Saksı Olmanın Faydaları Büyümek Diye Adlandırılan Kesif ve Vahşi Dünyanın Lunapark Treninde

8,6/10  (36 Oy) · 
69 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.127 gösterim
''Bir gençten bir diğerine kırılgan bir konu olarak aktarıldı... Kitabın hedef kitlesi onu basıldığı günden beri elinizden düşüremeyeceğiniz bir roman diye tanımladı.''
-The New York Times-

''Çavdar tarlasında çocuklar ve A Separate Peace geleneğinden gelen bir büyüme romanı... [Chbosky'nin] hayat, aşk ve dostluk hakkındaki keskin yorumlamaları sıklıkla ilham verici ve çok güzel ifade edilmiş.''
-USA Today-

"Basılır basılmaz sansasyon yaratıp kült statüsüne erişen ve pek çok okulun okuma listelerine giren bir kitap''
-The New York Times-

''Charlie (aslında hepimizin o üretim bandından çıkması gerektiği gibi ) öylesine iyi ve saf bir insan ki sıradan, yetişkin bir yazarın kaleminden çıkmış olmasına şaşırıyorsunuz. Kitap boyunca tekrar tekrar hepimizin okumaktan ve tanık olmaktan hoşlandığı saf bilgeliği sunuyor. Ve Stephen Chbosky bizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Ergenliğin kirli bir dünya olduğu kültürümüzde umarım bu çocuğun başına hiçbir şey gelmez.''
-Los Angeles Times-

''İlgi çekici... Charlie espri anlayışı ve üstü örtülü meselelerle kötü olayları ele alışıyla hem genç , hem yetişkin okurları tatmin edecek, sempatik bir çocuk.''
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  285
 • ISBN:
  9786054726196
 • Orijinal Adı:
  The Perks Of Being A Wallflower
 • Çeviri:
  Sedef İlgiç
 • Yayınevi:
  Feniks Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hürre Kayapınar 
10 Tem 20:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okurken sık sık Charlie'ye sarılıp ona her şeyin iyi olacağını söylemek isterdim ama o bunu hep kendisi yaptı. Yaşamı çözememiş olduğunu düşünmesine rağmen bence çoğu kişiden daha iyi anlamıştı. Gözlemleri öyle merak uyandırıcı ve öyle gerçekti ki. Kitabın bir yerinde alışveriş merkezine gidip insanların oraya neden geldiklerini anlamaya çalışıyordu. Sadece hayranlık duyabildim.

Gerçek sevginin ne demek olduğunu bile öyle net biliyordu ki bazı kısımlarda ona imrenmekten kendimi alamadım. Belki saksı olmak o kadar da kötü bir şey değildir dememe sebep oldu.

Yaşamımın iyi olacağına inandırdı bu kitap beni. Belki şimdi değilse de bir gün... Kesinlikle öneriyorum.

İlayda Buyruk 
10 May 18:20 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Çok güzel bir kitap verilen mesajlar çok güzel ana karakter çok güzel inanılmaz sevdim. Sonu tahmin edilebilir değildi en çok bunu sevdim hatta düşündürücü bir kitaptı bazı yerlerde arkadaşıma 'Sence ne olacak?' diye sorduğum bile oldu. İyi ki böyle bir kitabı keşfetmişim hiç haberim olmayan bir yerlerde olması beni çok üzerdi belli bir anlatılacak konu yok.
Ana karakter Charlie'nin yakın arkadaşı intihar ediyor ve Charlie okuldan rastgele birine (iyi biri olarak tahmin ettiği) isimsiz mektuplar yazıyor mektuplarda hayatındaki gelişmeleri, sorunları, mutlulukları gibi başından geçenleri anlatıyor.

Merve Akpınar 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Hayatımda ilk kez bir kitap beni bu kadar şaşırttı. Dışından bakınca açıkçası boşa alacağımı çok saçma bir kitap çıkacağını düşünmüştüm ama okumaya başlayınca gördüm ki gayet derin bir konuyu çok ince bir şekilde işlemiş yazar. Bu kitapta en çok da psikologların neden sürekli çocuklukla ilgilendiklerini anladım. Charlie çok tatlı, sempatik, düşünceli ve anlayışlı bir karakterdi. Bu karakterle ve onun hayatıyla tanıştığıma gerçekten sevindim. Kitabın içinde güzel kitap ve müzik isimleri de geçiyordu bu da ayrı bir artıydı elbette. Açıkçası emin olamıyorsanız bile kütüphaneden ödünç alıp bir göz atmanızı öneririm. Ben gerçekten okurken keyif aldım.

