Salam Olmak İsteyen Domuz

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
306 gösterim
Gündelik yaşamın içinde sık sık karşılaştığınız felsefenin en eğlenceli, en kışkırtıcı, en düşündürücü sorularını/konularını ele alan Baggini okuru zihinsel bir maceraya sürüklüyor. Kitabın adının da ima ettiği üzere, bir domuz, kendisinin salam yapılıp, insanlar tarafından yenilmesini istese bile, onu yemeye hakkımız olup olmadığı ve bunun gibi daha 99 soruyu/konuyu ele alan Baggini doğru veya yanlış diye yanıtlar vermiyor; her okurun kendi özel yanıtını, görüşünü geliştirmesi için gereken yolları, düşünce ve sorgulama yöntemlerini ortaya koyuyor.

Sadece çok bilinen Zeno paradoksu veya Platon'un mağarasıyla uğraşmıyor; örneğin ıssız bir ormanda devrilen ağacın ses çıkarıp çıkarmadığını veya sanal seksin eşler arasında sadakatsizlik olup olmadığını da tartışıyor; her şeyi bilen, gören, her şeye gücü yeten bir Tanrı olup olamayacağını veya bir kişinin beyninin çıkarılıp başka bir vücuda nakledilmesi durumunda hâlâ o kişinin yaşayıp yaşamadığını da sorguluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2007
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789944198028
 • Orijinal Adı:
  The Pig Wants to be Eaten
 • Çeviri:
  Mehmet Çakmak
 • Yayınevi:
  Hitkitap
 • Kitabın Türü:
Volkan ARI 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Biraz felsefe herkese iyi gelir. Akla zarar sorulara akla yarar cevaplar.(?) Julian Baggini keyifli bir popüler felsefe (o ne demekse?) kitabı yazmış.

Kitaptan 1 Alıntı

Volkan ARI 
 24 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çoğu insan karşılıklı güvenin yakın bir arkadaşlık ilişkisi için en önemli şey olduğunu söyler. Çoğu zaman bu güvenin ihanete uğrayıp uğramadığından eminizdir. Diyelim ki güvendiğimiz birine paramızı akıllıca harcaması için emanet etmiş olalım, er ya da geç paramızı gereksiz bir şekilde değerlendirip değerlendirmediğini biliriz. Kabul, bunun ismi güvendir, fakat en derinden duyulan türden değildir çünkü bu durumda isteklerimizin gerçekleştiğine emin olmak için “güven”e derinden bir inanç göstermeyip bir nevi ödevini yapması için sürekli başında dururuz.
Aksine derinden duyulan bir güven tamı tamına karşımızdakinden emin olamasak da ona inanmayı gerektirir. Bu gerçek manada aradaki duvarların kalkmasıyla oluşabilecek türden bir güvendir. Bu türde duyulan bir güven sadakati damarlarınızda hissetmeniz için esastır, hepimizin bildiğin gibi sadakatsizlik çoğu zaman bir sır olarak saklanır, bazen sonsuza kadar…

Salam Olmak İsteyen Domuz, Julian BagginiSalam Olmak İsteyen Domuz, Julian Baggini