Saklı Kız

·
Okunma
·
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Saklı Kız
Baskı tarihi:
8 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058017733
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sisyphos Yayınları
Her şeyi bitti sanmışlardı; ancak geçmiş, çok daha acımasız bir şekilde geri dönüyordu..

“Soğuk… Çok soğuk…
Morgdan içeri girdiklerinde morg görevlisiyle ölülerin konulduğu dolaplar karşıladı onları. Morg görevlisi beş dolaptan dördüncü sıradakine yanaştı. “Hazırsanız çıkarıyorum.” dedi.

Derin bir nefes aldı. “Hazırım.”

Görevli dolabı açtı, sedyeyi çekerek çıkardı. O da sedyeye yaklaşmıştı. Gözlerini, üstü tamamen beyaz örtüyle kapatılmış cesedin üstünde gezdirdi. Onun doğduğu ilk gün geldi aklına, annesinin kucağındayken onu kokladığı ilk an…

“Hazırsanız örtüyü açıyorum.” dedi morg görevlisi. Sesi duyunca görevliye baktı ve gözleriyle onay verdi. Görevli elini örtüye attı, yavaşça cesedin üstünden çekti. Cesedin yüzü göründü, korkuyla baktı ve gözyaşlarına hâkim olamadı…”
400 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar ikinci kitabı olan #SaklıKız da yine bizi şaşırtmayı başarmış. Kitabın son sayfalarını görene kadar ve olaylar çözülüp de neler olduğunu okuyana kadar bir çok tahminde bulunuyoruz fakat okudukça bütün tezlerimizin çürüdüğünü görüyoruz...
.
.
Kuzey genç bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmendir. İlk görev yeri olan Hakkari / Çukurca ' ya gitmesiyle olaylar başlar. Uzun yıllardır süren ilişkisi kız arkadaşının baskıları ile Çukurca' da son bulur. Kitap geçmiş ve günümüz şeklinde bölümlerden oluşuyor. İlk kitap olan #YitikKız dan tanıdığımız Aslım karakteri hala ceza evindedir ve dışarıdan aldığı yardımlarla kaçış planları yapmaktadır. Tarihler arası gitgellerde Kuzey'in ve ailesinin aldığı tehdit notları ve mesajlarıyla kitap daha da heyecanlı bir hal alıyor. Deyim yerindeyse Kuzey ailesi ve sevdikleri ile sınandığı çok büyük bir sınavın içinde buluyor kendini. Peki Kuzey bu sınavı başarı ile geçebilecek mi? Büyük uğraşlar sonucu hayata geçirilen planlar Kuzey üzerinde istenilen etkiyi oluşturabilecek mi? Miraç'ın Kuzey tutkusu nasıl ilerleyecek? Kuzey' in en yakın arkadaşı olan Batu'nun ölümünden sonra gördüğü rüyalarda olan olayların bir bir gerçekleşmesi nelere işaret ediyor? Kuzey küçük şişeler içinde bırakılan divan edebiyatı şairlerinden olan Nesimi'nin beyitlerine gizlenmiş olan şifreleri bulabilecek mi? Ve bir insan hayatında en fazla ne yaşayabilir? Soruların hepsinin cevabı bu kitapta SAKLI...
.
.
İlk sayfasından son sayfasına kadar büyük bir heyecanla okuyacağınız kitap sayfalar ilerledikçe daha da merak uyandıran bir kurgu ile tasarlanmış. Güzel bir polisiye/gizem/gerilim kitabı okumak istiyorum diyorsanız #YitikKız ve #SaklıKız ı mutlaka okumalısınız!...
.
Ve son olarak söyleyebilirim ki; hayır aradığınız kişi onlar değil...
400 syf.
·5 günde·10/10
Gerilim, polisiye ve gizem tarzında kitaplara bayılan arkadaşlar sizi şöyle yorumuma davet ediyoruuum. Saklı Kız aslında Yitik Kız'ın devamı niteliğinde bir kitap ama Yitik Kız'ı okuyamam diyorsanız hiç üzülmeyin çünkü Saklı Kız tek başına okunabilecek bir nitelikte. Konusu neymiş bu kitabın dediğinizi duyar gibiyim. Saklı Kız, Kuzey'in yıllar önce Çukurca'da ilk görev zamanlarını anlatarak başlar. Kültür farklılığına henüz alışamamışken tehtit mesajları almaya başlar. Hem kendi hayatı hem de ailesinin hayatı tehlikededir. Tehtit mesajları kimden gelmektedir? Kitabımız günümüz ve geçmiş arasında geçer. Günümüzde, bir önceki kitapta Aslım'ın Kuzey'e açtığı yaralar kapatılmaya çalışılmaktadır. Aslım cezaevine girmiş, dışarıdan yardım alarak oradan kurtulma planları kurmaktadır. Kuzey ise kendine yeni bir hayat çizme yolundadır derkeeeennn Kuzey'in dolabına bırakılan beyitler, yolunda gitmeyen şeylerin habercisidir. Ayrıca annesine de tehtit mektupları gelir. Kuzey'in babası ve kardeşi ortadan kaybolur. Kuzey, babasını akla gelemeyecek bir yerde bulur. Fakat Poyraz hâlâ kayıptır. Poyraz'a ne oldu? Aslım cezaevinden kaçabildi mi? Bir mesaj niteliği taşıyan beyitler kimden geliyor? Birçok sorunun cevabı bu kitapta.
.
Yazarımızın ilk kitabını da keyifle okumuştum. Konusu oldukça hoşuma gitmişti. Geçmiş ve günümüz arasındaki geçişler güzeldi. Bu kitapta ise yazarımızın kendini geliştirdiğini net bir şekilde görüyoruz. İlk kitaba göre yazım dili ve olay örgüsündeki gelişmeler takdir edilesi. Büyük bir heyecanla okudum. Sonunda yine bir şok yaşadım diyebilirim. Ayrıca bu kitapta yeni karakterler de mevcuttu. Kesinlikle tanışmalısınız.
400 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim
.
.
Bu güzel kitabı okumadan önce bence ilk "Yitik kızı"okumanız gerekiyor.YİTİK KIZ&SAKLI KIZ iki güzel kitap.Yitik kızı okuduktan sonra Bu kitabı okursanız karakterler kafanızda oturmuş olur.Haydi kitabın konusuna geçelim.
