Samanyolunda Ziyafet Oruç Yazıları

8,9/10  (10 Oy) · 
30 okunma  · 
9 beğeni  · 
983 gösterim
Bu kitap, yazarın, ömür boyu, daha çok ramazanlarda yazdığı oruç hakkındaki yazılardan oluşmaktadır. Bu bakımdan, kitap, oruçla ilgili düşüncelerin yanısıra, duyuşları ve bir dönemin toplum yaşantısından kesitler ve izlenimleri de yansıtmaktadır. Yazıların yayınlandığı dergi ve gazeteler, yayınlandıkları tarihle birlikte ve alındıkları kitaplar parantez içinde olarak yazıların altında gösterilmiştir."Ramazanın Aynasında Hayat" isimli yazı, bir yerde yayınlanmamış olup bu kitap için hazırlanmıştır. Bazı yayınlanmış yazılar da ilk kez bu kitapta gözükmektedir. Kitaplara ve bir ömre yayılmış oruçla ilgili bu yazıların bir kitapta bir araya gelişi, yıllardan beri, dostların ve okurların isteği olup bugün bu kitapla gerçekleşmiş bulunmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  2789785957805
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:
sueda reyyan 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kütüphanemde Ramazan ayı öncesi okumak için aylardır beklettiğim yazarın, okuduğum ilk eseri ve diyebilirim ki; oruç hakkında okuduğum en nezih ve orijinal eser. Şaşkınım zira beklediğimden çok farklıydı. Şu bildiğimiz orucun fıkhi, ilmihal bilgileri vs değil anlatılan… Bambaşka bir tasvir, yaşayış, idrak.. Hatta yazar orucu öyle bir anlatmış ki, sevgilisini sena eden aşık gibi. Gerçekten çok merak ettim yazarın oruçlarını ve kendimden şüphe ettim acaba benim oruçlarımın mahiyetini?? Yazarın 5 yaşında tüm ramazan tam gün ilk orucunu tuttuğunu okuduğumda çok da şaşırmadım Ramazan sevgisini idrak etmeye çalışırken. ..
Ve biran önce Ramazan başlasın istedim. Merakımı ve şevkimi fazlasıyla celbetti kitap. Erkek fıtratından ve kaleminden bu kadar ince ifadeler bence fazlasıyla tebrik edilesi…
Kitap bitiminde yazarın biyografisi ile yaptığım küçük araştırma sonucunda öğrendim ki, Necip Fazıl Kısakürek’le dönemin edebi yoldaşları... Hissiyatları ve nezih cümleleri birbirine çok benziyor bence. Kitap yazarın ramazan aylarında kaleme aldığı köşe yazılarından oluşmakta. Belki de bu yüzden kitapta paylaştıkları -yazdığı anın etkisi ile- hissettikleri ile paralel, çok çeşitli ve farklı manevi düzeyde bence. Yazarın çocukluk dönemi ramazanları, sırf inancı nedeni ile hapishanelerde hürriyet orucu tutan yazarlar, orucun şairlerin sanatına kattığı edebi faydaları gibi değişik konulardan da dem vurmuş yazılarında.
Sadece maddi oruç değil de, manevi oruçtan da nasiplenmek isteyenlere- tam vaktinde- Ramazan ayı öncesi -şiddetle tavsiye ediyorum.

Remzi 
25 May 00:22 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

"Ölüme doğru koştuğu bu son çağlarda islâm toplumu tam ölmemişse ve hâlâ yaşıyorsa, bunu, gelip gelip dirilten ramazanlara borçludur geniş ölçüde.
Ve bir gün tam dirilecekse, bu da, yine bir ramazanda başlayacaktır, ramazanlarla başlayacaktır."
İsminden etkilenip aldığım bu kitabın oruçla ilgili bahislerden oluşması ramazanın bu sıcak gölgesinde bana güzel bir sürpriz oldu. Bir davaya sabırla, sadakatle, inançla nasıl ömrün vakfedildiğini yazarın geçen senelerde aynı çizgiyi korumuş yazılarında müşahhas bir şekilde gördüm.

Samanyolunda diriliş müjdecisi değerli misafirimiz, hayır bizi kabul ederse o lütüfkar ev sahibi ramazanın o eşsiz ziyafetinde buluşmak temennisiyle. Hayırlı ramazanlar...

Suskun/ca 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O kadar naif o kadar kalbe dokunan cümleler yazmış ki Üstad... Ramazana ve oruca bambaşka bir kapı aralanıyor içinizde. Daha önce böylesi güzel cümleler okumamıştım... Alıntı yapılacak öyle çok satır vardı ki... Bir ramazan daha görmek nasip olursa kesinlikle ilk okuyacağım kitap Samanyolunda Ziyafet olacak. Okumayanlar mutlaka istifade etmeli...

