Samanyolunda Ziyafet Oruç Yazıları

9,0/10  (27 Oy) · 
70 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.329 gösterim
Bu kitap, yazarın, ömür boyu, daha çok ramazanlarda yazdığı oruç hakkındaki yazılardan oluşmaktadır. Bu bakımdan, kitap, oruçla ilgili düşüncelerin yanısıra, duyuşları ve bir dönemin toplum yaşantısından kesitler ve izlenimleri de yansıtmaktadır. Yazıların yayınlandığı dergi ve gazeteler, yayınlandıkları tarihle birlikte ve alındıkları kitaplar parantez içinde olarak yazıların altında gösterilmiştir."Ramazanın Aynasında Hayat" isimli yazı, bir yerde yayınlanmamış olup bu kitap için hazırlanmıştır. Bazı yayınlanmış yazılar da ilk kez bu kitapta gözükmektedir. Kitaplara ve bir ömre yayılmış oruçla ilgili bu yazıların bir kitapta bir araya gelişi, yıllardan beri, dostların ve okurların isteği olup bugün bu kitapla gerçekleşmiş bulunmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  2789785957805
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 21 günde

Uzatma dünya sürgünümü diyen Sezai Karakoç 84 yaşında hala yaşıyor ve bizlere birşeyler katmaya devam ediyor. Çağımızın en büyük şairlerinden, fikir adamlarından biri ama değeri yeterince bilinmiyor muhtemelen o da ölümünden sonra anlaşılanlardan olacak kitapları yok satacak. Her cumartesi günü partisi YDP binasında sohbetleri olurdu edebi ve siyasi konular üzerine, mümkün oldukça gitmeye çalışırdım. Gerçekten farklı biri.
Bu kitabında da hayatı boyunca Ramazanlarda yazdığı oruç yazıları derlenmiş. Tam okunacak mevsim okumayan varsa tavsiye ederim.

Mehmet Serhat Ercan 
29 May 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Burda tanıştığım bir arkadaşın tavsiyesi üzerine bu ramazan okuyacağım kitaplardan olabilir.

Internette bulduğum bu bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü ben okuyup incelemeyi yazana kadar ramazan bitebilir :)

Mütefekkir-şair sezai Karakoç’un bir ömür boyunca daha çok ramazanlarda yazdığı oruç hakkındaki yazıları “Samanyolunda Ziyafet” adıyla kitaplaştı.Kitabın alt başlığı: “Oruç Yazıları”
Kitapta yer alan yazıların başlıkları bizlere çok şey söylemektedir: Betonları Kıran Oruç, Samanyolunda Ziyafet, oruç ve Çocuk , Orucun 24 Saati, Orucun Ömrü, Aktüalite, Altın Gece, Bayram, Konuk, Sürekli Mucizeler, Her Yıl Bir Mucize Gibi Gelen, oruç da Acıkır, Diriliş Saati, Silahımız, Yankı, Bir İftar ve Ötesi, Kadir Gecesi, Yolcu, Bayram, oruç ve Diriliş, Orucun Ruhu, Ruhun Silahları, Ruhun Şöleni, İnsan ve Oruç, Görünen Aya Selâm, Hicretten Miraca, oruç Dünyasında, Gök Armağanı Oruç, Orucu Benzerlerinden Fark Ettiren, Çocukluğumuzun Ramazanları, Çağrı, oruç Ülkesi, Kara Bayramı Aka Çevirmek, Ramazanın Aynasında Hayat.
Ramazan gelince özge bir zaman başlar. Ruhun ön planda olduğu bir zamandır bu. İnsan iyiliklere, güzelliklere doğru bir yürüyüştedir. Kirden, karanlıktan uzak günler… Kurtuluş günleri, arınma günleri: “Bir ev nasıl yılda bir defa temizlenir, örümcek ağlarından kurtarılır, kiremitleri aktarılır, sıvanır, yıkanır, onarılır ve badana edilir; yani yeni yapılmış hale getirilirse, bir ruh da yılda bir kere böyle bir genel temizlik ve revizyon ister. Bir şehrin temizlenmesi, onarılması, yeniden yapılması, sıva, boya ve badanalarının tazelenmesi ile müslüman bir şehrin oruç boyunca ruhî canlılık ve hareketi , yükselme ilerlemesi birbirini çok andırır. oruç , demek ki bir noktadan bakılınca, ruhun ve vücudun dezenfekte edilmesi oluyor."

