Sakkara'nın Kumları

8,6/10  (34 Oy) · 
81 okunma  · 
34 beğeni  · 
960 gösterim
Bir tutam gerçekle harmanlanmış bir hayal ürünü. Bu gerçeklerin ardında Mısır’ın gizemli atmosferi ve yaşanan büyük bir aşk var. Hem de neler pahasına yaşanan bir aşk.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9789759915148
 • Orijinal Adı:
  The Sands Of Sakkara
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
sümeyye kip 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Ajanlık, komplolar, suikastler, intikam hikayeleri, koşuşturmaca severler için önerebileceğim bir kitap. Kitap hepimizin tarihten aşina olduğu insanlar olan Churchill ve Roosevelt'e suikast girişiminde bulunmak isteyen bir suikast ekibinden ve onalrın yaşantısından bahsediyor. Sakkara’nın Kumları İkinci Dünya Savaşı dönemine ışık tutuyor. Yazarın notunda da belirttiği gibi birçoğu o dönemdeki kişilerden ve kuvvetli kaynaklardan edinilen bilgiler ile yazılmış romanda zaten bazı şeylerin tarihi yansıtması açısından eğitici ve öğretici yanı da var kitabın.

Kitapta olumsuz anlamda eleştirebileceğim bazı noktalar vardı. En başta kitapta birçok karakterin hikayesinin intikam üzerine kurulu olması hem çok klişe olmuş hem de kurguyu biraz yormuş diye düşünüyorum. Öte yandan kitaptaki komplo teorisinde bazı planlar öyle pratik gerçekleştirilip, karakterlerin başına gelen sorunlar öyle kolay çözüme kavuşturulmuştu ki gerçeklikten uzaklaştığı yerler oldu. Eleştirebileceğim diğer gözüme batan nokta karakterlerin iç dünyasının çok üstünkörü anlatılıp, gerçek duygularını bir türlü hissedemeyişimdi. Birde savaş dönemi anlatıldığı için birazda savaş döneminde insanların ne hale düştüklerinden ve savaşın meydana getirdiği yıkımlardan da bahsedilmesi hoşuma giderdi.

Üslubu gayet anlaşılır ve üçüncü ağızdan anlatılmıştı. Duygu tahlillerine pek yer verilmeyip ağırlık mekan tasvirlerine ayrılmıştı. Uzun olsa da macera dolu yerleri olduğundan çabucak okunulup bitirilebilecek bir kitap. Sonunda ortaya çıkan bazı gizemler sizi şaşırtıyor ve en son sayfada gerçekten duygulandırıcı bir yer vardı. Kitabı sevdim. Tarihi, savaşları, macerayı, ajanlığı, suikastleri sevenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. Detaylı yorumlar için;
=> http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...kkaraninkumlari.html

Neslihan Aydoğan 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı ne kadar zor bitirsemde çok güzel bir konusu vardı. kitaptaki Jack, Harry ve Rachel in arkadaşlıkları ve sonrasında gelişen olaylar onları düşman yapacak duruma gelmişti hemde ikiside aynı kızı severken

Hakan Kemal Taşkıran 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İkinci Dünya Savaşı'nın en şiddetli günlerinde Nazi İstihbaratının planladığı savaşın kaderini değiştirecek bir suikast girişimini konu alıyor kitap.Gerçekle örtüştüğü noktalar var ve şüphesiz bunlardan en önemlisi bir kaç kurşunun tarihi temelinden değiştireceği gerçeği.

Aslıhan Aydoğan 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Yazarın Kar Kurdu ve Buz Kapanı kitaplarını okuduktan sonra bu kitabına büyük bir merakla başlamıştım.Ama o kitaplarda bulduğum heyecanı bu kitapta bulamadım.Yani kısacası bu kitap beni pek sarmadı.Yine de güzel bir kitap.

Ceylan 
07 Tem 15:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk defa Glenn Meade okudum. Başta bir casusluk hikayesi. Ama öyle vurdulu kırdılı değil. Casusluk olayının gerçek yönleri ile. Ancak çok basit ve sıradan anlatıldı olaylar. Derinlik yok kitapta. Hele ki karakter oluşumlarında yazar epey cimri davranmış. Ancak kitaba şu açıdan bakmak gerekiyor. Bunun bir tarihi roman. Pek fazla edebi beklenti olamaz. Değil mi? Yazar tarihi bir olayı düz, bir makalede ile anlatmak yerine roman dediğimiz edebi yola başvurmuş. Kitabın iyi yanı dilinin akıcılığı. 600 sayfa göz korkutmuyor. Ben yazarın üslubunu pek beğenmedim açıkçası.. Çoğu şey klişe geldi baba. Karakterlerin "Oww Aman Tanrım Jack. Olamaz." gibisinden konuşmaları ve her olaya böyle yaklaşmaları bana üçüncü sınıf geldi. Ancak Meade çoğu casusluk hikayesinden güzel yazmış. En azından saf aksiyon değil. Bir de savaş dönemini anlatıyorsunuz. Kitapta bu duyguyu hiç yakalayamadım. İnsan biraz o duyguyu verir. İnsan psikoloji hep üstün körü anlatılmış.

mithrandir21 | Uğur D. 
 26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu romanın tek ama tek rakibi yine Meade'in bir başka romanı olan Kar Kurdu'dur. Kar Kurdu ile benzerlikler taşıyan 2016 martında konuyla ilgili bir başka devam kitabının geleceği mükemmel ötesi bir roman.

Tolga Önver 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Geçmişte yaşanan ve toplumların bilincinde yer edinen olaylar, savaşlar gibi konuları irdeleyip, bunların herkesçe bilinen yanının dışında, bir başka hikayesinin de olabileceğini söyleyen bir yazar Glenn Meade.
Bu kitabında da
tarihi gerçeklerle, olasılıkları ustaca kurgulamış. Tek eleştirim, kitaplarının benzer kurguya sahip olup, özellikle sonuç bölümlerinin birbirine çok benzemesi. Yine de, okumaktan sıkılmadığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Rezzan 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Savaşın çirkin yüzünü bir kez daha derinden hissettim.
Bu kez 2. Dünya savaşı gerçekleriyle hayali kurgu istihbarat örgütleri, ajanlar ve casuslar çerçevesinde şekillenmiş.
Favorilerim dışında tutabileceğim güzel bir kitap.

İbrahim Koca 
07 Şub 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

okumaya başlayalı çok olmadı ama güzel şeyler olacağının haberini verdi. KPSS'den fırsat buldukça okuyorum ve umarım ayırdığım zamana değer.