·
Okunma
·
Beğeni
·
3.952
Gösterim
Adı:
Sakkara'nın Kumları
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915148
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sands Of Sakkara
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sakkara'nın Kumları
Sakkara
Bir tutam gerçekle harmanlanmış bir hayal ürünü. Bu gerçeklerin ardında Mısır’ın gizemli atmosferi ve yaşanan büyük bir aşk var. Hem de neler pahasına yaşanan bir aşk.
572 syf.
·6 günde·8/10 puan
Nazilerin bir toplanti icin Ortadoğu da buluşacak olan Churchill ve Roosevelt' i öldurmeyi planlamalari uzerine kurulmuş temposu hiç düşmeyen bir kitap. Bu tür sevenlere tavsitemdir .
572 syf.
Glenn Meade ile "Kar Kurdu" adlı eseriyle tanışmıştım,
Sonra Son Tanık, Romanov Komplosu adlı eserleri derken yazara ilgim günden güne arttı.

Bu kitabı da diğerleri kadar olmasa da eh işte idare eder. Şimdiye kadar okuduğum kitapları arasında sıralama yapacak olursam:
1. Kar Kurdu
2.Son Tanık
3.Romanov Komplosu
4.Sakkara'nın Kumları..

Gerçek tarihi olaylardan kurgulanan, epey hayal ürünü içeren ve çok sürükleyici kitaplar yazmakta yazarımız çok iyi.
Yakın tarihe,
Özellikle ben gibi İkinci Dünya savaşına merak duyanların bu kitabı seveceğine eminim.
İyi okumalar, güzel paylaşımlar
 • Romanov Komplosu
  8.8/10 (189 Oy)166 beğeni402 okunma392 alıntı3.372 gösterim
 • Kar Kurdu
  9.1/10 (292 Oy)257 beğeni602 okunma499 alıntı8bin gösterim
 • Şeytanın Müridi
  8.5/10 (137 Oy)127 beğeni412 okunma55 alıntı2.504 gösterim
 • Buz Kapanı
  8.3/10 (233 Oy)189 beğeni648 okunma53 alıntı3.995 gösterim
 • Brandenburg
  8.6/10 (157 Oy)124 beğeni380 okunma52 alıntı3.207 gösterim
 • 8. Gün
  8.4/10 (106 Oy)94 beğeni261 okunma44 alıntı2.249 gösterim
 • Nemesis
  8.3/10 (166 Oy)144 beğeni419 okunma291 alıntı2.902 gösterim
 • Kardan Adam
  8.5/10 (226 Oy)208 beğeni525 okunma167 alıntı5,6bin gösterim
 • Kötü Ruh
  8.3/10 (146 Oy)116 beğeni515 okunma75 alıntı2.402 gösterim
 • Şeytan Yıldızı
  8.1/10 (174 Oy)121 beğeni444 okunma286 alıntı4.147 gösterim
624 syf.
·3 günde·6/10 puan
Ajanlık, komplolar, suikastler, intikam hikayeleri, koşuşturmaca severler için önerebileceğim bir kitap. Kitap hepimizin tarihten aşina olduğu insanlar olan Churchill ve Roosevelt'e suikast girişiminde bulunmak isteyen bir suikast ekibinden ve onalrın yaşantısından bahsediyor. Sakkara’nın Kumları İkinci Dünya Savaşı dönemine ışık tutuyor. Yazarın notunda da belirttiği gibi birçoğu o dönemdeki kişilerden ve kuvvetli kaynaklardan edinilen bilgiler ile yazılmış romanda zaten bazı şeylerin tarihi yansıtması açısından eğitici ve öğretici yanı da var kitabın.

Kitapta olumsuz anlamda eleştirebileceğim bazı noktalar vardı. En başta kitapta birçok karakterin hikayesinin intikam üzerine kurulu olması hem çok klişe olmuş hem de kurguyu biraz yormuş diye düşünüyorum. Öte yandan kitaptaki komplo teorisinde bazı planlar öyle pratik gerçekleştirilip, karakterlerin başına gelen sorunlar öyle kolay çözüme kavuşturulmuştu ki gerçeklikten uzaklaştığı yerler oldu. Eleştirebileceğim diğer gözüme batan nokta karakterlerin iç dünyasının çok üstünkörü anlatılıp, gerçek duygularını bir türlü hissedemeyişimdi. Birde savaş dönemi anlatıldığı için birazda savaş döneminde insanların ne hale düştüklerinden ve savaşın meydana getirdiği yıkımlardan da bahsedilmesi hoşuma giderdi.