Burak 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir üyenin çok güzel bir inceleme yazısını gördükten sonra kitabı 3 arkadaşımla birlikte almaya karar verdim. Bu kıtap, Ramazan ayı boyunca okunabilecek en güzel eserlerden biri bence. Ramazan ayının ruhu diriltici etkisini, toplumsal dirilişe olan katkısını satır satır yüreğimize işliyor yazar. Bir günde bitirilebilecek bir kıtap olmasına rağmen Ramazan boyunca parça parça okumayı tercih ettim. Eğer kitapla ilgili değerli inceleme yazılarını ve alıntıları incelerseniz bana hak vereceksiniz. Ramazan ayının son günleri bile olsa henüz vakit varken sizin de bu kitabı okumanızı tavsiye ederim...

mahmut yiğiter 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sezai Karakoç un okuduğum diğer kitapları gibi çok beğendim bide Ramazan ayında okumuş olmak daha bi hoş oldu.Beni çocuklugumun ramazanlarına götürdü. Sahurda kalktığımda girdiğim pide sırası ,gece televizyona verilen o ramazan ayına has filmler, en çok da iftara dakikalar kala duyduğum heyecanı hatirladim ve özledim. Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Tabii bu kitabi okuduktan sonra da Iftarlik Gazoz filmini de izlemenizi öneririm. ...

Kendini "DİRİLİŞ" sevdasına adamış olan Sezai Karakoç' un oruç ve ramazana dair yazılarının derlendiği eserinde, beni etkileyen 'Oruç ve Diriliş' başlıklı bölümde
" Ölüme doğru koştuğu bu son çağlarda islam toplumunun tam ölmemişse ve hâlâ yaşıyorsa, bunu, gelip gelip dirilten ramazanlara borçludur geniş ölçüde.
Ve bir gün tam dirilecekse, bu da, yine bir ramazanda başlayacaktır, ramazanlarla başlayacaktır. " diyerekten oruç ve ramazanı inanan bireylerin bedeninin ve ruhunun yenilenerek islam toplumunun bir dirilişine vesile olduğuna ve olacağına dair inanç ve ümidine katılıyor, bu eseri 2017 ramazan ayında okumama vesile olan 'kitap dostum' a teşekkür ediyorum... Hasılı oruç ve ramazana dair okunası bir eser...

Kronikokur 
25 May 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

"Ölüme doğru koştuğu bu son çağlarda islâm toplumu tam ölmemişse ve hâlâ yaşıyorsa, bunu, gelip gelip dirilten ramazanlara borçludur geniş ölçüde.
Ve bir gün tam dirilecekse, bu da, yine bir ramazanda başlayacaktır, ramazanlarla başlayacaktır."
İsminden etkilenip aldığım bu kitabın oruçla ilgili bahislerden oluşması ramazanın bu sıcak gölgesinde bana güzel bir sürpriz oldu. Bir davaya sabırla, sadakatle, inançla nasıl ömrün vakfedildiğini yazarın geçen senelerde aynı çizgiyi korumuş yazılarında müşahhas bir şekilde gördüm.

Samanyolunda diriliş müjdecisi değerli misafirimiz, hayır bizi kabul ederse o lütüfkar ev sahibi ramazanın o eşsiz ziyafetinde buluşmak temennisiyle. Hayırlı ramazanlar...

Suskun/ca 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O kadar naif o kadar kalbe dokunan cümleler yazmış ki Üstad... Ramazana ve oruca bambaşka bir kapı aralanıyor içinizde. Daha önce böylesi güzel cümleler okumamıştım... Alıntı yapılacak öyle çok satır vardı ki... Bir ramazan daha görmek nasip olursa kesinlikle ilk okuyacağım kitap Samanyolunda Ziyafet olacak. Okumayanlar mutlaka istifade etmeli...

Tuba okur 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sezai Karakoç'un okuduğum ilk kitabıydı.Ne kadar gecikmiş olduğumu farkettim.Samanyolunda ziyafet benim için bambaşka diyeceğim kitaplar arasina girdi.Yazarın orucu ete kemiğe büründürmesi, kimi zaman bir konuk,kimi zaman ruha bir ilham,meleklerden bir muhteva,kimi zaman şifa saçan el,bir hicret,bir yükseliş..(Arapça urûc,yüceliş,uçuş)
Mutlakla nisbi'nin çarpışması,ve zamanın kirlettigi vucudu,ruhu temizlemesi,miraci tamamlamak icin iki kanattan biri,dünya ve ahiret arasında med cezir,ruhun olgunlaşma süreci..hepsi ama hepsiyle okunası kitap..hele bu ayda başucu kitabı..evet oruç geldi ve Yazarın dediği gibi bize ne bıraktı,seneye gelince ne bulacak..

