Sakinleş Bir Tanem

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
531 gösterim
“Sakinleş Bir Tanem”, Michael Greenberg’in on beş yaşındayken aklını yitiren kızının olağandışı öyküsünü anlatıyor. Öykü Sally’nin Greenwich Village’ın sokaklarındaki çöküşüyle başlıyor ve şehrin en bunaltıcı sıcaklarının yaşandığı aylar boyunca Manhattan’daki bir psikiyatri koğuşu ile diğer başka yerlerin dünyasında devam ediyor. “Sanki sürekli gidiyor ve gidiyorum,” diyordu Sally babasının hayal bile edemeyeceği bir yere doğru hızla sürüklenirken. “Sakinleş Bir Tanem” işte bu yolculuğun ve Sally ile en yakınları olan ağabeyi, büyükannesi, annesi ve üvey annesi, bir de elbette yazar üzerindeki etkilerinin günlüğünü tutuyor.

Greenberg’ün unutulmaz karakter geçidinde geleneksellikten uzak bir psikiyatr, dindar bir Yahudi hasta, mani hastası bir Klasik Dönem profesörü, bir film yapımcısı ve edebiyata dair hayalleri olan bir ev sahibi var. Gerçekçi, incelikli, içten ve insancıl “Sakinleş Bir Tanem” okuyucuyu olağan ile aşkın arasında büyüleyici bir tedirginlikte bırakıyor.

Kitaptan 5 Alıntı

Asiye Yıldız 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer geri dönmesini beklemezsek o zaman geri dönüş olduğu düşüncesini kaybedecekti.

Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 116)Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 116)
Asiye Yıldız 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Onu tanıdığımı sanıyordum." dedi. Bilerek aldatılmış birinin sesiyle konuşuyordu. Kız kardeşinin mantıklı bir niyet izi olmadan davranıyor olması ona akıl almaz geliyordu. İlk fark ettiğimde ben de böyle hissetmiştim. Tek bir darbe ile kimliği değişmişti; bu durum ailemizin kimliğini de değiştirmişti. Benimde sorup durduğum soruyu onun da sorduğunu fark ettim: Sally nereye gitmişti?

Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 97)Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 97)
Asiye Yıldız 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kibarca söz vermiştim. Sally aklını yitirmeden önce olduğum kişiyi taklit ediyor gibi hissediyordum. Eğer Sally bir trafik kazası geçirmiş ya da fiziksel bir hastalığa yakalanmış olsaydı bunu Eric'e anlatmaktan çekinmezdim. Benim halimden anlayacağından emin olurdum. Ama psikoz empatiyi yeniyor; psikozla çok yakından tanışmamış çok az kişi davranışsal bir hastalık fikrini anlayabiliyor.

Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 80)Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 80)
Asiye Yıldız 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sally burada benim gözetimim altında olacak. Şimdiden Birkaç ilginç konuşma geçti aramızda, değil mi Sally?"
Yanıt olarak çekingen bir baş sallama.
"Sizi temin ederim ki başına gelenler yüzünden en az sizin kadar şoka uğramış durumda."

Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 90)Sakinleş Bir Tanem, Michael Greenberg (Sayfa 90)