Sakkara'nın Kumları

8,7/10  (58 Oy) · 
120 okunma  · 
55 beğeni  · 
1.361 gösterim
Bir tutam gerçekle harmanlanmış bir hayal ürünü. Bu gerçeklerin ardında Mısır’ın gizemli atmosferi ve yaşanan büyük bir aşk var. Hem de neler pahasına yaşanan bir aşk.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9789759915148
 • Orijinal Adı:
  The Sands Of Sakkara
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Nesli 
 15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Glenn Meade’den gerçeğin kurgu ile buluştuğu, nefes almadan okunası bir kitap daha. Böyle harika bir yazarla tanışmama vesile olan sevgili mithrandir21 | Uğur 'a tekrar teşekkür ederim .Onun sayesinde bu tarz bir kitapla, böyle bir yazarla ve ilk göz ağrım olan Kar Kurdu ile tanıştım.Kar kurdu demişken şunu da şuraya bırakayım #21600161
Kütüphanemde tüm kitaplarının olması gerektiği bir yazar olduğunu düşünerek Sakkara’nın Kumları'nı sahnelemeye başladım zihnimde.

Maceramız ikinci dünya savaşında, Mısır’da geçen kurgu ile başlıyor. Churchill ve Roosevelt' a yapılacak olan suikast girişiminin soluksuz ele alındığı romanda öne çıkan kahramanlarımızdan Jack Halder’ın ailesi, bir diğer baş kahramanımız olan Harry Weaver,’in ailesinin evinde bahçıvan olarak yaşamaktadırlar. Jack ve Halder Mısır’a kazı çalışmalarına giderler ve orada Yahudi asıllı Rachel Stern'le karşılaşırlar. Hikayemiz Jack ve Halder’in aynı kıza aşık olması ile yol alıyor. Kitapta en sevdiğim noktalardan biri bu aşk örüntüsünün tam kıvamında yaşatılması ve ikinci planda bırakılarak romanın klişeden uzak kalması, savaşın ortasında yazılan mükemmel kurgulanmış sahnelerin kalitesini ön plana çıkarıyor. Çok farklı koldan ilerleyen kitabın kopmadan birbirine bağlı kalarak devamı,sürükleyiciliğini daha da artırmış. Kitabı okurken her sayfa çevirişimde, yazılmış bir sonraki bölümün tahminlerini yaparak kendi kendime iddiaya girdiğimi farkettim. Soluksuz kovalamaca,etkileyici sahneler ,mükemmel anlatım.Ama şu bir gerçek,benim için Sakkara’nın Kumları bir Alex ( Kar Kurdu) değildi.