Üslubu gayet anlaşılır ve üçüncü ağızdan anlatılmıştı. Duygu tahlillerine pek yer verilmeyip ağırlık mekan tasvirlerine ayrılmıştı. Uzun olsa da macera dolu yerleri olduğundan çabucak okunulup bitirilebilecek bir kitap. Sonunda ortaya çıkan bazı gizemler sizi şaşırtıyor ve en son sayfada gerçekten duygulandırıcı bir yer vardı. Kitabı sevdim. Tarihi, savaşları, macerayı, ajanlığı, suikastleri sevenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. Detaylı yorumlar için;
=> http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...kkaraninkumlari.html
572 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
7 Temmuz 2009'da okumuş ve aşağıdaki incelemeyi yazmışım.
On bir yıl sonra neden bilmem tekrar okudum.
“Sakkara’nın Kumları bir tutam gerçekle harmanlanmış hayal ürünüdür, bilinerek yapılmış tarihi yanlışlar ve diğer yanlışlar bana aittir... Nazilerin Başkan Roosevelt ve Başbakan Churcil’i 1943 yılının sonlarına doğru Ortadoğu’da düzenlenen bir dizi konferans sırasında öldürmeyi planladıkları tarihi bir gerçektir”
Glenn Meade
&&&
Sakkara’nın Kumları; İrlandalı yazar Glenn Meade’in, Kar Kurdu ve 8.Gün’den sonra okuduğum üçüncü kitabı...
Muhteşemdi!
Nefes kesiciydi!
Abarttığımı düşüneceksiniz belki ama inanılmazdı!
Ne yalan söyleyeyim, bu öğleden sonra kitabı bitirdiğimde, reçel kavanozunun dibini parmağıyla sıyıran, ağlamaklı gözlerle boş kavanoza bakan haşarı bir çocuk gibi hissettim kendimi...
Elimden oyuncağım alınmış kadar üzüldüm yahu!
Öyle boş boş bakarken;
Büyük usta Stephan King’in, David Wroblewski’nin kaleme aldığı Edgar Sawtalle isimli roman için söylediği sözler geldi aklıma;
“Ben hayat çok kısa olduğu için nerdeyse hiçbir kitabı tekrar okumam... Bu muhteşem romanı tekrar okuyacağım!”
&&&
İkinci Dünya Savaşı öncesinde Mısır’da piramitlerin gizeminde filizlenen anlaşılması zor mistik bir aşk hikâyesi!
Aynı kadına âşık olan beraber büyümüş iki arkadaş.
Savaşın patlak vermesinin ardından ayrılan yollar, savrulan hayatlar...
Alman ordusunda görev yapan Jack...
Amerikan ordusunun istihbarat subayı Harry...
Mısırdan İzmir’e giderken, bindiği geminin batması ile büyük bir sır perdesinin arkasında kalan Rachel...
Mısırda bir araya gelecek olan Başkan Roosevelt ve Başbakan Churcil’i öldürmek, savaşın seyrini değiştirmek için hazırlanmış neredeyse kusursuz bir suikast planı...
Bugün bile cevaplanmamış soru işaretleri...
&&&
Bir zamanlar, hep birlikteydiler.
Hepsi de gençti ve toplandıkları yerin adı Sakkara’ydı
572 syf.
RS- HW-JH 1939

Mısır'da bir arkeoloji kazısında arkadaş olan Rachel Stern - Jack Halder ve Harry Weaver İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte farklı saflardaki istihbarat oyunlarında birbirlerinden habersiz görev alırlar.

Türkiye'deki ünlü Nazi casusu Cicero'nun İngiliz büyükelçisinin kasasından çaldığı çok değerli belgeleri kaynak olarak seçen Nazi komutanı Himmler ve SD(Alman İstihbaratı) liderinin, Amerikan başkanı Roosevelt ve İngiliz başbakanı Churchill'in Mısır'da savaşın yönünü değiştirecek bir toplantı planladıklarını öğrenmeleriyle birlikte , onlara suikast düzenlemek için Sfenks Operasyonu adını verdikleri bir suikast planlarlar. Başarıldığı takdirde 1943 yılının Hitler Almanya'sının içine düştüğü çıkmazdan ve ülkesinin başına yağan bombardımanlardan kurtulma ümidi vardır.

Oyun içinde oyunun yer aldığı temposu yüksek, biraz tarih, biraz kurgu ile harmanlaşmış, mekan olarak merkezde iki tarafında casuslarının cirit attığı Mısır'ın bulunduğu , klasik Glenn Meade'in bugün-geçmiş- bugün zaman düzlemini seçtiği film karesi gibi akan bir kitap.

