Saklı Lezzetler Mutfağa Felsefi Bir Yaklaşım

5,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
252 gösterim
Acı Çikolata'nın yazarı Laura Esquivel'den bu kez "tenceresine sığmayan" bir kitap. Saklı Lezzetler'deki yazıların ortak noktası, yemek yapma tutkusu. Kitabın alt başlığından da anlaşılacağı gibi Esquivel, yemeğe çok farklı açılardan yaklaşıyor. Yazar mutfağın herkesi birleştirebilecek, insanın içindeki yaratıcılığı, sevgiyi ortaya koyabileceği bir ortam, hepsinden önemlisi kendini tanıma ve anlama çabası için en uygun yer olduğunu düşünüyor. Sınırları genişledikçe acımasızlaşan bir dünyada sorunlarıyla, açmazlarıyla, acılarıyla baş başa kalan insanın yüreğini ısıtabileceği bir yer...
Mutfak aynı zamanda aşkın da mekânı, edebi konuların tartışıldığı bir kürsü, insanın yalnızlığından kurtulabileceği mükemmel bir sığınak, herhangi bir eğitim kurumundan çok daha insani, sıcak bir okul.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750711640
 • Orijinal Adı:
  Íntimas Suculencias, Tratado Filosófico de Cocina
 • Çeviri:
  Olcay Öztunalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Mehmet f 
08 Nis 19:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu yüzyılda gerçekleşen önemli değişimlerden biri kadının imalata katılmasıdır. Kadın ev içindeki işlerini terk etti, yani Lenin’in şu sözlerle tanımladığı yeri: “Kadına düşen ev işi, diğer pek çok işten daha verimsiz, daha değersiz, daha güçtür. Bu kadını,gelişiminin önünü açabilcek bir yoldan, herhangi bir işten mahrum eden akıl almaz bir bahtsızlıktır.” Sadece kadınlar için değil toplum için de öngörülen gerçek değişimin ve gelişimin evin dışında gerçekleşeceğine inanılıyordu. Üretim (dişil olan), imalat (eril olan) kadar önemli görülmüyordu. Gelişim, fabrikalarda kullanmak için kadını evden kopardı, yaratıcı ateşten ve üretken yaşamdan çekip aldı. Bu dönemde , bütün toplum kamusal olandan, imalattan, eril olandan yanaydı.Kadınların böyle bir toplumla bütünleşme fırsatı ne kadardır?

Saklı Lezzetler, Laura Esquivel (Sayfa 74 - Can)Saklı Lezzetler, Laura Esquivel (Sayfa 74 - Can)