Samarit'in Sırrı

Matt Rees
Tarih öğretmeni Omar Yussef, bir aile dostunun düğününe katılmak için ihtilaf diyarı ve aynı zamanda küçük bir Samarit grubuna ev sahipliği yapan, İsrail ve Filistin çatışmalarının göbeğinde yer alan Nablus'a gider. Bu fırsatı kaçırmak istemez ve inançları hakkında daha fazla şey öğrenmek adına Samarit sinagogunu ziyaret eder ancak ne olduğunu anlayamadan kendini bir cinayetin içinde bulur. Kitab-ı Mukaddes'teki Yusuf'un torunu olan Samaritlere ait antik bir Tevrat elyazması çalınmıştır. Hemen ardından genç bir Samarit'in cesedi bulununca, görünüşte sıradan bir hırsızlık üzerine yoğunlaşan sorgulama, beklenmedik bir dönüşüm yaşar. Öldürülen genç Samarit, Arafat için çalışıyordur ve eski liderin el altından götürdüğü paraların kontrolüyle görevlendirilmiştir ve dolayısıyla ölümüyle birlikte yüklü miktarda bir para ortadan kaybolmuştur. Yussef, Dünya Bankası'nın Filistin'e yaptığı yardımları kesme tehlikesini ortadan kaldırmak için kendini kayıp paranın peşinde, korkutucu olaylarla burun buruna gelmiş vaziyette bulur. 57 yaşındaki Yussef, bu cinayetin faillerini araştırmaya başlayınca, Nablus'daki eski şehrin şüpheli sokak aralarına ve geçitlerine sürüklenir. Orada, bölgenin en zengin işadamlarından birinin gizli gizli yürüttüğü işlerini ve küçük Samarit cemiyetinin gizemli dünyasını ortaya çıkartır. Hırsızlık ya da cinayet, hangi suç olursa olsun Filistin'de anormal karşılanan bir durum değildir; aksine bu, dinsel, kültürel ve politik meselelerin kesişme noktası haline bile gelebilir. Tıpkı Matt Rees'in insanı kolaylıkla içine çekebilen sürükleyici romanı, Samarit'in Sırrı'nda olduğu gibi. "Eğer Filistin'li amatör dedektif Omar Yussef'in renkli dünyasıyla henüz tanışmadıysanız, o zaman cesur bir adım atıp işe polisiye serisinin bu kitabını okumakla başlayın. Kayıp milyonlarla, dini bir mezheple, fanatik siyasi liderlerle ve yozlaşmış bir polis örgütüyle ilintili, zamana karşı yarışan bir entrikayla işlenmiş bu hikâye vazgeçilmez bir eser..." -Irish Examiner- "Rees, olağanüstü yazın yeteneğiyle yalnızca uluslar arası politik olayları daha iyi anlamanız ve farklı bir bakış açısı geliştirmenizi sağlamakla kalmıyor, ayrıca Filistin halkının her yanını kuşatan mermiler eşliğinde nasıl günlük hayatlarını sürdürmeye çalıştıklarını da tüm çıplaklığıyla görmenizi sağlıyor." -Publishers Weekly- "Yussef, etrafındaki karmaşadan ibaret dünyada yılmadan kendi yolunda ilerlemeye devam ediyor."  -New York Times- "Omar Yussef muhteşem bir roman kahramanı." -Colin Dexter- "Şiddetin daimi bir tehdit olduğu ve dini kararların kişilerin attığı her adıma nüfuz ettiği Filistin topraklarındaki yaşam tarzını şimdiye dek hiç olmadığı kadar canlı ve çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor."     -Observer- (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Matt Rees
Matt Rees
Çevirmen:
Özlem Gültekin
Özlem Gültekin
Tahmini Okuma Süresi: 11 sa. 30 dk.Sayfa Sayısı: 406Basım Tarihi: Şubat 2011Yayınevi: Martı Yayınları
ISBN: 9786054335718Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
406 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
14 günde okudu
Samarit'in Sırrı
Herkese Merhaba Bugün sizlere
Matt Rees
Matt Rees
kaleminden
Samarit'in Sırrı
Samarit'in Sırrı
kitabının yorumu ile geldim 𖤐Omar Yussef, arkadaşı Sami Jaffari'nin düğünü için Nablus'a giden Filistinli bir öğretmen ayrıca amatör bir dedektiftir. Orada kendini bir Samiriye cinayetiyle ilgili soruşturmanın içinde buluverir. Cinayetin üstüne bir de değerli bir parşömen olan Abisha Parşömeni'nin sinagogdan çalınması ile öldürülen adamın grup liderinin oğlu olması ve Filistin yönetimi için çalışması üstelik yüz milyonlarca dolarlık devlet parasını kontrol etmesi ama şimdi paraların da ortada olmaması ve birkaç gün içinde bulunmazsa Dünya Bankası tarafından Filistinlilere yapılan tüm yardımların iptal edileceği haberinin gelmesi olayların karmaşık bir hal almasına sebep olur. 𖤐Hikaye başlı başına bir aksiyon. Kayıp milyonlarla, dini bir mezheple, fanatik siyasi liderle ve yozlaşmış bir polis örgütüyle ilintili, zamana karşı yarışan bir entrikayla işlenmiş bu hikaye, yasak aşk, babalar ve oğulları arasındaki zor ilişkiyi de konu alan bir şüphe yumağına dönüşüveriyor.. Polisiye severlerin bir göz atabileceği güzel bir kitap. Kitap ile ilgili düşüncelerinizi yorum bırakabilirsiniz Okumayı ihmal etmeyin
im t u b i s ʚĭɞ
im t u b i s ʚĭɞ
Samarit'in Sırrı
Samarit'in SırrıMatt Rees · Martı Yayınları · 201148 okunma
Reklam
406 syf.
