Saklı Gerçeklik Paralel Evrenler Ve Kozmosun Derin Yasaları

8,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
820 gösterim
Bir zamanlar "evren" var olan her şey anlamına gelirdi. Her şey. içinde akla gelebilecek her şeyin bulunduğu bir bütünlük. Oysa son yıllarda fizik ve kozmoloji alanlarındaki keşifler pek çok bilim insanını evrenimizin aslında çok sayıda evrenden sadece bir tanesi olduğu düşüncesine yöneltti. Bu kitapta Brian Greene çeşitli "çoklu evren" anlayışlarını ele alıyor: İçlerinden sadece bir tanesi yaşadığımız evren olan içi içe geçmiş evrenler denizinden oluşan bir çoklu evren; bizden sadece mili metrelerce uzaklıkta olduğu halde göremediğimiz bir çoklu evren; kuantum fiziğinin mümkün kıldığı her türlü olasılığın gerçekleştiği bir çoklu evren. Belki de hepsinden ilginç olanı, tamamen matematiksel işleyişe dayanan bir çoklu evren. Brian Greene, bu kitapta gerçekliğin asıl doğasının paralel evrenlerde saklı olabileceğine dikkat çekiyor. Böylesine karmaşık bir konuyu son derece keyifli ve anlaşılır bir şekilde irdeleyerek şu temel soruyu da cevaplamaya çalışıyor: Eğer gerçekliğin büyük bölümü bildiklerimizin çok ötesinde özelliklere sahipse, temel bilimler nasıl ilerleyebilir? Saklı Gerçeklik, fizikteki en yeni gelişmelerin geniş kapsamlı bir incelemesini sunuyor ve bizi gerçekliğin uzak sınırlarına doğru olağanüstü bir yolculuğa çıkarıyor, tamamen bilime dayanan ve yalnızca hayal gücümüzle sınırlanabilecek bir yolculuğa.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  454
 • ISBN:
  9789754037791
 • Çeviri:
  Nalan Büyükkantarcıoğlu
 • Yayınevi:
  TÜBİTAK Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammed İhsan 
19 Şub 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kozmik düzenin sırlarına az da olsa erişebilmek Allah'ın varlığını anlamada bir adım daha öteye geçmek....
Ancak şimdilik Yaratıcı'ya kör gözlerin söylediklerine kulak veriyoruz......
Biz Yaratıcı'ya kör gözlerin dediklerinin antisini de oluşturmayacağız.....

Kitaptan 2 Alıntı

AYŞE ŞİMŞEK 
 12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilim
Acaba şu anda bir üç-zar içinde yaşıyor olabilir miyiz? bütün dünyası, kendisi daha yüksek boyutlu bir evrende (sinema salonunun 3 uzay boyutu) var olan iki boyutlu bir perdede-iki zarın içinde- var olan Pamuk Prenses gibi, bildiğimiz her şeyin, kendisi de sicim/M-kuramının daha yüksek boyutlu evreninin içinde var olması mümkün olabilir mi?

Saklı Gerçeklik, Brian GreeneSaklı Gerçeklik, Brian Greene

"İçine gömdüğümüz simsiyah, soğuk ve bilinmeyen evrendeki ıssız noktamızdan bakarak edindiğimiz anlayışın derinliğidir gerçekliğin enginliğinde yankılanıp bizi önemli kılan."

Saklı Gerçeklik, Brian GreeneSaklı Gerçeklik, Brian Greene