Sakıncalı Piyade

8,7/10  (31 Oy) · 
178 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.289 gösterim
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. 'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin-
(Arka Kapak)
Banksy 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Uğur Mumcu bu eserini açık ve güzel anlatımıyla bizlere aktarmayı başardı. Çok eski bir kitap olduğundan zor buldum. 12 Mart Balyoz harekatindaki olayları ironik dille anlatmıştır. Ayrıca arkadaşlarının ve çevresindeki insanların haksız yere uğradığı suçlamalardan ne kadar zorlandığını da hissettirdi. Günümüzde yaşanan darbe girişimine de benziyor bu eser. Aziz Nesin'in bu kitap hakkında yaptığı yoruma katılarak " acı acı gülerek okudum " Keyifli okumalar

JeruCaspian 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü , piri , üstadı. Öğrenecek ne kadar şey vardıysa da bilgiye karşı güruhlar elini çekmedi Mumcu'dan.

Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir siyasi ve mizahi araştırma kitabı. Yazar bu sefer Aziz Nesin üslubu kullanmış ki zaten kitabın önsözünü Aziz Nesin yazıyor. Yazar 12 Mart döneminde yaşadıklarını, cezaevi anılarını, sıkıyönetim sürecini, askerler ile olan ilişkisini, kendi yaptığı askerliği ve burada başına gelen trajik olayları mizahi bir dille anlatıyor. Yedek subaylıktan erliğe geçişi ve sakıncalı bir piyade eri oluşunu kimi zaman komik kimi zaman da trajikomik anılar ile besliyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Demir Fesar 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sakıncalı piyade kitabı Uğur Mumcu'nun 1971 muhtırası sonrasında yaşadığı trajikomik hikayeleri anlatıyor. Özellikle askerliğini er olarak yapan hukukçular bu kitapta kendinden bir şeyler bulacaklardır. Tavsiye ederim.

ali sahin 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

sakıncalı piyade ülkemize kırıntıda olsa özgürlük getiren 27 mayıs devrimin açtığı yolda şekillenen kitleselleşen aydınlanma döneminde devlet ve tüm yapılarının sol düşünceyi aydınlanmayı ezmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarının bir belgesidir.. köylüsünden öğretmenine işçisinden öğrencisine kadar 65 lerde yükselen Antifaşist antiemperyalist uyanışın nasıl bastırılmak istendiğini faşizmin zindanlarını çok güzel özetliyor kitap aynı zamanda şunu da veriyor ne olursa olsun şartlar koşullar ne olursa olsun aydın namusu ve bilinciyle doğruları savaştırmaya devam ...

Kitaptan 13 Alıntı

M.Ali BARAN 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ağrı askeri hastanesi doktorları, benim mide ülserim dolaysıyla, ikiye ayrılmışlar. Sonunda, Ankara Gülhane Tıp Akademisi Hastanesi’ne yollanmam için karar çıktı.
Ankara’ya geldiğimde doktorlar, beni önce, astsubay hastalarının yattığı koğuşa aldılar. Sonra da bir general odasına. Patnos’ta er, Ankara’da general..Gel keyfim gel!

General odasına yattığım gecenin sabahı, odayı temizlemek için bir hademe kapıyı açtı. Baktı ki içeride pijamalar içerisinde, saçları kesik, gözlüklü bir adam oturuyor. Alışkanlıktan olacak :
- Paşam girebilir miyim?...deyince beni gülmek aldı.
Paşaya bak paşaya!

Hademe, sonra garip garip bakmaya başladı. Paşa desen , paşa değil; er desen, paşa odasında pijama ile ne arıyor. Sordu:
- Paşam rahatsızlığınız ne?

Ne deyim; kesik saçlarımı düşünüp hademeyi yanıtladım;
Saçkıran,saçkıran…Saçlarımı onun için kestiler….

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 89)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 89)
M.Ali BARAN 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

‘’Ellinci yıl marşı’ nın ezberlenmesi vardı. Gündüz marşın güftesini, gecede bestesini ezberlerdik. Çavuşlar, marşı ezberleyince ayrılırlardı. Bir süre sonra onbaşılarda ezberlerlerdi. Ben rütbesiz er olduğumdan, marşı bir türlü ezberleyemeyen erlerle beraber tutulurdum. Üsteğmen Veli Durmaz müzik eğitimim ile de yakından ilgilenmekteydi.

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına / Erdi Cumhuriyetim elli şeref yaşına..
Bu dizeler gece düşlerime girerdi.
Müjdeler var yurdumun toprağına taşına..
Müjdelilerrrr vaaar, yuurduuuuumuuunnn…

Bir gün marşı ezbere okumak için sınava çekilen bir er ’’yaşasın soylu gencim, hür benliğim’’ diyecekken yanlışlıkla: ‘’ yaşasın solcu gencim hür benliğim.. demez mi?
Birden ortalık karıştı.
Sus! Nerden çıktı bu ‘’solcu gencim’’
Ne yapsın zavallı er? Doğulu bir yurttaşımızdı. Okuma yazmada bilmezdi. Belki ‘’Soylu’’ sözcüğü ne anlama gelir,onu da bilmezdi. Fakat radyolarda ‘’solcu’’ sözünü çok duyduğu için yanlışlıkla ‘’ yaşasın solcu gencim’’ deyivermişti.

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 98)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 98)
M.Ali BARAN 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Emekli Teğmen Nazım Ata’nın karşılaştığı işlemler de oldukça ilginçtir. Nazım Ata Ankara’da 28’inci Tümen’ de görevliyken, bazı ‘’sayın muhbir vatandaşlar’’ tarafından ihbar edilir. Devir 12 Mart devridir. Genç Teğmen hemen tutuklanır.