Rümeysa Demircan 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitap bu kadar güzel olabilirdi ancak.

İsmail Altunbüker 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İyi bir arkadaşlık öyküsü ve aşk hikayesi ikisi bir arada duygusal güzel bir çalışma olmuş akıcı bir dille yazılmış okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Ceyda Toktaş 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ben beğendim. Anlamadığım kısımlar da olsa, ders aldığım bölümler de oldu. Gerçekten güzeldi. Alın okuyun :) Kötü yorumlara aldırmayın...

Alejandro çağlar 
21 Nis 03:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzdeki gençlik ilişkilerini kıyaslarsak her gencin okuyup birşeyler kazanabileceği bir kitaptır. Arkadaşlıkların nasıl başladığı, dostlukların nasıl oluştuğu ve sevgili olmanın sevginin kitabı 'dır. Kitap okumayı sevdirici özelliği de vardır. Içerisinde güzel kitap tavsiyeleri de bulunuyor. Filmini de izleyin.

Selin Demir 
10 Haz 13:00 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Insani düşünmeye itiyor. Hüznün ve umudun bir arada yer aldığı bir kitap. Okurken o arkadaş grubunun içinde olmak istemiyor degil insan :) filmi de en az kitabı kadar güzel, zahmetsiz bir şekilde kendine bağlıyor..

Kitaptan 18 Alıntı

Beyza Yıldırım 
20 May 16:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mary Elizabeth gibi bir kızlaysan ona güzel olduğunu değil, kıyafetinin güzel olduğunu söylemeliymişsin, çünkü kıyafeti kendi seçimiyken yüzü değilmiş.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 153)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 153)
teferrut 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir arkadaşının bu kadar acı çekmesini izlemek çok zor. Özellikle ''orada olmak''tan başka hiçbir şey yapamıyorsan. Canının yanmasını engellemek istiyorum, ama yapamıyorum. Bana kendi dünyasını nerede göstermek isterse, onu orada takip ediyorum.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 218)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 218)
Hürre Kayapınar 
10 Tem 17:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sen hiç böyle hissettin mi bilmiyorum. Binlerce yıl uyumak istiyormuşsun gibi. Ya da yalnızca var olmamak. Ya da var olduğunun farkında olmamak.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen ChboskySaksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky
teferrut 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Bazı kızlar erkekleri gerçekten değiştirebileceklerini düşünürler. Komik olan şu ki eğer onları gerçek anlamıyla değiştirebilirlerse sıkılırlar. Çünkü uğruna mücadele edecekleri hiçbir şey kalmamıştır. Kızlara sadece bunu yapmanın yeni bir yolu olduğunu düşünmeleri için zaman vermelisin, hepsi bu. Bazıları bunu hemen anlar. Bazılarıysa daha sonra. Bazıları asla. Ben bu konuda çok fazla endişelenmezdim.''

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 42)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 42)
teferrut 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bu gerçekten son mektubum olacaksa, lütfen benimle ilgili işlerin iyiye gideceğine inan ve iyi değillerse bile, yakında olacaklarına.

Ben de senin için aynısına inanacağım.

Daima sevgiler,
Charlie

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 284)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 284)
İlayda Buyruk 
07 May 17:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şöyle bir şey. Sam'in fotoğrafını çektiğinde güzel çıkarsa, bunun nedeninin onun çekme biçimi olduğunu düşünür. Ben çekmiş olsam, güzel olmasının tek nedeninin Sam olduğunu bilirdim.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 73)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 73)
Ulaş Koç 
28 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nereden geldiğimizi seçemeyiz ama nereye gidebileceğimizi seçebiliriz.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen ChboskySaksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky

Sanırım bir gün çocuklarım olursa ve eğer mutsuzlarsa onlara Çin'de insanların açlıktan öldüğünden ya da bunun gibi şeylerden hiç bahsetmeyeceğim, çünkü bu mutsuz olmalarını değiştirmeyecek. Ve başka birinin çok daha kötüsünü yaşamış olması senin başına gelenleri değiştirmiyor. İyi ve kötü.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 275)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 275)
2 /