.
.
Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Kuzey.Hakkari Çukurcaya atanır.Oranın zor şartlarını herkes bilir.Oraya ayak uydurmak zaman alır.
.
.
Bengin'le olan ilişkisinde sarsıntılar çatırdamalar olur.
.
.
Kuzeye ve annesine neden mesaj geliyor?Kimden geliyor? Neden geliyor?Kuzey neden tehdit ediliyor?Poyraz nerde? Poyraza ne oldu? Hapishanedeki kişiyle poyrazın ne bağı var? Poyraz kaçırıldımı? .
.
Geçmiş ve günümüzün geçişleri güzeldi.Güzel işlenmişti.Acaba bu kitapda hangi karakterler var diye düşünmüştümİlk açtığımda ve bence olay örgüsü gayet iyi işlenmişti. .
400 syf.
·10/10
Gerilim-gizem tarzı kitapları okumayı sevenler buraya lütfen. Yine bir çırpıda merak ederek okudum sonuna kadar bütün karakterler benim için olağan şüpheli olan ve sonuna doğru nasıl yani diyerek bitirdiğim bir kitap oldu. Kurgusu anlatım dili zaman-mekan, geçmiş ve şu anki zamandan bahsetmesi eksi ve yeni karakterlerin olması kitaba çok ayrı bir hava vermiş.
۰
Kitaba bakıldığında tek başına okunuyor olarak gözükse de ilk başta Yitik kızı okuyup olan olayları özümsemenizi daha sonda Saklı kıza geçerek karakterleri tam yerine oturtmanızı tavsiye ederim.
۰
Konusundan bahsetmek gerekirse; Kitap Kuzeyin geçmişi ile başlar Hakkari/Çukurca’ya atanmasıyla olaylar başlar. Oranın zorlu koşullarına ayak uydurmaya çalışırken uzun süredir birlikteliği olan Belgin ile olan ilişkisi sarsılmaya başlar.
Günümüz de ise yaşananlar tam bitti her şeye sil baştan başladık derlerken kuzeye ve annesine gelen tehdit mesajları Aslımın cezaevinden kaçma çabaları poyrazın kaybolmasıyla yeniden bir oyunun içinde olduğunu anlarlar.
۰
Tehdit mesajlarını gönderen kim? Poyrazı bulabilecekler mi? Aslım cezaevinden kaça bilecek mi? Bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabına kitaptan ulaşa bilirsiniz.
400 syf.
·Beğendi·10/10
#saklıkız #yorum
️️️️️
Yorumu okurken, ya da paylaşımı görünce aa daha önce hiç görmediğim bir kitap dediğinizi duyar gibiyim ama yazarın ikinci kitabı birincisi #yitikkız ve yok böyle bir seri...
Devam kitabı ama öyle seri olsun, kendini tekrar edip sayfa sayısını çoğaltsın diye yazılan kitaplardan değil.Olaylar ve gizemler ile sizi hemen tehsiri altına alıyor. Ve başlıyorsunuz sayfalar arasında yolculuğa...
Yazarımız bu kitapta geçmiş ile şimdiyi fevkalade bir şekilde birbirine bağlamış...
Kuzey bu kez ailesi ile sınanıyordu...
Kuzey, Ünye 'de Türk Dili ve Edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Başına gelen olaylardan (yitik kız kitabında geçen ve ona aşkı en acı şekilde öğreten Aslım ve onun yarattıkları, bir nevi enkazı) sonra bir süre istirahate çekilir. Ailesi ve arkadaşlarının en önemlisi de kendi isteği ile işinin başına geri döner. Döner dönmesine de onu bambaşka olaylar bekler.
Şimdisinde Aslım, cezaevinde Kuzey 'e kavuşacağı günü bekler üstelik müebbet hapis cezası almışken. Kaçmak için ise hain planları vardır.
Geçmişinden ise Begin çıkar. Kuzeysiz yaşayamayacağını düşünen, ona yakın olmak için olmayacak şeyler yapan ve kıskanç bir kadın.
Kuzey' e dolabında küçük bir şişe içinde beyitler gelmeye başlar. Bunları çözmek ise kardeşi Hazal ın görevidir.
Acaba bu beyitler öğrencileri tarafından mı yoksa başka birileri tarafından mı bıraktırılıyor?
Verilmek istenen bir mesaj mı var? Hedef mi şaşırtılıyor?
Arkadaşları Miraç, Sıla ve Havva ise olayın aydınlatılması için onun yardımcılarıdır.
Ya yardım gördüğünü sanırken yara alıyorsa. Ya o ve onlarda kullanılıyorsa...
Geçmiş ise adım adım şimdiye doğru yol alıyor. Kuzey'in ilk öğretmenlik yıllarında yaşadıkları sizi bekliyor.
Sonunda ise yok artık diyeceğiniz bir kitap...
Gizem, cinayet, stratejik planlar, intikam, aşk daha ne olsun ki...
Saplantılı bir aşk hikayesi desek yalan olur aşk da var ama bu öyle böyle bir aşk değil. Daha önce bu tarz kitap okuduğunuzu düşünüyor musunuz? Bence yanılıyorsunsunuz.
Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum...
️️️️️
400 syf.
·Beğendi·8/10
Ben yazarın kalemini, kurgusunu, yazım şeklini, serinin ilk kitabı olan #yitikkız da zaten çok sevmiştim. Devam kitabında ki başarıda benim için sürpriz olmadı açıkçası. Hatta yazar olaylara ekstra bir tat katmış diyebilirim.
.
Kitapta Kuzey’ in tehdit edilişi, ailesine karşı yapılan planlar, Kuzey kadar okuyucuyu da inanılmaz etkileyip, geriyor.
Yazar özellikle bu kısımlarda okuyucuya olan duygu geçişini çok iyi yakalamış.
Tehtit içeren, şifreli mesajları biran önce çözmek için, kendinizi sayfaları kesintisiz çevirirken bulacaksınız.
Saplantılı aşk, gizem, entrika yazarın kaleminde şekillenip, muazzam zaman geçişleriyle okuyucuya sunulmuş.
"Çünkü sana âsik, hala deliler gibi seviyor."

