Şakir Paşa Köşkü Ahmet Şakir ve Şakirler

8,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
432 gösterim
Bu kitapta anlatılanlar, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine ve Cumhuriyet'in kuruluş yıllarına tanık olmuş, ülkemize, Cevat Paşa, Şakir Paşa gibi devlet adamları ile, Fahrünissa Zeyd, Aliye Berger, Füreya Koral, Cevat Şakir gibi sanatçılar armağan etmiş bir ailenin, Şakir Paşa Ailesi'nin hikayesidir.

Nermidil Erner Binark, Şakirler'in kızlarından Ayşe Erner ile, Osmanlı ordusu subaylarından Ahmet Faik Bey'in kızı olarak Şakir Paşa Köşkü'nde yaşadığı o muhteşem çocukluk günlerini anlatırken, bir dönemin de panaromasını çiziyor. Osmanlı kimliğini kaybetmeden Batı'ya açılmayı temel prensip edinmiş bir aristokrat ailenin kültürüyle, Anadolu kökenli genç bir subay olan babasının kültürü arasında, gelgitlerle dolu bir çocukluk geçiren yazar, şimdi ailenin büyüklerinden biri olarak geriye bakarken, bir dönemi acı ve tatlı anılarıyla gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2000
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9789751407399
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Füsun Ü. 
13 Nis 17:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Füreyya ile başlayan Şakir Paşa Ailesi merakım sırasında bu kitapla tanıştım.Biyografi ve Osmanlı'dan cumhuriyet'e geçiş ve eski İstanbul dönemini seviyorsanız tavsiye ederim.