Sakkara'nın KumlarıGlenn Meade

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.502
Gösterim
Adı:
Sakkara'nın Kumları
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
624
ISBN:
9789759915148
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sands Of Sakkara
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Yayınevi:
Doğan Kitap
Bir tutam gerçekle harmanlanmış bir hayal ürünü. Bu gerçeklerin ardında Mısır’ın gizemli atmosferi ve yaşanan büyük bir aşk var. Hem de neler pahasına yaşanan bir aşk.
Ajanlık, komplolar, suikastler, intikam hikayeleri, koşuşturmaca severler için önerebileceğim bir kitap. Kitap hepimizin tarihten aşina olduğu insanlar olan Churchill ve Roosevelt'e suikast girişiminde bulunmak isteyen bir suikast ekibinden ve onalrın yaşantısından bahsediyor. Sakkara’nın Kumları İkinci Dünya Savaşı dönemine ışık tutuyor. Yazarın notunda da belirttiği gibi birçoğu o dönemdeki kişilerden ve kuvvetli kaynaklardan edinilen bilgiler ile yazılmış romanda zaten bazı şeylerin tarihi yansıtması açısından eğitici ve öğretici yanı da var kitabın.

Kitapta olumsuz anlamda eleştirebileceğim bazı noktalar vardı. En başta kitapta birçok karakterin hikayesinin intikam üzerine kurulu olması hem çok klişe olmuş hem de kurguyu biraz yormuş diye düşünüyorum. Öte yandan kitaptaki komplo teorisinde bazı planlar öyle pratik gerçekleştirilip, karakterlerin başına gelen sorunlar öyle kolay çözüme kavuşturulmuştu ki gerçeklikten uzaklaştığı yerler oldu. Eleştirebileceğim diğer gözüme batan nokta karakterlerin iç dünyasının çok üstünkörü anlatılıp, gerçek duygularını bir türlü hissedemeyişimdi. Birde savaş dönemi anlatıldığı için birazda savaş döneminde insanların ne hale düştüklerinden ve savaşın meydana getirdiği yıkımlardan da bahsedilmesi hoşuma giderdi.

Üslubu gayet anlaşılır ve üçüncü ağızdan anlatılmıştı. Duygu tahlillerine pek yer verilmeyip ağırlık mekan tasvirlerine ayrılmıştı. Uzun olsa da macera dolu yerleri olduğundan çabucak okunulup bitirilebilecek bir kitap. Sonunda ortaya çıkan bazı gizemler sizi şaşırtıyor ve en son sayfada gerçekten duygulandırıcı bir yer vardı. Kitabı sevdim. Tarihi, savaşları, macerayı, ajanlığı, suikastleri sevenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. Detaylı yorumlar için;
=> http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...kkaraninkumlari.html
Glenn Meade’den gerçeğin kurgu ile buluştuğu, nefes almadan okunası bir kitap daha. Böyle harika bir yazarla tanışmama vesile olan sevgili mithrandir21 | Uğur 'a tekrar teşekkür ederim .Onun sayesinde bu tarz bir kitapla, böyle bir yazarla ve ilk göz ağrım olan Kar Kurdu ile tanıştım.Kar kurdu demişken şunu da şuraya bırakayım #21600161
Kütüphanemde tüm kitaplarının olması gerektiği bir yazar olduğunu düşünerek Sakkara’nın Kumları'nı sahnelemeye başladım zihnimde.

Maceramız ikinci dünya savaşında, Mısır’da geçen kurgu ile başlıyor. Churchill ve Roosevelt' a yapılacak olan suikast girişiminin soluksuz ele alındığı romanda öne çıkan kahramanlarımızdan Jack Halder’ın ailesi, bir diğer baş kahramanımız olan Harry Weaver,’in ailesinin evinde bahçıvan olarak yaşamaktadırlar. Jack ve Halder Mısır’a kazı çalışmalarına giderler ve orada Yahudi asıllı Rachel Stern'le karşılaşırlar. Hikayemiz Jack ve Halder’in aynı kıza aşık olması ile yol alıyor. Kitapta en sevdiğim noktalardan biri bu aşk örüntüsünün tam kıvamında yaşatılması ve ikinci planda bırakılarak romanın klişeden uzak kalması, savaşın ortasında yazılan mükemmel kurgulanmış sahnelerin kalitesini ön plana çıkarıyor. Çok farklı koldan ilerleyen kitabın kopmadan birbirine bağlı kalarak devamı,sürükleyiciliğini daha da artırmış. Kitabı okurken her sayfa çevirişimde, yazılmış bir sonraki bölümün tahminlerini yaparak kendi kendime iddiaya girdiğimi farkettim. Soluksuz kovalamaca,etkileyici sahneler ,mükemmel anlatım.Ama şu bir gerçek,benim için Sakkara’nın Kumları bir Alex ( Kar Kurdu) değildi.

