Salamina Askerleri

8,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
406 gösterim
"Olağanüstü bir kitap... Uzun zamandır okuduklarım arasında en iyisi..."
-Mario Vargas Llosa-

"Baştan çıkarıcı doğrudan anlatımı ve zarafetiyle Javier Cercas, modern Avrupa edebiyatındaki birçok büyük romanın en büyük temalarından birisi olarak karşımıza çıkan, gündelik hayatımızda hakikati bulma çabasını ve tarihle yüzleşmeyi kıvrak zekâsının emrine veriyor. Cercas'ın, sonunda böyle olduğuna çoğunlukla bir kere daha hak verdiğimiz inanılmaz hikâyeleri var. Yine harika bir roman yazmış."
-Susan Sontag-

"Mükemmellik derecesinde iyi işlenmiş bir kitapla, epik romanın gereken tüm özelliklerini tek başına vermeyi başarıyor Cercas."
-Alberto Manguel-

Javier Cercas'ın, İspanyol iç savaşının önemli isimlerinden Sánchez Mazas'ın "can alıcı" hikâyesini anlattığı Salamina Askerleri, Gökhan Aksay'ın özenli çevirisiyle ilk kez Türkçede.

Sánchez Mazas'ın ölümden nasıl kurtulduğunu ve savaş günlerinde neler yaşadığını araştıran Javier Cercas, bir boyut daha geliştirerek romanın yazılışını da anlatı unsuru olarak ustalıkla kullanıyor.

Salamina Askerleri, dünya edebiyatının en önemli modern klasiklerinden biri...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786058663503
 • Çeviri:
  Gökhan Aksay
 • Yayınevi:
  Jaguar Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Şeref Köşnek 
21 Şub 15:37 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kahraman kimdir?
Evet ama doğruluk kahramanlıktan farklı bir nitelik. Doğru insan çok; onlar gerektiğinde hayır demesini bilenlerdir. Ama kahramanlar çok az. Kahramanı yönlendiren akıl dışı, güdüsel bir şey var sanki; yaradılışına içkin olan, kaçınamadığı bir şey. Ayrıca, hayat boyu doğru bir insan olunabilir, ama aralıksız, sürekli yüce insan olunamaz. O nedenle, kahramanlık istisnai bir durumdur, bir çılgınlık, bir esinlenme anının ya da döneminin ürünüdür.

Salamina Askerleri, Javier Cercas (Sayfa 161 - Jaguar Kitap)Salamina Askerleri, Javier Cercas (Sayfa 161 - Jaguar Kitap)
Fırat özbey 
30 Haz 23:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O kocaman kollarıyla bana sımsıkı sarılırken, kaldırıma düşen bastonunun çıkardığı gürültüyü işittim. Kucaklayışı soluğumu kesmişti; doğru dürüst sarılamadım ona. Küçücük, alabildiğine kırılgan kalıyordum onun yanında. İlaç kokusu vardı üzerinde; inzivayla geçen onca yılın kokusu, kaynamış sebze kokusu, eskinin baskın kokusu... O sefil koku... Kahramanların öyle koktuğunu anladım.

Salamina Askerleri, Javier Cercas (Sayfa 223 - Jaguar Kitap)Salamina Askerleri, Javier Cercas (Sayfa 223 - Jaguar Kitap)