Suçların arasında ikisi çok ilginçtir. Birisi;’’sosyalist düzende müteahhitliğin bulunmadığını’’ söylemesi İkinci suç da, Klasik müzik dinlemesidir.

‘’Hiç insan klasik müzik dinlediği için komünist sayılır mı’’ diye düşünmeyin. Teğmen Nazmi Ata, Gürbüz Özdemir adlı bir yüzbaşıyla, Hüseyin Akdağ adlı, bir asteğmen, tarafından ihbar edilmişti. Yüzbaşı Gürbüz Özdemir’in ihbarı şöyleydi:
-Teğmen Nazmi Ata , Şopen falan dinlemiş…

Şopen de acaba Marksist- Leninist miydi? ‘’Şope’in kimlik tespiti’’ yapılırdı, fakat şu ‘’falan’’ kimdi? Belki bu teğmen ‘’falan’’ adlı kompozitörü dinleyerek komünizm propagandası yapmış - tı?

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 71)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 71)
Onur Özkan 
24 Oca 14:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sakıncalı Piyade: Uğur Mumcu
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu!
Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum.
'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Tekin Yayınevi 1977 - Um:Ag 1997 Önsöz & Arka Kapak)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Tekin Yayınevi 1977 - Um:Ag 1997 Önsöz & Arka Kapak)
Ce-mâ 
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tutuklanmak için çalmadığım kapı kalmadı, sonunda kaçma şüphesiyle tutuklandım.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
Yiğit Tüccar 
 21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne olursa olsun, ben Patnos dağlarında halk çocuklarıyla er olarak askerlik yapmayı, emekli olduktan sonra, siyasal iktidarın uzattığı yönetim kurullarında, on binlece lira para alan orgeneral olmaya değişmem!

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
İlker Uludağ 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Devrimciler
''Devrimciler zaman zaman yenik düşebilirler. Fakat tarih göstermiştir ki, devrimciler faşistlere işte böyle geçirmişlerdir.''

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 80 - Tekin Yayınevi)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 80 - Tekin Yayınevi)
Yiğit Tüccar 
 21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnanın bu davayı açmazdım. Ne olacak alt tarafı askerlik. O da bitmiş. Fakat ben de hukukçuyum. Biraz da meslek tutkusu beni dürtüyor. Önce haksızlığı saptamak, sonra, bu haksızlığı onartmak isteği ağır basıyor.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
M.Ali BARAN 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu ölüm cezası neye dayanılarak veriliyordu? Ceza yasasının yüz kırk altıncı maddesine…Nedir bu yüz kırk altıncı madde? Anayasa’yı silah zoruyla değiştirmek…Yani yasadaki tanımla, Anayasa’yı ‘’taygir,Tedbil ve ilga etmek’’…
Cezaevinde özellikle köylü sanıkların, yasanın bu sözlerine hiç dilleri dönmezdi. Bu maddeden tutuklanıp cezaevine atılanlar, içeride önüne gelene sorarlardı:
- Anayasa’yı tangur tungur etmişiz: bastılar sopayı,nedir bunun cezası?
- Bizler de anlatırdık, Anayasanın nasıl tangır, tungur edildiğini.
Bir gün güney illerimizin birinden Şeho Bildik adlı bir köylü yurttaşımızı getirip tutuklamışlardı. Şeho Bildik’in suçu devrimci öğrencilere yataklık etmekti.Mahkemeye çıkınca yargıç sormuş:
- Anayasa’yı ‘’taygir,tedbil ve ilga ettin mi?
- Efendim?
- Oğlum yani savcı diyor ki, Anayasa'yı ‘’taygir,tedbil ve ilga etmişsin, ne diyorsun?
- O dediğinizden hiç yapmadım komutanım…
- Yargıç dayanamayıp suçun niteliğini açıklamış.
-Oğlum Anayasa’yı ihlal ettin mi?
- Yanıt şöyle gelmiş:
- Efendim biz köylüyüz, Ne anlarız. Anayasa’dan İhlal edilmişse şehirliler etmiştir.

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 25)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 25)
M.Ali BARAN 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uğur Alacakaptan ile birlikte yargılanırken, en büyük suçlarımızdan biri, ‘’Anayasa’ya saygı yürüyüşü’’ düzenlemekti. Bizler Anayasa saygı yürüyüşü düzenlemekle, Anayasayı çiğnemiştik! Yürüyüş, Ankara Hukuk Fakültesi önünden başlamış, Anıtkabir’de son bulmuştu. Bizim suçumuz, Anayasa’nın Cebeci ile Tandoğan alanı arasındaki alanı çiğnemekti.

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 55)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 55)
2 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Ölümünün 24.Yılında Karanlığı Aydınlatan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu...!
Ölümünün 24.Yılında Karanlığı Aydınlatan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu...! ''Bir kişiye yɑpılɑn hɑksızlık, bütün toplumɑ kɑrşı işlenen bir suçtur.'' Araştırmacı Gazeteci Yazar; "Sakıncalı Piyade" ve Aydın Bir İnsan Uğur Mumcu'yu saygı, sevgi ve hasretle anıyoruz...
Türkiye'nin kısa yasaklı kitap tarihi
Türkiye'nin kısa yasaklı kitap tarihi Gaziantep'te PKK'ya bağlı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) yönelik operasyonda gözaltına alınan kişilerin evlerinde bazı kitaplar bulundu.