Şamanizm ve Eski Türk Dini

9,0/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
90 gösterim
Özellikle Türkiye'de yıllardır süren bir tartışma söz konusudur. Eski Türk inancı Şamanizm mi, yoksa değil mi?Ayrıca bu inanç sistemine ne ad verileceği meselesi uzun yıllardır ilim adamlarının gündemini meşgul etmektedir. İşin esasına baktığımızda da bu durum halâ açıklığa kavuşturulmamış olduğu gibi, bundan sonra da tartışmaların süreceği ortadadır. Fakat hakikat olan bir şey varsa o da; zengin Türk kültürünün yaşayan bir organizma misali, binlerce yıldır tarihin derinliklerinden süzülerek günümüze kadar gelmesi ve mevcudiyetini sürdürmesidir.
Biz eski Türk dini ve Şamanizm hususunda çok büyük iddialarda bulunmayacağız. Ancak Şamanizm ile eski Türk itikadının kesinlikle birbirinden ayrı şeyler olduğunu göstermeye çalışacağız. Yani eski Türklerin dininin bugünkü geç Sibirya Şamanizmiyle hiçbir alakası yoktu. Belki de bu deneme birtakım araştırmacı tarafından yeterli sayılmayabilir. Dünyada bugün Şamanizm üzerine yapılan incelemelerin bibliyografyasını bile toplasaydık, onlarca cilt olurdu. Hala da dünyanın şurasında veya burasında, her gün bu konuda bir şeyler yazılmakta ve söylenmektedir.
Burak CAN 
 15 Oca 00:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu esere kısaca,Şamanizm'in el kitabı diyorum.Şaman kelimesinin kullanımından,şaman geleneklerine,şamanizme göre yaratılış, fallar, inanışlar, ritüeller,Kök Tengri inancının genel çerçevesi ve tekrardan canlandırma çalışmaları.