Salyangoz Suriye Zindanları / Bir Casusun Günlüğü

9,0/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
7 beğeni  · 
57 gösterim
Suriyeli yazar Mustafa Halife’nin bu romanı, Hristiyan bir Arap vatandaşının hikayesini anlatıyor. Eğitim için gittiği Fransa’dan altı yıl sonra ülkesine döndüğünde; havaalanında, Müslüman Kardeşler Örgütü’ne üye olmak suçlamasıyla tutuklanır! Ve böylesi anlamsız bir suçlama sonucu hapishanede tam 13 yıl geçirir.

Kitabın kahramanı her ne kadar dini ve siyasi konumunu açıklamaya çalışsa da başarılı olamaz. Sonuçta çift taraflı bir baskıya maruz kalır. Bir taraftan gardiyanların diğer taraftan ise beraber hapsedildiği İslami cemaatlere mensup mahkûmların baskısı. Baskılar sonucu çevresine bir uzlet duvarı örülür ve mahkumiyeti süresince neredeyse hiç konuşmaz.

Bir gün hücresinin duvarında başı hizasına gelen bir deliği keşfeder ve bu delikten idamların ve işkencelerin uygulandığı hapishane meydanını battaniyesi altına saklanarak gizli gizli gözlemeye başlar. Mahkumları çöküntüye uğratan işkencelerin tasvirleri kitaba sürükleyici bir üslup kazandırırken olayların çeşitliliği her bölümde sürpriz sonuçlarla karşılaştırıyor okuyucuyu. Mesela bu hapishanede uyuz olmak bile ölmek için yeterli bir sebeptir. Yine gardiyanların fare yakalaması, yakaladıkları fareyi mahkuma yedirme fırsatı bulmaları açısından oldukça sevinç verici bir olaydır. Bir baba üç oğlunun aynı anda idam edilişine şahit olabilir. Tüm bu örnekler kitapta tasvir edilen cehennemin sadece ayrıntılarıdır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  239
 • ISBN:
  9786055793883
 • Orijinal Adı:
  El Qavqaa
 • Yayınevi:
  Mana Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

hilal 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

tehlikeyi hisseden bir kaplumbağa misali kabuğuma çekilişim... kabuğumun içinde oturuyorum... casus misali gizli gizli olan biteni izliyorum... kaydediyorum... ve serbest kalmayı bekliyorum.

Salyangoz Suriye Zindanları / Bir Casusun Günlüğü, Mustafa Halife (Sayfa 55)Salyangoz Suriye Zindanları / Bir Casusun Günlüğü, Mustafa Halife (Sayfa 55)
hilal 
 04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

orada... sahra hapishanesinde geceler korkunç derecede kederlidir.. geceler sonsuz gibi gelir insana... içinizde asla oradan çıkamayacağınıza dair kanaat yerleşir... ölmekle yaşamak arasında bir fark yoktur. ve bazı anlar vardır ki ölüm kurtuluştur o anlarda...

Salyangoz Suriye Zindanları / Bir Casusun Günlüğü, Mustafa Halife (Sayfa 204)Salyangoz Suriye Zindanları / Bir Casusun Günlüğü, Mustafa Halife (Sayfa 204)