AcZ 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilinçli bir şekilde oruç tutmanın formülünün anlatıldığı çok güzel ve kaliteli bit kitap. Bir müminin kesinlikle okuması gereken bir kitap orucu nakış nakış işleyen, Ramazan ayına dair hiçbirşeyi es geçmeyen muazzam bir şaheser. Ramazan bitmeden lütfen okuyun..

2 /

Kitaptan 106 Alıntı

salih 
29 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir ev nasıl yılda bir defa temizlenir, örümcek ağlarından kurtarılır, kiremitleri aktarılır, sıvanır, yıkanır, onarılır ve badana edilir, yani yeni yapılmış hale getirilirse, bir ruh da, yılda bir kere, böyle bir genel temizlik ve revizyon ister. Bir şehrin temizlenmesi, onarılması, yeniden yapılması, sıva, boya ve badanaların tazelenmesi ile Müslüman bir şehrin oruç boyunca ruhî canlılık ve hareketi, yükselme ve ilerlemesi birbirini çok andırır. Oruç, bir noktadan bakılınca, ruhun ve vücudun dezenfekte edilmesi gibidir.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 7 - Diriliş Yayınları 10. Baskı)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 7 - Diriliş Yayınları 10. Baskı)
salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Oruç dünyasına ayak basar basmaz biz, sanki kabuk bağlamış dünyanın ölü zarı yarılır ve içinden taze bir dünya baş gösterir.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 73 - Diriliş Yayınları 10. Baskı 2016)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 73 - Diriliş Yayınları 10. Baskı 2016)
salih 
30 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

İftar topu, zaferdir onun için. Çocukluğun tabiat üstündeki zaferi. Çocuk tabiatı yenmiştir; top bunun için patlar.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 14 - Diriliş Yayınları 10. Baskı)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 14 - Diriliş Yayınları 10. Baskı)

Gecelerin de bir imamı vardır. Gecelerin imamı, en büyük imam Kur'an-ı Kerim'i kalbinde taşıyan Kadir Gecesi'dir.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
AcZ 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bayramda mezarlıklar da ziyaret edilir. Sevincin en şiddet kazandığı anda ölüm ihmal edilmez.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 30)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 30)
salih 
31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Basın... Bir yandan samimi olmaksızın ramazandan bahsediş, yani ramazanı istismar, müslümanı istismar... Öbür yandan, ramazanı bahane ederek islama saldırı...

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 24 - Diriliş Yayınları 10. Baskı)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 24 - Diriliş Yayınları 10. Baskı)
salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Oruç dünyasına girer girmez, her gün kıyısından geçtiğimiz halde, alışkanlığın zulüm özlü direnişiyle fark etmediğimiz veya göz kapadığımız evrensel trajedyayı görmeye başlarız.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 75 - Diriliş Yayınları 10. Baskı 2016)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 75 - Diriliş Yayınları 10. Baskı 2016)
Burak 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ey gözlerden gizli, fakat gönüllere aşikar Kadir Gecesi! Zamanın kalbinde en doğru ve şaşmaz bir saat gibi çınlayıp giderken, yurdumun üstüne, vahyin geçmez izini ve yıpranmaz eserini, ölmez sesini bir kere daha işle!
Pas tutmaz güneşi bir daha getir, ey Kadir Gecesi.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)
Kronikokur 
24 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

ramazan ayı
Uzun süren bir kuraklıktan sonra, dudakları çatlamış toprağından ötürü ellerini kaldırmış çiftçi için birden boşanan yağmur neyse, biz müslümanlar için, gelen oruç da odur.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KarakoçSamanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç
Burak 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oruç tek başına bellibaşlı ibadetlerden olduğu gibi, bir de öbür ibadetlerin yatağı olmak gibi bir özellik taşıyor. Kuran en çok bu ay okunuyor, namaz en çok bu ay kılınıyor. Öbür ibadetleri çağıran, toplayan ve sunan bir yanı var. Şuuraltımızdaki bütün dindarlığı, Ramazan, yaşama alanımıza , şuuraltında yatan ve hep yarınlara bırakılan niyetleri, Ramazan, dinamitleyerek gün ışığına çıkarıyor.

Bir de bakıyoruz ki, namaz kılanların dolaylarında olup da namaz kılmayanları, Ramazan bir çığ gibi camilere sürüklemiş. Bir de bakıyoruz ki, ruhta kayalık olan bir yer, bir dinamitle asfalt olmuş.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 8 - Diriliş Yayınları)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 8 - Diriliş Yayınları)