2/10 puan verdi
Kitabın ön yüzündeki "Birinci sınıf bir polisiye" olayına aldanıp değerli zamanınıza ve paranıza yazık etmeyin derim ben. Samaritlerle ilgili daha çok bilgi bekliyordum ama ya Samaritlerin bütün gelenekleri ve tarihleri, kitabın içerdiği kadardı ya da kitap gerçekten Samaritleri ilgi çekmek için kullanmış. Bunun dışında kitabı okurken rol model alabileceğiniz, baskın bir karakter yok. Bütün karakterler birbirinden sönük. Ayrıca olayların çözülme şekilleri de karakterlere ilham olunuyor gibi bir fikre kapıldım. Son olarak da kitapta zerre kadar dahi olsa aksiyon bulamayacağınızı temin ederim... Uzun lafın kısası tam bir para ve zaman kaybı.
Samarit'in Sırrı
Samarit'in SırrıMatt Rees · Martı Yayınları · 201148 okunma
406 syf.
·
Puan vermedi
Boş bir zamanımda alıp okuduğum bir romandı. Bence zaman kaybı. Aslında polisiye kurgusu başarılı idi ve çelişkiler yoktu ancak tatmin olmuyorsunuz. Filistin - İsrail bölgesinde geçmesi ise farklılık yaratabilir. Kitabı hep bir yoğun gizem ve tarih varmış gibi okuyorsunuz ancak bunların hepsi sadece kitabın kapağında kalmakla yetiniyor.
Samarit'in Sırrı
Samarit'in SırrıMatt Rees · Martı Yayınları · 201148 okunma
406 syf.
2/10 puan verdi
Yazar bu kitabı yazarken acaba neyi amaçlamıştı? Vasatın altında bir polisiye. Ön yargılarla dolu, Filistinlilerin genelini aşağılayan (tabii müslümanları da), tutarsızlıklarla dolu bir kitap. Okunmaması bir kayıp sayılmaz.
Samarit'in Sırrı
Samarit'in SırrıMatt Rees · Martı Yayınları · 201148 okunma
Reklam
406 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 günde okudu
Samarit'in Sırrı Kitap İncelemesi
Kitap genel olarak güzel. En başta ve bazı noktalarda sıkılsam da hikayesi şaşırtıcı bir polisiyeydi. Beklenmedik noktalardan farklı bilgileri kendiniz birleştirmeye çalışırken bir anda küçük bir ipucu o fitili ateşleyince anlıyorsunuz her şeyi ya da öyle sanıyorsunuz, anladığınızı. Farklı yerlerde aklınıza onlarca senaryo geliyor ama hiç biri olmuyor. Her şeyi anlamanızla bu anlattıklarım arası bir cümle aslında kimsenin kitabın sonuna kadar bilmediği uzun ama anlamlı bir tek cümle... Polisiye severler zaten okumuş, en azından bir bakmışlardır kitaba ben kitabı polisiye okuyan ama okuyacak yeni bir kitap aramadan öylesine gezinenlere öneriyorum.
Samarit'in Sırrı
Samarit'in SırrıMatt Rees · Martı Yayınları · 201148 okunma
406 syf.
6/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Uzun süredir kitapligimda bekleyen kitaba isteksizce başladım.Basladigim gibi de buradaki yorumları okudum.Hevesim iyice kaçtı ama ben yorumların aksine kitabı çok kötü bulmadım açıkçası . Polisiye konusunda kapakta belirttiği kadar iddialı bir kitap değil.Benim kitabı sevmemin sebebi belki de Filistin hikayesine ve Samarit lere olan yabanciligim olabilir .Samaritler hakkında cok bilgi yok ama ben netten araştırdım biraz.Filistin in iç cekismelerini cok net işlemiyor ama merak uyandirdiklarini araştırmama vesile oldu.Ayni zamanda Yaşlı adam benim çocukluğumdan aklımda , yaşayan bir kahraman gibi kalmış,kitap soru işaretleri olduğunu gormemi sağladı,çok bilgiye ulaşamasam da onunla ilgili saibelerle ilgili de yüzeysel de olsa araştırma yaptım.Yani kitabı sevmemim asil nedeni sanırım benim cehaletim :)) Bir de kitapta yılların dostluğu var .Karakterlerin arasinda diyaloglar benim için çok eglenceliydi.Tabii bir de yazar faktörü var .İngilizmis .Filistinli olsaydı ,daha da etkilenirdim sanırım bakış açısından.İsraillilerin pek görünmediği Filistin inandırıcılığıni azaltıyor kitabın.Yazarla ilgili Türkçe site pek yok.Bir röportaj buldum ,onu okuyacağım.Seri kitabiymis,bulursam okurum ama polisiye sevenler bir Grange değil .Siyasi ilişkiler ve Samaritler yüzeysel ,ardını arayacaksınız cazip gelebilir :))
Samarit'in Sırrı
Samarit'in SırrıMatt Rees · Martı Yayınları · 201148 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.