İyi okumalar...
572 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yazarın Kar Kurdu eseriyle paralellik gösteren ve en az onun kadar nefis bir macera. Antik Mısır, polisiye, aksiyon, aşk, dostluk ve mükemmel çeviri sayesinde kitabın akıcı dili. Daha ne olsun...
572 syf.
·9 günde·8/10 puan
Sakkara’nın kumları, iki iyi dostun(Babası Alman olan Jack Haider ve Amerikalı Harry Weaver) Sakkara’da arkeoloji ekibinin kazısına katılması ve arkeoloji ekibinin sorumlusu olan Profesör’ün kızına(Rachel Stern’e) aşık olmalarıyla birlikte hikayemiz başlar. İkinci Dünya Savaşı’nın patlat vermesiyle birlikte kazı bitiyor. Ve iki iyi dost düşman hatlarında yer alıyorlar.

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Dili sade ve akıcıydı.Savaşın insanlar üzerindeki etkilerini; ülkelerin yürüttükleri politikaların insanların dostluklarını, aşklarını nasıl etkilediklerini okuyoruz.

Benim için hem yürek yakıcı hem de çok sürükleyici bir macera romanıydı. 100.sayfadan sonra elimden bırakamadım. Heyecanla okuduğum bir roman oldu. Yazarın diğer kitaplarını okuyacağım.
572 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Glenn Meade’den II.Dünya savaşı konulu muhteşem bir kitap daha.Yine tarihsel olaylar ve tarihi gerçeklerin içine çok güzel bir biçimde serpiştirilmiş gerçek yaşamdan alıntılar.Harika bir kurgu,hiç bitmeyen tempo ve heyecan,hüzün,mutluluk,savaşın bütün iğrençliği o kadar gözler önüne serilmiş ki.Gerçekten uykusuz kalmaya değecek ve elinizden hiç düşüremeyeceğiniz kadar güzellikte bir kitap.Konusuna kısaca değinecek olursam; II.Dünya Savaşı’ndaki casusluk öykülerinden birisi anlatılıyor diyebilirim.Babaları çok iyi dost olan iki gencin Sakkara’da arkeolojik kazılara katılması ve her iki gencin de yine aynı kazıya katılan genç bir kıza aşık olması ve kazı sırasında II.Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle başlıyor.Savaş, çok iyi arkadaş olan bu üç gencin farklı cephelerde olmaya iterken acaba bu üç genç bir daha birbirlerini görecekler mi? Bu muhteşem kitap sizler tarafından okunmasını bekliyor.
624 syf.
·6/10 puan
İkinci Dünya Savaşı'nın en şiddetli günlerinde Nazi İstihbaratının planladığı savaşın kaderini değiştirecek bir suikast girişimini konu alıyor kitap.Gerçekle örtüştüğü noktalar var ve şüphesiz bunlardan en önemlisi bir kaç kurşunun tarihi temelinden değiştireceği gerçeği.
624 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitabı ne kadar zor bitirsemde çok güzel bir konusu vardı. kitaptaki Jack, Harry ve Rachel in arkadaşlıkları ve sonrasında gelişen olaylar onları düşman yapacak duruma gelmişti hemde ikiside aynı kızı severken
624 syf.
·Puan vermedi
Glenn Meade

Günümüz ile başlayıp geçmişe giden ve sonunda tekrar günümüz ile kapanan bir kitap. Gerilim, macera ve polisiye hepsi var. Dili akıcı. Ben Doğan Kitap baskısını okumuştum gayet güzeldi. Kitap casusluk öğeleri de içeriyor. Film izler gibi okuyorsunuz.
“Benimki de istendiği gibi gitmeyen hayatlardan bir örnek; yanlış yola sapıyorsun, ne yaptığının farkına vardığındaysa geri dönemeyecek kadar geç oluyor.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakkara'nın Kumları
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915148
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sands Of Sakkara
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sakkara'nın Kumları
Sakkara
Bir tutam gerçekle harmanlanmış bir hayal ürünü. Bu gerçeklerin ardında Mısır’ın gizemli atmosferi ve yaşanan büyük bir aşk var. Hem de neler pahasına yaşanan bir aşk.

Kitabı okuyanlar 467 okur

 • özcan
 • ahmet uğur
 • Melih
 • kaskatı
 • yılmaz keskin
 • Hesap Sahibi
 • Esra Nart
 • Hilal Örnek
 • Bihter Yurdagüven
 • Ahmet Çınar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.5
13-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%11.4
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%34.2
45-54 Yaş
%13.9
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.2
Erkek
%48.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.2 (38)
9
%20.7 (39)
8
%21.8 (41)
7
%5.3 (10)
6
%2.7 (5)
5
%1.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0