniz.
Bir insanın ortada hiçbir sebep yokken, sırf düşüncelerinden ötürü cezalandırılması kadar insanlık dışı olduğunun çarpıcı öyküsü. Uğur Mumcu'nun hayatı boyunca yaşayacaklarının bir provası gibi...
Mahkemeye çıkınca, yargıç sormuş:
— Anayasa'yı tağyir, tebdil ve ilga ettin mi?
— Efendim?
    — Oğlum, yani savcı diyor ki, Anayasa'yı tağyir, tebdil, ilga etmişsin, ne diyorsun?
—   O dediğinizden hiç yapmadım komutanım...
Yargıç dayanamayıp suçun  niteliğini açıklamış:
    —       Oğlum, Anayasa'yı ihlâl ettin mi?.. Yanıt şöyle gelmiş:
    
    — Efendim; biz köylüyüz.    Ne anlarız Anayasa'dan. İhlâl edilmişse şehirliler etmiştir...
Uğur Mumcu
Bölüm:" Anayasayı tangır tungur edenler"
Tutuklanmak için çalmadığım kapı kalmadı, sonunda kaçma şüphesi vardır gerekçesiyle tutuklandım.
Savcı Mustafa Akın ile aylarca karşı karşıya durduk. "Duruşma" sözcüğü buradan geliyor herhalde. O durdu. Ben durdum. Öteki sanıklar durdu. Böylece duruşmuş olduk.
Memleketimizde ve özellikle sıkıyönetimimizde o günlerde düşünce özgürlüğü vardı. Her savcı, istediği kadar kişinin ölüm cezasına çarptırılmasını isteyebilirdi. Bu bakımdan düşünce özgürlüğü, tam anlamıyla yürürlükteydi.
Ağrı askeri hastanesi doktorları, benim mide ülserim dolaysıyla, ikiye ayrılmışlar. Sonunda, Ankara Gülhane Tıp Akademisi Hastanesi’ne yollanmam için karar çıktı.
Ankara’ya geldiğimde doktorlar, beni önce, astsubay hastalarının yattığı koğuşa aldılar. Sonra da bir general odasına. Patnos’ta er, Ankara’da general..Gel keyfim gel!

General odasına yattığım gecenin sabahı, odayı temizlemek için bir hademe kapıyı açtı. Baktı ki içeride pijamalar içerisinde, saçları kesik, gözlüklü bir adam oturuyor. Alışkanlıktan olacak :
- Paşam girebilir miyim?...deyince beni gülmek aldı.
Paşaya bak paşaya!

Hademe, sonra garip garip bakmaya başladı. Paşa desen , paşa değil; er desen, paşa odasında pijama ile ne arıyor. Sordu:
- Paşam rahatsızlığınız ne?

Ne deyim; kesik saçlarımı düşünüp hademeyi yanıtladım;
Saçkıran,saçkıran…Saçlarımı onun için kestiler….
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu!
Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için,
eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem.
Ama senin yazdıklarını gülerek okudum.
'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya,
işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin
Uğur Mumcu
Tekin Yayınevi 1977 - Um:Ag 1997 Önsöz & Arka Kapak
"Bu kadar da olmaz..." diyeceksiniz amma, olur, olur. Hiç merak etmeyin burası Türkiye. Olur bunlar!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakıncalı Piyade
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758084203
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Um:ag Yayınları
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. 'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 327 okur

  • Yasin Aydın
  • Aydın Sarıoğlu
  • okan tünalp
  • Ahmet Turan AKGÜNEŞ
  • htchldnr
  • HOMO FABER...
  • Engin KARAGÖZ
  • Ersin ERDOĞAN
  • araftabirmevsim
  • Onur CAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%0.5
18-24 Yaş
%5.8
25-34 Yaş
%18.4
35-44 Yaş
%43.2
45-54 Yaş
%21.8
55-64 Yaş
%4.9
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46.5
Erkek
%53.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.6 (31)
9
%27.6 (24)
8
%21.8 (19)
7
%10.3 (9)
6
%2.3 (2)
5
%0
4
%1.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.1 (1)