Benzer kitaplar

Bu kitabı ne kadar zor bitirsemde çok güzel bir konusu vardı. kitaptaki Jack, Harry ve Rachel in arkadaşlıkları ve sonrasında gelişen olaylar onları düşman yapacak duruma gelmişti hemde ikiside aynı kızı severken
İkinci Dünya Savaşı'nın en şiddetli günlerinde Nazi İstihbaratının planladığı savaşın kaderini değiştirecek bir suikast girişimini konu alıyor kitap.Gerçekle örtüştüğü noktalar var ve şüphesiz bunlardan en önemlisi bir kaç kurşunun tarihi temelinden değiştireceği gerçeği.
Yazarın Kar Kurdu ve Buz Kapanı kitaplarını okuduktan sonra bu kitabına büyük bir merakla başlamıştım.Ama o kitaplarda bulduğum heyecanı bu kitapta bulamadım.Yani kısacası bu kitap beni pek sarmadı.Yine de güzel bir kitap.
tırnaklarımı yedim tırnaklarımı okurken. uzun süredir okuduğum en sürükleyici kitaptı diyebilirim. sürprizlerle dolu bir serüven. polise kitap severlere şiddetle tavsiye ederim.
Bu romanın tek ama tek rakibi yine Meade'in bir başka romanı olan Kar Kurdu'dur. Kar Kurdu ile benzerlikler taşıyan 2016 martında konuyla ilgili bir başka devam kitabının geleceği mükemmel ötesi bir roman.
İlk defa Glenn Meade okudum. Başta bir casusluk hikayesi. Ama öyle vurdulu kırdılı değil. Casusluk olayının gerçek yönleri ile. Ancak çok basit ve sıradan anlatıldı olaylar. Derinlik yok kitapta. Hele ki karakter oluşumlarında yazar epey cimri davranmış. Ancak kitaba şu açıdan bakmak gerekiyor. Bunun bir tarihi roman. Pek fazla edebi beklenti olamaz. Değil mi? Yazar tarihi bir olayı düz, bir makalede ile anlatmak yerine roman dediğimiz edebi yola başvurmuş. Kitabın iyi yanı dilinin akıcılığı. 600 sayfa göz korkutmuyor. Ben yazarın üslubunu pek beğenmedim açıkçası.. Çoğu şey klişe geldi baba. Karakterlerin "Oww Aman Tanrım Jack. Olamaz." gibisinden konuşmaları ve her olaya böyle yaklaşmaları bana üçüncü sınıf geldi. Ancak Meade çoğu casusluk hikayesinden güzel yazmış. En azından saf aksiyon değil. Bir de savaş dönemini anlatıyorsunuz. Kitapta bu duyguyu hiç yakalayamadım. İnsan biraz o duyguyu verir. İnsan psikoloji hep üstün körü anlatılmış.
Geçmişte yaşanan ve toplumların bilincinde yer edinen olaylar, savaşlar gibi konuları irdeleyip, bunların herkesçe bilinen yanının dışında, bir başka hikayesinin de olabileceğini söyleyen bir yazar Glenn Meade.
Bu kitabında da
tarihi gerçeklerle, olasılıkları ustaca kurgulamış. Tek eleştirim, kitaplarının benzer kurguya sahip olup, özellikle sonuç bölümlerinin birbirine çok benzemesi. Yine de, okumaktan sıkılmadığımı söylemeden geçemeyeceğim.
Savaşın çirkin yüzünü bir kez daha derinden hissettim.
Bu kez 2. Dünya savaşı gerçekleriyle hayali kurgu istihbarat örgütleri, ajanlar ve casuslar çerçevesinde şekillenmiş.
Favorilerim dışında tutabileceğim güzel bir kitap.
okumaya başlayalı çok olmadı ama güzel şeyler olacağının haberini verdi. KPSS'den fırsat buldukça okuyorum ve umarım ayırdığım zamana değer.
Glenn Meade ile ik defa karşılaştığım kitap. Yazara olan hayranlığımın baş yapıtı. Tarihi bir öykü olsa idi nasıl sonuçlanır. Her sayfasında sizi soluksuzca bir sonraki sayfaya sürekliyor. Muhteşem.....
Kişisel sloganınız "Kimseye güvenme ve her şeyden şüphelen"di. Bu kadar uzun bir meslek
hayatından sonra, dinlenmesi gereken tek insan siz olmalıydınız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakkara'nın Kumları
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
624
ISBN:
9789759915148
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sands Of Sakkara
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Yayınevi:
Doğan Kitap
Bir tutam gerçekle harmanlanmış bir hayal ürünü. Bu gerçeklerin ardında Mısır’ın gizemli atmosferi ve yaşanan büyük bir aşk var. Hem de neler pahasına yaşanan bir aşk.

Kitabı okuyanlar 133 okur

  • Eyüp Ayhan
  • drburcum
  • Nilda Türe
  • NERGİS ALTAN
  • Betül Dokmeci
  • Feza
  • Haluk Ufuk Canbek
  • Yeşim Akgül
  • Liimmoon
  • Okuyandranne

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%11.4
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%34.2
45-54 Yaş
%13.9
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.2
Erkek
%48.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.6 (16)
9
%32.3 (21)
8
%29.2 (19)
7
%9.2 (6)
6
%4.6 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0