Saltanat Gecesi İmparatoriçe Eugenie ve Sultan Abdülaziz

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
243 gösterim
Abdülaziz Han akşamı sabırsızlıkla bekliyordu. Yatsıdan sonra yedi çifte ile sessizce Beylerbeyi sahiline çıkmak düşüncesinde idi.İmparatoriçe'ye haber bile verdirmek istemiyordu.Öyle ansızın yapılan ziyaretlerin zevki başkaca idi.Teklife ne lüzum vardı?

İmparatoriçe, cihan Padişahı'nın teşrifini duyunca şüphesiz lüzumlu hazırlıklarda bulunarak tedbirlerini hep ayak üzeri(tetikte) tutacaktı.Şöyle bir havlet olarak tenhaca baş başa verip zevk çatarak sefa sürmedikten sonra Abdülaziz Han ne diye rahatını bozarak gecenin bir vaktinde Dolmabahçe'den karşı yakaya geçsindi?
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9799758029050
 • Yayınevi:
  Erciyaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
BGM 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Abdülaziz Han ile dönemin İtalya imparatoriçesi arasında olan yakınlaşmayı konu alan bu kitap bir tarih kitabı gibi başlasa da aslında gerçeği temel alan bir kurgu olarak devam ediyor. Dünyada söz sahibi iki büyük devletin sahibi arasında geçen bu yakınlaşmanın getirdiği politik gelişmeleri ve iki ülke arasındaki siyasi etkileri konu alacağını düşünsem de kitabı okuduğumda aslında bu yakınlaşma hakkında çok az kaynak olduğu ve tamamen duyumlar üzerine bu varsayımın yapıldığını öğrendim. Saltanat gecesi dedikleri Abdülaziz Han ve imparatoriçe geçirdiği tek bir geceyi temsil etmekte ve kitapta sadece 4 günü anlatmaktadır.