"Ben de ondan korkuyorum ya. Benden önce âsik olduğu Cengiz i nasıl parçalara ayırıp gömdüğünü biliyoruz.
İy serv-i revan başıma lutf eyle kafem bas
Gör kim nice aynumda iki çeşme revandır.
️‘’herkesin acı çekmesi gerekiyordu ama birinin daha çok. Ve ben onun nasıl acı çekeceğini çok iyi biliyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Saklı Kız
Baskı tarihi:
8 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058017733
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sisyphos Yayınları
Her şeyi bitti sanmışlardı; ancak geçmiş, çok daha acımasız bir şekilde geri dönüyordu..

“Soğuk… Çok soğuk…
Morgdan içeri girdiklerinde morg görevlisiyle ölülerin konulduğu dolaplar karşıladı onları. Morg görevlisi beş dolaptan dördüncü sıradakine yanaştı. “Hazırsanız çıkarıyorum.” dedi.

Derin bir nefes aldı. “Hazırım.”

Görevli dolabı açtı, sedyeyi çekerek çıkardı. O da sedyeye yaklaşmıştı. Gözlerini, üstü tamamen beyaz örtüyle kapatılmış cesedin üstünde gezdirdi. Onun doğduğu ilk gün geldi aklına, annesinin kucağındayken onu kokladığı ilk an…

“Hazırsanız örtüyü açıyorum.” dedi morg görevlisi. Sesi duyunca görevliye baktı ve gözleriyle onay verdi. Görevli elini örtüye attı, yavaşça cesedin üstünden çekti. Cesedin yüzü göründü, korkuyla baktı ve gözyaşlarına hâkim olamadı…”

Kitabı okuyanlar 9 okur

  • Ela
  • Nora'nın  Kitaplığı
  • Selda Baygu
  • Büşra
  • Verda Rençberoğlu
  • Birçiftingüncesi
  • Merve
  • Meral tkr
  • Gökçen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%83.3 (5)
9
%0
8
%16.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0