Mehmet Serhat Ercan 
1 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Burda tanıştığım bir arkadaşın tavsiyesi üzerine bu ramazan okuyacağım kitaplardan olabilir.

Internette bulduğum bu bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü ben okuyup incelemeyi yazana kadar ramazan bitebilir :)

Mütefekkir-şair sezai Karakoç’un bir ömür boyunca daha çok ramazanlarda yazdığı oruç hakkındaki yazıları “Samanyolunda Ziyafet” adıyla kitaplaştı.Kitabın alt başlığı: “Oruç Yazıları”
Kitapta yer alan yazıların başlıkları bizlere çok şey söylemektedir: Betonları Kıran Oruç, Samanyolunda Ziyafet, oruç ve Çocuk , Orucun 24 Saati, Orucun Ömrü, Aktüalite, Altın Gece, Bayram, Konuk, Sürekli Mucizeler, Her Yıl Bir Mucize Gibi Gelen, oruç da Acıkır, Diriliş Saati, Silahımız, Yankı, Bir İftar ve Ötesi, Kadir Gecesi, Yolcu, Bayram, oruç ve Diriliş, Orucun Ruhu, Ruhun Silahları, Ruhun Şöleni, İnsan ve Oruç, Görünen Aya Selâm, Hicretten Miraca, oruç Dünyasında, Gök Armağanı Oruç, Orucu Benzerlerinden Fark Ettiren, Çocukluğumuzun Ramazanları, Çağrı, oruç Ülkesi, Kara Bayramı Aka Çevirmek, Ramazanın Aynasında Hayat.
Ramazan gelince özge bir zaman başlar. Ruhun ön planda olduğu bir zamandır bu. İnsan iyiliklere, güzelliklere doğru bir yürüyüştedir. Kirden, karanlıktan uzak günler… Kurtuluş günleri, arınma günleri: “Bir ev nasıl yılda bir defa temizlenir, örümcek ağlarından kurtarılır, kiremitleri aktarılır, sıvanır, yıkanır, onarılır ve badana edilir; yani yeni yapılmış hale getirilirse, bir ruh da yılda bir kere böyle bir genel temizlik ve revizyon ister. Bir şehrin temizlenmesi, onarılması, yeniden yapılması, sıva, boya ve badanalarının tazelenmesi ile müslüman bir şehrin oruç boyunca ruhî canlılık ve hareketi , yükselme ilerlemesi birbirini çok andırır. oruç , demek ki bir noktadan bakılınca, ruhun ve vücudun dezenfekte edilmesi oluyor."

Kitaptan 45 Alıntı

Gecelerin de bir imamı vardır. Gecelerin imamı, en büyük imam Kur'an-ı Kerim'i kalbinde taşıyan Kadir Gecesi'dir.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Remzi 
24 May 21:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

ramazan ayı
Uzun süren bir kuraklıktan sonra, dudakları çatlamış toprağından ötürü ellerini kaldırmış çiftçi için birden boşanan yağmur neyse, biz müslümanlar için, gelen oruç da odur.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
sueda reyyan 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kendi kendinden uzaklaşan insanın kendine dönüşüdür oruç ayı.
Saniyelerimize, dakikalarımıza, ebedilik ve ezelilikten yakut damlalar düşüren oruç ayı...

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oruca, gök şahidi oruca mahsus besinler,
Yükseltilen dualar,derinleşen secdeler,
Kur'an sesiyle aydınlanan ikindiler,
Allah adıyla diriltilen geceler

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 49)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 49)
sueda reyyan 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gören gözler için oruç, ne muhteşem bir melekler ordugahıdır. Ruhlarımızın kendi içinde günahların blok taşlarıyla kapanarak bir kabir halini aldığı günde, Ramazan, yeşil bayraklarıyla ufukta beliren bir melekler ordusuyla birlikte çıkagelir. Gelir ve kurtarır ruhu...

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oruç geldi, ondan bize ölümsüz bir şeyler katılacak demektir. Giderken, bizden de ona ölümsüzleşecek bir kaç şey katılmalı.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 50)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 50)
sueda reyyan 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gören gözler için, oruç ayı bir mahşerdir.. Ruhların kabirleri açılıyor onda...

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'ân-ı Kerîm, Allah'ın insanlığa armağan ettiği büyük bir medeniyetin ulu kitabıdır.
Tek noktası bile eskimeyen, ölmek nedir bilmeyen, diri ve diriltici, içi mucize dolu kitabı.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 58)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 58)
Sümeyye K. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüzünde nur, elinde Kur'an, dudaklarında salâvat, yüreğinde Yaratan sevgisi ve korkusu, hayalinde ideal İslâm yurdu, kafasında gerçekçi gurursuz akıl, ruhunda ve vücudunda namaz, mü'min ve müslüman aydır bu gelen; Oruç ayı.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 9)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 9)
5 /